ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Φυσιολογικό ή όχι;
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Ασθένειες και προβλήματα
 Φυσιολογικό ή όχι;
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Tommy
Starting Member

2 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Dec 2015 :  16:32:27  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Tommy  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα σας,

Πριν από περίπου έναν μήνα πήρα τον παρακάτω κάκτο. Μετά την πρώτη εβδομάδα παρατήρησα ότι από την μια πλευρά έχει αλλάξει χρώμα (πήρε μια γκρίζα απόχρωση). Επίσης νομίζω ότι στην γκρίζα πλευρά, σε σημεία ανάμεσα στα αγκάθια βλέπω ένα μικρό ζάρωμα (δεν κατάφερα να το κάνω να φανεί στις φωτογραφίες). Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό ή αν έχει πάθει κάτι. Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε;

Αυτή είναι η πλευρά που δεν έχει αλλάξει χρώμα:

(Οι φωτογραφίες δεν εμφανίζονται αλλά είναι σύνδεσμοι και μπορείτε να τους ακολουθήσετε.)

Edited by - Tommy on 23 Dec 2015 16:38:08

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Dec 2015 :  20:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
το πιο πιθανο ειναι το φυτο να ηταν πριν το παρεις σε καποιο σημειο χωρις ηλιο-φως...η σε καποια βιτρινα καταστηματος...το σημαδι που εχει ειναι "καψιμο" που μπορει να γινει η απο την αποτομη εκθεση στον ηλιο....η απο το κρυο....

καλως ηρθες στο φορουμ
Κορυφή σελίδας

Tommy
Starting Member

2 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Dec 2015 :  21:31:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Tommy  Απάντηση με παραπομπή
Καλώς σας βρήκα και χρόνια πολλά! Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Είναι ακριβώς όπως περιέγραψε ο Kostas. Το πήρα από σημείο μαγαζιού όπου είχε ελάχιστο φως. Κάποιες συμπληρωματικές ερωτήσεις:
α) πρόκειται για σοβαρή βλάβη ή είναι κάτι που θα ξεπεράσει;
β) πρέπει να κάνω κάτι για να το φροντίσω;

Δεν έχω καμία εμπειρία με φυτά και είναι πραγματικά τα πρώτα μου βήματα.
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Dec 2015 :  20:12:17  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Tommy και καλώς ήρθες στη παρέα.

Νομίζω οτι δεν θα το ξεπεράσει, αλλά θα μεγαλώσει από 'κει και πάνω κανονικά και ανάλογα βέβαια με τη φροντίδα που θα έχει...

Πολλές ευχές και Χρόνια Πολλά
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Dec 2015 :  08:44:28  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
οπως ειπε κι η Ευριδικη ...το σημαδι θα μεινει...δεν μπορεις να κανεις κατι για αυτο... αν το φυτο μεγαλωσει σωστα απο εδω και περα....το σημαδι θα ειναι ..."μικρο" σε λιγο οταν δηλ το φυτο θα ειναι...αρκετα μεγαλο....
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.11 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000