ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Κάκτοι μέσα στο σπίτι
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Γενικές απορίες
 Κάκτοι μέσα στο σπίτι
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Optica Rubra
Starting Member

16 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Oct 2015 :  16:24:01  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Optica Rubra  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα σας, καλώς σας βρήκα!
Διαβάζω καιρό το φόρουμ που έχετε κάνει εκπληκτική δουλειά και αναλυτικές οδηγίες και φωτογραφίες με βοήθησαν πολύ!
Δεν μπόρεσα όμως να βρω κάτι σχετικά με τις θερμοκρασίες που αντέχουν οι κάκτοι μας.
Δηλαδή εν όψει του χειμώνα ποιες οικογένειες κακτοειδών ή ποιοι κάκτοι είναι αυτοί που η μετακόμισή τους σε εσωτερικό χώρο είναι must?
Ποιοι είναι αυτοί που δεν αντέχουν θερμοκρασίες κάτω από 10οC .
Yπάρχει μήπως ήδη κάπου σχετικό θέμα και δεν το βρήκα?
Εχει κάπου στο φόρουμ κατάλογο με κατηγοριοποίηση με βάση τις θερμοκρασιακές ανάγκες των κάκτων?
Πρέπει να βρω για τον κάθε κάκτο μου ξεχωριστά τις ανάγκες του και να κάνω δική μου λίστα?
Συγνώμη για το μεγάλο πρώτο ποστ μου κι ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Αν κάποιος γνωρίζει θα βοηθήσει πολύ!
Καλή συνέχεια σε όλους σας

We see things as we are...

Ευρυδίκη
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Oct 2015 :  19:03:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Καλώς ήρθες στην παρέα

Αν ξέρεις τα ονόματα των φυτών σου μπορείς να μπεις εδώ http://www.desert-tropicals.com/, όπου στα περισσότερα έχει θερμοκρασίες (όχι βέβαια για την Ελλάδα) αλλά μπορείς να πάρεις μια ιδέα για την αντοχή των φυτών στο κρύο, στη ζέστη κ.λ.π. πληροφορίες.

Εγώ τα έχω έξω σε ανατολική βεράντα χωρίς να βρέχονται και δεν θυμάμαι να μου χάλασε κανένα από το κρύο ( φαίνεται οτι εγκλιματίζονται σιγά-σιγά). Εκείνο που τα σκοτώνει είναι το πότισμα που το σταματάμε τώρα, που άρχισε και κρυώνει ο καιρός.
Πιθανόν σημασία να έχει και αν είναι μικρά ή ενήλικα φυτά ......

Τα παραπάνω είναι εμπειρικές πληροφορίες χωρίς να έχω τις γνώσεις που έχουν άλλα μέλη

Επίσης έβαλα στην αναζήτηση τη λέξη θερμοκρασία και βγήκαν αυτά http://cactus.thelo.gr/forum/el/search.asp?mode=DoIt. Στις απαντήσεις που αναφέρεται η λέξη θερμοκρασία είναι με highlighter pen....

Kαλό διάβασμα .....
Κορυφή σελίδας

Optica Rubra
Starting Member

16 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Oct 2015 :  22:09:39  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Optica Rubra  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση Ευρυδίκη!
Είναι μια καλή αρχή.
Κι έψαχνα να βρω πεδίο αναζήσης δεν το είχα προσέξει στο μενού.

Edited by - Optica Rubra on 29 Oct 2015 22:54:46
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Nov 2015 :  20:24:13  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
βασικο ειναι να ξερεις τι φυτα εχεις...και απο που εχουν καταγωγη....τοτε ευκολα θα καταλαβεις και σε τι θερμοκρασιες αντεχουν.....γενικα οι πιο πολοι κακτοι αντεχουν ευκολα θερμοκρασιες γυρω στο μηδεν ..πρεπει ομως να ειναι απολυτα στεγνοι...
Κορυφή σελίδας

Optica Rubra
Starting Member

16 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Nov 2015 :  20:34:45  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Optica Rubra  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτό που λες μου φαίνεται λίγο πρόβλημα γιατί μεταφύτευσα μέσα στον Οκτωβριο και πότισα κάποιους κάκτους και έπιασαν τα κρύα, δεν είναι στεγνό το χώμα τους. Στράγγιξε οκ αλλά είναι αρκετά υγρό.
Μήπως να το ξαναλλάξω χωρίς να τινάξω τις ρίζες και να τους βάλω μέσα σε στεγνό κατάλληλο μίγμα στεγνό και να μην ποτίσω να κρατήσουν την υγρασία που έχουν μόνο οι ρίζες από το υπάρχον? μην σαπίσουν...?

Edited by - Optica Rubra on 04 Nov 2015 20:35:39
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Nov 2015 :  19:06:07  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
οχι πιο καλα να μην τα πειραξεις τωρα που το χωμα εχει υγρασια...αφησε τα σ ηλιολουστη θεση με καλο αερισμο και φυσικα προστασια απο βροχη..οταν στεγνωσουν καλα μπορεις να κανεις την οποια ...επεμβαση

βιασυνη δεν χρειαζεται....εχεις ολον τον καιρο μεχρι την ανοιξη δια μεταφυτευσεις ....αλλαγες ... διορθωσεις... κλπ..κλπ...
Κορυφή σελίδας

Optica Rubra
Starting Member

16 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Nov 2015 :  19:19:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Optica Rubra  Απάντηση με παραπομπή
Και πάλι ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!
Θα κάνω αυτό που λες!

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Nov 2015 :  08:16:45  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Καλώς ήρθες κι από εμένα!
Κάποια ακόμη θέματα γύρω από τη θερμοκρασία

http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=404

http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=238

http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=100
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Nov 2015 :  08:47:36  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Εδώ είχα γράψει παλαιότερα και κάποια πράγματα για το χειμώνα (προστασία) και για εσωτερικό χώρο

http://cactus.thelo.gr/monthly_care_el/article.asp?key=34
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.12 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000