ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Απαντήσεις εκτός θέματος
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Καφές και κουβεντούλα
 Απαντήσεις εκτός θέματος
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jun 2015 :  03:34:08  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Επειδή βγαίνω εκτός θέματος, απαντώ εδώ στην ανάρτηση της Ειρήνης στο Κοκκίνισμα ή μελάνιασμα φυτών
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλο το φόρουμ.

Βρήκα θέματα με σχετικό αντικείμενο εδώ
κιτρίνισμα
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1537
κοκκίνισμα
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=2045

Αν και δεν φαίνονται οι φωτογραφίες λόγω του γνωστού προβλήματος, ίσως είναι χρήσιμο να διαβάσετε τα σχόλια των υπολοίπων μελών.

Σημ.
Βασίλη, στο έχω ξαναπεί, μου αρέσει πάρα πολύ ο τρόπος που γράφεις, η αναλυτικότητά σου, ακόμη και το αισθητικό αποτέλεσμα των αναρτήσεών σου. Μπράβο για μια ακόμη και σε ευχαριστώ.

Καλώς την Ειρήνη μας!

Περιττό να πω ότι η απουσία σου από το forum είναι απολύτως αισθητή

Χρησιμότατα τα link σου.
Όντως υπάρχουν ωραία συμπληρωματικά στοιχεία εκεί.
Καλό θα ήταν να εννοποιηθούν κάπως όλες αυτές οι πληροφορίες.
Τουλάχιστον με τα links, υπάρχει η συσχέτιση των αναρτήσεων

Είχα μερικά ακόμα συμπληρωματικά στοιχεία να προσθέσω σχετικά με το Κοκκίνισμα ή μελάνιασμα φυτών, θα το κάνω πλέον σε συνδυασμό με τα δεδομένα που έφερες στην επιφάνεια

Με τις φωτογραφίες σου να επαναλάβω ότι όσο υπάρχουν στο fb, η βλάβη είναι επιδιορθώσιμη.
Λίγη υπομονή χρειάζεται...

Ευχαριστώ για τις φιλοφρονήσεις, με ενθαρύνεις να συνεχίσω
Έχω κατά νού κάποια στιγμή να γράψω ένα "φύλλο οδηγιών" για καλύτερη εμφάνιση των φωτογραφιών και των αναρτήσεων γενικότερα.
Προς το παρόν όμως δεν υπάρχει χρόνος.

Αν εσύ έχεις χρόνο και διάθεση κάποια στιγμή, θα σε παρακαλούσα να μου απαντούσες στην ερώτηση που σου είχα κάνει σχετικά με την προετοιμασία των φωτογραφιών στο Σχόλια - Προβλήματα - Υποδείξεις
quote:
Είχε αποσταλεί από Basil

...να αλλάξω μέγεθος στις φωτογραφίες, να τις επεξεργαστώ...

1. Τί αλλαγή μεγέθους κάνεις; Από τί μέγεθος σε ποιό μέγεθος;
2. Τί επεξεργασία ακριβώς κάνεις;
3. Χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα; Ποιό;

Ρωτάω γιατί σκεφτόμουν κάποια στιγμή να γράψω ένα "αρθράκι" για την προετοιμασία των φωτογραφιών.
Οι απαντήσεις σου μπορεί να φανούν χρήσιμες.
Απαντήσεις είναι επιθυμητές και ευπρόσδεκτες και από τα υπόλοιπα μέλη βεβαίως.

Στο μεταξύ πείτε μας κι εμάς εδώ στο forum κανένα κακτο-νέο από το φβ.
Τί γίνεται στον έξω κόσμο;

Καλημέρα!

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jun 2015 :  08:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα σε όλο το φόρουμ!
Καλημέρα Βασίλη μας!

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Με αντικαθιστάς επάξια και με το παραπάνω.
Διαβάζοντάς σε, νοιώθω σαν να έχω βρει το δίδυμό μου!
Χαίρομαι ειλικρινά που συμμετέχεις ξανά στο φόρουμ μας δυναμικά,
γιατί θυμάμαι πως για κάποιο μικρό διάστημα απείχες.
Είσαι εξαιρετικός!
Σε θεωρώ βασικό στέλεχος!

Αμέλησα πράγματι τόσο να σου απαντήσω στο θέμα των φωτογραφιών που σχεδόν ξέχασα τι είχα κάνει.
( εδώ γελάμε )
Το σίγουρο είναι, πως όταν προσπάθησα να τις ανεβάσω στην gallery του φόρουμ, μου φάνηκε τόσο χρονοβόρο που αποφάσισα τελικά να μην το κάνω.
Σκέφτηκα από την άλλη ότι αν διαλέξω κάποια διαφορετική οδό, που άλλα μέλη θεωρούν ασφαλή για το ανέβασμα φωτογραφιών πχ google, πάντα θα υπάρχει η πιθανότητα να συμβεί το ίδιο.

Και αποκαρδιώθηκα.

Να σημειώσω ότι πήρα και backup των φωτογραφιών όπως είχες προτείνει αλλά αποθηκεύτηκαν με διαφορετική ονομασία και δεν είναι χρήσιμο.
Η απόπειρά μου στην gallery και οι ονομασίες των φωτογραφιών, όχι δεν έχουν αντιστοιχία με τις φωτογραφίες στο FB.

Νομίζω ότι όλοι καταλαβαίνουν ότι αυτός είναι ο λόγος που εγκατέλειψα το φόρουμ για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα.
Νοιώθω απογοητευμένη.
Αφιέρωσα πολλές ώρες γράφοντας εδώ και κάνοντας διαδικτυακή παρέα με τα μέλη.
Βλέπω τα θέματά μου και τις αναρτήσεις μου κατεστραμμένα.
Λυπάμαι αφάνταστα όταν πάω να διαβάσω ένα θέμα και κάθε φορά η προβληματική του εμφάνιση μου το υπενθυμίζει.
Είναι και δυο τρία άλλα μέλη που έχουν απογοητευτεί για τον ίδιο λόγο και δεν έχουν ξαναγράψει.
Ωστόσο τονίζω για άλλη μια φορά ότι όλο αυτό που συνέβη, δεν έχει επηρεάσει αρνητικά τη σχέση μου με την διαχειρίστρια του φόρουμ, με την οποία διατηρώ διαδικτυακή επαφή.
Ουσιαστικά δεν έχω ακόμη αποφασίσει τι θα κάνω με το όλο θέμα των φωτογραφιών γιατί μου φαίνεται φριχτά χρονοβόρο και πολύπλοκο.

Θέλω να πώ ωστόσο ότι χαίρομαι ιδιαιτέρως να διαπιστώνω ότι στο φόρουμ προστίθενται διαρκώς νέα μέλη.
Κάποια στιγμή θα τα καλωσορίσω και επισήμως.

Σχετικά με την ενοποίηση των θεμάτων και το γενικό "σουλούπωμα" είχα κάνει μια αρχή με τα ευρετήρια θεμάτων.
Νομίζω ότι η Φωτεινή μας έχει το γενικό πρόσταγμα και θα πρέπει να μας κατευθύνει.
Φυσικά και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι χρειάζεται μια καλύτερη οργάνωση.
Είναι κάτι που με έχει απασχολήσει και στο παρελθόν.
Πραγματικά υπάρχει πολύ και πλούσιο υλικό εδώ.
Αν οργανωθούν καλύτερα οι ενότητες και τα θέματα, τα γραφόμενά μας θα είναι η παρακαταθήκη μας στους επόμενους φιλόδοξους κακτοκαλλιεργητές.

Επειδή σε βλέπω ορεξάτο και με ενθαρρύνει αυτό, θα μπορούσαμε να συστήσουμε μια "ομάδα εργασίας" με συντονιστή τη Φωτεινή, να κάνουμε τις προτάσεις μας και να δούμε ποιές και πως μπορούν να υλοποιηθούν.
Όσοι πιστοί ( βοηθοί ) προσέλθετε.

Και τώρα να φτιάξω ένα καφεδάκι και επανέρχομαι δριμύτερη!!!

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 23 Jun 2015 08:55:57
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.08 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000