ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Άλλη μια αναγνώριση!
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Αναγνώριση φυτών
 Παχύφυτα
 Άλλη μια αναγνώριση!
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Bridget
Starting Member

Greece
12 Μηνύματα

Εστάλη - 03 May 2015 :  19:53:44  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Bridget  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα σε όλους!

Νέο μέλος με μια μικρούλα συλλογή παχύφυτων, τα οποία αγαπώ πολύ :)

Προχθές αγόρασα από την Ανθοέκθεση Θεσσαλονίκης το παρακάτω φυτό:

Οι κυρίες του πάγκου δεν ήξεραν(!) ούτε πώς λέγεται, ούτε ήταν σίγουρες πώς θα μεγαλώσει και τι μορφή θα πάρει στην πορεία. Βασικά δεν μπορούσαν να μου διευκρινίσουν καν αν είναι παχύφυτο ή κάκτος...

Εγώ το αγόρασα διότι μου άρεσε το χρώμα του, και με την ελπίδα ότι θα ψηλώσει αρκετά, σαν cereus ένα πράγμα...

Τι λέτε?

Edited by - Bridget on 03 May 2015 19:56:24

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 03 May 2015 :  23:48:50  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Bridget, δε βλέπουμε τη φωτό....
Κορυφή σελίδας

Bridget
Starting Member

Greece
12 Μηνύματα

Εστάλη - 04 May 2015 :  08:02:34  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Bridget  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Bridget, δε βλέπουμε τη φωτό....

Ουπς!! Τώρα?

[URL=http://s1148.photobucket.com/user/BridgetBridget/media/PLANTS/DSC01446_zpsnkblz29s.jpg.html][/URL]
Κορυφή σελίδας

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 04 May 2015 :  21:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή
Γειά σου φιλε,καλώς ηρθες ,Orbea variegata (Stapelia variegata) ειναι .
Κορυφή σελίδας

Bridget
Starting Member

Greece
12 Μηνύματα

Εστάλη - 04 May 2015 :  21:59:08  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Bridget  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από vagelis999

Γειά σου φιλε,καλώς ηρθες ,Orbea variegata (Stapelia variegata) ειναι .

Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου!

Είδα φωτός στο νετ, δίνει ωραίο άνθος το φυτό, αλλά τελικά δεν ψηλώνει!... Θα συνεχίσω την αναζήτησή μου λοιπόν...
Κορυφή σελίδας

Bridget
Starting Member

Greece
12 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jun 2015 :  15:04:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Bridget  Απάντηση με παραπομπή
Επανέρχομαι εδώ, για μια ερώτηση: το φυτό μου το έχω ένα μήνα πια, στο μπαλκόνι όπου το βλέπει απευθείας ήλιος από τις δύο μέχρι μετά τις έξι. Έχει τρελή ανάπτυξη, αλλά έχει χάσει το μωβ χρώμα του κι έχει γίνει πράσινο.

Ξέρετε να μου πείτε τι φταίει γι' αυτό?
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jun 2015 :  16:34:57  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Καλώς ήρθες Χρύσα. Νομίζω οτι όταν πρασινίζουν δηλώνουν οτι είναι ευχαριστημένα. Όταν κοκκινίζουν ζορίζονται
Κορυφή σελίδας

Bridget
Starting Member

Greece
12 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jun 2015 :  18:24:01  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Bridget  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Ευρυδίκη

Καλώς ήρθες Χρύσα. Νομίζω οτι όταν πρασινίζουν δηλώνουν οτι είναι ευχαριστημένα. Όταν κοκκινίζουν ζορίζονται

Ααα, λες??? Ε, να γίνω κακιά τότε, για να ξανακοκκινήσει, μου άρεσε εκείνο το χρώμα!...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Jun 2015 :  08:05:44  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Νέο θέμα απάντηση για το ερώτημα του κοκκινίσματος από το Βασίλη:
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=2277
Κορυφή σελίδας

Bridget
Starting Member

Greece
12 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Jun 2015 :  12:15:06  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Bridget  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ ενδιαφέρον το ποστ του Basil, δεν είχα υπ' όψιν μου ότι γίνονται τέτοιες αλλαγές στα φυτά.

Συμπτωματικά, έχω κι εγώ ένα aeonium μωβ, παραδίπλα από τη σταπέλια, τα αγόρασα φέτος μαζί. Αυτό παραμένει μωβ προς το παρόν, ίσως δεν έχει αρχίσει η ανάπτυξή του?... Θα δούμε...
Κορυφή σελίδας

Bridget
Starting Member

Greece
12 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Jun 2015 :  19:29:50  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Bridget  Απάντηση με παραπομπή
Συνεχίζω εδώ με άλλες αναγνωρίσεις.

Καινούργια αποκτήματα από τη χτεσινή μου επίσκεψη σε γνωστό φυτώριο κάκτων-παχύφυτων της ευρύτερης περιοχής της Θεσσαλονίκης:

1. Fenestraria aurantiaca?
Μου άρεσε πολύ η "εξωγήινη" μορφή του και φαντάστηκα ότι είναι κάποιο είδος crassula, αλλά με μια αναζήτηση στο νετ βρήκα αυτή την ονομασία.

2. Κάποιο είδος εχεβέριας ή crassula?

3. Κάποιο είδος εχεβέριας?

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Jun 2015 :  20:51:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Για το δεύτερο μάλλον aeonium haworthii
Για το τρίτο δες εδώ :
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=459
Κορυφή σελίδας

Bridget
Starting Member

Greece
12 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Jun 2015 :  00:26:44  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Bridget  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Ευρυδίκη

Για το δεύτερο μάλλον aeonium haworthii
Για το τρίτο δες εδώ :
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=459

Και ξανά ευχαριστώ!

Ελπίζω να μην μου αλλάξουν κι αυτά χρώμα, λολ!
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.19 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000