ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Απώλεια φωτογραφιών από θέματα του φόρουμ
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Σχετικά με το Cactus.thelo.gr
 Σχόλια - Προβλήματα - Υποδείξεις
 Απώλεια φωτογραφιών από θέματα του φόρουμ
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jan 2015 :  09:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

quote:

Με τις άλλες σε άλλους χώρους όπως imageshack δεν ξέρω τι γίνεται...Για να μην υπάρχει τέτοιο θέμα δημιουργησα εδώ στη σελίδα την ενότητα της Gallery, ώστε να ανεβάζει όποιος θέλει τις φωτογραφίες του.

Δεν έχω πολύ χρόνο για να απαντήσω αναλυτικά, θα το κάνω μόλις τον βρω (το χρόνο)
Ειρήνη, θα δεις στην πιο πάνω μου απάντηση ότι είχα αναφέρει πάλι την Gallery. Η Gallery είναι μία ανεξάρτητη εφαρμογή από το φόρουμ, δηλαδή, δεν μπαίνει κάποιος με το ίδιο το password. Αν δεις στην αρχική της Gallery, το γράφω: όποιος θέλει του ανοίγω λογαριασμό. Βέβαια, μπορείτε να ανοίξετε και μόνοι σας ώστε να επιλέξετε τον κωδικό εσείς και να γράφετε σχόλια στις φωτογραφίες κλπ αλλά για ανέβασμα φωτογραφιών χρειάζεται έγκριση δική μου (μη νομίζεται ότι στο ιντερνετ είναι όλοι άγιοι....όπως και στη ζωή.., το είχα ανοιχτό στην αρχή κι ανέβαζαν......#@$!%#... Όταν κάνω εγώ την εγγραφή αλλάζετε εσείς τα στοιχεία σας. Τα γράφει εκεί που λέει: ανέβασμα φωτογραφιών.
Θα ανοίξω την επεξεργασία θεμάτων μέσα στη μέρα και πες μου, αν είναι να γίνει λογαριασμός στην gallery, ή φτιάξε μόνη σου αν θέλεις και εγώ του βάζω τη δυνατότητα για ανέβασμα φωτογραφιών.

Καλημέρα!!!!!!!!!!
Ευχαριστώ που απάντησες.
Μην τρελαίνεσαι.
Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι πιεσμένα.
Ούτε και να αποκτήσεις έναν λόγο να αγχώνεσαι.
Η επιθυμία μου είναι μόνο και όσο αυτό είναι δυνατόν, η βελτίωση και η αποκατάσταση αυτής της συλλογικής δουλειάς που είναι δικό σου πνευματικό παιδί και έργο.
Όταν βρεις χρόνο και χαλαρά κάνε αυτό που μπορείς και ενημέρωσε.
Οι συζητήσεις μας για την gallery αν ήταν λεπτομερέστερες και είχαν γίνει νωρίτερα, θα είχαμε αποφύγει αυτά τα προβλήματα.
Την πάτησα λοιπόν εγώ και ελπίζω να μην την πατήσει κανένας άλλος.
Ελπίζω επίσης χωρίς να είμαι σίγουρη ότι θα το καταφέρω, να αποκαταστήσω τη μεγαλύτερη ζημιά.
Παράλληλα όπως ανέφερα και κάπου πιο πάνω ίσως αυτή είναι μια ευκαιρία να βελτιώσουμε συνολικά την εικόνα του φόρουμ το οποίο προσέφερε και προσφέρει τα μέγιστα στον κακτόφιλο κόσμο.

ΥΓ. ( ναι! άνοιξέ μου λογαριασμό στην gallery, αν και όποτε βρεις χρόνο, σε ευχαριστώ )

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 29 Jan 2015 09:52:34
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jan 2015 :  10:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Βασίλη!!!!!!!!!!!!προσοχή!
Κατέβασα όλα τα αρχεία μου από facebook ΑΛΛΑ δεν διατηρεί την ονομασία που δίνεται από το FB στις φωτογραφίες αλλά δίνει νέα οπότε τζίφος!!!!!!!!!!!
Και τώρα;;;;

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jan 2015 :  10:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Δεν νομίζω να τα καταφέρουμε

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jan 2015 :  18:24:37  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα!

Αυτή τη στιγμή κι εγώ δεν έχω χρόνο.

@Ειρήνη
Δεν μας πειραζει που δεν κράτησε την ονομασία. Θα βοηθούσε βέβαια.
Σημασία έχει που την κράτησε το facebook, οπότε πάλι από εκεί μπορεί να γίνει η ταυτοποίηση.

Εσύ προς το παρόν συνεχίζεις με το ανέβασμα και την οργάνωση των φωτογραφιών σου στην gallery του forum.

Και εγώ χρειάζομαι πολλές-πολλές διευκρινήσεις για τη λειτουργία της.
Διαβάζω πράγματα που δεν τα ήξερα... Δεν τα υποψιαζόμουν...

Το βήμα 3 είναι απλά το ανέβασμα των φωτογραφιών.

Αυτό που λέω παρακάτω:
quote:
Το επόμενο που πρέπει να γίνει είναι να ενημερωθούν τα links στις αναρτήσεις του forum.

Είναι το βήμα 4, που δεν ανέλυσα ακόμα

Υπομονή

Το βράδι ίσως ξαναμπώ.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Jan 2015 :  05:39:53  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα!!!!!!!!
Δεν μπορώ να μπω στην gallery.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Feb 2015 :  17:36:23  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ειρήνη, έχει ανοίξει λογαριασμός στην gallery. Σου έχω στείλει μέσω mail αναλυτικές οδηγίες κι ένα δεύτερο mail με πιο συνοπτικές. Όταν το κάνεις μία φορά στην πράξη θα δεις ότι είναι πιο απλό απ' ό,τι φαίνεται.
Επίσης, οι οδηγίες για το πώς θα εμφανίζονται οι φωτογραφίες μέσα σε ένα ποστ του φόρουμ είναι και εδώ με εικόνες (το δεύτερο ποστ):
εκεί που λέει:
Οδηγίες για εμφάνιση φωτογραφιών
για τα μέλη που εχουν φωτογραφίες στην cactus gallery του παρόντος site.
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=45

Όπως θα δεις....είναι απ' το 2008, απορώ πώς δεν το είδες και, μάλιστα, σου είχα πει πρόσφατα και σε προσωπικό μήνυμα κάτι σχετικό!

Να σημειώσω εδώ ότι όποιος άλλος ενδιαφέρεται μπορεί να δημιουργήσει λογαριασμό μόνος του στη gallery και να μου πει να ενεργοποιήσω δυνατότητα προσθήκης φωτογραφιών...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Feb 2015 :  17:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Βασίλη, ευχαριστώ πολύ για την υπόδειξη για το imageshack, δεν είχα ιδέα ότι δε δούλευε πια....
Εάν ενδιαφέρεσαι ενημέρωσέ με για δημιουργία λογαριασμού και σου στέλνω κι εσένα τις οδηγίες για την Gallery
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Feb 2015 :  21:09:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Φωτεινούλα κάποια στιγμή θέλω κι εγώ να κάνω άλμπουμ,μ'ενδιαφέρει πάρα πολύ.Ευχαριστώ.

Κική
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Feb 2015 :  00:49:58  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Κικη αύριο θα σου φτιάξω λογαριασμό και θα σου στείλω και τις οδηγίες
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Mar 2015 :  08:09:23  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα!

Λέω να κάνω μια προσπάθεια να μάθω να χρησιμοποιώ την gallery.
Σχετικά με τις φωτογραφίες που έχω ανεβάσει πέντε χρόνια τώρα και έχουν εξαφανιστεί, δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω.
Νομίζω ότι με την αλλαγή πολιτικής εμφάνισης φωτογραφιών από το Facebook, imagescack & photobucket, το φόρουμ μας δέχθηκε ισχυρότατο πλήγμα.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Mar 2015 :  09:11:44  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Μία ώρα για να ανεβάσω έξι φωτογραφίες!
Να τις βρω, να τις αποσυμπιέσω, να αλλάξω το μέγεθος, να τις επεξεργαστώ, να τις ανεβάσω μία μία.
Μάλλον φταίει η απειρία μου.
Πολύ χρονοβόρα ήταν η διαδικασία.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Mar 2015 :  18:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Κάποια βλακεία κάνω δεν μπορεί...

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Mar 2015 :  21:41:03  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Κοίτα, η διαδικασία ανεβάσματος και η τοποθέτηση στο φόρουμ είναι νομίζω το θέμα.
Τα άλλα που λες, επεξεργασία, αλλαγή μεγέθους κλπ φαντάζομαι τα κάνεις και αλλού όταν τις ανεβάζεις, π.χ. στο facebook τις ανεβάζεις χωρίς να τις μικρύνεις ή επεξεργαστείς.
Επισης, στο ανέβασμα γίνεται νομίζω 3 μαζί (ή 5 δεν το θυμάμαι), δηλαδή, μπορείς να τις ετοιμάζεις και να τις ανεβάζεις μαζί.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Mar 2015 :  23:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Κοίτα, η διαδικασία ανεβάσματος και η τοποθέτηση στο φόρουμ είναι νομίζω το θέμα.
Τα άλλα που λες, επεξεργασία, αλλαγή μεγέθους κλπ φαντάζομαι τα κάνεις και αλλού όταν τις ανεβάζεις, π.χ. στο facebook τις ανεβάζεις χωρίς να τις μικρύνεις ή επεξεργαστείς.
Επισης, στο ανέβασμα γίνεται νομίζω 3 μαζί (ή 5 δεν το θυμάμαι), δηλαδή, μπορείς να τις ετοιμάζεις και να τις ανεβάζεις μαζί.

Καλησπέρα Φωτεινή!

Μπορώ να ανεβάσω 3 μαζί η 5?
Πως;
Θα ήταν πολύ καλό αν το ανακαλύψω.
Είδες τι έκανα;
Νομίζω πατάτα;
Φαίνεται το άλμπουμ μου;
Νομίζω ότι ανέβασα τις ίδιες φωτογραφίες δύο φορές.
Πιστεύω το ανέβασμα στην gallery με τη δική σου πολύτιμη βοήθεια θα το καταφέρω.
Θέλει βέβαια χρόνο.
Αυτό που με στεναχωρεί πολύ είναι το πως θα ξαναφτιάξουμε όλα τα θέματα του φόρουμ που εξαφανίστηκαν οι φωτογραφίες.
Προσπάθησα να ταυτοποιήσω τις φωτογραφίες με τον τον τρόπο που μου πρότεινε ο Βασίλης, δηλαδή να πάρω backup από το facebook και να τις ανεβάσω στην gallery και μετά να τις επανατοποθετήσω στο φόρουμ αλλά άλλαξε το όνομα και είναι αδύνατον έτσι να βρω ποιές πρέπει να μπουν που. είμαι έτοιμη να παραιτηθώ.
Καμιά ιδέα;

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Mar 2015 :  08:38:56  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ειρήνη καλημέρα,
είμαι σίγουρη ότι απλά δεν το πρόσεξες. Στις οδηγίες που σου έστειλα το έγραφε.
Μόλις πατήσεις το κουμπί "προσθήκη αρχείου" σε βγάζει στη σελίδα που φαίνεται στην παρακάτω φωτό:

κι απ' ό,τι είδα, ο αριθμός είναι 6, δηλαδή, μπορούν να ανέβουν 6 φωτογραφίες μαζί. Βλέπεις εκεί που έχει αριθμούς από το 1-6, σε κάθε πεδίο κάνεις κλικ δεξιά που λέει "Browse" ή "Αναζήτηση" αναλόγως της γλώσσας που έχεις. Αφού κλικάρεις ποιο αρχείο θέλεις να ανεβάσεις απ' τον υπολογιστή σου και πεις ΟΚ, συμπληρώνεται το path του αρχείου στο πεδίο. Το ίδιο κάνεις άλλες 5 φορές και πατάς στο τέλος το κουμπί "Συνέχεια" στην Gallery για να ανέβουν όλες μαζί.

Εάν το πολλές μαζί εσύ εννοείς απ' τον υπολογιστή να μπορείς να κάνεις drag πολλές μαζί, ναι αυτό δε γίνεται. Για διευκόλυνση εγώ πάντα βάζω σε ένα ξεχωριστό φάκελο αυτές που θέλω να ανεβάσω ώστε μετά να ξέρω ποιες είναι να ανέβουν κι όχι να ψάχνω ανάμεσα σε 100δες κάθε φορά και να προσπαθώ να θυμηθώ αριθμό.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Mar 2015 :  08:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Για κάποιο λόγο δεν μου επιτρέπει να μπει σε άλλη θέση το link με τα άλμπουμ των επισκεπτών. Είναι ένα μικρό link που το τοποθετεί χαμηλά στην αρχική σελίδα. Είναι ο σύδεσμος που γράφει:
KAKTOS Site member galleries - Φωτογραφίες μελών της σελίδας ΚΑΚΤΟΣ
Γι' αυτό και δημιουργώ εγώ επάνω επάνω στην γκάλλερι το εικονίδιο για τον κάθε χρήστη που να οδηγεί στο άλμπουμ του για πιο εύκολη πρόσβαση. Θα κάνω ένα και για εσένα.
Θέλω να δω αν μπορώ να μεταφέρω αυτή την κατηγορία πιο ψηλά ώστε να είναι πιο εύκολα προσβάσιμα τα άλμπουμ, μόλις κάποιος φτιάξει άλμπουμ κι ανεβάσει φωτό.
Οι φωτογραφίες σου φαίνονται φυσικά. Στην αρχική σελίδα πάντα φαίνονται επιπλέον και κάτω κάτω ως νέες προσθήκες.

Εδώ μπορείς να δεις τα άλμπουμ όλων των χρηστών που έχουν δημιουργήσει άλμπουμ κι έχουν ανεβάσει φωτογραφίες: (η σελίδα που δείχνει όταν κάποιος ακολουθήσει το σύνδεσμο που είπα πιο πάνω)
http://cactus.thelo.gr/cactus_gallery/index.php?cat=1&page=1
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Mar 2015 :  02:07:09  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Έλα, καλησπέρα σας και καλή άνοιξη!

Τώρα βλέπω τις νέες αναρτήσεις σας.
Ας μην περιπλέξουμε τα πράγματα και ας συνεχιστεί το έργο βήμα-βήμα.

Προς το παρόν έχουν κατέβει οι φωτογραφίες από το facebook και έχουν αποθηκευτεί στον υπολογιστή.
Υποθέτω ότι η οργάνωση σε άλμπουμ έχει παραμείνει η ίδια με τα άλμπουμ του facebook.
Δηλαδή αν έχεις ένα άλμπουμ στο facebook με το όνομα π.χ. "Ανθοφορίες_Κάκτων" που περιέχει 50 φωτογραφίες, στον υπολογιστή σου έχει δημιουργηθεί ένα αντίγραφο άλμπουμ (φάκελος) με τις ίδιες φώτος (έστω κι αν τα ονόματα άλλαξαν).

Στη συνέχεια θα πρότεινα το ανέβασμα στη Gallery του forum να ακολουθεί την ίδια οργάνωση σε άλμπουμ/φακέλους. Αυτό θα αποτρέψει περαιτέρω σύγχιση.
Π.χ. φτιάχνεις στη Gallery ένα άλμπουμ με όνομα "Ανθοφορίες_Κάκτων" που περιέχει τις ίδιες φωτογραφίες με το "Ανθοφορίες_Κάκτων" που βρίσκεται στο facebook.

(Στην προσπάθεια να εξηγήσω αναλυτικά, ίσως έγινα εγώ ο περίπλοκος... sorry )

Ως εδώ καλά.
Βλέπω οτι ήδη έχεις φτιάξει ένα άλμπουμ με τίτλο "ανθισμένοι κάκτοι και παχύφυτα 2011".
Υπάρχει και στο facebook το ίδιο/παρόμοιο;
Επίσης οι φωτογραφίες έχουν ονομασίες τύπου:
"normal_cacti_succ_2011_flow_gallery (1).jpg"
[αν αφήσεις το ποντίκι πάνω τους, φαίνεται].
O αριθμός στην παρένθεση αυξάνεται σε κάθε φώτο(από το 1 ως το 6).
π.χ.
normal_cacti_succ_2011_flow_gallery (1).jpg
normal_cacti_succ_2011_flow_gallery (2).jpg
normal_cacti_succ_2011_flow_gallery (3).jpg
κ.λπ...
Το όνομα αυτό υποψιάζομαι οτί είναι ο γνήσιος τίτλος του άλμπουμ στο facebook.
Το πρόγραμμα που κατέβασε τις φωτογραφίες πρέπει να τις ονόμασε με βάση το άλμπουμ στο οποίο ανήκουν. Γεγονός που διευκολύνει τη δουλειά.

Αν τα παραπάνω είναι κατανοητά, είμαι έτοιμος να προχωρήσω στις οδηγίες για το επόμενο βήμα.

Στο μεταξύ, αν δεν είναι κόπος, θα ήθελα διευκρινήσεις για το:
quote:
Να τις βρω, να τις αποσυμπιέσω, να αλλάξω το μέγεθος, να τις επεξεργαστώ, να τις ανεβάσω μία μία.

* Τις βρίσκεις εύκολα, αν είναι σε εύκολο σημείο στο δίσκο, π.χ. στο C:/MyPhotos
* Η αποσυμπίεση γίνεται μόνο μία φορά, οπότε δεν θα σε ξαναπασχολήσει.

1. Τί αλλαγή μεγέθους κάνεις; Από τί μέγεθος σε ποιό μέγεθος;
2. Τί επεξεργασία ακριβώς κάνεις;
3. Χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα; Ποιό;

Ρωτάω γιατί σκεφτόμουν κάποια στιγμή να γράψω ένα "αρθράκι" για την προετοιμασία των φωτογραφιών.
Οι απαντήσεις σου μπορεί να φανούν χρήσιμες.

Αυτά για την ώρα. Θα επανέλθω σύντομα.
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Mar 2015 :  08:49:06  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα Βασίλη,ωραίος και αναλυτικότατος,κάποια στιγμή μπορεί να σε χρειαστώ.

Κική
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Mar 2015 :  16:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Basil

Έλα, καλησπέρα σας και καλή άνοιξη!

Τώρα βλέπω τις νέες αναρτήσεις σας.
Ας μην περιπλέξουμε τα πράγματα και ας συνεχιστεί το έργο βήμα-βήμα.

Προς το παρόν έχουν κατέβει οι φωτογραφίες από το facebook και έχουν αποθηκευτεί στον υπολογιστή.
Υποθέτω ότι η οργάνωση σε άλμπουμ έχει παραμείνει η ίδια με τα άλμπουμ του facebook.
Δηλαδή αν έχεις ένα άλμπουμ στο facebook με το όνομα π.χ. "Ανθοφορίες_Κάκτων" που περιέχει 50 φωτογραφίες, στον υπολογιστή σου έχει δημιουργηθεί ένα αντίγραφο άλμπουμ (φάκελος) με τις ίδιες φώτος (έστω κι αν τα ονόματα άλλαξαν).

Στη συνέχεια θα πρότεινα το ανέβασμα στη Gallery του forum να ακολουθεί την ίδια οργάνωση σε άλμπουμ/φακέλους. Αυτό θα αποτρέψει περαιτέρω σύγχιση.
Π.χ. φτιάχνεις στη Gallery ένα άλμπουμ με όνομα "Ανθοφορίες_Κάκτων" που περιέχει τις ίδιες φωτογραφίες με το "Ανθοφορίες_Κάκτων" που βρίσκεται στο facebook.

(Στην προσπάθεια να εξηγήσω αναλυτικά, ίσως έγινα εγώ ο περίπλοκος... sorry )

Ως εδώ καλά.
Βλέπω οτι ήδη έχεις φτιάξει ένα άλμπουμ με τίτλο "ανθισμένοι κάκτοι και παχύφυτα 2011".
Υπάρχει και στο facebook το ίδιο/παρόμοιο;
Επίσης οι φωτογραφίες έχουν ονομασίες τύπου:
"normal_cacti_succ_2011_flow_gallery (1).jpg"
[αν αφήσεις το ποντίκι πάνω τους, φαίνεται].
O αριθμός στην παρένθεση αυξάνεται σε κάθε φώτο(από το 1 ως το 6).
π.χ.
normal_cacti_succ_2011_flow_gallery (1).jpg
normal_cacti_succ_2011_flow_gallery (2).jpg
normal_cacti_succ_2011_flow_gallery (3).jpg
κ.λπ...
Το όνομα αυτό υποψιάζομαι οτί είναι ο γνήσιος τίτλος του άλμπουμ στο facebook.
Το πρόγραμμα που κατέβασε τις φωτογραφίες πρέπει να τις ονόμασε με βάση το άλμπουμ στο οποίο ανήκουν. Γεγονός που διευκολύνει τη δουλειά.

Αν τα παραπάνω είναι κατανοητά, είμαι έτοιμος να προχωρήσω στις οδηγίες για το επόμενο βήμα.

Στο μεταξύ, αν δεν είναι κόπος, θα ήθελα διευκρινήσεις για το:
quote:

* Τις βρίσκεις εύκολα, αν είναι σε εύκολο σημείο στο δίσκο, π.χ. στο C:/MyPhotos
* Η αποσυμπίεση γίνεται μόνο μία φορά, οπότε δεν θα σε ξαναπασχολήσει.

1. Τί αλλαγή μεγέθους κάνεις; Από τί μέγεθος σε ποιό μέγεθος;
2. Τί επεξεργασία ακριβώς κάνεις;
3. Χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα; Ποιό;

Ρωτάω γιατί σκεφτόμουν κάποια στιγμή να γράψω ένα "αρθράκι" για την προετοιμασία των φωτογραφιών.
Οι απαντήσεις σου μπορεί να φανούν χρήσιμες.

Αυτά για την ώρα. Θα επανέλθω σύντομα.

Βασίλη!!!
χίλια ευχαριστώ.
Δεν μπορώ να δώσω τη δέουσα προσοχή τώρα στα γραφόμενά σου.
Μέχρι το τέλος της εβδομάδας είμαι λίγο πιεσμένη.
Αν καταφέρω στο ενδιάμεσο θα σου απαντήσω.
Χίλια ευχαριστώ για τη συμπαράσταση.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Apr 2016 :  10:38:14  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλημέρα!
Σκέφτομαι να αρχίσω να ανεβάζω φωτογραφίες από Flickr.
Λέτε να την ξαναπατήσω?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

130 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Apr 2016 :  21:45:17  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Τίποτα δεν είναι σίγουρο.........
Χρόνια ανέβαζα με εγγραφή στο imageshack, μετά όπως είναι γνωστό χάθηκαν όλα......
Στην συνέχεια εδώ και 3-4 χρόνια περίπου ανεβάζω στο postimage.org προχθές τυχαία, κάτι άλλο, μουλάρωσε και ήθελε εγγραφή....
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Apr 2016 :  21:23:12  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Αχ Χρήστο με κάνεις να έχω δεύτερες σκέψεις.
Εννοώ να φοβάμαι αν χρησιμοποιήσω την εφαρμογή μήπως πάθω τα ίδια.Τελικά δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τίποτα.
Πάντως με το θέμα των φωτογραφιών, το φόρουμ δέχθηκε ισχυρό πλήγμα.
Κι εμένα μου στοίχισε .
Ένας βασικός λόγος που απείχα τόσον καιρό από το φόρουμ

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

130 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Apr 2016 :  08:59:48  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Πάντως σε κάθε περίπτωση τα φόρουμ δεν φταίνε, παρά μόνο κάποιοι με σελίδες για να ανεβάζεις φωτογραφίες, που στην αρχή τις έχουν δωρεάν και μετά από λίγο ζητάνε εγγραφές και συνδρομές....
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Apr 2016 :  09:40:08  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλημέρα!
φυσικά,
το φόρουμ προβλέπει τρόπο ασφαλούς ανεβάσματος φωτογραφιών
απλά εμένα δεν με βόλεψε

mavirenes
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.25 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000