ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Απώλεια φωτογραφιών από θέματα του φόρουμ
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Σχετικά με το Cactus.thelo.gr
 Σχόλια - Προβλήματα - Υποδείξεις
 Απώλεια φωτογραφιών από θέματα του φόρουμ
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Jan 2015 :  20:14:58  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
που πήγαν οι φωτό μου της δεύτερης σελίδας, οέο;

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Jan 2015 :  23:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ειρήνη, τα είδα κι εγώ από τότε που μου το είπες και, χωρίς να είμαι σίγουρη, νομίζω ότι είναι λειτουργία του facebook ώστε να μη γίνονται οι φωτογραφίες που είναι ανεβασμένες εκεί hotlinked. Αυτό που λέγαμε, αν θυμάσαι, και για τα πνευματικά δικαιώματα των φωτογραφιών και την απευθείας εμφάνισή τους σε άλλες σελίδες από εκεί που είναι "ανεβασμένες"...
κρίμα για τις φωτογραφίες...δεν ξέρω εάν επεξεργαστούν πιθανόν να επαναληφθεί
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jan 2015 :  08:09:33  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Ειρήνη, τα είδα κι εγώ από τότε που μου το είπες και, χωρίς να είμαι σίγουρη, νομίζω ότι είναι λειτουργία του facebook ώστε να μη γίνονται οι φωτογραφίες που είναι ανεβασμένες εκεί hotlinked. Αυτό που λέγαμε, αν θυμάσαι, και για τα πνευματικά δικαιώματα των φωτογραφιών και την απευθείας εμφάνισή τους σε άλλες σελίδες από εκεί που είναι "ανεβασμένες"...
κρίμα για τις φωτογραφίες...δεν ξέρω εάν επεξεργαστούν πιθανόν να επαναληφθεί

Καλημέρα!
Καήκαμε τότε.
Αρχικά ξεκίνησα να ανεβάζω τις φωτογραφίες μου μέσω imageshak.
Ανακάλυψα κάποια στιγμή ότι εξαφανίστηκαν οι φωτογραφίες μου από εκεί. Ζητάει χρεώσεις; ή για κάποιον άλλο λόγο που δεν κατάλαβα τελικά.
Μετά ανέβαζα πολλές φωτογραφίες στο Facebook και από εκεί εδώ.
Και ήταν τόσο εύκολο.
Και μάλιστα το πρότεινα κιόλας σε όσους φίλους έχουν και προφίλ στο Facebook.
Στο τέλος θα μας ζητήσουν χρέωση και από το Facebook δηλαδή;

Οι φωτογραφίες που έχω ανεβάσει στο φόρουμ ήταν δικές μου και έχω το άλμπουμ δημόσιο.
Δεν το καταλαβαίνω.
Αν αυτό συμβαίνει όπου έχω ανεβάσει φωτογραφίες, εγώ αλλά και άλλοι φίλοι, θα είναι πολύ άσχημο για το φόρουμ.
Θα έχει μια εικόνα μη συνοχής, σχόλια σε ανύπαρκτες φωτογραφίες.
Ακόμη κι αν βρούμε τρόπο να τα διορθώσουμε, η δουλειά που πρέπει να γίνει θα είναι τεράστια.
Κάτι θα πρέπει να σκεφτούμε σχετικά.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

vangelis
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
515 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jan 2015 :  15:02:14  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
Ειρήνη εγώ έχω κάνω λογαριασμό στο photobucket εδώ και 2,5 χρόνια και δεν έχω κάποιο θέμα. Έχει καλύτερο λογισμικό και μπορείς να φτιάξεις υποφακέλους με το κατάλληλο όνομα που θέλεις ( οικογένεια, γένος, κ.τ.λ. )

Πριν ήμουν στο Imageshack αλλά έφυγα...όμως δε θυμάμαι ακριβώς το λόγο...

Καλό είναι να κρατάμε σε αρχείο αυτά που ανεβάζουμε, έτσι κι αλλιώς δωρεάν μας δίνουν αυτή τη δυνατότητα... ώστε να υπάρχει η δυνατότητα να τις ανεβάσουμε ξανά αν χρειαστεί.

Βέβαια ξέρω τον κόπο που χρειάζεται όπως και από ότι φαίνεται δεν πρέπει να θεωρούμε δεδομένο το ότι το facebook και τα υπόλοιπα λογισμικά - εταιρίες θα μας δίνουν αυτές τις δυνατότητες...

νομίζω ότι το Google σου δίνει τη δυνατότητα να ανεβάσεις 20GB δεδομένων, ότι δεδομένο θέλεις...κανονικό φακέλωμα αλλά αν είναι να ανεβάζεις φωτογραφίες των φυτών σαν backup ( όπερ καβάτζα ) νομίζω είναι καλή περίπτωση.

Edited by - vangelis on 14 Jan 2015 15:10:29
Κορυφή σελίδας

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Jan 2015 :  23:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή
Και γω διαβαζα Ερήνη πολλά που εχεις γράψει και εχεις γραψει παααρα πολλα και μπραβο σου, αλλά προσεξα οτι λειπουν οι φωτο και νομιζα πως για καποιο λογο εγώ δεν μπορουσα να τις δω . Εγω στο google τις βαζω και ολα καλα μεχρι στιγμής.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Jan 2015 :  08:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας.

Πολύ κρίμα!
Λυπάμαι πολύ για τις φωτογραφίες!
Τι θα κάνω;
Λείπουν άραγε όλες μου οι φωτογραφίες;
Πρέπει να το ελέγξω για να καταλάβω τι συνέβη.
Και πως θα το διορθώσω τώρα;

Φωτεινή!!!!
Επίσης για άλλη μια φορά, χωρίς να το θέλω, κατέστρεψα το θέμα.
Εννοώ είμαι εκτός θέματος.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Jan 2015 :  15:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Μεταφέρθηκε εδώ απ' το θέμα Crassula. Αν θέλετε το συνεχίζουμε εδώ
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Jan 2015 :  15:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Των άλλων μελών που λες Ειρήνη στείλε μου κάποιο λινκ να δω, είναι όλα από facebook?
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Jan 2015 :  15:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Το θέμα με τις φωτό απ' το facebook είναι όπως είχαμε και και από άλλες σελίδες. Δηλαδή, το hotlinking κοστίζει με την έννοια ότι η σελίδα που φιλοξενεί τη φωτογραφία πληρώνει κάθε φορά που κάποιος την "καλεί" να τη δει απ' τον υπολογιστή του. Όσο πληρώνει αλλά ο επισκέπτης είναι εντός του χώρου του "οικοδεσπότη" (στην προκειμένη περίπτωση facebook) βλέπει και τις διαφημίσεις κλπ οπότε δεν πειράζει. Πειράζει, όμως, όλους όταν οι φωτογραφίες που φιλοξενεί εκεί εμφανίζονται κάπου αλλού, όπως π.χ εδώ.

Με τις άλλες σε άλλους χώρους όπως imageshack δεν ξέρω τι γίνεται...Για να μην υπάρχει τέτοιο θέμα δημιουργησα εδώ στη σελίδα την ενότητα της Gallery, ώστε να ανεβάζει όποιος θέλει τις φωτογραφίες του.

Δεν είμαι σίγουρη ότι μπορεί κατι να γίνει εάν το θέμα είναι τοσο μαζικό... Και είναι κρίμα γιατί το φόρουμ σε αντίθεση με το facebook έχει κι ένα πιο "αρχεικό" χαρακτήρα, δίνεται πιο καλά για αναζήτηση και ανάγνωση παλαιότερων θεμάτων κλπ. Κρίμα.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Jan 2015 :  16:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Των άλλων μελών που λες Ειρήνη στείλε μου κάποιο λινκ να δω, είναι όλα από facebook?

Για παράδειγμα δες εδώ xocolatl & Kostas

http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=2150&whichpage=1

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Jan 2015 :  16:31:56  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Έχω απογοητευθεί.
Δουλειά τόσων χρόνων πήγε χαράμι.
Πολύ κρίμα.
Δεν νομίζω ότι μπορούμε να το διορθώσουμε.
Πως θα βρούμε να ξανανεβάσουμε τις ίδιες φωτογραφίες;
Και πόσο χρόνο πρέπει να αφιερώσουμε;
Με έπιασε απελπισία.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jan 2015 :  15:28:35  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Νομίζω ότι θα αργήσω να ξαναγράψω στο φόρουμ.
Ανεξάρτητα αν αυτό που συνέβη ΔΕΝ οφείλεται στους διαχειριστές νοιώθω πολύ απογοητευμένη.
Σαν να αποφάσισαν κάποιοι να διαγράψουν τις σκέψεις, τα συναισθήματα και το χρόνο που αφιέρωσα.
Συνεχίστε εσείς που έχετε βρει τρόπο να αντιμετωπίζετε τα τερτίπια του διαδικτύου.
Εγώ δεν νομίζω να συνεχίσω τουλάχιστον για κάποιο διάστημα μέχρι να αποφασίσω πως θα το διαχειριστώ όλο αυτό.
Ευχαριστώ τη Φωτεινή για την κατανόηση, τη συμπαράσταση, τη συνεργασία, τη φιλία της.
Ευχαριστώ όλα τα μέλη για την ανταπόκριση και τη ζεστασιά τους αλλά και την ανοχή τους.
Να είστε όλοι καλά.
Ειρήνη

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jan 2015 :  02:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ κρίμα, για πιο λόγο να το κάνουν αυτό?
Και εμένα όλες οι μου από το facebook είναι ανεβασμένες και δυστυχώς έχουν σβηστεί οι περισσότερες!!!

TzO
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jan 2015 :  03:54:54  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Ψυχραιμία γιατί μπορεί να υπάρχουν και χειρότερα.

>> Facebook

Κατ' αρχήν τα ευχάριστα:
Οι φωτογραφίες δεν έχουν χαθεί, βρίσκονται αποθηκευμένες στο Facebook και θεωρητικά υπάρχει αντίγραφο και στον υπολογιστή του χρήστη που τις ανέβασε. Αυτό που χάθηκε προς το παρόν είναι η δυνατότητα εμφάνισής τους στο forum.

Τα δυσάρεστα (που εύχομαι να μην ήρθαν ακόμα):
Αν αισθάνεσαι λοιπόν οτι
quote:
Σαν να αποφάσισαν κάποιοι να διαγράψουν τις σκέψεις, τα συναισθήματα και το χρόνο που αφιέρωσα.
σκέψου πώς θα νιώσεις αν μια μέρα βρείς κλειδωμένο τον λογαριασμό σου στο facebook. Απροειδοποίητα.
Είχα κάνει facebook αρχές καλοκαιριού, με ψεύτικο επώνυμο και για φώτο προφίλ είχα ένα ωραίο γκράφιτι. Έκανα friends, uploads, comments, share, tags, likes κλπ. κλπ. Πρίν λίγες εβδομάδες, για κάποιο λόγο κλείδώσαν το λογαριασμό και μου ζητάν ταυτότητα ή κάποιο επίσημο έγγραφο με φωτογραφία που να αποδεικνύει ότι τα στοιχεία μου είναι αληθινά. Ο λογαριασμός και ότι περιείχε, θα μείνουν κλειδωμένα εσαεί, μιας και δε σκοπεύω να τους κάνω τη χάρη (και αυτοί από τη μεριά τους λένε αν θέλουν μου κάνουν τη χάρη να μου δώσουν τη δυνατότητα να ξαναφτιάξω προφίλ -> έχουν το τηλέφωνό μου).

Οπότε δουλειά 1η:
Αν χρησιμοιποιείς (ή οποιοσδήποτε άλλος) ψευδώνυμο στο facebook, φτιάχνεις αντίγραφο τουλάχιστον των άλμπουμ φωτογραφιών.
Αυτή η δουλειά καλό θα ήτανε να γίνει... χθές.

Πώς γίνεται αυτό;

Αν χρησιμοποιείς Firefox, βρήκα τα εξής πρόσθετα (add-ons):
Facedown 1.23 (4*, 7 reviews, 767 χρήστες) και το
facepaste 2.8 (4*, 116 reviews, 25800 χρήστες)

Αν χρησιμοποιείς Chrome:
Facebook Album & Photo Manager (4*, 1644 ratings, 126,881 χρήστες) και το
Download FB Album mod (4*, 759 ratings, 147,724 χρήστες)

Δεν έχω δουλέψει κανένα από τα παραπάνω, οπότε προχωράτε με δική σας ευθύνη.

Τί συνέβη;

Προφανώς μέχρι πρότινος το facebook επέτρεπε το διαμοιρασμό φωτογραφιών και εκτός του οίκου του (hotlinking), αλλά εφ' όσον το ίδιο πληρώνει servers για την αποθήκευση των εικόνων, λογικά αποφάσισε να μπλοκάρει την δυνατότητα εμφάνισης υλικού σε εξωτερικές σελίδες.

>> Imageshack

Το Imageshack κάποτε ήταν σελίδα φιλοξενίας και διαμοιρασμού εικόνων.
Προτείνεται από το forum σε διάφορα σημεία ως πιθανή επιλογή.
Ωστόσο πριν -σχετικά- λίγο καιρό αποφάσισε να γίνει συνδρομητικό, οπότε οι δωρεάν χρήστες δεν έχουν τη δυνατότητα μετά τον 1ο μήνα να ανεβάζουν επιπλέον φωτογραφίες (αν θυμάμαι καλά) και επίσης (νομίζω πως) δεν μπορούν να πάρουν τον σύνδεσμο (link) εξωτερικού διαμοιρασμού (hotlinking).
Ακόμα χειρότερα: Απ' ότι λέει η Wikipedia, εικόνες που δεν τις έχει επισκευθεί κανείς για ένα χρόνο, διαγράφονται. Αυτό ίσως να εξηγεί και πολλά κενά σε διάφορες αναρτήσεις του forum με φωτογραφίες από το ImageShack.
Αρχικά το είχα δουλέψει κι εγώ.
Οι φωτογραφίες μου και ο λογαριασμός ακόμα υπάρχουν, χωρίς δυνατότητα να προσθέσω επιπλέον εικόνες.
Πιστεύω όμως πως θα πρέπει να μεταφέρω αλλού τις εικόνες και να ανανεώσω τα link στις αναρτήσεις μου.

Συνεπώς δουλειά 2η:
Αντικαθίστανται ή διαγράφονται οι παροτρύνσεις προς χρήση του ImageShack και του Facebook ως σελίδες φιλοξενίας και διαμοιρασμού εικόνων για το forum.
Π.χ. Πρώτη και καλύτερη η αναφορά τους στο "Οδηγίες για εμφάνιση φωτογραφιών στο forum", αλλά και σε διάφορα άλλα σημεία.

>> Και τώρα τί γίνεται;

Δουλειά 3η:
Αντιγράφονται οι εικόνες σου σε μια σελίδα φιλοξενίας που επιτρέπει τον εξωτερικό διαμοιρασμό, π.χ. Photobucket (δεν το δούλεψα) ή Google Images (αν έχεις e-mail στη Google δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα, login και ανεβάζεις) ή οποιαδήποτε άλλη. Το flickr καλύτερα να το αποφύγεις, άλλαξε κι αυτό την πολιτική διαμοιρασμού.

Το επόμενο που πρέπει να γίνει είναι να ενημερωθούν τα links στις αναρτήσεις του forum.
Αρχικά μπορεί να φαίνεται μια επίπονη και δύσκολη δουλειά, αλλά δε νομίζω ότι είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.
Μέχρι τώρα έχεις αναρτήσει στο forum 2809 μηνύματα. Αν το 10% αυτών περιέχουν φωτογραφίες, μιλάμε για περίπου 280 φωτογραφίες. Ανάλογα τη διάθεση και το χρόνο που έχεις να αφιερώσεις, η δουλειά μπορεί να τελειώσει από μερικές μέρες (4φωτό/μέρα = 28 μέρες), μέχρι κάποιους μήνες (10φωτό/εβδομάδα = 9 μήνες).

Το σημαντικό είναι να διατηρηθεί η ονομασία που έδωσε στις φωτογραφίες το facebook (και όχι τα ονόματα που έχουν τα πρωτότυπα από τον σκληρό σου δίσκο), έτσι ώστε να μπορεί να γίνει εύκολα η σωστή αντιστοίχηση. Αυτό εξασφαλίζεται κάνοντας το download που λέγαμε παραπάνω.

Αυτά για απόψε, κουράστηκα.

Κάνε τα παραπάνω και θα συνεχίσω κάποια άλλη στιγμή με τις οδηγίες για το πώς ακριβώς θα γίνει η αποκατάσταση.
Πιστεύω πως μπορούμε να βοηθήσουμε και οι υπόλοιποι για να τελειώσεις μια ώρα αρχίτερα

Φιλιά.

Συνεχίζεται...
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jan 2015 :  07:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα!
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διέθεσες για να μου απαντήσεις.
Η βοήθεια αυτή είναι πολύτιμη για μένα αλλά και για άλλα μέλη που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα.
Τονίζω και πάλι ότι δεν έχω κανένα αρνητικό αίσθημα για τη Φωτεινή, τη διαχειρίστρια του φόρουμ ή για οποιοδήποτε άλλο μέλος.
Απλά λυπάμαι, πολύ. Νοιώθω απογοήτευση.
Ίσως δεν είναι τυχαίο χρονικά.
Θα μελετήσω με προσοχή την απάντησή σου όταν θα έχω χρόνο και θα προσπαθήσω να θέσω σε εφαρμογή όσα γράφεις.
Αυτό το φόρουμ για μένα όλα αυτά τα χρόνια λειτούργησε θετικά σχεδόν θεραπευτικά.
Ίσως αν καταφέρουμε να λύσω-λύσουμε το θέμα των φωτογραφίών, να προχωρήσουμε σε μια συλλογική προσπάθεια αναδιοργάνωσής του με ευρετήρια, ενότητες κτλ.
Είναι πολύτιμες οι πληροφορίες που περιέχονται εδώ.
Είναι συλλογική δουλειά χρόνων από πολλούς ανθρώπους.
Ίσως καταφέρουμε μέσα από αυτή τη δυσκολία να το κάνουμε πολύ καλύτερο.
Και πάλι ευχαριστώ.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jan 2015 :  13:08:20  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Ειρήνη δεν έχεις να πας πουθενά!!...ξέρω και εγώ έχω να γράψω αρκετό καιρό αλλά παρακολουθώ όλα τα θέματα του forum και αυτό που έγινε δεν είναι καθόλου ωραίο!
Εγώ πάντα ανέβαζα τις φωτογραφίες στην gallery του forum και ποτέ δεν κατάλαβα γιατί δεν το κάνουν και οι άλλοι ίσως στις άλλες gallery να ανεβαίνουν ποιο γρήγορα.....Εγώ το βρήκα πολύ βολικό να έχω όλες τις φωτογραφίες μου μέσα στην gallery του forum.

Edited by - Χρήστος on 28 Jan 2015 13:09:55
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jan 2015 :  17:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα!
Ποιά είναι η gallery του φόρουμ οέο;

Εδώ εννοείς;
http://cactus.thelo.gr/forum/el/default.asp?CAT_ID=7

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jan 2015 :  17:56:38  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Αν εννοείς εκεί, πραγματικά δεν έχω ιδέα πως να ανεβάσω.
Επίσης δεν είχα ιδέα ότι μπορώ να αποθηκεύσω φωτογραφίες εκεί και αν τις χρησιμοποιήσω μετά στα θέματα του φόρουμ.
Απίστευτο;
Και όμως ναι.
Αν βέβαια έχω καταλάβει σωστά Χρήστο μου.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jan 2015 :  18:33:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Πλήθος σχετικών πληροφοριών εδώ http://cactus.thelo.gr/forum/el/forum.asp?FORUM_ID=25

Καλό διάβασμα ....
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jan 2015 :  23:39:32  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Πλάκα!! με κάνεις Ειρήνη!! κάνε κλικ εκεί που λέει φωτογραφείς επάνω αριστερά δηλαδή εδώ
http://cactus.thelo.gr/photo_gallery_el.asp
Εχω όλες τις φωτογραφείς που έχω ανεβάσει στο forum στο Christos .... τακτοποιημένες και στα άλμπουμ τους όλες.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jan 2015 :  07:02:46  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Ευρυδίκη

Πλήθος σχετικών πληροφοριών εδώ http://cactus.thelo.gr/forum/el/forum.asp?FORUM_ID=25

Καλό διάβασμα ....

Ευχαριστώ πολύ Ευρυδίκη!
Ευχαριστώ Χρήστο.

Έχω δει τα φωτογραφικά άλμπουμ όλων.
Δεν είχα σκεφτεί ποτέ ούτε και μου είχε προταθεί επισταμένως ως πιο ασφαλής λύση, να ανεβάσω φωτογραφίες κι εγώ σε ένα φωτογραφικό άλμπουμ.

Το imagescack μου προτάθηκε, δεν θυμάμαι πότε, πως και από ποιόν και αυτό χρησιμοποίησα.
Κάποια στιγμή άρχισα να χρησιμοποιώ το Facebook, ειδικά όταν είδα ότι σβήστηκαν οι φωτογραφίες μου από το imagescack.
Και πάλι δεν μου προτάθηκε να ανεβάσω στην gallery ίσως πολύ απλά επειδή κανείς δεν ήξερε μέχρι τότε ότι το FB θα αλλάξει την πολιτική του χρήσης φωτογραφιών.
Τη θεωρούσα ανενεργή για να πω την αλήθεια.
Νόμιζα ότι κάποτε ανέβασαν κάποιοι εκεί τις φωτογραφίες τους και τέλος.
Ακόμη και τώρα έχω μείνει με την εντύπωση ότι χρειάζεται βοήθεια, έγκριση από το διαχειριστή ή κάτι τέτοιο για να δημιουργήσω κι εγώ άλμπουμ.
Σκεφτείτε λοιπόν αφού συνέβη σε μένα που το έχω οργώσει το φόρουμ, ότι έχει συμβεί και σε δεκάδες άλλα μέλη.

Με λίγα λόγια δεν ανέβαζα στο imagescack & Facebook κυρίως από επιλογή αλλά κυρίως από ΑΓΝΟΙΑ.
Χώρια που έχω κι εγώ προτείνει στα μέλη να ανεβάζουν με FB.
Κάποιος θα μπορούσε να το προτείνει για παράδειγμα.
Δεν είμαι σίγουρη ότι έχω καταλάβει ακριβώς τις οδηγίες του Βασίλη.
Θα το παλέψω.
Ούτε είμαι σίγουρη ότι μπορώ να κάτσω να κάνω αυτή τη δουλειά και να ξαναπεράσω τις φωτογραφίες τεσσάρων χρόνων.
Αχ! αυτό πώς παλεύεται;

Καλημέρα παιδιά!

mavirenes

Edited by - mavirenes on 29 Jan 2015 08:01:41
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jan 2015 :  07:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Χρήστος

Πλάκα!! με κάνεις Ειρήνη!! κάνε κλικ εκεί που λέει φωτογραφείς επάνω αριστερά δηλαδή εδώ
http://cactus.thelo.gr/photo_gallery_el.asp
Εχω όλες τις φωτογραφείς που έχω ανεβάσει στο forum στο Christos .... τακτοποιημένες και στα άλμπουμ τους όλες.

Χρήστο μου το λινκ αυτό σε μένα ήταν και είναι ανενεργό
με την έννοια ότι δεν μπορώ να κάνω είσοδο στην gallery
δίνοντας τον κωδικό μου.

mavirenes

Edited by - mavirenes on 29 Jan 2015 07:07:31
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jan 2015 :  07:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Βασίλη κατεβάζω τα άλμπουμ με την εφαρμογή που πρότεινες για Chrome.
Super τα κατεβάζει ζιπαρισμένα και ταχύτατα.
ευχαριστώ!!!!!!!!

Να δω πως θα προχωρήσω στα επόμενα βήματα

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jan 2015 :  07:48:01  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Για να πάω στο βήμα 3 νομίζω ότι η διαχειρίστρια θα πρέπει να μου δώσει άδεια επεξεργασίας σε όλες τις αναρτήσεις μου στο φόρουμ πρώτα;

Φωτεινή!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mavirenes

Edited by - mavirenes on 29 Jan 2015 08:23:11
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jan 2015 :  08:08:25  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Βρε μπας κι έχω ξεχάσει το password μου τόσα χρόνια;

mavirenes

Edited by - mavirenes on 29 Jan 2015 08:25:50
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jan 2015 :  08:48:24  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Με τις άλλες σε άλλους χώρους όπως imageshack δεν ξέρω τι γίνεται...Για να μην υπάρχει τέτοιο θέμα δημιουργησα εδώ στη σελίδα την ενότητα της Gallery, ώστε να ανεβάζει όποιος θέλει τις φωτογραφίες του.

Δεν έχω πολύ χρόνο για να απαντήσω αναλυτικά, θα το κάνω μόλις τον βρω (το χρόνο)
Ειρήνη, θα δεις στην πιο πάνω μου απάντηση ότι είχα αναφέρει πάλι την Gallery. Η Gallery είναι μία ανεξάρτητη εφαρμογή από το φόρουμ, δηλαδή, δεν μπαίνει κάποιος με το ίδιο το password. Αν δεις στην αρχική της Gallery, το γράφω: όποιος θέλει του ανοίγω λογαριασμό. Βέβαια, μπορείτε να ανοίξετε και μόνοι σας ώστε να επιλέξετε τον κωδικό εσείς και να γράφετε σχόλια στις φωτογραφίες κλπ αλλά για ανέβασμα φωτογραφιών χρειάζεται έγκριση δική μου (μη νομίζεται ότι στο ιντερνετ είναι όλοι άγιοι....όπως και στη ζωή.., το είχα ανοιχτό στην αρχή κι ανέβαζαν......#@$!%#... Όταν κάνω εγώ την εγγραφή αλλάζετε εσείς τα στοιχεία σας. Τα γράφει εκεί που λέει: ανέβασμα φωτογραφιών.
Θα ανοίξω την επεξεργασία θεμάτων μέσα στη μέρα και πες μου, αν είναι να γίνει λογαριασμός στην gallery, ή φτιάξε μόνη σου αν θέλεις και εγώ του βάζω τη δυνατότητα για ανέβασμα φωτογραφιών.
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.31 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000