ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Βερμικουλιτης
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Υλικά - Αξεσουάρ - Κατασκευές
 Βερμικουλιτης
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Arsenios
Junior Member MEMBER CLUB

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Dec 2014 :  17:58:24  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
Σήμερα είχα παει σε ένα φυτώριο και μιλουσα με τον καταστηματάρχη για διαφορα χωματα και πετρες! Και μου έδειξε ενα νεο για μενα <<προιον>> τον βερμικουλιτη! Να σας πω την αλήθεια πρωτη φορά ακουσα
για αυτόν και μου φάνηκε πολυ ενδιαφέρον να το ψάξω το θέμα! Μου είχε πει οτι έχει καποιες ιδιοτητες οπως τον περλιτη και ότι το χρησιμοποιεί πολύ στην σπορα των φοινικιών (μανιακος με τις φοινικιες). Μου είπε επίσης ότι κράτα υγρασία και την αποδίδει στο φυτό όπως τον περλίτη αλλά επισης λειτουργει και ως θερμονωτικο υλικο κρατώντας σταθερή την θερμοκρασία του εδάφους.

Να και μια φωτογραφία του βερμικουλιτη.(την ανεβαζω ετσι επειδη
για καποο λόγο το imagesshack δεν μου ανεβαζε φωτογραφιες)

http://prntscr.com/5kswxk

Επίσης βρηκα καποια στοιχεια για τον βερμικουλιτη στο διαδικτυο και θεώρησα να τα μοιραστω μαζι σας.

"Ο βερμικουλίτης έρχεται σε μορφή χώματος από το φυσικό ορυκτό μίκα (μαρμαρυγία). Ευεργετεί την σπορά όλων των φυτών σε σπόρους γιατί βοηθά να μην ξεραίνεται το χώμα και να μην υπάρχουν θερμικές διακυμάνσεις. Αρκεί η κάλυψη της επιφάνειας του χώματος, στο οποίο έχετε σπείρει, με μια λεπτή στρώση βερμικουλίτη για να βλαστήσουν δυνατά φυτάκια που θα φυτέψετε κατόπιν σε γλάστρες ή κήπο."

"Όπως ο Περλίτης έτσι και ο Βερμικουλίτης συγκρατεί το νερό αλλά και βοηθά στο να βρίσκεται η υγρασία σε ισορροπία στο έδαφος. Επίσης βοηθάει και στον καλύτερο αερισμό των ριζών. Όλα αυτά είναι αρκετά για να χρησιμοποιηθεί σε μείγματα ή ακόμα και μόνος του σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. "

"Άριστο υλικό για ανάμιξη σε χώμα γλάστρας, ως υπόστρωμα ριζοβολίας μοσχευμάτων, για σπορεία και για χρήση ως εδαφοβελτιωτικό. Ανόργανος και αποστειρωμένος, απαλλαγμένος από παθογόνα, σπόρους, έντομα και νηματώδεις."

"Ένα από τα σημαντικότερα πλεονεκτήματα του είναι η υψηλή ικανότητα ανταλλαγής κατιόντων (C.E.C.), η οποία βοηθά τόσο στην απελευθέρωση θρεπτικών στοιχείων στα φυτά, όσο και στην αποθήκευση αυτών. Λόγω αυτής της ιδιότητας, ο βερμικουλίτης παρέχει στα αναπτυσσόμενα φυτά σημαντικές ποσότητες καλίου, νατρίου, ασβεστίου, μαγνησίου και αμμωνίας. Η παρουσία του καλίου αποτελεί ιδιαίτερο πλεονέκτημα του ορυκτού στην ανάπτυξη των φυτών, ειδικά όταν αυτό χρησιμοποιείται σε φυτώρια για παραγωγή σπορόφυτων."

Οσο για το τελευταιο αποσπασμα το βρηκα ιδιαίτερα σημαντικό γιατί είναι κατι που τα αλλα υλικα όπως περλιτης, ποζουλάνη δεν το παρέχουν όπως ξερω!!

Εσεις τι πιστεύετε; Είναι καλό υλικο για το βάζουμε στους κάκτους μας; Εγω πάντως το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον!

Αρσένιος!!

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Dec 2014 :  23:15:22  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Χρησιμοποιείται και για τους κάκτους. Οι Γερμανοί ξέρω το χρησιμοποιούν σίγουρα λόγω της ιδιότητας να συγκρατεί νερό και παρόλα αυτά παραμένει διαπερατό απ' τον αέρα.
Σε σχέση με τον περλίτη δε βγαίνει στην επιφάνεια της γλάστρας με τον καιρό. Είναι μάλλον θέμα γούστου και πρόσβασης φαντάζομαι. Εγώ δεν έχω δει να πουλάνε εδώ Ελλάδα, είχα διαβάσει γι' αυτό σε ξένες σελίδες μόνο.
Κορυφή σελίδας

Arsenios

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Dec 2014 :  00:45:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
Ειναι δυνατον; Στην κυπρο εχω βρει εναν που φερνει σακους βερμικουλιτη... αλλα ειναι και πολυ ακριβοι(50€ το σακο)!! Λες να το χρησιμοποιησω στο μειγμα μου;

Αρσένιος!!

Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Dec 2014 :  09:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
τωρα που βρηκες ελαφροπετρα?? τι να τον κανεις?? γιατι να "χωσεις" τοσο χρημα??
Κορυφή σελίδας

Arsenios

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Dec 2014 :  16:25:13  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
Ναι οντως, δεν εχεις αδικο! Πολυ ακριβώς ειναι...αλλα να σπυ πω την αληθεια με 'εφαγε' η περιεργεια
να τον δοκιμασω...!
Τωρα στα μειγματα μου θα χρησιμοποιω περλιτη,ελαφροπετρα και ποζουλανη! Αν προσθεσω και βερμικουλιτη,
το μειγμα θα γινει καλυτερο και πιο στραγγιστερο ή θα βαρυφορτωθει με πολλα υλικα;Και αν ισχυει το δευτερο
με πιο μπορει να αντικατασταθει καλυτερα για καλυτερα αποτελεσματα πιστευετε...

Αρσένιος!!

Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Dec 2014 :  02:29:41  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
με περλιτη και ελαφροπετρα εισαι οκ.!!
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.09 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000