ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Ανθοφορία τον Χειμώνα
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Φωτογραφίες
 Ανθοφορία τον Χειμώνα
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Dec 2014 :  14:21:32  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή
Ευτυχώς ανθιζει και κατι το χειμώνα να δίνει χρώμα ...

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Dec 2014 :  14:29:23  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή
Και έξω ...

Πολύ καρπερό κουμκουατ

Κορυφή σελίδας

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Dec 2014 :  14:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή
Σσσστ οι εχίνοπσις κοιμούντε ....

Κι αυτό κάθε ρογμή και παραφυάδα !
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Dec 2014 :  16:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Υπέροχες schlumbergera!
Αυτό σημαίνει ότι τις καλλιεργείς σωστά!
Σε παρακαλώ!
Διάβασε το κείμενο που είχα γράψει σχετικά με την καλλιέργειά τους εδώ
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=2012
και πρόσθεσε την εμπειρία σου.
Ειδικά σχετικά με το πότισμα αλλά και ότι άλλο θεωρείς χρήσιμο.
Όσα έχω γράψει είναι μετά από διαδικτυακή έρευνα και όχι από εμπειρία.
Ίσως να είναι κάποιες συμβουλές λανθασμένες.
Θα ήθελα πολύ να πούμε στα μέλη τι κάνεις και είναι τόσο υγιή τα φυτά σου!

Επίσης, οι εχίνοψίς σου είναι σε πολύ καλή κατάσταση.
Δεν τις ποτίζεις υποθέτω; Είναι τόσο στρουμπουλές και καταπράσινες!
Οι δικές μου έχουν ζαρώσει και κοκκινίσει και η subdenudata σάπισαν ΟΛΕΣ.
Τις έχω στεγνές.
Τι λάθος κάνω;
Έχεις κάτι να προτείνεις από την εξαιρετική εμπειρία σου με αυτό το υπέροχο γένος;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 21 Dec 2014 16:49:48
Κορυφή σελίδας

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jan 2015 :  23:07:41  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή
[quote]Είχε αποσταλεί από mavirenes

Υπέροχες schlumbergera!
Αυτό σημαίνει ότι τις καλλιεργείς σωστά!
Σε παρακαλώ!
Διάβασε το κείμενο που είχα γράψει σχετικά με την καλλιέργειά τους εδώ
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=2012
και πρόσθεσε την εμπειρία σου.
Ειδικά σχετικά με το πότισμα αλλά και ότι άλλο θεωρείς χρήσιμο

Γειά και καλή χρονιά!
Πολυ πολυ κρύο εδω .
Διάβασα οτι εχεις γραψει , ουτε γω ηξερα τοσες λεπτομεριες , γενικα αυτα τα φυτά ειναι επιφυτα , φυτρωνουν πανω σε δεντρα με τις ρίζες τους μέσα στα βρύα , αρα θελουμε ενα υπόστομα πολυ αφρατο , εγώ βαζω ξανθιά τυρφη και όσο το επιτρεπει ο καιρός εξω στα πολύ κρύα μεσα δροσερα και αποτιστα.
Τα αλλα οπως τα λες ποτισμα και λιπανση .Νομίζω πως εναι ευκολα φυτα , πολλες φορες κλοναράκια που σπαζουν τα βρισκω κατω ριζωμενα και τα βλεπω και σε πολλα σπιτια απο μη μανιωδεις καλιεργιτες να τα εχουν τεράστια για χρόνια ,πχ στη βιτρίνα ενος φαρμακείου και σε ενα χασαπαδικο που μαλλον απο τα εγκαίνια τα εχουν.Και γω να πω την αλήθεια δεν πολυασχολουμε τα εχει αναλαβει ο μικρότερος της οικογενιας και εχει κανει και διασταυρώσεις ,εχει ήδη σπορους και του ειπα να τους σπείρει την Ανοιξη, θα δούμε.Τελευταία πήρα ενα κιτρινο ,μου έστειλε δυο φυλαρακια το ενα το μπολιασα πανω σε οπουντια και εχει γινει είκοσι εκατοστα με παρακλαδια , το άλλο σε περλιτη ειναι ακομα όπως το εβαλα .
Πιστευω πως μπολιασμένα πανω σε οπουντια η selenicereus πρεπει να γίνοντε πολυ πιο εύκολα .
Κορυφή σελίδας

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Jan 2015 :  00:11:19  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή

Επίσης, οι εχίνοψίς σου είναι σε πολύ καλή κατάσταση.
Δεν τις ποτίζεις υποθέτω; Είναι τόσο στρουμπουλές και καταπράσινες!
Οι δικές μου έχουν ζαρώσει και κοκκινίσει και η subdenudata σάπισαν ΟΛΕΣ.
Τις έχω στεγνές.
Τι λάθος κάνω;
Έχεις κάτι να προτείνεις από την εξαιρετική εμπειρία σου με αυτό το υπέροχο γένος;

Για τις εχίνοψις κοίτα λιγο εδω :

http://www.huntington.org/botanicaldiv/schick/abouthybrids.html

Απότιστες τις εχω απο τις αρχές Οκτώβρη ,αλλα ποτίζω απο μέσα Μαρτη ως αρχες Οκτώβρη ,αναλογα τις καιρικές συνθήκες ,καλο ποτισμα και το καλοκαίρι και λιπανση ,ποτε ομως οταν τις βλέπει ο ήλιος .Ευκολα φυτα στη καλλιέργεια το δύσκολο ειναι να βρείς ποια θα δώσουν αξιόλογα αποτελέσματα στη διασταύρωση γιατι πολλα υβρίδια αρνουντε να ανθίσουν η δίνουν πολυ κατώτερα ανθοι απο τους γονείς και αλλα σε ξαφνιάζουν με ανθοι εντελώς ασχετα με τους γονείς και σε μέγεθος και χρώμα!
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Jan 2015 :  16:50:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Έχω κι εγώ μία φωτό απο ανθοφορία όχι και πολλά βέβαια αλλά περιμένω κι άλλες.

Υ.Γ:Ήμουνα και αρρωστούλα,δεν πρόλαβα.

Κική
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jan 2015 :  15:33:18  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ το 2015 ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΟ ΑΠΟ το 2014 (που μας τρέλλανε)

Πραγματικά υπέροχες schlumbergera!
Θα με κάνετε να ξαναπροσπαθήσω αγοράζοντας μια.

Κορυφή σελίδας

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Jan 2015 :  15:02:52  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή
Σπορόφυτα Καμέλιας , ειχα μασει σπορους και τους εριξα σ'αυτή την γλαστα για να πειραματιστω ,φυτρώσανε δεκαδες και εχω και τα πρωτα ανθη μεσα στον Χειμώνα !

Κορυφή σελίδας

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jan 2015 :  15:42:34  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jan 2015 :  19:37:09  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ωραίοοο!!!! Μπράβο.

Κική
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Feb 2015 :  15:28:55  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Με μπουμπούκια του Δεκέμβρη ... ανθοφορία μέσα στα χιόνια..

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Feb 2015 :  18:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Πανέμορφο!!
Κορυφή σελίδας

Xerxes
Starting Member

26 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Feb 2015 :  13:21:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Xerxes  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ όμορφο!!!!

Εχω και εγω ένα τέτοιο φυτάκι αλλά είναι πολύ μικρό ακόμα και αποτελείται μόνο από τρία κλαδάκια...μακάρι να γίνει σαν το δικό σου μια μέρα!

Ξερξούλης+Πηνελοπίτσα=Αστεράκια μου!!!
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Feb 2015 :  14:28:18  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Crassula lycopodioides

και όμως ανθίζει

βέβαια με μεγεθυντικό φακό τα ανακάλυψα .....

Edited by - Ευρυδίκη on 23 Feb 2015 14:29:19
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Feb 2015 :  17:55:01  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ ωραίο Ευρυδίκη! Αυτό το φυτό είναι αρχαίο! Και τα μικροσκοπικά ανθάκια πολύ όμορφα!
Έχεις παρατηρήσει ότι αφήνει μία μυρωδιά στα χέρια όταν το πιάσεις. Όχι ευχάριστη απλώς μια μυρωδιά.
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Feb 2015 :  18:42:25  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Δεν το είχω παρατηρήσει Φωτεινή. Θα το έχω στα υπ' όψιν μου.

Και ένα κοντινό από Sedum compressum

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Feb 2015 :  08:24:44  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
πολύ ωραία!
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Feb 2015 :  22:49:44  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ευρυδίκη.......

Κική
Κορυφή σελίδας

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Dec 2015 :  19:02:26  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή
cymbidium orchid

Schlumbergera

Edited by - vagelis999 on 06 Dec 2015 19:28:14
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Dec 2015 :  15:52:39  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Έχεις παρατηρήσει ότι αφήνει μία μυρωδιά στα χέρια όταν το πιάσεις. Όχι ευχάριστη απλώς μια μυρωδιά.

1. Έχεις δίκιο Φωτεινή.
Τον τελευταίο καιρό, όποτε περνούσα από κοντά του, διαπίστωσα μια μυρωδιά όχι απαίσια, αλλά ούτε και ευχάριστη, την οποία στην αρχή δεν μπορούσα να καταλάβω από πού έρχεται ( γιατί είναι μαζί με άλλα παχύφυτα ) και η μυρωδιά δεν σε παραπέμπει σε φυτό, αλλά περισσότερο σε φάρμακο θα έλεγα.
Τελικά σήμερα ξύπνησα ... είναι ανθισμένο (τι ιδέα!) και το αποθανάτισα...

Δεν φταίω εγώ. Δεν φαίνονται τα λουλούδια με γυμνό μάτι.....

2. Και η crassula rupestris είναι ανθισμένη ενάμισυ μήνα τώρα....

3. Και η schlumbergera (που πήρα για πολλοστή φορά) πάει μια χαρά.

Edited by - Ευρυδίκη on 07 Dec 2015 17:55:04
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.23 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000