ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Για να μου λυθει η απορια..!
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Αναγνώριση φυτών
 Φυτά Γενικά
 Για να μου λυθει η απορια..!
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Arsenios
Junior Member MEMBER CLUB

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Dec 2014 :  14:06:52  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
Γεια σας παιδιά! καιρό έχει να μιλήσω στο φορουμ!

http://prntscr.com/5ijhux

http://prntscr.com/5ijjh4

Για τον πιο πανω κακτο έχω την εξης απορία. Είναι δίχρωμο(variegata)
ή ετσι απλα είναι το χρώμα του για κάποιο λόγο!
Είχε αλλο ενα το ιδιο στο φυτώρι στο οποιο το αγόρασα με το ίδιο κιτρινοπράσινο χρωμα!

Αρσένιος!!

vangelis
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
515 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Dec 2014 :  15:51:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
γειά σου Αρσένιε!!

το πιθανότερο είναι να είναι variegata απλά το μπόλιασαν για να είναι σίγουροι ότι θα επιβιώσει και για να αναπτυχθεί πιο γρήγορα
Κορυφή σελίδας

Arsenios

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Dec 2014 :  17:30:24  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
Μα και εγω για αυτο το πηρα , μπας και είναι variegata!Οποιαδηποτε αποψη δεκτη για το τι ειναι τελικα για να ξερω αν ειναι να παω να παρω και το δευτερο!

Αρσένιος!!

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Dec 2014 :  17:35:50  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
ο μόνος λόγος για να ειναι έτσι είναι ή να είναι variegata ή να ξεκίνησε να χαλάει. Το δεύτερο το θεωρώ απίθανο...είναι πολύ ζωηρό χρώμα το κίτρινο.
Είναι variegata
Κορυφή σελίδας

Arsenios

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Dec 2014 :  19:08:54  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
Ποο πολυ ωραια! Θα παω να παρω και το δευτερο που ειναι το ιδιο με αυτο!

Τελικα απο μικρα φυτωρια μπορεις να βρεις ωραια πραγματα, για παραδειγμα
απο το ιδιο φυτωριο που βρηκα το variegata πηρα και μια graft sulcorebutia rauschi!...
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Apr 2015 :  16:10:39  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Μήπως γνωρίζει κανείς τι φυτό είναι αυτό που βγήκε από σποράκια που μοιάζουν με πιπέρι μαύρο και είναι και λίγο μεγαλύτερα;

Κορυφή σελίδας

Νικόλας
Starting Member

Greece
26 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Apr 2015 :  20:43:10  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Νικόλας  Απάντηση με παραπομπή
Το πιθανότερο να είναι Μοσχομπίζελο.
lathyrus odoratus,Sweet pea.
Πολύ ωραία μυρωδιά.
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Apr 2015 :  22:02:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Σ' ευχαριστώ Νικόλα, μάλλον τέτοιο είναι.
Περιμένω να δω το χρώμα των λουλουδιών
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jun 2015 :  12:40:44  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Το μοσχομπίζελο μετά από δυνατό αέρα τα 'παιξε. Ενώ είχε ανθίσει και είχε δέσει και καρπό όλα τα φύλα ασπρίσανε (σαν να ξεράθηκε)ενώ κάποιες κορυφές άρχισαν πάλι να πρασινίζουν. Εγώ το κλάδεψα χαμηλά σε πρώτη φάση.
Μήπως όμως είναι κάποια αρρώστια και θέλει κάτι άλλο;
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jun 2015 :  14:28:48  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Ευρυδίκη!
απλά τελείωσε η ζωή του, κράτα τους σπόρους για του χρόνου, φύτεψέ τους Νοέμβριο για να έχεις νωρίτερα άνθιση που θα κρατήσει περισσότερο
( τους πιο δροσερούς μήνες )
γιατί μόλις πιάσουν οι ζέστες,
πάπαλα τα μοσχομπίζελα.

Αν ενδιαφέρεσαι έχω σποράκια να σου δώσω

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jun 2015 :  18:50:52  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jun 2015 :  19:48:45  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Ευρυδίκη

έλα βρε μη μου λυπάσαι!
Θέλεις να σου στείλω περικοκλάδες?
Που και θα βλαστήσουνε ακόμη και τώρα με τη ζέστη και θα ανθίσουνε;
Ωραιότατα και εύκολα αναριχώμενα.
Στείλε μου σε πμ την ταχυδρομική σου διεύθυνση.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.17 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000