ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Μπιγκονιες / begonia
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Ειδικές συζητήσεις για γένη-είδη
 Μπιγκονιες / begonia
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

sailim
Starting Member

6 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Nov 2014 :  19:00:43  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην sailim  Απάντηση με παραπομπή
Αγαπημένο φυτό, και μάλιστα τελευταία..
Τελευταια επισης εμαθα πως ανηκει στα παχυφυτα, ειναι ενα παχυφυτο λοιπον, που συμπεριφερεται οπως πολλα απο αυτα του συγκεκριμενου γένους.. (http://en.m.wikipedia.org/wiki/Succulent_plant)

Θα ηθελα να μοιραστουμε εδω εμπειριες και πληροφοριές απο ατομα που αγαπουν το συγκεκριμενο φυτο.
Επισης, θα ηθελα να μαθω μερη στη Θεσσαλονικη που μπορει καποιος να βρει ποικιλιες μπιγκονιας, γτ μονο στις ανθοεκθεσεις της ανοιξης εχω δει....

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Nov 2014 :  19:16:32  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλησπέρα!

Κατά την ταπεινή μου άποψη η begonia δεν είναι παχύφυτο.
Μπορεί να είναι κονδυλώδης ή ριζωματώδης αλλά δεν ανήκει στα παχύφυτα, είναι ένα πολυετές φυτό.

Αλλά δεν είμαι και βοτανολόγος!

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Nov 2014 :  19:20:50  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Αγαπητέ sailim εγώ έχω τρεις(ζωή να'χουνε)είναι θαυμάσιες τις απόκτησα από ένα κλαράκι και τώρα είναι αρκετούς πόντους ψηλότερες.
Έχω δύο βασιλικές και μία άλλη(δεν θυμάμαι πως λέγεται τώρα)και αν θες να ανεβάσω φωτό κάποα στιγμή.
Αυτά για την ώρα.

Κική
Κορυφή σελίδας

sailim
Starting Member

6 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Nov 2014 :  20:05:42  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην sailim  Απάντηση με παραπομπή
Μεχρι στιγμης εχω μονο 2 wax ή αειανθεις ελληνιστι..
ψαχνω ομως και αλλα ειδη

Οι μπιγκονιες ανηκουν στα παχυφυτα στην οικογενεια Cucurbitales και το γενος Begoniaceae
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.11 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000