ΚΑΚΤΟΣ - Forum - beaucarnea recurvata Φυτεμένη σε κήπο.
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Φωτογραφίες
 beaucarnea recurvata Φυτεμένη σε κήπο.
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Νικόλας
Starting Member

Greece
26 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Oct 2014 :  20:09:48  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Νικόλας  Απάντηση με παραπομπή
Το Φυτό που θα δείτε αποκτήθηκε εντελώς τυχαία και πολύ φθηνά για το μέγεθός του.Ήταν σε μια σπασμένη γλάστρα κάτω από ένα δέντρο σε ένα φυτώριο που κλείνει Έχει ελαττώματα στην ανάπτυξη,πιστεύω πως αν βγάλει τον χειμώνα θα στρώσει σιγά σιγά.

Της βάζω ρυζάλευρο,μήπως να δοκιμάσω φαρίν λακτέ;

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Oct 2014 :  22:47:27  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
μια χαρα ειναι...αν και λιγο δυσκολο να περασει χειμωνα φυτεμενο στη γη...

για τωρα που ειναι μικρο..κανει το ρυζαλευρο...αργοτερα θα θελει μπριζολες!!!
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

133 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Oct 2014 :  13:24:22  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Το συγκεκριμένο το έχω και εγώ αλλά μέσα στο σπίτι, φυσικά χωρίς μπριζόλες....
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Oct 2014 :  17:15:09  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ ωραίο και καλοθρεμμένο! Εγώ θα ξεκινούσα κατευθείαν με μπριζόλες
Μεγειά σου και να το χαίρεσαι!
Κορυφή σελίδας

Νικόλας
Starting Member

Greece
26 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Oct 2014 :  17:26:18  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Νικόλας  Απάντηση με παραπομπή
Δυστυχώς δεν είχα κατάλληλο χώρο μέσα.Όμως το φυτό αυτό έχει περάσει τουλάχιστον τους 10 προηγούμενους χειμώνες σε εξωτερικό χώρο εκτεθειμένο σε κρύο και βροχή. Απ΄ότι διάβασα αντέχει στους -5C .Από προσωπική εμπειρία θα πω ότι έχασα στους -2 μία πολύ μικρότερη βρεγμένη σε γλάστρα.Αν σε έκτακτο παγετό το σκεπάσω πιστεύω θα τα καταφέρει.Η ανησυχία μου είναι για το άν θα προλάβει να προσαρμοστεί επειδή το φύτεψα φθινόπωρο και επειδή δεν είναι και σε άριστη υγεία.
Τώρα αν κατεβεί η θερμοκρασία στους -3,-4 θα κάψει πάρα πολλά φυτά γενικότερα.
Κορυφή σελίδας

vangelis
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
515 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Oct 2014 :  01:14:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
Εχω δει αρκετά φυτεμένα φυτά, τα φυτεύουν κατά λάθος εδώ στην Αθήνα. Στον κήπο Διομήδους στο Χαϊδάρι έχει ακόμα κάποια μεγάλα φυτά στο έδαφος. Νομίζω μια χαρά θα τα πάει αλλά στα πολλά τα κρύα μάλλον θα χρειαστεί προστασία. Νικόλα αν είσαι στο κέντρο προς νότια προάστια της Αθήνας δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα! :)

Edited by - vangelis on 08 Oct 2014 01:15:04
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.14 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000