ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Συλλογή Χρήστος59
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τα φυτά μας - Συλλογές
 Συλλογή Χρήστος59
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

Χρήστος59
Junior Member

133 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Sep 2014 :  12:09:50  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Άρχίζω να σας παρουσιάζω τα δικά μου φυτά. Παράκληση όσοι γνωρίζουν τις ονομασίες τους να με βοηθήσουν - Ευχαριστώ

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

έπεται συνέχεια.-

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Sep 2014 :  00:24:01  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Χρήστο καλησπέρα.
Ένα σχόλιο μόνο αν είναι εύκολο σε κάθε φωτογραφία βάζε ένα νουμεράκι δίπλα για να μπορούμε να σου λέμε ότι π.χ:το Νο 1 είναι μαμμιλλάρια το Νο2 εχινόκακτος,για να ξέρεις και συ πως να τα ονομάσεις σωστά χωρίς λάθη.
Αύριο θα ξεκινήσω να ονομάζω γιατί σήμερα είδες τι ώρα γράφω,δεν έχω χρόνο καθόλου.
Πιστεύω όμως ότι θα με προλάβουν τα παιδιά.
ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ.

Κική
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

133 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Sep 2014 :  01:19:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Κική έχεις απόλυτο δίκιο, κατάλαβα το λάθος μου αλλά δεν μπορούσα να κάνω edit στο ποστ μου για να το διορθώσω. Αυτές που θα βάλω στην συνέχεια θα τις αριθμήσω.-

- Περιμένω όποτε υπάρχει ευχέρεια για τις ονομασίες τους καθώς και τυχόν παρατηρήσεις.-

- Ευχαριστώ .-
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Sep 2014 :  08:25:11  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Χρήστο να τα χαίρεσαι τα φυτάκια σου!
Έκανα εγώ την αρίθμηση σ' αυτά που έβαλες, στα επόμενα να θυμάσαι εσύ για διευκόλυνση.
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Sep 2014 :  13:14:51  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
και εγω με τη σειρα μου σαν παραξενος που ειμαι θα πω οτι τα φυτακια σου θελουν ....

Α) πιο πολυ φως-ηλιο...δηλ οσο πιο πολυ μπορεις...

Β) ολικη αλλαγη χωματος... διακρινω σκετο φυτοχωμα στα γλαστρακια σου ,πραγμα που αργα η γρηγορα θα δημιουργησει προβλημα στα φυτα....

Το Νο 4 rebutia muscula

No 8 gymnocalycium denudatum

No 10 (πιθανον) mammillaria nivosa
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

133 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Sep 2014 :  14:54:59  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους
-Kaktos: Οι επόμενες φωτογραφίες που θα βάλω θα είναι σίγουρα αριθμημένες.-
-Kostas: Στο σημείο που τους έχω έχει πολύ ήλιο - φως, απλά όταν έγινε η φωτογράφηση επικρατούσαν καταιγίδες στην περιοχή μου.-
-Πολύ καλά είδες, τα γλαστράκια περιέχουν φυτόχωμα, έτσι μου είπαν οι ανθοπώλες που πήρα τα πρώτα μου φυτά, τι σύνθεση πρέπει να έχει το
χώμα?????
-Ευχαριστώ για τις ονομασίες.-
Κορυφή σελίδας

xocolatl
New Member

Greece
70 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Sep 2014 :  20:27:04  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην xocolatl  Απάντηση με παραπομπή
2. mammillaria crinita?
3. mammillaria backebergiana?
4. mammillaria perbella
6. stenocactus..........
7. Parodia??
8. mammillaria candida
11. crasula marnieriana

Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

133 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Sep 2014 :  11:57:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Σήμερα βάζω άλλους πέντε (5) κάκτους από την συλλογή μου.
Όποιος/α μπορεί ας με βοηθήσει στις ονομασίες.
Ευχαριστώ.-

13

14

15

16

17

Κορυφή σελίδας

xocolatl
New Member

Greece
70 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Sep 2014 :  13:36:18  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην xocolatl  Απάντηση με παραπομπή
13. echinopsis oxygona
14. euphorbia submammillaris fa. pfersdorfii
15. mammillaria carmenae
16. parodia werneri??
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Sep 2014 :  16:26:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Χρήστο μου ευχαρίστως να σου απαντούσα(τυχαίνει να έχουμε και τα ίδια,αν όχι όλα,τα περισσότερα)αλλά επειδή κάνω "πατάτα"με τις αναγνωρίσεις άσε να σου απαντήσουν καλύτερα τα παιδιά που ξέρουν σίγουρα.

Κική
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Sep 2014 :  23:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
και για τα χωματα κανε μια σχετικη αναζητηση εδω στο φορουμ..υπαρχουν παρα πολλα θεματα..
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

133 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Sep 2014 :  09:54:10  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Κώστα αυτό είναι το πρόβλημα, διάβασα αρκετά θέματα για να μην πω τα περισσότερα και είδα διαφορετικές απόψεις. Όπως προανέφερα εγώ χρησιμοποίησα σκέτο φυτόχωμα μετά από υπόδειξη του ανθοπώλη της γειτονιάς μου και παραπάνω μου λέτε ότι δεν είναι σωστό.-
Τελικά ποιο χώμα ή ποια πρόσμιξη είναι κατάλληλη ???
Ευχαριστώ.-
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

133 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Sep 2014 :  11:07:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Άλλοι πέντε (5) κάκτοι σήμερα

18

19

20

21

22

Edited by - Χρήστος59 on 09 Sep 2014 11:08:47
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Sep 2014 :  20:36:20  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
o ανθοπώλης το πιο πιθανό είναι να έχει μαύρα μεσάνυχτα σε γνώσεις γύρω απο κάκτους κλπ....
σαν γενικό κανόνα μιας και το θέμα ειναι λίγο πολύπλοκο θα σου πω οτι το χώμα για κακτους πρεπει να έχει απο 50% εως 70% χωμα κηπου δηλ κοινό χωμα που να περιέχει αρκετο πετρδακι μεσα..ελαχιστη εως καθολου τυρφη και αρκετά ανόργανα υλικά οπως ελαφροπετρα περλιτη "ρυζακι" χονδρη ποταμισια αμμο κλπ κλπ..

ενα μερος φυλλοχωματος μπορουμε να βαλουμε και να "παιξουμε με το ποσοστό ανάλογα με το είδος του κάκτου η παχύφυτου..

Edited by - Kostas on 09 Sep 2014 20:38:37
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

133 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Sep 2014 :  23:12:07  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ Κώστα.-
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Sep 2014 :  00:27:36  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα.
Το Νο 21 είναι:mammillaria haageana
(Δεν πιστεύω να έχω πέσει έξω,το΄χω κι εγώ).

Κική
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

133 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Sep 2014 :  09:57:14  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Συνέχεια της συλλογής

23

24

25

26

27

Κική ευχαριστώ.-
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

133 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jul 2016 :  12:56:59  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Νέα αποκτήματα !!!!!

Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jul 2016 :  13:26:51  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Κουκλιά !!!! Να τα χαίρεσαι.
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

133 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jul 2016 :  16:25:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Είναι πολύ καλύτερα και από ότι φανταζόμουν πριν τα αποκτήσω .-

Σ΄ευχαριστώ Ευρυδίκη !!!!
Κορυφή σελίδας

vagelis999
Junior Member

Greece
216 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Jul 2016 :  16:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της vagelis999 Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vagelis999  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ όμορφα φυτά Χρήστο να τα χαίρεσαι !
Και να τα δεις μεγάλα σαν πεπόνια !
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

133 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Jul 2016 :  17:42:02  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Να είσαι καλά Βαγγέλη, σ΄ευχαριστώ πολύ !!!!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Sep 2016 :  19:51:24  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Αχ!!! τι ωραία αστρόφυτα!!!
Μόλις πριν το έγραφα στο Βασίλη!!
Χρήστο, οπωδδήποτε πινελάκι όταν ανθίσουν τα σουπερκαμπουτάκια σου, θέλω σποράκια!!!!

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

133 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Sep 2016 :  21:11:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Ότι θέλεις Ειρήνη !!!!!!
Αλλά δεν τα βλέπω να ανθίζουν για φέτος ......
Έτσι τα πήρα όπως είναι στις φώτο.-

Κάτι θα κάνω όμως από Φεβρουάριο και μετά, με σπορές στα αστρόφυτα από σπόρους φίλων, έτσι για την εμπειρία .-

Αν φυτρώσουν θα τα μοιραστούμε όλοι !!!!!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Sep 2016 :  22:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Τα αστρόφυτα φυτρώνουν πολύ γρήγορα, η χαρά του ερασιτέχνη σπορέα.
Καλή επιτυχία από τώρα σου εύχομαι.

Χρήστο??? συγνώμη που θα σου πω κάτι τετριμμένο
Μην τα αφήσεις τα φυτά σου σε ΣΚΕΤΗ τύρφη"
τονίζω όχι σκέτη
επειδή έχουν πολλά ειπωθεί για λόγου της και συνήθως εδώ στο φόρουμ κάνουμε εξορκισμό όταν τη βλέπουμε στους κάκτους
η δική μου πάντα εμπειρία λέει,
θές να βάλεις τύρφη; βάλε αλλά ΠΟΤΕ σκέτη και ΠΟΤΕ ακοσκίνιστη
πάντα ανακατεμένη με άλλο υλικό
θα σου κάνει ζημιά στα φυτά σου αν την αφήσεις έτσι ΣΚΈΤΗ
ή θα στεγνώσει η ρίζα και δεν θα το καταλάβεις ή θα σου παραποτιστούν και δεν θα το καταλάβεις
και τη βαμβακάδα που την πας;

νομίζω το ξανασυζητήσατε και με τον Κώστα το θέμα παλιότερα

εγώ δεν τρελλαίνομαι τόσο πολύ πια με την τύρφη
θέλω να πω, όταν πρωτομπήκα στο φόρουμ τα ξέπλυνα σχεδόν όλα τα φυτά μου από την τύρφη και τα έβαλα σε νέο μίγμα
όσα άφησα τα έχασα αλήθεια σου λέω
ωστόσο είδα ότι λίγη
τύρφη δεν βλαπτει μέσα στο μίγμα αν θες την χρησιμοποιήσεις τελικά
ποτέ όμως ΣΚΕΤΗ ή σε μεγάλη αναλογία και ακοσκίνιστη

ακόμη τα πανέμορφα γλαστρουδάκια σου έχουν τρύπα αποστράγγισης έτσι; δεν είναι κασπώ

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 05 Sep 2016 22:16:39
Κορυφή σελίδας

Χρήστος59
Junior Member

133 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Sep 2016 :  00:22:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος59  Απάντηση με παραπομπή
Καταρχήν ευχαριστώ για τις συμβουλές σου, οι οποίες θα μου είναι πολύ χρήσιμες επειδή τον καιρό αυτό συλλέγω πληροφορίες για τα σπορεία. Ποτέ δεν χρησιμοποιώ σκέτη τύρφη αλλά πάντα ανακατεμένη σχεδόν 50-50 με περλίτη και ελαφρόπετρα. Τα γλαστράκια που χρησιμοποιώ είναι όντως κασπώ αλλά πριν φυτευτούν έχουν γίνει 4-5 τρύπες μεγάλες από κάτω και δεν κρατάνε καθόλου νερό.-

Και πάλι σ΄ευχαριστώ Ειρήνη.-
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.23 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000