ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Κυπρος 7η Έκθεση Κάκτων και άλλων Παχυφύτων
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Αγορές - Καταστήματα - Εκθέσεις
 Κυπρος 7η Έκθεση Κάκτων και άλλων Παχυφύτων
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Χρήστος
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Jun 2014 :  18:14:04  Εμφάνιση Προφίλ  Click to see Χρήστος's MSN Messenger address Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Μετά από πρόσκληση του Συνδέσμου Κάκτων και άλλων Παχυφύτων Κύπρου, ο Ανδρέας Λαράς συμμετείχε (εκ μέρους της ΕΕΚΑΠ) σαν κριτής του διαγωνισμού στην «7η Έκθεση Κάκτων και άλλων Παχυφύτων» την περασμένη Κυριακή 18 Μαΐου στη Λευκωσία. Εδώ μια σύντομη παρουσίαση από τις εντυπώσεις του.

<<Ήταν όλα υπέροχα: η έκθεση εντυπωσιακή και τέλεια οργανωμένη - πρέπει να είχε πάνω από 2,000 επισκέπτες, τα φυτά τεράστια και καλομεγαλωμένα, εκατοντάδες συμμετοχές - πραγματικά δυσκολεύτηκα πολύ να επιλέξω τους νικητές, οι συλλογές που επισκέφτηκα εξαιρετικές και τα φυτά στο έδαφος γιγάντια, τα ζήλεψα!

Άλλα πάνω από όλα οι άνθρωποι, έξω καρδιά, ζεστοί, φιλόξενοι, ένοιωσα σαν στο σπίτι μου και καλύτερα! Ένα και μόνο παράδειγμα για να καταλάβετε, η νικήτρια του «καλύτερου κάκτου» του διαγωνισμού (ενός τεραστίου σε διάμετρο και άψογου σε εμφάνιση στενόκακτου) με κάθε ειλικρίνεια προσφέρθηκε να μου τον χαρίσει!

Συγχαρητήρια στα παιδιά του Συνδέσμου και να τεράστιο ευχαριστώ σε όλους!

Θα αφήσω τις λίγες αυτές φωτογραφίες να μιλήσουν από μόνες τους... και οργανωθείτε του χρόνου με αεροπλάνα και βαπόρια να κατεβείτε Κύπρο για την 8η Έκθεση-Διαγωνισμό Κάκτων και άλλων Παχυφύτων Κύπρου!

Ανδρέας Λαράς>>

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Jun 2014 :  18:33:54  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή

Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Jun 2014 :  20:49:12  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
...τι ειναι αυτο ρε παιδιααααα????? κατι σαν την δικια μας την εκθεση μοιαζει....!!!!!!!!!!!!!!

εντοπισα μεσα στον κοσμο και τους φιλους που γνωρισα πριν απο λιγο καιρο στην Κυπρο.!!!!

ΥΓ....και στα δικα μας..................
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Jun 2014 :  21:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
έχω μείνει κάγκελο που λένε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

@stavros@
Junior Member

Greece
127 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Jun 2014 :  23:04:34  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην @stavros@  Απάντηση με παραπομπή
πςςςςςςςς ωραία έκθεση!!!!!!
Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jun 2014 :  19:01:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
Πωπω.. υπέροχα φυτά! Λόγω κλίματος φαντάζομαι ότι ασχολείται αρκετός κόσμος στην Κύπρο με το χόμπι..
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jun 2014 :  20:20:57  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Vasil
New Member

Greece
86 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jun 2014 : 19:01:53 Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή e-mail Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil Απάντηση με παραπομπή
Πωπω.. υπέροχα φυτά! Λόγω κλίματος φαντάζομαι ότι ασχολείται αρκετός κόσμος στην Κύπρο με το χόμπι..

ναι βοηθαει πολυ ο καιρος εκει...ειδα κακταπληκτικο κακτο-κτημα και φανταστικη συλλογη σε αυλη σπιτιου...πριν απο λιγο καιρο που πηγα Κυπρο..

ΑΛΛΑ δεν ειναι το κλιμα ουτε τα "χωματα" κλπ που κανουν τετοιες εκθεσεις....ειναι ο διαφορετικος τροπος σκεψης των ανθρωπων...εδω προσπαθουν ολοι να βρουν δικαιολογια για να μην συμετασχουν..και απλα να κανουν ενα περασμα μπας και πετυχουν κανενα φυτο στο παζαρι..... ΕΚΕΙ ψαχνουν αφορμη για να συμετασχουν σε αυτη τη γιορτη........

και ρωταω εγω τωρα.. (οχιεσενα Βασιλη :) )

αυτοι Παιδια δεν εχουν??? οικογενειες??? σκυλια που θελουν βολτα?? υποχρεωσεις?? δουλειες??? συγγενεις??? φιλους??? κλπ κλπ....
Δεν κουραζονται να κουβαλησουν φυτα?? δεν κανουν της συλλογες τους ανω -κατω για να διαλεξουν φυτα????

και απαντω...

απο ολα εχουν..και ολο το ζορι το τραβανε απλα κατ¨εμενα εχουν μεγαλη αγαπη σε αυτο που κανουν οχι ευκαιριακη η για "φιγουρα" και για αυτο βλεπουμε αυτο το επιπεδο .....

εμεις εδω..??? ΦΕΕΕΕΤΑΑΑΑ.....

αλλα ξεχασα εμεις εχουμε το Ελληνικο "φιλοτιμο"........

ααα και την Ακροπολη.......

ΥΓ σορρυ για το σεντονι...!!!

ΥΓ2 αν εθιξα καποιους ας μην με συνγχωρησουν...
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jun 2014 :  21:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Πάντως νομίζω ότι δεν έχουμε τόσους πολλούς μεγάλους συλλέκτες στην Ελλάδα όσους στην Κύπρο.
Έχουμε;

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jun 2014 :  22:18:28  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
δεν ξερω ...δεν ειναι θεμα "μεγαλου" συλλεκτη.......ουτε ..κατοχου σπανιων και "τρομερων" φυτων..

στην πρωτη εκθεση της ΕΕΚΑΠ που ελαβα μερος ...πηγα με καμμια 10αρια φυτα.... τα καλυτερα ηταν ενας λιθωπας...με 1 φυλο...και μια parodia turecekiana!!!!.τα υπολοιπα ηταν κατι μαμιλαριες κλπ αγνωστα και αγορασμενα απο διαφορες ανθοεκθεσεις κλπ...

δεν ηξερα ονοματα κλπ σχεδον κανενος φυτου!! και φυσικα ημουν αγνωστος μεταξυ αγνωστων!!!

και ομως πηγα..!!!

ετσι πρεπει να κανουν ολοι...γιατι αμα περιμενεις να γινεις ΜΕΓΑΑΛΟΣ συλλεκτης για να λαβεις μερος στην εκθεση.....φεξε μου και γλυτρισα...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jun 2014 :  23:18:10  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ εντυπωσιακό!!! Μπράβο στη διοργάνωση! Όλη η έκθεση αλλά και προσωπικές συλλογές (απ' ό,τι κατάλαβα;). Εκείνα στο έδαφος είναι από ιδιωτικό κήπο;

Όσο για τη συμμετοχή κλπ που ανέφερες Κώστα...έχεις πολύ δίκιο. Και σκέφτομαι ότι αφορούν κι εμένα τα όσα λες. Η αλήθεια είναι ότι πριν π.χ. 4 χρόνια πραγματικά μου ήταν ευκολότερο να έρθω απ' ό,τι τώρα, αν και το θέλω το ίδιο πολύ. Η απόσταση πάντως σίγουρα παίζει ρόλο για εμάς εδώ στη β. Ελλάδα.
Όμως, καταλαβαίνω τη νοοτροπία που αναφέρεις. Συνήθως, είναι η ίδια που συναντάμε και σε άλλους τομείς, όπου όλοι περιμένουν να γίνει κάτι και δεν καταλαβαίνουν ότι είναι και οι ίδιοι μέρος εκείνων που κάνουν κάτι...
Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Jun 2014 :  14:13:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
Προσωπικά είχα σκοπό να κατέβω για την έκθεση.. απλά κατέβηκα πριν δύο εβδομάδες Αθήνα για κάτι προγραμματισμένο μήνες τώρα και εξάντλησα κάθε περιθώριο στα ρεπό μου..
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Jun 2014 :  21:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
...φυσικα και το "παραπονο" δεν ειναι για τους φιλους απο Β Ελλαδα νησια κλπ κλπ....λογικο ειναι οτι δυσκολα μπορει καποιος να κανει 500* χιλιομετρα ...με φυτα? και + τα εξοδα κλπ...
τα επα αυτα για καποιους που χρονια τωρα κανουν ενα περασμα απο την εκθεση με τα χερια στην τσεπη....ριχνουν και ενα σχολιο τυπου.."αα φετος λιγα φυτα"...-.."καθε περσι και καλυτερα".. - κλπ κλπ....

ΑΣΧΕΤΟ αλλα τωρα μου ηρθε... καποιος !!!!- α γυρναει απο εδω και απο εκει.....και βγαζει "ειδηση" σε διαφορους του "κακτοχορου" οτι ο συλλογος δεν παει καλα....οτι παει για "κλεισιμο" κλπ....

...περιεργα πραγματα..................
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Jun 2014 :  22:05:35  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Χα! χα!χα! και εγώ τα εχω ακούσει...
Να τανε η ζήλια ψώρα....

Φεύγουμε εκτός θέματος
Κορυφή σελίδας

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Jun 2014 :  22:07:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Καταπληκτικό!

Ευχαριστούμε τον Ανδρέα για την επάξια εκπροσώπηση και τις φωτογραφίες και το Χρήστο για το ανέβασμα των εντυπώσεων και των φωτό του Ανδρέα στο φόρουμ.
Του χρόνου ο Λαράς θα έχει ...βοηθό, μόνο αυτό σας λέω...

Για το ...παραπονιάρικο σεντόνι του Κώστα , μόνο τούτο, χωρίς περαιτέρω σχόλιο:

Κορυφή σελίδας

vangelis

Greece
515 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Jun 2014 :  22:50:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
Απίστευτη διοργάνωση, άνθρωποι και φυτά!!!

Συμφωνώ και εγώ με τα λεγόμενα του Κώστα, μόνο να μην ξεχνάμε ότι στην Κύπρο υπήρχε και η παρουσία των Άγγλων και όπως και να έχει υποθέτω πως άφησαν πίσω τους κάποια παράδοση όσον αφορά την κηπουρική και ότι στην Κύπρο έχουν πιο αναπτυγμένο-πολιτισμένο και πλούσιο κράτος από το δικό μας...
Κορυφή σελίδας

vangelis

Greece
515 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Jun 2014 :  22:58:31  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Πολύ εντυπωσιακό!!! Μπράβο στη διοργάνωση! Όλη η έκθεση αλλά και προσωπικές συλλογές (απ' ό,τι κατάλαβα;). Εκείνα στο έδαφος είναι από ιδιωτικό κήπο;

Από ότι ξέρω είναι στη Λευκωσία ο κήπος, εδώ είναι η σελίδα του κήπου στο facebook, https://www.facebook.com/pages/Cyprus-Cactus-and-Succulent-Society/122615551148452?ref=ts&fref=ts
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.2 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000