ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Adenium Killer
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Φροντίδα γενικά
 Adenium Killer
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 20 May 2014 :  09:35:48  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα παιδιά!

Το έχω πει συχνά πως κάθε φορά που ανοίγω καινούριο θέμα, αναρωτιέμαι αν
θα μπορούσα απλά να έχω σχολιάσει σε ένα ήδη υπάρχον, για να μην χάνουμε τον μπούσουλα.
Δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι έχουμε αναφερθεί στην καλλιέργεια των adeniums, έχουμε;

Ανοίγω λοιπόν αυτό το θέμα και ελπίζω οι έμπειροι καλλιεργητές να συμβάλλουν με τις γνώσεις τους και να μας διαφωτίσουν σχετικά με την φροντίδα τους.

Ξεκινώ λοιπόν.
Πώς αποκτάμε ένα adenium εν καιρώ οικονομικής κρίσης;

1. Ζητάμε από τον κολλητό μας.
2. Βουτάμε του γείτονα.
3. Σπέρνουμε

Σας πληροφορώ ότι ο τρόπος 3 είναι και αυτός που μας δίνει τις μεγαλύτερες πιθανότητες να αποκτήσουμε αυτά τα υπέροχα caudexάκια.
Βασική προυπόθεση:
Ο ΣΠΟΡΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΡΕΣΚΟΣ.

Αυτό που ρωτάω είναι, ωραία, σκάσανε και μετά;
Θέλω να πω ότι την πρώτη φορά που ο Χρήστος μου χάρισε σποράκια adenium βλάστησαν όλα. Καμιά δεκαριά ήταν. Ζει ένα. Και είναι με ειδικές ανάγκες. Bonsai.
Ζήτημα αν είναι 4 εκ εδώ και τέσσερα χρόνια.
Ε δεν νομίζω να μεγαλώνουν τόσο αργά!

Φέτος μου χάρισαν οκτώ σπορόφυτα.
Τέσσερα χοντρουλά και φουσκωτά και τέσσερα μικρά.
Ζουν τα τρία από τα χοντρουλά και δεν είναι και τόσο χοντρουλά πια.

Κι έχω πολλές ερωτήσεις.

Χώμα; Τι μίγμα χρησιμοποιείτε;
Δοχείο; Θέλει άπλα ή θέλει μικρό όπως πχ η χόγια;
Έκθεση; Θέλει ήλιο, ημισκιά;
Νερό; Εδώ τα πιάσαμε τα λεφτά μας.

Θέλω όχι απλώς να επιβιώσουν αυτά τα 4 adenium ( αν τα καταφέρουν )αλλά να αναπτυχθούν και να τα δω να ανθίζουν.
Έχω σπείρει εχθές και πιστεύω ότι θα έχω επιτυχία με την σπορά αλλά θέλω να ξέρω και το μετά, για να μάθω και να προχωρήσω.

Είμαι όλη αυτιά!

ΥΓ. Αν κάποιος θέλει σποράκια για να δοκιμάσει μαζί μου, έχω λιγάκια ακόμη και ευχαρίστως να του στείλω για να προσπαθήσει επίσης.

Ευχαριστώ παιδιά.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 20 May 2014 09:38:32

Pulherija
Junior Member MEMBER CLUB

219 Μηνύματα

Εστάλη - 20 May 2014 :  10:08:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Pulherija  Απάντηση με παραπομπή
Με λίγα λόγια.
Σπέρνεις σκεπάζεις το δοχείο (όχι ερμητικά όπως τους κάκτους) άνοιγεις λίγες μέρες μετά αφού σκάσουν μύτη. Τα μικρά σε σκιερό μέρος.
Όταν κάπως μεγαλώσουν σε ποιοτικό χώμα εμπορίου που του βάζεις διάφορα για να γίνει στραγγιστερό.
Θέλουν πολύ "φαΐ" δηλ. τακτικό λίπασμα και αρκετό νερό. Τα καλοκαίρια της ΑΘήνας επιτρέπουν και πότισμα κάθε 2-3 μέρες. Και πολύ ήλιο αλλά να προστατέψεις το caudex γιατί έχει κάποια ευαισθησία.
Από δική μου εμπειρία - λίπασμα, νερό και ήλιος απαραίτητα για την καλή ανάπτυξη και ιδιαίτερα για την ανθοφορία αυτών των φυτών.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 20 May 2014 :  10:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Pulherija

Με λίγα λόγια.
Σπέρνεις σκεπάζεις το δοχείο (όχι ερμητικά όπως τους κάκτους) άνοιγεις λίγες μέρες μετά αφού σκάσουν μύτη. Τα μικρά σε σκιερό μέρος.
Όταν κάπως μεγαλώσουν σε ποιοτικό χώμα εμπορίου που του βάζεις διάφορα για να γίνει στραγγιστερό.
Θέλουν πολύ "φαΐ" δηλ. τακτικό λίπασμα και αρκετό νερό. Τα καλοκαίρια της ΑΘήνας επιτρέπουν και πότισμα κάθε 2-3 μέρες. Και πολύ ήλιο αλλά να προστατέψεις το caudex γιατί έχει κάποια ευαισθησία.
Από δική μου εμπειρία - λίπασμα, νερό και ήλιος απαραίτητα για την καλή ανάπτυξη και ιδιαίτερα για την ανθοφορία αυτών των φυτών.

Καλημέρα!
Πού είσαι εσύ κοπέλα;
Ευχαριστώ πολύ.
Θα προσπαθήσω να βάλω φωτογραφίες από τα ταλαιπωρημένα μου.
Ίσως να μπορέσεις να καταλάβεις τι ακριβώς ...τους έχω κάνει.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 20 May 2014 :  10:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Αλήθεια πως προστατεύουμε το caudex;

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Pulherija
Junior Member MEMBER CLUB

219 Μηνύματα

Εστάλη - 20 May 2014 :  12:50:14  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Pulherija  Απάντηση με παραπομπή
Μπορείς να βάλεις μπροστά κάποια άλλη γλάστρα με φυτό που να σκιάζει το caudex. Εγώ δεν είχα και έβαλα σκληρό χαρτόνι και έτσι το κάλυψα γιατί η μια πλευρά έπαθε ζημιά από τον ήλιο. Ίσως και να μη χρειάζεται εάν το εκθέτεις σιγά-σιγά, αλλά εγώ την έπαθα.
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 20 May 2014 :  19:28:36  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Αλήθεια πως προστατεύουμε το caudex;

απλα τα πρωτα χρονια το "κραταμε" ..κατω απο την επιφανεια...!!!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 20 May 2014 :  19:34:53  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
λοιπόν!
Μετά το πρωινό σεντόνι για τα adenium , τα τούμπαρα αυτά τα τέσσερα για να δω τι φταίει.
Στο δικό μου το μπονζάι όλα καλά, ρίζα κτλ άψογα.
Του άλλαξα χώμα. Έβαλα τυρφοπερλίτη γιατί το μίγμα που το είχα ήταν για κάκτους με ρυζάκι κτλ
Τα άλλα τρία που μου χάρισε ο φίλος μου που είχε ζαρώσει το caudex, είχα σαπίσει οι ρίζες.
Τις έκοψα και τα έχωσα σε περλίτη.
Τι πιθανότητες έχουν αν ανακάμψουν;
Να κάνω και κάτι άλλο;
Κώστα; Σε αυτό με την προστασία του caudex θα επανέλθω σύντομα.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 28 May 2014 :  19:10:54  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Οι σπόροι βγήκανε!!!!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 28 May 2014 :  23:21:05  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Ξεκινώ λοιπόν.

2. Βουτάμε του γείτονα.
3. Σπέρνουμε

quote:
Θέλω να πω ότι την πρώτη φορά που ο Χρήστος μου χάρισε σποράκια adenium βλάστησαν όλα. Καμιά δεκαριά ήταν. Ζει ένα. Και είναι με ειδικές ανάγκες. Bonsai.

συμπερασμα..

ο 4ος τρπος ειναι ο πιο σιγουρος....δηλ...αγοραζουμε ενα..!!

quote:
Οι σπόροι βγήκανε!!!!

... ακομα 4 χρονια υπομονη.....δεν ειναι τιποτα..!!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 28 May 2014 :  23:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

quote:
Ξεκινώ λοιπόν.

2. Βουτάμε του γείτονα.
3. Σπέρνουμε

quote:

συμπερασμα..

ο 4ος τρπος ειναι ο πιο σιγουρος....δηλ...αγοραζουμε ενα..!!

quote:
Οι σπόροι βγήκανε!!!!

... ακομα 4 χρονια υπομονη.....δεν ειναι τιποτα..!!

Χμ το θέμα είναι να διατηρήσουμε ένα τελικά.
Adenium βρίσκεται, όχι απαραίτητα μεγάλο αλλά για αν δούμε αυτά τα σπορόφυτα τι τύχη θα έχουν;

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jun 2014 :  11:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Χμ! τα σπορόφυτα βγήκανε, σας το είπα;
Αλλά σαπίζουνε γμτ.
Λες να φταίει το μίγμα χώματος;
Νομίζω ότι αυτό φταίει.
Πότε μπορώ να μεταφυτεύσω;
Και σε τι μίγμα;

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Nov 2014 :  05:40:50  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Συλλογή γνώσεων εμπείρων καλλιεργητών adenium της ΕΕΚΑΠ και μη
τις μεταφέρω εδώ για κάθε πικραμένο:

-Ξεκινούν να ανθίζουν όταν γίνουν 9 μηνών και τα περισσότερα σε ηλικία ενός χρόνου.
Tο ύψος είναι σχετικό.
Άλλα ανθίζουν και σε ύψος 10 πόντων και άλλα γίνονται πάνω από 30 για να ανθίσουν.
Λίπανση κάθε εβδομάδα την εποχή ανάπτυξης.

-Ανθίζουν άνοιξη καλοκαίρι και κάποια το φθινόπωρο
Και σίγουρα θέλουν τον ήλιο τους!!...
Τα τελευταία 2 χρόνια από άνοιξη και μετά βγαίνουν έξω κόντρα ήλιο.
Λίπασμα μπήκε φέτος για πρώτη φορά και για λίγες φορές(3-4)
Λίπασμα κάθε βδομάδα την εποχή ανάπτυξης
είναι υπερβολή θα γίνουν τούμπανα και άχαρα...

- Με τα λιπασματα μπορείς να παίξεις με τις αναλογίες ( να έχεις ένα με χαμηλό άζωτο και υψηλό φωσφορο για να βοηθήσεις την ανθοφορία... )

-Σταματούμε τα ποτίσματα οταν η θερμοκρασία νύχτας πέσει κάτω απο 10 βαθμούς κελσίου.
Σε τετοιες θερμοκρασίες πέφτουν σε λήθαργο και χάνουν τα φύλλα τους...αρα δεν υπάρχει ανάγκη για νερό.
Το φθινώπορο ειναι η καλύτερη εποχή για την 2η ανθοφορία λόγω της μείωσης των ψηλών θερμοκρασιών μέρας...οσο για τες λιπάνσεις τίποτα δεν ειναι 100% δεδομένο...τα φυτά μας μιλούν και μας λένε τί θέλουν ανάλογα.

-Σχετικά με τη λίπανση προτείνεται κάλιο ψηλό για να βοηθήσουμε την ανθοφορία....και αν θέλουμε τα φυτά μας να κάνουν σπόρο βοηθάμε κάποτε και με λίγο Μαγνησιο

-Το θεμα της λιπανσης παίζει μεγαλο ρολο όπως εχει και η συχνοτητα των ποτισματων και επομενως και το ξεπλυμα που γινεται στο χωμα της γλαστρας.
Και να μη ξεχναμε οτι η αποστραγγιση στα αδενιουμ ειναι υψιστης σημασιας αρα μετα απο δυο τρια ποτισματα λιπασμα δεν υπαρχει στη γλαστρα....και με 40 βαθμους θερμοκρασια και ποτισμα σχεδον καθε μερα.

-Χρειάζονται τόσο στραγγιστερό μίγμα ώστε αν μετράς μέχρι το 5 και υπάρχει ακόμη νερό στην γλάστρα είναι πρόβλημα...χρειάζεται αποστράγγιση σε δευτερόλεπτα

Τα σχόλια έχουν γίνει στην διαδικτυακή ομάδα της ΕΕΚΑΠ.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Nov 2014 :  06:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Α! ξέχασα να πω.
Ζούνε τα σπορόφυτα.
Καμιά εικοσιπενταριά τον αριθμό.
Και από αυτά που μου χάρισαν τα παιδιά καμιά δεκαριά ή λίγο λιγότερα.
Για να δούμε ποιά θα είναι η τύχη τους το χειμώνα, και γενικότερα!

mavirenes
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.2 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000