ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Σπορα Again!!
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Πολλαπλασιασμός
 Σπορα Again!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

Johnny_Grusonii
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
193 Μηνύματα

Εστάλη - 07 May 2014 :  20:45:06  Εμφάνιση Προφίλ  Click to see Johnny_Grusonii's MSN Messenger address Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπερα σας!! Εχω καιρο να γραψω λογω πολλων αλλαγων που συνεβησαν... Λοιπον... Μετα απο 5 χρονια ειπα να κανω μια δευτερη προσπαθεια για σπορα.. αυτη τη φορα πιο σοβαρα... Απο την προτη να σημειωσω οτι δεν σωθηκε κανενα... τα τελευται 2-3 εγιναν ζελεδακια πριν λιγους μηνες στη μετακομιση... Οποτε μετα απο ψαξιμο σε βουνα χωρια κλπ βρηκα τα εξης

1.κοκκινοχωμα
" target="_blank">

2. Υποτιθεμενο χαλικι απο ενα φραγμα που φτιαχνεται καπου, ειχανε κατι βουνα απο αυτο:
" target="_blank">

" target="_blank">

3. Οτι πιο κοντινο βρηκα σε ποταμισια αμμο απο ενα ποταμι (με αρκετο χαλικι μεσα)
" target="_blank">

Φυλλόχωμα δεν εχω καταφερει να βρω αυτα που εχω ειναι:
-Φυτόχωμα (απο praktiker) συστατικα μιξη τυρφης, compost, κοκκοφοινικα, ph 6.5-7, EC 0.7-0.9, υγρασια 65-70%
-universale : ειναι μιγμα compost φυτικης προελευσης με αργυλο, εμπλουτισμενο με ξανθια τυρφη, ph 6-7, ικανοτητα απορροφησης νερου 66%, χρωμα καστανο σκουρο, υγρασια <40%, οργανικη ουσια επι ξηρου <50%.

ΔΟΧΕΙΑ: δεν βρηκα του γιαουρτιου βρηκα τα εξης:
" target="_blank">

Και τώρα στις αποριες!!!

1 Το κοκκινοχωμα και χαλικι που βρηκα κανουν? Πρεπει να βρω και ρυζακι,μαρμαρακι? Το χαλικι πειραζει που το "εκλεψα" απο το φραγμα εκει, είναι καλο?
2 Η αμμος που εχω βρει εχει αρκετο χαλικι νομιζω την πηρα απο οχθη ποταμου, πρεπει να την κοσκινισω? Η΄δεν κανει καθολου αυτη?
3 Περλιτη δεν εχω βρει, ειναι τοσο απαραιτητος?
4 Στα δοχεια (κανοντας κλειστα σπορεια) θα πρεπει να βαλω υποχρεωτικα ταινια στον πατο τους για την αλγη, αλλα και στο καπακι εκει που κλεινουν για τυχον διαρροες υγρασιας?
5 Ειμαι στην Κρητη, εχει αρκετα υψηλες θερμοκρασιες, να τα βγαλω απο την αρχη εξω στο μπαλκονι? Η΄για αρχη μεσα (για ποσο?) και μετα εξω?
6 Φυλλοχωμα χρειαζεται?? Και που στο καλο θα βρω?
7 Αφου τα βαλω στα δοχεια τα ποτιζω με ψεκαστιρακι ελαφρα και μετα κλεινω? Η΄απλα να ειναι νωπο το χωμα?
8 Υπαρχει πιθανοτητα να τελειωσει η υγρασια πριν τον ενα χρονο, πριν τα ανοιξω δλδ? Πως θα το καταλαβω δλδ τι πρεπει να ελεγχω?

Η Διαδικασια που σκεφτομαι να ακολουθησω ειναι:
Απολυμανση σε σπορους (μικρη), σε δοχεια (μεγαλη), σε χωμα (1 μερος κοκκινοχωμα 1 φυτοχωμα 1 χαλικι 1 αμμος) ψησιμο για μια ωρα στους 100, τοποθετηση χωματος στα δοχεια, επιφανειακη τοποθετηση των σπορων στο χωμα, καλυψη με το χαλικι, κλεισιμο,τοποθετηση σε ενα παραθυρο αρχικα εσωτερικα για καμια βδομαδα και οταν σκασουν να τα βγαλω στο μπαλκονι, για 1 χρονο δεν τα ανοιγω, μετα απο 1 χρονο τρυπημα καπακιου αρχικα και μετα ανοιγμα και ελαφρυ ποτισμα.
Ειναι σωστη??

Σας τα ρωταω αυτα για να μην πανε υπερ πιστεως τα σπορακια ξανα!!!

Υ.Γ. Ευχαριστω ξανα την Mavirenes για τους σπορους... Ειδικα αυτους δεν θελω να καταστρεψω εχω βρει και διαφορα cactus mix για πειραματισμο.
Y.Γ. 2 : Μπορει να θυμηθω και αλλες αποριες!
Υ.Γ. 3 : Ευχαριστω μονο που καθησατε και το διαβασατε ολο αυτο!!

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 07 May 2014 :  21:32:33  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Και τώρα στις αποριες!!!

1 Το κοκκινοχωμα και χαλικι που βρηκα κανουν? το κοκκινόχωμα ναι το χαλικι οχι ..ειναι πολυ χονδοκκοκο...Πρεπει να βρω και ρυζακι,μαρμαρακι? Το χαλικι πειραζει που το "εκλεψα" απο το φραγμα εκει, είναι καλο? ..για "κλεμένο" μια χαρα ειναι αλλα ΟΧΙ για σπορα
2 Η αμμος που εχω βρει εχει αρκετο χαλικι νομιζω την πηρα απο οχθη ποταμου, πρεπει να την κοσκινισω? Ναι..κοσκινιζεις..κρατας το "ψιλό" το πλενεις καλα σε ενα κουβα για να φυγουν λασπες σκονη κλπ Η΄δεν κανει καθολου αυτη?
3 Περλιτη δεν εχω βρει, ειναι τοσο απαραιτητος? ΟΧΙ
4 Στα δοχεια (κανοντας κλειστα σπορεια) θα πρεπει να βαλω υποχρεωτικα ταινια στον πατο τους για την αλγη, αλλα και στο καπακι εκει που κλεινουν για τυχον διαρροες υγρασιας? καλο ειναι να βαλεις αλλα οχι απαραιτητο...
5 Ειμαι στην Κρητη,( τυχεράκιαααα) εχει αρκετα υψηλες θερμοκρασιες, να τα βγαλω απο την αρχη εξω στο μπαλκονι? Η΄για αρχη μεσα (για ποσο?) και μετα εξω? εξω στο μπαλκονι αλλα να μην τα "χτυπαει" ηλιος
6 Φυλλοχωμα χρειαζεται??βαλε οποιοδηποτε τυρφοχωμα περ. 30% στο συνολικο μιγμα.. Και που στο καλο θα βρω?
7 Αφου τα βαλω στα δοχεια τα ποτιζω με ψεκαστιρακι ελαφρα και μετα κλεινω? Η΄απλα να ειναι νωπο το χωμα? το χωμα πρεπει να ειναι ..."μουσκεμα" αλλα να μην περισευει νερο (δηλ "λασπη" ..."λιμνη" κλπ)
8 Υπαρχει πιθανοτητα να τελειωσει η υγρασια πριν τον ενα χρονο, πριν τα ανοιξω δλδ? Πως θα το καταλαβω δλδ τι πρεπει να ελεγχω?
Αμα ειναι αεροστεγως κλεισμενο το δοχειο απο που θα φυγει η υγρασια??
Η Διαδικασια που σκεφτομαι να ακολουθησω ειναι:
Απολυμανση σε σπορους (μικρη)???, σε δοχεια (μεγαλη),??? σε χωμα (1 μερος κοκκινοχωμα 1 φυτοχωμα 1 χαλικι 1 αμμος) ψησιμο για μια ωρα στους 100, τοποθετηση χωματος στα δοχεια, επιφανειακη τοποθετηση των σπορων στο χωμα, καλυψη με το χαλικι,πιο καλα με λιγη -ελαχιστη αμμο ποταμισια κλεισιμο,τοποθετηση σε ενα παραθυρο αρχικα εσωτερικα για καμια βδομαδα και οταν σκασουν να τα βγαλω στο μπαλκονι,.ειπαμε πιο πανω για αυτο. για 1 χρονο δεν τα ανοιγω, μετα απο 1 χρονο τρυπημα καπακιου αρχικα και μετα ανοιγμα και ελαφρυ ποτισμα.
Ειναι σωστη?? μεχρι τοτε..θα τα ξαναπουμε ...πιστευω..

Σας τα ρωταω αυτα για να μην πανε υπερ πιστεως τα σπορακια ξανα!!!
και καλα κανεις..
Υ.Γ. Ευχαριστω ξανα την Mavirenes για τους σπορους... Ειδικα αυτους δεν θελω να καταστρεψω εχω βρει και διαφορα cactus mix για πειραματισμο.
Y.Γ. 2 : Μπορει να θυμηθω και αλλες αποριες!
Υ.Γ. 3 : Ευχαριστω μονο που καθησατε και το διαβασατε ολο αυτο!!

Κορυφή σελίδας

Johnny_Grusonii

Greece
193 Μηνύματα

Εστάλη - 08 May 2014 :  08:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Johnny_Grusonii Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii  Απάντηση με παραπομπή
quote:
το κοκκινόχωμα ναι το χαλικι οχι ..ειναι πολυ χονδοκκοκο...

Άρα θα πρεπει να βρω κατι σε ρυζακι ή μαρμαρακι ή περλιτη ε? Αν το κοσκινισω και παρω τα πιο μικρα πετραδακια?

quote:
( τυχεράκιαααα)

quote:
εξω στο μπαλκονι αλλα να μην τα "χτυπαει" ηλιος

α ναι ε? και εγω θα τα εβαζα να τα χτυαπει και για πολλες ωρες κιολας!!! Αλλα διαβαζω στο φορουμ αλλα καταλαβαινω μαλλον!!

quote:
Απολυμανση σε σπορους (μικρη)???, σε δοχεια (μεγαλη),???

quote:

οποιοδηποτε τυρφοχωμα περ. 30% στο συνολικο μιγμα..

κανει δλδ και αυτο που εχω απο το πρακτικερ??? Φυτόχωμα (απο praktiker) συστατικα μιξη τυρφης, compost, κοκκοφοινικα, ph 6.5-7, EC 0.7-0.9, υγρασια 65-70%???

Λεγοντας μικρη εννοω επειδη φοβαμαι μη τους χαλασω τουσ σπορους να τους βαλω για 1 - 2 λεπτα σε μιγμα χλωρινης νερου... Ενω αντιθετα μεγαλη τα δοχεια να τα λιωσω στην αποστειρωση!!!
quote:

μεχρι τοτε..θα τα ξαναπουμε ...πιστευω.

ε ναι... για αυτο το θεμα...αν εχουν επιζησει !!! Γενικα σιγουρα!!

Thanks Kostas!!!!!
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 08 May 2014 :  22:16:55  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:

quote:
το κοκκινόχωμα ναι το χαλικι οχι ..ειναι πολυ χονδοκκοκο...

Άρα θα πρεπει να βρω κατι σε ρυζακι ή μαρμαρακι ή περλιτη ε? Αν το κοσκινισω και παρω τα πιο μικρα πετραδακια?..ναι αυτο μπορεις να το κανεις..

quote:
( τυχεράκιαααα)

quote:
εξω στο μπαλκονι αλλα να μην τα "χτυπαει" ηλιος

α ναι ε? και εγω θα τα εβαζα να τα χτυαπει και για πολλες ωρες κιολας!!! Αλλα διαβαζω στο φορουμ αλλα καταλαβαινω μαλλον!!
αμα το κλειστο σπορειο το χτυπησει ο ηλιος θα ανεβασει θερμοκρασια που δεν αντεχουν σπορακια και μικρα φυτα δηλ θα βρασει..!!

quote:
Απολυμανση σε σπορους (μικρη)???, σε δοχεια (μεγαλη),???

quote:

οποιοδηποτε τυρφοχωμα περ. 30% στο συνολικο μιγμα..

κανει δλδ και αυτο που εχω απο το πρακτικερ??? Φυτόχωμα (απο praktiker) συστατικα μιξη τυρφης, compost, κοκκοφοινικα, ph 6.5-7, EC 0.7-0.9, υγρασια 65-70%???

ναι αυτο για τα σπορεια σου κανει..
Κορυφή σελίδας

Johnny_Grusonii

Greece
193 Μηνύματα

Εστάλη - 09 May 2014 :  08:04:44  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Johnny_Grusonii Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστω πολυ Kostas !!!

Φυσικα αν θελει κατι να γινει θα γινει... Αυτο παρακατω φυτρωσε απο μονο του διπλα σε ενα μαλλον χαλασμενο κακτο, χωρις καμια φροντιδα!!!! Τοση ταλαιπωρια τραβηξαν αλλα αυτο βγηκε τι να πω...

Δυναμη της φυσης...

" target="_blank">

Τωρα αυτο μια και βρισκεται σε χαλια χωμα... Τι κανω? το μεταφυτευω τωρα? σε ενα καλυτερο μιγμα?

Edited by - Johnny_Grusonii on 09 May 2014 08:06:28
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 09 May 2014 :  11:43:34  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Εγώ θα το έπαιρνα με λίγο από το χώμα που έχει, π.χ. όσο χωράει σε ένα κουτάλι της σούπας ή μικρότερο, για να μην πειράζω της ρίζες του επειδή είναι μικρό και θα το έβαζα μέσα σε σωστό μίγμα ....
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 09 May 2014 :  20:41:19  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Ευρυδίκη

Greece
926 Μηνύματα

Εστάλη - 09 May 2014 : 11:43:34 Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή e-mail Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη Απάντηση με παραπομπή
Εγώ θα το έπαιρνα με λίγο από το χώμα που έχει, π.χ. όσο χωράει σε ένα κουτάλι της σούπας ή μικρότερο, για να μην πειράζω της ρίζες του επειδή είναι μικρό και θα το έβαζα μέσα σε σωστό μίγμα ....

συμφωνω!!!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 10 May 2014 :  07:09:24  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Johnny_Grusonii

Καλημέρα!
Παρακαλώ.
Μακάρι να έχω να δίνω.
Θεωρώ ότι είναι μια από τις βασικές αρχές του κακτόφιλου το να μοιράζεται.
Σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία.
Του χρόνου στη γιορτή μου, θα μου στείλεις δώρο.
(φωτογραφίες των σπορόφυτων)

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 10 May 2014 :  07:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Α!
Επέτρεψέ μου να σχολιάσω ότι και στους κάκτους που δεν έχουν χαλάσει ακόμη, είναι χάλια το χώμα.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Johnny_Grusonii

Greece
193 Μηνύματα

Εστάλη - 10 May 2014 :  14:07:10  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Johnny_Grusonii Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii  Απάντηση με παραπομπή
Αυτο σκεφτομουν να κανω Kostas και Ευρυδικη!!! Ευχαριστω!!

quote:
Καλημέρα!
Παρακαλώ.
Μακάρι να έχω να δίνω.
Θεωρώ ότι είναι μια από τις βασικές αρχές του κακτόφιλου το να μοιράζεται.
Σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία.
Του χρόνου στη γιορτή μου, θα μου στείλεις δώρο.
(φωτογραφίες των σπορόφυτων)

Συμφωνω!!!
Οσο αφορα το δωρο... Να εχουν επιζησει και οτι θες!!!

quote:
Α!
Επέτρεψέ μου να σχολιάσω ότι και στους κάκτους που δεν έχουν χαλάσει ακόμη, είναι χάλια το χώμα.

Εννοειται επιτρεπω σε οποιδηποτε γνωστη να μοπυ πει οτιδηποτε...!! Κοιτα δεν εδινα σημασια στο χωμα, εβαζα απλα λιγο χαλικι μεσα και αυτο ηταν... ξερω... λαθος!! Επισης 2 χρονια περιπου δεν ασχολιομουν μαζι τους λογω υποχρεωσεων οποτε εχουν ταλαιπρηθει τα καημενα... τωρα θα βαλω μπροστα να τα κανω μεταφυτευση σε καποιο μιγμα απο δω που εχω δει γιατι πριν δεν εδινα σημασια στα μιγματα!!! Αλλα τελικα εχουν!! Ευχαριστω για την παρατηρηση!!

Κορυφή σελίδας

Johnny_Grusonii

Greece
193 Μηνύματα

Εστάλη - 11 May 2014 :  20:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Johnny_Grusonii Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii  Απάντηση με παραπομπή
Σπορα 10-5-2014

Δειγμα

Λοιπον μετα απο πολλες ατυχιες κατα την αποστειρωση και την διαδικασια της σπορας (πεσιμο σπορων στο νεροχυτη, δεν εφτασε το χωμα, ισως εμειναν αρκετη ωρα στο διαλυμα χλωρινης οι σποροι απο λαθος κλπ)... ειναι ετοιμα..

Τωρα κανονικα οπως φαινεται στο δειγμα 2η φωτο, μηπως θα επρεπε να ειχε βγαλει υδρατμους το σπορειο??? Ετσι θυμαμαι ειχαν γινει τα προηγουμενα, μηπως δεν τα ποτισα αρκετα πριν τα κλεισω? ή ειναι φυσιλογικο? γυρω γυρω το πλαστικο εχει σταγονες υγρασιας αλλα το καπακι ειναι διαφανες οπως φαινεται!!!

Φοβηθηκα λιγο το ψιλο χαλικακι που εβαλα στην επιφανεια και δεν ξερω αν τα ποτισα αρκετα!!

Any help ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΗ!!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 11 May 2014 :  22:09:37  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Μη πειράξεις τίποτα
περίμενε
μη βιάζεσαι
ίσως χρειάζεται λίγο ζέστη ακόμη για να ιδρώσουν
Μη τυχόν τα ανοίξεις και χαθεί η αποστείρωση
υπομονή και θα δούμε

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 12 May 2014 :  01:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Καλή επιτυχία!
Στη βάση των κουτιών έχεις βάλει ταινία; για ποιο λόγο;
Κορυφή σελίδας

Johnny_Grusonii

Greece
193 Μηνύματα

Εστάλη - 12 May 2014 :  08:01:56  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Johnny_Grusonii Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii  Απάντηση με παραπομπή
mavirenes ενταξει θα περιμενω! Αν και η αποστειρωση μου δεν εγινε καλη... θα δειξει!!

kaktos
quote:

Καλή επιτυχία!
Στη βάση των κουτιών έχεις βάλει ταινία; για ποιο λόγο;

Διαβασα εδω οτι ετσι αποφευγεις τη δημιουργια αλγης... Ισχυει? Επιπλεον απο οτι παρατηρησα δινει και μια σταθεροτητα στα δοχεια να μη γλστρανε ευκολα, σε ενα ελαφρυ σκουντηγμα πχ.
Κορυφή σελίδας

Johnny_Grusonii

Greece
193 Μηνύματα

Εστάλη - 14 May 2014 :  08:40:00  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Johnny_Grusonii Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii  Απάντηση με παραπομπή
Μιγμα χωματος: 2,5 μερη κοκκινοχωμα-2,5 μερη τυρφοχωμα-2μερη ανοργανο(αμμος-ψιλο χαλικι).
Αποστειρωση νωπου χωματος πανω απο ωρα στους 120 σε σακουλες ψησιματος.
Αποστειρωση δοχειων σπορων σε διαλυμα 20:1 νερο!χλωρινη.
Τοποθετηση στα δοχεια: μιγμα, τοποθετηση σπορων στην επιφανεια του μιγματος, καλυψη με λεπτη επιστρωση πολυ ψιλου χαλικιου.
Κλεισιμο με ταινια.

Το αποτελεσμα??? Ραδικια ή καρπουζια δεν ξερω!!!!!

Τι πιθανολογειτε οτι πηγε στραβα? Δεν ηταν καλη αποστειρωση?? Τι πρεπει να κανω?
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 14 May 2014 :  18:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
δεν εγινε σωστε το "ψησιμο...."...δεν υπαρχει σπορος που να αντεχει 150βαθμους..!!
Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 14 May 2014 :  20:09:36  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
120?? [:D

Τουλάχιστον εσένα κάτι βγήκε.. εμένα ακόμα τίποτα.. σχεδόν δύο εβδομάδες..
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 14 May 2014 :  20:27:44  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
έλα μωρέ παλλουκάρια!
μην το βάζετε κάτω!
απάνω του!
έχουμε κάνει πατατιές με τις σπορές!!ου ένα σωρό
Γιάννη, άστα όπως είναι.
Μέχρι να δεις μούχλες, άλγες κτλ, μην πειράζεις τίποτα.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 14 May 2014 :  20:57:01  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα Γιάννη.
Καλώς ήρθες στο κλάμπ!!!!!!
Δες και θα καταλάβεις.
Πάντως να'σαι καλά,θυμήθηκα τα δικά μου(τα ζωνιανά)χα,χα,χα,χα.

Κική
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 14 May 2014 :  21:01:24  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Κική !!! Σου είχα δώσει σπόρο μοσχομπίζελα αν θυμάμαι καλά;
Ε αυτά είναι κορίτσι μου.
Μεταφύτεψέ τα σε μεγάλη γλάστρα μήπως προλάβουν να σου ανθίσουνε.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 14 May 2014 :  21:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

Κική !!! Σου είχα δώσει σπόρο μοσχομπίζελα αν θυμάμαι καλά;
Ε αυτά είναι κορίτσι μου.
Μεταφύτεψέ τα σε μεγάλη γλάστρα μήπως προλάβουν να σου ανθίσουνε.

mavirenes

εκτός αν τα ξεπάτωσες

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 14 May 2014 :  21:28:36  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Όχι βέβαια,έχουν γίνει τέρατα.Να τα μεταφυτέψω????
Ευχαριστώ πάντως γιατί δεν θυμόμουν μου'δωσαν κι άλλα παιδιά και μπερδεύτηκα το μόνο σίγουρο με το χέρι στην καρδιά είναι,ότι τα είχα απ'την έκθεση,την πρώτη φορά που σε γνώρισα.

Κική
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 14 May 2014 :  22:43:24  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Κικη

Όχι βέβαια,έχουν γίνει τέρατα.Να τα μεταφυτέψω????
Ευχαριστώ πάντως γιατί δεν θυμόμουν μου'δωσαν κι άλλα παιδιά και μπερδεύτηκα το μόνο σίγουρο με το χέρι στην καρδιά είναι,ότι τα είχα απ'την έκθεση,την πρώτη φορά που σε γνώρισα.

Κική

Μεταφύτεψέ τα όπως είναι δηλαδή τούμπα γλαστράκι και φύτεμα.
Αν έχουν μεγαλώσει πολύ δεν μεταφυτεύονται ένα ένα, θα σου χαλάσουν.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 14 May 2014 :  23:01:20  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
ΟΚ.Ελήφθη.

Κική
Κορυφή σελίδας

Johnny_Grusonii

Greece
193 Μηνύματα

Εστάλη - 18 May 2014 :  18:38:32  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Johnny_Grusonii Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii  Απάντηση με παραπομπή
Κικη
quote:
Καλησπέρα Γιάννη.
Καλώς ήρθες στο κλάμπ!!!!!!
Δες και θα καταλάβεις.
Πάντως να'σαι καλά,θυμήθηκα τα δικά μου(τα ζωνιανά)χα,χα,χα

Ευχαριστω για το καλωσορισμα... Εχω γραφτει απο το 2009 αν θυμαμαι καλα... απλα εχει δυο τρια χρονια να γραψω κατι λογω καταστασεων!!
Τωρα οσον αφορα τα μποστανια που θα βγαλουμε... τι να πω...!!! Και αυτα καλα ειναι!!!!

Κostas

quote:
δεν εγινε σωστε το "ψησιμο...."...δεν υπαρχει σπορος που να αντεχει 150βαθμους..!!

Μαλλον αυτο εγινε... αλλα εγω το εβαλα στην αρχη στους 120 και μετα την μιση ωρα το ανεβασα και λιγο!!! Τι να πω!!!

vasil
quote:
120?? [:D

Τουλάχιστον εσένα κάτι βγήκε.. εμένα ακόμα τίποτα.. σχεδόν δύο εβδομάδες..

Ναι ναι 120.. Και παραπανω επρεπε τελικα!!! Υπομονη για τις δυο βδομαδες ισως βγει κατι!!

mavirenes
quote:
έλα μωρέ παλλουκάρια!
μην το βάζετε κάτω!
απάνω του!
έχουμε κάνει πατατιές με τις σπορές!!ου ένα σωρό
Γιάννη, άστα όπως είναι.
Μέχρι να δεις μούχλες, άλγες κτλ, μην πειράζεις τίποτα.

Ποσο δικιο ειχες!!! Εχουμε μερικα αποτελεσματα!
Μετα απο 6 μέρες ειχαμε τα πρωτα σκασιματα...
Εχουμε και λεμε...
ΔΕΙΓΜΑΤΑ:
1 - Cacti seed mix (by mavirenes): 3 δοχεια (1 κανονικο, 2 μου επεσαν οι σποροι στο πλυσιμο μεσα στο νεροχυτη αλλα τους εβαλα παρολα αυτα!)
2 - Ferocactus glausescens (by mavirenes) : 1 δοχειο.
3 - Ferocactus herrerae (by mavirenes): 2 δοχεια (1 κανονικο, 1 νεροχυτισιο!!)
4 - Echinopsis hybrid 1. (by mavirenes): 1 δοχειο.
5 - Echinopsis hybrid 2. (by mavirenes): 1 δοχειο.
6 - Cactus mix (εμποριου): 3 Δοχεια (2 κανονικα, 1 ληγμενο... το ειδα αργα!!)

Απολυμανση εγινε, με τα οποια προβληματα (που βασικα το φιλτρο καφε εφταιγε που δεν αφηνε το νερο να φευγει με ευκολια... και με την ανακινηση πεσανε!! και πηγανε στον νεροχυτη!!! αλλα τελος παντων!!) σε ολα τα δειγματα εκτος απο τα 3 δοχεια στο Δειγμα 6...

Τα δοχεια εχουν τοποθετηθει σε ραφιερα, στα ψηλα ραφια κοντα, σε νοτιο παραθυρο, οπου συχνα μενει ανοιχτη η πορτα, αλλα η θερμοκρασια παρολαυτα δεν ειναι χαμηλη... (εδω δεν ξερω αν πρεπει να τα μεταφερω σε ενα δωματιο οπου βλεπει δυτικα, αλλα δεν εχω κατι να τα βαλω κοντα στο παραθυρο, αν και ειναι αρκετα φωτεινο, οπου εκει δεν θα ειναι ανοιχτη η πορτα ή ειναι καλα και εκει που τα εχω, τι λετε?)

Μερικα (ελπιζω να εχουμε και αλλα) αποτελεσματα:
Μετα απο 6 μέρες ειχαμε τα πρωτα σκασιματα...
Εσκασαν δειλα δειλα λιγοι στο "Δειγμα 5" ... Και λιγοι στα 2 απο τα 3 δοχεια στο "Δειγμα 6"...!!!!
Μετα εφυγα για σκ.. οποτε εκλεισα την μπαλκονοπορτα τελειως... και ετσι μετα απο 8 μερες...
Εσκασαν πολλα περισσοτερα στο "Δειγμα 5" και στα δοχεια στο "Δειγμα 6"... αλλα επισης και καποιοι λιγοι στο "Δειγμα 4"...

Πως λετε οτι εχουν παει ως τωρα???? Εγω ειχα απογοητευτει οτι δεν θα εβγαιναν αλλα τουλ βγηκαν καποια και ευτυχως βγηκα και καποιοι δικοι σου marivenes!!!! (ευχαριστω again!!!)

-Πως να κινηθω τωρα?
-Τους αφηνω ακομα στην ησυχια τους????
-Μεχρι ποσες μερες μετα σας εχει τυχει να εχετε κλεισει σπορειο και να πεταξει σποροφυτακι???

Α φυσικα να μη ξεχασω στα σκασιματα να συμπεριλαβω ενα δειγμα (απο τα νεροχυτισια) στο "Δειγμα 1" οπου βγηκε το δεντρο που σας εχω δειξει... δεν το εχω ανοιξει ακομα θελω να δω αν θα βγει κατι αλλο σε κακτο ισως...... Ομως ολο ενα και αναπτυσσεται...

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 18 May 2014 :  19:50:58  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Βρε Γιάννη! Τι εννοείς ακόμα; στην ησυχία τους;
Πουλάκι μου! Ένα χρόνο θα τους αφήσεις στην ησυχία τους.
Αυτή είναι η "μαγκιά" του κλειστού σπορείου.
Παρατηρείς και μας λες.
Κλειστούς τους αφήνεις εντάξει?
Δεν σηκώνουμε το καπάκι για να βγάλουμε φωτογραφίες και μετά το ξανακλείνουμε γιατί παέι η αποστείρωση.

Χάρηκα! Μπράβο σου Γιάννη!
Ότι περίεργο παρατηρήσεις μας λές.
Καλή συνέχεια.

mavirenes
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.28 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000