ΚΑΚΤΟΣ - Forum - tephrocactus
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Ειδικές συζητήσεις για γένη-είδη
 tephrocactus
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Apr 2014 :  22:59:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Τι είναι αυτό στην κορυφή του Τεφρόκακτου;

Stylianos
New Member

53 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Apr 2014 :  01:53:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Stylianos  Απάντηση με παραπομπή
Το λουλούδι του??
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Apr 2014 :  08:13:51  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Stylianos

Το λουλούδι του??

Χωρίς τα ερωτηματικά θα με διευκόλυνες πολύ
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Apr 2014 :  08:17:12  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Χρήστο πρέπει να είναι νέο "φύλλο". Έχω διαβάσει ότι αυτό το φυτό αργεί να βγάλει λουλούδια. Έχω κάποια φυτά εδώ και αρκετά χρόνια και δεν έχουν ακόμη ανθίσει. Βέβαια, έχω δει και σε φωτογραφίες μικρά φυτά με άνθη οπότε δεν ξέρω αν ισχύει απόλυτα...
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Apr 2014 :  08:38:24  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα Φωτείνη, και 'γω αύτο διάβασα, (και είχα πάρει μια χαρά ότι θα ανθίσει) και μάλιστα ότι κάποιοι περιμένουν χρόνια αλλά, δες εδώ μια φωτογραφία όπου φαίνεται καθαρά το μπουμπούκι, δεν νομίζεις ότι υπάρχει μια ομοιότητα; (η ελπίδα πεθένει πάντα τελευταία).

Edited by - Χρήστος. on 18 Apr 2014 08:47:21
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Apr 2014 :  08:46:59  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Μπα άκυρο, έδω φαίνεται το μπουμπούκι . Δεν πειράζει μου έβγαλε καινούριο μέρος

Edited by - Χρήστος. on 18 Apr 2014 08:48:33
Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Apr 2014 :  12:33:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
Γενικά με τον εν λόγω tephrocactus (και όχι μόνο), αν δεν το έχεις διαπιστώσει ήδη (the hard way) τα νέα segments (μπαλάκια τα λέω εγώ ) ξεκολλάνε πολύ εύκολα...πιο εύκολα δε γίνεται...
Άρα αν θέλεις κάποια στιγμή να έχεις ένα μεγάλο φυτό και να μη γεμίσεις γλαστράκια με ένα "μπαλάκι" το καθένα, προσοχή στις μετακινήσεις, μεταφυτεύσεις, αέρηδες, γάτες, σκυλιά και σχετικά καθώς και στους περίεργους που ακουμπάνε και δείχνουν παράλληλα με το δάχτυλο
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Apr 2014 :  14:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Εμένα μου έχουν ξεκολλήσει όλα τα μπαλάκια, από όλα τα τεφροκακτάκια.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Apr 2014 :  10:32:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, κατάλαβα, ελπίζω να μην ξεκολλήσει!!
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Apr 2014 :  11:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Όταν είναι πολύ απότιστοι πέφτουν εύκολα ειδικά ο συγκεκριμένος!!
οταν είναι απότιστος λίγο να τον κουνήσεις και όλα κάτω.
Όταν είναι καλά ποτισμένος και σε ανάπτυξη δεν πέφτουν.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Apr 2014 :  15:17:56  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Χρήστος

Όταν είναι πολύ απότιστοι πέφτουν εύκολα ειδικά ο συγκεκριμένος!!
οταν είναι απότιστος λίγο να τον κουνήσεις και όλα κάτω.
Όταν είναι καλά ποτισμένος και σε ανάπτυξη δεν πέφτουν.

Χρήστο,
Να σε ρωτήσω με την ευκαιρία, το χειμώνα τους κόβεις το νερό όπως στους υπόλοιπους κάκτους ή όχι;
Μήπως αν τους πότιζα που και που και μες στο χειμώνα, να απεύφευγα αυτό το "ξεκόλλημα";
Καμιά γλαστρούλα μου δεν έχει παραπάνω από δύο μπαλίτσες...
Τόσα χρόνια καημό τό χω.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Apr 2014 :  01:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Κανονικά από ότι ξέρω (και από αρκετούς συλλέκτες) δεν θέλουν νερό τον χειμώνα.
Εγώ βέβαια με τους χειμώνες που κάνει τελευταία δεν σου κρύβω ότι τους έριξα λίγο
τις πολύ ζεστές μέρες μαζί με λίγο neotopsin.
Είναι όμως ένα ρίσκο!! φέτος μάλιστα έχασα και έναν επειδή μετα το πότισμα σε μια
βροχή ενώ δεν βρεχόταν το φυτό τράβηξε νερό από κάτω(λάθος!! τα φυτά στο πάτωμα)
και έμεινε πολύ καιρό ποτισμένο και μας χαιρέτησε...
Για τον papyracanthus θα έλεγα ότι αν τον βάλεις κάπου και δεν τον κουνήσεις!
ξανά! θα κρατήσει αρκετά μπαλάκια και σίγουρα το καλοκαιρι δεν πρέπει να αφυδατωθεί πολύ γιατί ακόμα και ενας δυνατος αέρας θα την κάνει την ζημιά του.
Στον συγκεκριμένο αρέσει πολύ ο ήλιος και οσο περισσότερο έχει τόσο μακρύτερα αγκάθια
κάνει.
Οτι τα μπαλάκια του πέφτουν είναι και ενας τρόπος πολλαπλασιασμού...
και μπορεί να έχει αυτά τα χάρτινα αγκάθια για τον πάει μακριά ο αέρας...
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Apr 2014 :  09:01:18  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Χρήστος

Κανονικά από ότι ξέρω (και από αρκετούς συλλέκτες) δεν θέλουν νερό τον χειμώνα.
Εγώ βέβαια με τους χειμώνες που κάνει τελευταία δεν σου κρύβω ότι τους έριξα λίγο
τις πολύ ζεστές μέρες μαζί με λίγο neotopsin.
Είναι όμως ένα ρίσκο!! φέτος μάλιστα έχασα και έναν επειδή μετα το πότισμα σε μια
βροχή ενώ δεν βρεχόταν το φυτό τράβηξε νερό από κάτω(λάθος!! τα φυτά στο πάτωμα)
και έμεινε πολύ καιρό ποτισμένο και μας χαιρέτησε...
Για τον papyracanthus θα έλεγα ότι αν τον βάλεις κάπου και δεν τον κουνήσεις!
ξανά! θα κρατήσει αρκετά μπαλάκια και σίγουρα το καλοκαιρι δεν πρέπει να αφυδατωθεί πολύ γιατί ακόμα και ενας δυνατος αέρας θα την κάνει την ζημιά του.
Στον συγκεκριμένο αρέσει πολύ ο ήλιος και οσο περισσότερο έχει τόσο μακρύτερα αγκάθια
κάνει.
Οτι τα μπαλάκια του πέφτουν είναι και ενας τρόπος πολλαπλασιασμού...
και μπορεί να έχει αυτά τα χάρτινα αγκάθια για τον πάει μακριά ο αέρας...

Ευχαριστώ Χρήστο!
Γενικά μου αρέσουν πολύ οι τεφρόκακτοι αλλά εκτός από τον papyracanthus και έναν ακόμη εξίσου δημοφιλή που μου διαφεύγει τώρα η ονομασία του, μπορώ να πω ότι δεν τους καταφέρνω.
Κάτι κάνω λάθος στη μετάβαση από την πλήρη στεγνότητα του χειμώνα, στα ποτίσματα.
Δυστυχώς πέρυσι τέτοια εποχή έχασα και τους τρεις υπέροχους που είχα αγοράσει από τον Αντρέα.
Προφανώς χάνουν τη ρίζα τους και παθαίνουν σοκ όταν ποτίζονται για πρώτη φορά.
Κάπως πρέπει να το κοντρολλάρω αυτό. Ίσως με κάποια μικροαλλαγή στο μίγμα χώματος;
Ίσως με κάποια ψεκάσματα;
Τους έχω πάντα σε πλήρη ήλιο.Υπάρχουν κάποιοι που δεν το αντέχουν αυτό;
tephrocactus & micropuntia είναι συνώνυμα;

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Apr 2014 :  22:07:20  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα παιδιά, πολύ ενδιαφέροντα όλα. Παρατήρησα ότι το κάτω μέρος του Τεφρόκακτου είναι σα να του «τράβηξαν τα ζουμιά», τι κάνω, να ποτίσω;
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Apr 2014 :  06:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Χρήστος.

Καλησπέρα παιδιά, πολύ ενδιαφέροντα όλα. Παρατήρησα ότι το κάτω μέρος του Τεφρόκακτου είναι σα να του «τράβηξαν τα ζουμιά», τι κάνω, να ποτίσω;

Καλημέρα!
Δεν κατάλαβα τι εννοείς, ωστόσο έχει αρχίσει η εποχή των ποτισμάτων, δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να φοβάσαι να ποτίσεις.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Apr 2014 :  12:39:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα, έχω ξεκινήσει τα ποτίσματα αλλά είναι σαν να έχεις βάλει σύριγγα και τράβηξες τα υγρά του, μόνο το κάτω μέρος και είναι πιο μαλακό από το πάνω τμήμα.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Apr 2014 :  14:43:28  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Ωχ!!! για βάλε φωτό, μήπως σάπισμα;
Έχω χάσει καμπόσους.
Πρόσεχε.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Apr 2014 :  00:27:30  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Ιδου οι φωτογραφίες Ειρήνη, έχω αγωνία

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Apr 2014 :  09:36:20  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Δεν μπορώ να καταλάβω στα σίγουρα. στη θέση σου θα ξεκολλούσα το υγιές μπαλάκι και μάλιστα στα γρήγορα και θα το ξαναρίζωνα.
Αν είναι μαλακό το κάτω μπαλάκι έχει σαπίσει.
Παρόλα αυτά από τη φωτογραφία δεν μπορώ να αποφασίσω αν μου φαίνεται
σάπιο ή όχι. Δεν δείχνει κάτι τέτοιο.

Η γνώμη μου είναι να αποσπάσεις το υγιές, να το κάνεις ένα μπανάκι σε μυκητοκτόνο, να το αφήσεις μια εβδομάδα να στεγνώσει
και μετά να το ξαναφυτέψεις σε φρέσκο μίγμα χώματος, καθαρό.

Ριζώνουν και στον αέρα ε;
Το ξέρεις αυτό;
Οπότε και να μην βιαστείς να το φυτέψεις δεν πειράζει.

Επίσης σου λέω τι θα έκανα εγώ.
Ίσως άλλος κακτοκαλλιεργητής να έχει να σου προτείνει κάτι άλλο.
Μπορεί και να μην έχει τίποτα αλλά αν δεν το ακουμπήσω σαν τον Θωμά δεν θα ξέρω.
Το μαλακό κατά 90% σημαίνει σάπισμα.

mavirenes

Edited by - mavirenes on 26 Apr 2014 09:38:31
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Apr 2014 :  10:38:48  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Σε ευχαριστώ πολύ Ειρήνη, μάλλον αυτό θα κάνω και δεν μου είναι καθόλου ευχάριστο. Θα επιρρεάσει και την ανάπτυξη του καινούργιου τμήματος φοβάμαι. Θα περιμένω να πάρω και μια ακόμη γνώμη μήπως και..
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Apr 2014 :  11:48:27  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
έλα βρε
δεν έγινε και τίποτα
εξάλλου είναι μικρό το φυτουλάκι σου ακόμη
αν θες μπορώ να σου στείλω κανένα ...μπαλάκι να φυτέψεις
ούτε και τα δικά μου είναι μεγάλα αλλά μπορώ να σου κόψω και μάλιστα άμεσα
Στείλε μου ταχυδρομική διεύθυνση σε ΠΜ

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Apr 2014 :  15:19:05  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
ξε-φυτεψε το...κοιτα την κατασταση της ριζας...δηλ αν εχει σαπια κομματια κλπ....κοιτα αν ξεκολλαει ευκολα απο τον βλαστο..(η ριζα)...κοιτα αν "ανοιγει ο βλαστος στο σημειο που ειναι καφε(στην βαση)...ετσι θα καταλαβεις αν ειναι σαπισμα....

...αν ειναι σαπισμα κοψε του το ..."μπαλακι".. και φυτεψε το αλλου...αν τελικα δεν ειναι σαπιο....το ξαναφυτευεις...

γενικα ειναι σχετικα ευκολο φυτοαπλα δεν θελει το χωμα του να "κραταει" νερο....οπως δεν θελει και μεγαλες περιοδους ξηρασιας...(ακους Ειρηνη???)
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Apr 2014 :  15:51:45  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
ακούω, ακούω Κώστα μου!!!

mavirenes
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.22 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000