ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Απόπειρα σποράς με κλειστό σπορείο Νο1
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Πολλαπλασιασμός
 Απόπειρα σποράς με κλειστό σπορείο Νο1
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Mar 2014 :  14:33:24  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
Η θερμοκρασία ανεβαίνει και φυσικά όπως ήταν αναμενόμενο δεν κρατήθηκα και τσίμπησα μερικούς σπόρους..

Άνοιξα αυτό το θέμα για να προλάβω όσο το δυνατόν περισσότερες λάθος κινήσεις.. και ελπίζω να υπάρξει ανταπόκριση από όλους εσάς που έχετε επιχειρήσει και επιχειρείται για χρόνια τώρα το "άθλημα"

Λόγω έλλειψης χώρου και χρόνου θα προσπαθήσω με λίγους σπόρους. Έχω τα εξής

1)Ferocactus mix καμιά 30αριά σποράκια

2)Astrophytum asterias διάφορα forms 30 σποράκια

3)Ferocactus glaucescens 10 σποράκια αυτό ήταν extra μαζί με τους ferocactus

Η απόφαση πάρθηκε για κλειστό σπορείο.. για πολλούς λόγους

Σήμερα προμηθεύτικα και δοχεία που κλείνουν αεροστεγώς, είναι για τρόφιμα.. και είναι ότι πιο κοντικό βρήκα σε σχέση με αυτά που βλέπω ότι χρησιμοποιείται.

Οι κινήσεις θα κάνω σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει στα διάφορα θέματα που έχουν ανοίξει κατά καιρούς είναι οι εξής..

1)Βράσιμο νερού αρκετή ώρα
2)Διάλυμα νερού (20 μέρη) - χλωρίνης (1 μέρος)
3)Απολύμανση δοχείων στο διάλυμα και ξέπλυμα με το βρασμένο νερό
4)Ψήσιμο του μείγματος (χώμα) 150 βαθμούς για 30 λεπτά
5)Απολύμανση σπόρων στο διάλυμα για 8-10 λεπτά και στράγγισμα σε φίλτρο του καφέ
6)Τοποθέτηση του χώματος στα δοχεία, φροντίζω να είναι αρκετά νωπό αλλά όχι λάσπη
7)Επιφανειακή τοποθέτηση των σπόρων στο χώμα
8)Κάλυψη με λεπτό στρώμα ψιλού χαλικιού
9)Ψέκασμα με νεοτοψίν
10) Κλείσιμο καπακιού και ταινία στη βάση του δοχείου για την αποφυγή άλγης

Εάν κάνω κάπου λάθος ή χρειάζεται κάποιο έξτρα βήμα, είμαι όλος αυτιά!

Οι απορίες μου είναι :

1)Ποιο είναι το ιδανικό μίγμα χώματος γιατί τόσα που έχω διαβάσει έχω μπερδευτεί εντελώς.. από υλικά τα έχω όλα

2)Το χώμα να το ποτίσω με το βρασμένο νερό σκέτο ή να προσθέσω νεοτοψίν στο νερό πριν ποτίσω;

3)Τα δοχεία όταν είναι έτοιμα μένουν μέσα στο σπίτι μέχρι να σκάσουν οι σπόροι ή τα βγάζω έξω από την αρχή ;

4)Πόσα εκατοστά χώμα να βάλω στα δοχεία;

5)Είναι καλύτερα να χωρίσω σε αρκετά δοχεία την σπορά ή σε ένα το κάθε είδος; Δηλαδή να σπάσω σε δύο δοχεία το κάθε είδος για να αποφύγω την πλήρη αποτυχία εάν κάτι πάει στραβά σε κάποιο δοχείο;

Αυτά λίγο-πολύ.. αναμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας για να προχωρήσω παρακάτω!

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Mar 2014 :  18:27:44  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Οι απορίες μου είναι :

1)Ποιο είναι το ιδανικό μίγμα χώματος γιατί τόσα που έχω διαβάσει έχω μπερδευτεί εντελώς.. από υλικά τα έχω όλα

στο ιδιο χωμα που βαζεις στα μεγαλυτερα φυτα..απλα προσθετεις λιγο τυρφοχωμα για ..μετα,,οταν με το καλο ανοιξεις το σπορειο θα κραταει καλυτερα την υγρασια που πρεπει..

2)Το χώμα να το ποτίσω με το βρασμένο νερό σκέτο ή να προσθέσω νεοτοψίν στο νερό πριν ποτίσω;

στο βρασμενο νερο (που εχει κρυωσει) προσθετεις μικρη δοση νεοτοψιν και με αυτο μουσκευεις ολον τον ογκο του χωματος..

3)Τα δοχεία όταν είναι έτοιμα μένουν μέσα στο σπίτι μέχρι να σκάσουν οι σπόροι ή τα βγάζω έξω από την αρχή ;

εξω αλλα οχι στον ηλιο...

4)Πόσα εκατοστά χώμα να βάλω στα δοχεία;

στα δοχεια που βλεπω..μεχρι την μεση ειναι μια χαρα..

5)Είναι καλύτερα να χωρίσω σε αρκετά δοχεία την σπορά ή σε ένα το κάθε είδος; Δηλαδή να σπάσω σε δύο δοχεία το κάθε είδος για να αποφύγω την πλήρη αποτυχία εάν κάτι πάει στραβά σε κάποιο δοχείο;

σωστα.!! χωρισε τα για πιο σιγουρα!!

Αυτά λίγο-πολύ.. αναμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας για να προχωρήσω παρακάτω!

Καλη επιτυχια..!!!

οσο για αυτα που εγραψες πιο πανω....

σου αξιζει το παρακατω... (να το ακουσεις ολο)

http://www.youtube.com/watch?v=wPxWSMOcqpY

Edited by - Kostas on 31 Mar 2014 18:28:50
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Mar 2014 :  23:10:31  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα Βασίλη,σου εύχομαι κάθε επιτυχία μες απ'την καρδιά μου.
Εγώ δεν έχω επιχειρήσει κάτι τέτοιο.....ακόμα.
Λέω να κάνω ανοιχτό σπορείο σε καμιά 15αρια μέρες.
Για να δούμε......τι θα δούμε.

Κική
Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Apr 2014 :  20:18:13  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Κώστα σε ευχαριστώ για το τραγούδι, τις συμβουλές και τα καλά λόγια!! χεχε

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Apr 2014 :  22:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Καλή επιτυχία κι από εμένα! Να μας ενημερώνεις για την πορεία.
Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Apr 2014 :  23:35:06  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ Φωτεινή! Θα βγάλω φώτο όταν γίνει το μαγείρεμα!!
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Apr 2014 :  21:23:55  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Να πω και εγώ λίγα....
Το χώμα ψήσετο λίγο παραπάνω 1 ώρα είναι καλύτερα
και να είναι νωπο όταν το ψήνεις.
Τους μεγάλους σπόρους (Astrophytum...) να τους σκεπάσεις
με μια πολύ λεπτή στρώση χώματος και μετά το χαλικάκι.
Πολύ σημαντικο πριν κλήσεις να είναι πολύ καλά!!! ποτισμένο
απλο ψέκασμα δεν φτάνει!!
Ιδανικές θερμοκρασίες είναι πάνω από 22 βαθμούς την ήμερα
και στα Astrophytum ακόμα παραπάνω...
Αυτά τα λίγα και από έμενα καλή επιτυχία!!

Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Apr 2014 :  12:09:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστω για τις συμβουλες Χρηστο!! Το ψεκασμα το ειχα γραψει για το νεοτοψιν αλλα εφοσον θα βαλω μικρη δοση στο βρασμενο νερο και με αυτο θα ποτισω το χωμα, δεν θα χρειαστει. Σημαντικη λεπτομερεια αυτη για τους σπορους, σ'ευχαριστω. Το χωμα θα το ψησω βρεγμενο σε σακουλα φουρνου. Τα αδρανη υλικα του μιγματος θα ειναι μουλιασμενα για να υπαρχει ισορροπια στην υγρασια για οσο μεγαλυτερο χρονικο διαστημα γινεται.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Apr 2014 :  15:49:10  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Λοιπόν, να σας πω ένα μίγμα που θα δοκιμάσω εγώ για σπορά φέτος;
1 τύρφη κοσκινισμένη, 1 άμμο ποταμίασια από μάντρα, 2 περλίτη και 1 ζεόλιθο
Είναι σούπερ σταγγιστερό αλλά κρατάει κάποια υγρασία λόγω ζεόλιθου, ο οποίος φέρεται να έχει σούπερ ιδιότητες.
Για να δούμε...

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Apr 2014 :  22:31:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
Ειρήνη όσων αφορά στο ζεόλιθο, είδα προχθές που είχε στο practiker και τυχαίνει να έχω και συμπλήρωμα διατροφής.. έχει απίστευτες ιδιότητες και σκέφτηκα πως θα είναι πολύ καλό υλικό για τα μίγματα που κάνουμε βέβαια δεν αγόρασα ακόμη αλλά σίγουρα θα πειραματιστώ μαζί του κάποια στιγμή.. προς το παρών έχω βαρύ πρόγραμμα αλλά ελπίζω ότι θα ξεμπερδέψω σύντομα!
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Apr 2014 :  23:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Ειρήνη ο ζεολιθος έχει τις ιδιότητες του χώματος?
Από θρεπτικά συστατικά εννοώ γιατί όλα τα υπόλοιπα δεν έχουν...
Και βρισκω τα στραγγιστικά πολλά μήπως πέσει πείνα...
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Apr 2014 :  07:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Χρήστος

Ειρήνη ο ζεολιθος έχει τις ιδιότητες του χώματος?
Από θρεπτικά συστατικά εννοώ γιατί όλα τα υπόλοιπα δεν έχουν...
Και βρισκω τα στραγγιστικά πολλά μήπως πέσει πείνα...

Χμ! τώρα που το λες, το μίγμα είναι πολύ "νηστίσιμο".

άρα πρέπει να βρω φυτόχωμα λες ε;
άμα βάλω και ένα μέρος κοσκινισμένο αργιλώδες χώμα κήπου; θα εμπλουτιστεί η συνταγή;για φυτόχωμα δεν προβλέπω να βρίσκω (όλα τύρφη είναι )

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Apr 2014 :  07:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Εγώ αυτή την εβδομάδα είδα να πουλάνε στη λαϊκή φυλλόχωμα και καστανόχωμα. Μία μεγάλη σακούλα (3 λίτρα περίπου) 1 ευρώ και μία ακόμη μεγαλύτερη 2 ευρώ. Κάθε χρόνο τέτοιο καιρό που αρχίζουν όλοι να αγοράζουν ανθοφόρα, μεταφυτεύσεις κλπ. Το φυλλόχωμα είναι πολύ καλό, μαύρο, βαρύ, μόνο που έχει μέσα κι αρκετά φυλλα ή κομμάτια φύλλων, κλαδάκια κλπ που θα πρέπει (για την περίπτωση των κάκτων) να αφαιρεθούν.
Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Apr 2014 :  11:01:41  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
Εγώ μόνο κομπόστ έχω και το καστανόχωμα του εμπορίου (florabella) τα κοσκινίζω και τα δύο και τα ανακατεύω σε ίσα μέρη και βγαίνει ένα πολύ αφράτο και πιστεύω και θρεπτικό μίγμα. Αντί για φυλλόχωμα βάζω από αυτό το. Αλλά τώρα που το λες θα πάρω τις λαικές σβάρνα να δω τι παίζει!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Apr 2014 :  19:47:56  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
λαίκή;
δεν μπορώ να πάω πια
είχα παέι πράκτικερ τις προάλλες και μεταξύ φυτοχώματος και ζεόλιθου , 1,50 και 12 Ε αντίστοιχα προτίμησα το δεύτερο
σκέφτηκα ότι αυτά τα φυτοχώματα είναι τύρφη με περλίτη ( στην καλύτερη περίπτωση) και τίποτα περισσότερο
ίσως πρέπει να το ξαναδώ το ζήτημα

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Apr 2014 :  23:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Η τύρφη είναι μια χαρά για τα σπορεία είναι και απαραίτητη!!
Εγώ για να καταλάβεις βάζω 1 τύρφη 1 φυλλόχωμα 1 κήπου....
Περσυ σε πολλά έβαλα 2 τύρφη εννοείται και τον ανάλογο
περλιτη + μαρμαράκι...
Βάλε άφοβα τύρφη(μαύρη!κοσκινισμένη)και τα υπόλοιπα...
Έχει παρεξηγηθεί η τύρφη και ίσως φταίμε και εμείς που την
κατηγορούμε για τους κάκτους
Για τα περισσότερα παχυφητα όμως είναι απαραίτητη μαζί
με τα αλλα φυλλόχωμα, κηποχωμα...
Αν δεν βρίσκεις φυλλόχωμα βάλε μαύρη τύρφη στα σπορεία.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Apr 2014 :  04:14:53  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Χρήστος

Η τύρφη είναι μια χαρά για τα σπορεία είναι και απαραίτητη!!
Εγώ για να καταλάβεις βάζω 1 τύρφη 1 φυλλόχωμα 1 κήπου....
Περσυ σε πολλά έβαλα 2 τύρφη εννοείται και τον ανάλογο
περλιτη + μαρμαράκι...
Βάλε άφοβα τύρφη(μαύρη!κοσκινισμένη)και τα υπόλοιπα...
Έχει παρεξηγηθεί η τύρφη και ίσως φταίμε και εμείς που την
κατηγορούμε για τους κάκτους
Για τα περισσότερα παχυφητα όμως είναι απαραίτητη μαζί
με τα αλλα φυλλόχωμα, κηποχωμα...
Αν δεν βρίσκεις φυλλόχωμα βάλε μαύρη τύρφη στα σπορεία.

Καλημέρα Χρήστο!
Έχω σκοπό να βάλω ένα μέρος τύρφη στο μίγμα.
Μάλλον προτείνεις να το αυξήσω ε;
Τελικά στα δικά μου φυτά η τύρφη απουσιάζει παντελώς.
Και στα παχύφυτα.
Και τον τελευταίο καιρό αναρωτιόμουν αν αυτό είναι σωστό.

Ώπα!στοπ!
Δεν συνεχίζω εδώ άλλο γιατί ρημάζω το θέμα που άνοιξε ο φίλος μας.

Εύχομαι καλή επιτυχία και προτίθεται να σου στείλω και τα σποράκια σύντομα δηλ τη Δευτέρα.

Τα δικά μου περί σποράς και καλλιέργειας θα τα συνεχίσω σε άλλο θέμα.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 08 May 2014 :  14:39:08  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
Λοιπόν το "μαγείρεμα" έγινε! Το αποτέλεσμα θα το δείξει ο χρόνος.. παρακάτω κάποια στιγμιότυπα εφόσον το υποσχέθηκα

Εφόσον ξεπλύθηκαν ποοοοοολύ καλά τα αδρανή έπειτα μούλιασαν σε βρασμένο νερό για μια ημέρα.

Μπήκαν τα χώματα στα σακουλάκια και είναι έτοιμα για το φούρνο! Εδώ να πω πως ένα πιθανό λάθος μου είναι ότι ήταν αρκετά υγρό το χώμα και όταν τα έβγαλα από το φούρνο παρέμειναν νωπά και στο τέλος δεν τράβηξαν πολύ νερό με μυκητοκτόνο.. ελπίζω το ότι ψήθηκαν για λίγο παραπάνω από μια ώρα να βοήθησε στη καταστροφή των μυκήτων..

Εδώ μόλις βγήκαν από το φούρνο, μοσχομυριστά!

Εδώ απολύμανση σπόρων και φίλτρων.. ζυγίσματα και άλλα. Σε κάποιους σπόρους ξέφυγα από το 7 λεπτο και το έκανα 9 λεπτο.. τελικά θέλει να δουλεύεις πιο γρήγορα από όσο φανταζόμουν, θα είναι πρόβλημα λέτε;; Αυτό έγινε στους πιο χοντρούς σπόρους..

Εδώ το πρώτο κυπελάκι με χώμα και χαλικάκι..

Πιθανά λάθη.. Έβαλα ίσως παραπάνω χώμα από ότι έπρεπε, χαλίκι μικρότερης κοκκομετρίας δεν βρήκα, έβαλα ότι καλύτερο είχα.. μήπως να έβαζα ποταμίσια άμμο; Το στρώμα του χαλικιού ήταν λίγο παραπάνω από όσο έπρεπε νομίζω αλλά στα επόμενα κυπελάκια το διόρθωσα..

Και τέλος όλα τα κυπελάκια της "παραγωγής".. τώρα έχουν μεταφερθεί έξω, απλά εκείνες τις ημέρες είχε χαμηλές θερμοκρασίες..

Θα βάζω και την εξέλιξη τους όσο μπορώ.. ακόμη πάντως δεν έχω δει να φυτρώνει κάτι.. (7 ημέρες πέρασαν)

Έχω και κάτι σπόρους από λίθωπες αλλά μάλλον θα πάνε για ανοιχτό σπορείο.. όταν το κάνω και αυτό θα το μοιραστώ μαζί σας, οι απορίες ακρετές.. αλλά όλα στο χρόνο τους.
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 08 May 2014 :  15:57:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!

Κική
Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 23 May 2014 :  11:35:07  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
Προχθές έσκασαν τα αστρόφυτα!! 3 στο σύνολο αλλά είμαι αισιόδοξος!!

Μάλλον έπρεπε να κάνω πιο αφράτο το χώμα και να βάλω λιγότερο πετραδάκι στην επιφάνεια..
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 23 May 2014 :  14:56:18  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Μπράβο βρε Βασίλη εγώ ακόμα μάλλον........
Δεν θέλω να βάλω στο μυαλό μου ότι κάτι δεν πήγε καλά γιατί όλα τα έκανα κατά γράμμα,βήμα-βήμα όπως έπρεπε τώρα δεν ξέρω,αλλά όπως λένε όλοι η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.

Υ.Γ:Τουλάχιστον χαίρομαι τις ανθοφορίες μου,κάτι είναι κι αυτό.
Παω στο αντίστοιχο θέμα να ανεβάσω φωτογραφίες..

Κική
Κορυφή σελίδας

Johnny_Grusonii
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
193 Μηνύματα

Εστάλη - 23 May 2014 :  15:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Johnny_Grusonii Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Johnny_Grusonii  Απάντηση με παραπομπή
Well done!!!! 3 ειναι καλυτερα απο μουχλα απλη!!!! Αλλα λογικα θα βγουν και αλλα!!
Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Apr 2015 :  19:18:44  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
Και μετά από 1 χρόνο ιδού τα αποτελέσματα της πρώτης απόπειρας! Από τους φερόκακτους δεν βγήκε τίποτα.. αλλά..

1)Cactus mix

2)Astrophytum asterias hybrids http://i1064.photobucket.com/albums/u361/Vasilis_Mouratidis/11158093_10206583652167950_1970824005_n_zpsnyqbillp.jpg

3)Echinopsis hybrids

Ειρήνη, ευχαριστώ πολύ για τους σπόρους echinopsis που μου είχες στείλει!!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Apr 2015 :  07:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή

Συγχαρητήρια!!
Κορυφή σελίδας

Xerxes
Starting Member

26 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Apr 2015 :  10:48:47  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Xerxes  Απάντηση με παραπομπή
Μπράβο για τον κόπο σου!
Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Apr 2015 :  18:18:10  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Τώρα ψεκάζονται ώστε να μην αφυδατωθούν αλλά και για να μην γίνει απότομα η αλλαγή από το υγρό-κλειστό περιβάλλον στο ξηρό-ανοιχτό, σταδιακά θα αφαιρεθούν τα καπάκια τα οποία έχουν τρύπες και θα τους συμπεριφέρομαι σαν κακονικά μικρά κακτάκια. Αυτά μετά από τις πολύτιμες συμβουλές όλων σας και κυρίως του Κώστα τον οποίο ευχαριστώ πολύ για ακόμη μια φορά!

Ετοιμάζομαι για δεύτερη απόπειρα φέτος με σημαντικά περισσότερα είδη να με περιμένουν στα φακελάκια τους!! Πρέπει να κάνω σωστή διαχείρηση χρόνου γιατί δεν με βλέπω να προλαβαίνω..

Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.3 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000