ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Η συλλογή μου:εξέλιξη και προβλήματα
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τα φυτά μας - Θέματα μελών
 Η συλλογή μου:εξέλιξη και προβλήματα
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Mar 2014 :  21:16:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Πήρα την απόφαση να ξεκινήσω ένα θέμα στο οποίο θα χαρώ πολύ να παρουσιάζω την συλλογή μου και να κάνουμε ωραίες συζητήσεις.

Σήμερα λοιπόν πραγματοποιήθηκε το μεγαλύτερο μέρος των μεταφυτεύσεων.Ελπίζω όλα να πάνε καλά γιατί έχω αρκετές ανησυχίες. Σύντομα θα αναφερθώ αναλυτικά.

Nuxtofulakas
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Mar 2014 :  21:47:18  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
το παν είναι να είσαι αισιόδοξος και με θετική διάθεση. Think positive που έλεγαν και οι αρχαίοι . Άκου εκεί "προβλήματα" στον τίτλο ακόμα δεν αρχίσαμε....σε βλέπω μαζί με την Ειρήνη να κάνετε join με το δικό της 11σελιδο "πονεμένο" thread

Άλλωστε αυτή η κατηγορία φυτών με την οποία ασχολούμαστε ως hobby φημίζεται για τις αντοχές της και αν κάνεις τα βασικά στην αρχή σωστά μετά όσο λιγότερο τα ψειρίζεις τόσο καλύτερα.

Καλή επιτυχία λοιπόν με τις μεταφυτεύσεις ;-)
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Mar 2014 :  22:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Mar 2014 :  22:47:25  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
.σε βλέπω μαζί με την Ειρήνη να κάνετε join με το δικό της 11σελιδο "πονεμένο" thread

+ 1000 ......

καλη αρχη!!! :)
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Mar 2014 :  11:47:44  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα παιδιά, να είστε καλά μου φτιάχνεται την διάθεση και είναι και ένας λόγος που αγαπώ αυτό το φόρουμ.

Μάζεψα μπόλικο κοκκινόχωμα από το «Σέϊχ σου», όπου παρεπιπτόντως είναι «τίγκα» στις οπούντιες (φραγκοσυκιές), και ξεκίνησα τις μεταφυτεύσεις.
Ανησυχώ όμως, γιατί είδα ότι οι ρίζες δεν είχαν αναπτυχθεί καθόλου και, αν είναι δυνατόν, βρήκα σάπιες ρίζες στην aloe aculeata!! . Δεν ξέρω, φοβάμαι ότι κάτι δεν πάει καλά.

Edited by - Χρήστος. on 27 Mar 2014 11:49:37
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Mar 2014 :  19:46:27  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Το 2° μέρος των μεταφυτεύσεων τελείωσε. Όλα φαίνονται να πηγαίνουν καλά μετά το πρώτο πότισμα με νεοτοψίν. Υπάρχει ανάπτυξη στους κάκτους και τα παχύφυτα, αναπτύχθηκε το ριζικό σύστημα, εμφανίστικαν καινούργια αγκάθια και φαίνονται υγιέστατα. Ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Αυτό πείτε μου τι είναι να χαρώ

και η οικογενειακή φωτογραφία

Edited by - Χρήστος. on 29 Mar 2014 21:08:42
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Mar 2014 :  21:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
τα λιθοπακια σου ηθελαν λιγο αργοτερα ποτισμα....αφου πρωτα ειχες αλλαξει...χωμα??

προσεξετα λιγο γιατι ευκολα θα εχουμε....
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Mar 2014 :  21:13:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

τα λιθοπακια σου ηθελαν λιγο αργοτερα ποτισμα....αφου πρωτα ειχες αλλαξει...χωμα??

προσεξετα λιγο γιατι ευκολα θα εχουμε....

Ναι, ναι εννοείται δεν τα πότισα ούτε τα πείραξα περιμένω να τελειώσει η διαδικασία αλλαγής φύλλων και μετά μεταφύτευση και πότισμα.
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Apr 2014 :  23:24:07  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Σήμερα τελείωσα με τις μεταφυτεύσεις, και ακολούθησε επιφανειακό ψέκασμα, και μιας και μιλάμε για λίπασμα τελευταία, χρησιμοποίησα ένα οικολογικό «λίπασμα», που προμηθεύτηκα μέσω της δουλείας. Πρόκειται για ένα φύκι από τροπικές θάλασσες και ομολογώ πως είχε πολύ καλά αποτελέσματα σε άλλα φυτά. Θα δείξει. Την επόμενη εβδομάδα θα ακολουθήσει το δεύτερο πότισμα ανάλογα γιατί χαλάει ο καιρός.
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Apr 2014 :  21:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
και μιας και μιλάμε για λίπασμα τελευταία, χρησιμοποίησα

σε φρεσκοφυτεμενα φυτα λιπασμα?????
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Apr 2014 :  13:54:02  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

quote:
και μιας και μιλάμε για λίπασμα τελευταία, χρησιμοποίησα

σε φρεσκοφυτεμενα φυτα λιπασμα?????

Το ξέρω αλλά είναι βιολογικό από φύκια ωκεανού και το δοκίμασα, φαίνεται όλα να πάνε καλά.
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Apr 2014 :  14:14:31  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Μέτα τα δύο αρχικά ποτίσματα φαίνεται όλα να πάνε καλά η ανάπτυξη είναι εμφανής και έχουν ξεκινήσει οι ανθοφορίες μακάρι όλα να πάνε καλά

Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Apr 2014 :  00:07:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Σήμερα έγινε ελαφρό πότισμα φαινόντουσαν τελείως στεγνά, η ανάπτυξή τους φαίνεται πιο έντονα , ειδικά τα sempervivum έχουν λυσάξει, μάλλον θα έχουμε αρκετές ανθοφορίες, μακάρι, σύντομα θα έχω φωτογραφίες

Edited by - Χρήστος. on 15 Apr 2014 00:08:59
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Apr 2014 :  15:16:03  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Μπράβο Χρήστο,πανέμορφα φυτάκια,να τα χαίρεσαι,εννοείται ότι θα έχουμε ανθοφορίες τρελλές,φέτος.Θα ανεβάζουμε συνέχεια φωτό(ελπίζω).
Εγώ ετοιμάζω ΚΑΤΙ αλλά περιμένω να ολοκληρωθούν τα άνθη για να τα ανεβάσω βήμα-βήμα.

Υ.Γ:Πότισα κι εγώ χτες,θα αναφερθώ αναλυτικά στο ανάλογο θέμα.

Κική
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Apr 2014 :  10:53:54  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Σε ευχαριστώ Κική να χαίρεσε και 'συ τα δικά σου και να είναι πάντα ζουμερά και λαχταριστά . περιμένουμε φώτογραφίες!!

Χθες δεδομένης της σημερινής υγρασίας ποτισα ελαφρά, φαίνονται μια χαρά μέχρι στιγμής

Αυτό μάλλον κάτι ετοιμάζει

και αυτό

Νέα φύλα

Η haworthia venosa πάει για ανθοφορία αλλά δεν μπόρεσα να πάρω στην φωτογραφία όλο τον βλάστο, είναι περίπου 35cm

Η Euphorbia pulvinata ανθίζει για δεύτερη φορά φέτος!!

Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 06 May 2014 :  23:57:34  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Όλα φαίνεται να πηγένουν καλά, από ανθοφορίες «αργά παν τα ζα», από βδομάδα πρέπει ετοιμάζω μπλουζάκι επιγόντως. Το Σάββατο το επόμενο πότισμα.

Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 20 May 2014 :  15:19:49  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα παιδία, όπως θα δείτε το μπλουζάκι έγινε. Τώρα το τι χρώμα, άλλο αυτό. Το βλέπω για μαύρο γιατί προβλέπω να έχουμε .

Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 20 May 2014 :  18:19:59  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα Χρήστο.
Ποιο λες μαύρο?
Εγω δεν βλέπω τίποτα για

Κική
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 22 May 2014 :  14:35:25  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα Κική, το χρώμα για το μπουζάκι εννοώ μάλλον θα είναι μαύρο για την . Ηδη βλέπω σημάδια ανησυχιτικά.
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 22 May 2014 :  15:29:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Σημάδια ανησυχητικά? Όπως????
Σε ρωτάω Χρήστο γιατί προχτές έκανα και'γω μια πατάτα.
Ετοιμάστηκα για μεταφύτεψη τα'πλυνα στέγνωσαν ετοίμασα τα χώματα και την ώρα που πήγα να αφαιρέσω απο ένα μωρό λιθωπάκι ένα πολύ μικρό ξεραμένο φυλαράκι(ο διάολος με'βαλε)μου'μεινε στο χέρι η ρίζα στο ένα χέρι και το λιθωπάκι το μωρό στο άλλο χέρι.
Είμαι φοβερή πάντως,οφείλω να ομολογήσω.
Αυτά πιστεύω μόνο εγώ τα κάνω.

Κική
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 24 May 2014 :  14:51:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Δεν ξέρω Κική, είναι πιο μαλακά τώρα και δεν ξέρω, ίσως φταίει το χώμα που δεν τήρησα ακριβώς τις αναλογίες(;) Τι να πω. Προς το παρόν η κατάσταση είναι σταθερή και ούτε λόγος για πότισμα, αν και μισά έχουν το παλιό φύλο, άλλα όμως όχι.
Παρ΄ ολίγο να το πάθω και εγώ , καλύτερα να τα άφηνα όπως ήταν.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 25 May 2014 :  08:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Εμένα δε μου φαίνεται κάποιο πρόβλημα, στις αναλογίες που λες τι έβαλες;
Αυτά είναι τα καινούργια που μεταφύτευσες από την Ανθοέκθεση αν θυμάμαι καλά; Θεωρητικά θα έπρεπε να ποτιστούν, δε βλέπω παλιό φύλλο. Πάντως, για την περίπτωση προβλήματος καλύτερα είναι να είναι σε χωριστές γλάστρες, έτσι τα έβαλα κι εγώ (αν κάτι πάει στραβά με πότισμα, ασθενεια κλπ δε θα τα "πάρει" όλα μαζί)
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Jun 2014 :  17:21:20  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Τα πότισματα συνεχίζονται κανονικά, Φωτεινή ήδη ένα λιθοπάκι .Στους λίθωπες δεν τήρησα την αναλογία στο κοκκινόχωμα.
Τα υπόλοιπα φαίνονται να είναι καλά.
Ειρήνη σε ευχαριστώ πολύ για μοσχεύματα που μου έδωσες φαίνονται μια χαρά, κάποια ρίζοσαν κιόλας αλλά η οπούντια που μου έδωσες και την λάτρεψα, ξεράθηκε .
Σάπισα δύο astrophytum ornatum.
Κάποια ανθίζουν και πάλι

Haworthia venosa!! Ανθίζει πάλι, τόσο δα φυτάκι, την λατρεύω

Pleiospilos nelii

Αυτά δύο θα με σκάσουν

και αυτό ετοιμάζεται

Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Jun 2014 :  18:44:04  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Μπράβο Χρήστο μου,να τα χαίρεσαι τα άνθη σου και τα φυτάκια σου,όλα.

Κική
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.3 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000