ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Ορεινές διαδρομές
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τοπία - Φύση
 Ορεινές διαδρομές
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Jul 2008 :  10:33:46  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
τις έκανα συχνά αλλά μόνο χάριν του τοπίου. Τώρα, κοίταζα και δεξιά-αριστερά τι φυτρώνει!

Προφανώς, ο Στέφανος επί της αναγνώρισης!!

Προσεχώς και συνοδευτικές του τοπίου, της τοποθεσίας κ.α. (είναι λίγο πιο αργές οι ταχύτητες).

radamanth
Starting Member

Greece
13 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Jul 2008 :  20:07:35  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της radamanth  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους radamanth Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην radamanth  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Η αναγνωριση εγινε πριν ακομη τα δω, ειναι καποιο sedum album
Και λεω "καποιο" γιατι υπαρχουν πολλα υποειδη, τοσα που δεν θελει η επιστημονικη κοινοτητα να ασχοληθει με αυτα
Το εικονιζομενο ειδος πρεπει να ειναι το original sedum album, φυετε συνηθως στη μεση ζωνη γυρω στα 500 μετρα ειναι ανθεκτικο στη ζεστη και ανθιζει τον Ιουνιο σε επιμηκη ταξιανθια με ανθη λευκα αστεροειδη που ανοιγουν σταδιακα για ενα περιπου μηνα! Ειναι πολυ ομορφο και πολυ ευκολο φυτο
Υπαρχουν και πολλα αλλα ειδη με μεγαλυτερο το ορθοφυες sedum album spp. laconicum και αλλα μικροτερα σε μεγεθος με πολυ συμπαγη μορφη που φυτρωνουν στην Αλπικη ζωνη αλλα δεν αντεχουν στις υψηλες θερμοκρασιες του καλοκαιριου
Πληροφοριακα το ειδος αυτο εχει δημιουργησει και πολλες ποικιλιες οπως η coral carpet, murale, roseum και αλλα που αυτη τη στιγμη μου διαφευγουν
iparxi vre thirio pragma pu su ksefevgi?
mi trumazs...;-p

ti omorfa pu ine ta sedum otan kokinizun ta filarakia tus!

<font color="brown">Text</font id="brown">
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jul 2008 :  11:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ήταν σε πολύ μεγαλύτερο υψόμετρο απ' τα 500, τα κόκκινα είχαν μάλλον παραπάνω ήλιο

Εδώ φυτρώνουν:

Άλλο ένα, προφανώς πολύ κοινό, υπάρχει παντού

είχαν τελειώσει με την ανθοφορία

Όμως σε μεγαλύτερο υψόμετρο είχαν άνθη!

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jul 2008 :  11:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Η τρέλλα δεν πάει στα βουνά!
Το mycoplasma όμως πάει!!
Crested form του παραπάνω φυτού!! (σε μεγαλύτερο υψόμετρο - Τύμπανος Βορείων Αγράφων)

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jul 2008 :  12:05:02  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Τέλος, ένα ακόμη:

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jul 2008 :  12:17:44  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Λίγο ακόμη μετα το τέλος δύο των τοπίων:

Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jul 2008 :  16:18:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
kaktos πηρες και εσυ τα βουνα?
τελειες φωτο
καλως ηρθες στην παρεα radamanth
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jul 2008 :  19:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από ariskal

kaktos πηρες και εσυ τα βουνα?
τελειες φωτο

Κάτι χειρότερο....από εκεί είμαι!

Θα βάλω κι άλλες φωτογραφίες όταν επιστρέψω στη βάση
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Jul 2008 :  22:09:07  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ πάλι για τα ονόματα και για τις πληροφορίες, αλλά και για το ότι έστρεψες την προσοχή μας γύρω μας στην ελληνική φύση και στο τι φυτρώνει!!

Η περιήγηση τελείωσε, δυστυχώς. Για την ώρα.
Κορυφή σελίδας

Carlos
New Member MEMBER CLUB

95 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Jul 2008 :  10:56:44  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Carlos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Carlos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

τις έκανα συχνά αλλά μόνο χάριν του τοπίου. Τώρα, κοίταζα και δεξιά-αριστερά τι φυτρώνει!

Προφανώς, ο Στέφανος επί της αναγνώρισης!!

Προσεχώς και συνοδευτικές του τοπίου, της τοποθεσίας κ.α. (είναι λίγο πιο αργές οι ταχύτητες).

Κάτι αντίστοιχο ανακάλυψα κι εγώ αυτές τις μέρες περίπου στα 1200 μ. Πήρα λίγο και το φύτεψα σε γλάστρα. Να δούμε αν θα αντέξει...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jul 2008 :  09:16:54  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Carlos, μας φύτεψε το μικρόβιο ο Στέφανος Θα κοιτάζουμε που πατάμε και τι είναι αυτό που πρασινίζει στο βράχο?

Στέφανε...help! Η euphorbia στενοχωρέθηκε που την πήρα! Έχει ξεκινήσει από κάποιες μέρες να κιτρινίζει...θα ζήσει? Την έβαλα σε αποστειρωμένο χώμα με τύρφη και άργιλο κι έβαλα μέσα κι αρκετά χαλικάκια...Είναι σε σκιερό μέρος. Τί άλλο να κάνω? Να της δείχνω τη φωτογραφία με το βράχο???
Κορυφή σελίδας

Zeys
New Member MEMBER CLUB

89 Μηνύματα

Εστάλη - 28 May 2009 :  15:43:10  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Zeys  Απάντηση με παραπομπή
ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΒΟΡΡΑ, ΣΤΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΑΙ ΨΗΛΑ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ, ΦΥΣΙΚΑ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΤΕΦΑΝΟ.

Λουλουδακια σε σκουρο μπλε

Ροδακες παχυφυτων σε ολες τις σχισμες των βραχων

Η αποτομη πλευρα (πισω) και η απεναντι με χιονια

Στο βαθος η Φλωρινα με τη λιμνη της

Απο την κορυφη του βορρα προς τα κατω και οι τελευταιοι στυλοι του τελεφερικ

Το εκκλησακι στην κορυφη του βορρα με τις 2.οοο νεκροκεφαλες στο υπογειο του.-
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 28 May 2009 :  19:27:40  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Zeys

2.οοο νεκροκεφαλες στο υπογειο του.-

Τι είναι αυτό, από κάποιο ιστορικό γεγονός??
Κορυφή σελίδας

Zeys
New Member MEMBER CLUB

89 Μηνύματα

Εστάλη - 29 May 2009 :  20:22:18  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Zeys  Απάντηση με παραπομπή
Βαι ειναι απο ιστορικο γεγονος, στο εκκλησακι πας με φοβο γιατι ειναι πολυ κοντα οι σκοπιανοι.
Κορυφή σελίδας

Zeys
New Member MEMBER CLUB

89 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Jun 2009 :  22:54:31  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Zeys  Απάντηση με παραπομπή
ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΣΤΟ ΠΑΓΓΑΙΟ ΜΕ ΤΟΝ ΣΤΕΦΑΝΟ
1 μανηταρι σε κορμο δενδρου

Κορυφή σελίδας

Zeys
New Member MEMBER CLUB

89 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Jun 2009 :  23:04:08  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Zeys  Απάντηση με παραπομπή

Κορυφή σελίδας

apostolisg
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Sep 2009 :  17:44:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή
Ορεινή Φωκίδα, όρος Οίτη, Σεπτέμβριος 2009...

μερικά αγριολούλουδα σε υψόμετρο περίπου 1350 μέτρα

...και μια "πέτρινη" κορυφή, η οποία εάν βρισκόταν σε κάποιο μέρος
της νότιας Αμερικής, σίγουρα θα ηταν γεμάτη με κάκτους!!!

παρ'ολα αυτά,κρύβει και αυτή τους δικούς της θυσαυρούς...

και μια απόπειρα mini παχυφυτό-κηπου στην αυλή του σπιτιού μου στο χωριο.
Το υψόμετρο περίπου 1200μ. και δεκάδες οι μέρες που θα μείνει κάτω
απο το χιόνι το χειμώνα.Πάντως οι opuntia και echinopsis εδειξαν μεγάλη πρόοδο απο τον Ιούνιο που φυτεύτηκαν εως τώρα..

Η παρακάτω(πιστεύω πως) είναι η Euphorbia myrsinites.Εχω διαβάσει
πως οι χώρες προέλευσης της είναι οι Ιταλία,Ελλάδα,Τουρκία.Την
πέτυχα και αυτήν σε βραχώδη μέρη της ίδιας περιοχής και χωμένη δίπλα
απο κάποιους δρόμους στην άσφαλτο.Δυστυχώς δεν έχω φωτο απο τις
περιοχές που φύεται.Πάντως η συγκεκριμένη έβγαλε άνετα τον χειμώνα
στον κήπο του χωριού ενώ κομμάτι που ήρθε στην πόλη "πεθανε" μεσα σε 20 μέρες...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Sep 2009 :  19:20:42  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ωραίες εικόνες!! Ευχαριστούμε για την περιήγηση! Το τοπίο μου θυμίζει το χωριό μου. Ένας περίπατος εκεί μετά από βροχή φαντάζομαι άρωμα δάσους!

Η Euphorbia αυτή είναι πολύ ανθεκτική! Την έχω κι εγώ πιο πάνω και σε ανθοφορία. Ξερίζωσα δύο κομμάτια πέρυσι καλοκαιριάτικα. Το ένα έμεινε στο χωριό το άλλο....στο καμίνι (=Θεσσαλονίκη)...εννοείται ότι το δεύτερο δεν υπάρχει πια ενώ το άλλο ζει και βασιλεύει.

Με τις opuntia στο χωριό μου υπάρχουν δυσκολίες...(αν και χαμηλότερο υψόμετρο) Τουλάχιστον γι' αυτές που φυτεύτηκαν ως τώρα. Είναι πολύ κρύος ο χειμώνας γι' αυτές. Θα πρέπει να βάλεις κάποιες πολύ ανθεκτικές και το καλύτερο είναι να μπουν σε θέση με κλίση ώστε να μη μένει νερό και σαπίζουν. Ξέρεις ποια είναι η Opuntia που φύτεψες?
Καλή επιτυχία στον κήπο!
Κορυφή σελίδας

apostolisg

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Sep 2009 :  21:14:48  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή
Πραγματικα το τοπιο ειναι φανταστικο και σε αυτο αλλα και στο αλλο χωριο μου,στην βορεια πλευρα της Ευρυτανιας (Νοτιοδυτικα Αγραφα)..Ξεφευγεις απο την καθημερινοτητα με τον πιο ομορφο τροπο,απλα με το να βγεις μια βολτα εξω απο το σπιτι!!Δεν μπορεσα αυτη τη φορα να δειξω αρκετα μερη και τοπια γιατι ηταν περιορισμενος ο χρονος που ειχα την φωτογραφικη μηχανη..Ποταμια,φαραγγια,μικροι καταρακτες και,και,και........την επομενη φορα θα ειναι πολυ πιο "περιγραφικες" οι φωτογραφιες μου..

quote:
Η Euphorbia αυτή είναι πολύ ανθεκτική! Την έχω κι εγώ πιο πάνω και σε ανθοφορία.

εχεις δικιο,αυτη ειναι!!ειχα διαβασει τοτε το post αλλα δεν θυμομουν
οτι την εχεις ανακαλυψει και εσυ..τελικα μαλλον της αρεσει το υψομετρο και πιο κρυος καιρος απο αυτον της πολης.
Η opuntia δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οτι μοιαζει με Opuntia humifusa.Ειναι αυτη που εχει "περικυκλωσει" τους βορειους λοφους της Λαμιας χωρις κανενα προβλημα στην συνεχη βροχοπτωση του χειμωνα.
Για την συγκεκριμενη αναγραφεται σε αρκετα site πολυ χαμηλη minimum
θερμοκρασια οπως -34 βαθμους εδω:http://www.getnet.net/~richarde/cactusstore/Cold%20Hardy%20Cacti.htm
Ευχαριστω για τις ευχες.θα δειξει την ανοιξη τι απεγιναν και αυτη αλλα και η cylindopuntia imbricata με min.temp. - 29C. Παντως το χιονι ειναι πολυ στην περιοχη και μπορει να μεινει ακομη και για ενα μηνα χωρις να λιωσει εαν οι θερμοκρασιες ειναι(που παντα ειναι) χαμηλες τετοια εποχη.
Κορυφή σελίδας

vangelis
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
515 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Sep 2009 :  23:03:42  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες!

Τα semprevirum που έχεις στο κήπο
είναι το ίδιο είδος με αυτά στις
προηγούμενες φωτογραφίες?

Κάτι άλλο, πρεπεί να έχεις φωτογραφίσει
το Dianthus diffusus, ενδημικό είδος,
το είχα βρεί και εγώ στον Υμηττό, μόνο
που πρέπει να έχεις τραβήξει με φλας για αυτό
δεν φάνηκαν όλες οι λεπτομέρειες των πετάλων.
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=344

Edited by - vangelis on 07 Sep 2009 23:06:37
Κορυφή σελίδας

apostolisg

Greece
144 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Sep 2009 :  02:43:15  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην apostolisg  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστω Βαγγέλη!!
Ναι οντως το Sempervivum του κηπου το πηρα απο εκει που τραβηξα τις φωτογραφιες.Απλα
στον κηπο βρηκε περισσότερο χωμα(με λιγο λιπασματακι) και απο τον Ιουνιο μεχρι τωρα
εγιναν αρκετα μεγαλυτερα(χωρις ομως το εντυπωσιακο εντονο κοκκινο που εχουν στους βραχους,προφανως απο περισσοτερη ηλιοφανεια).
Τωρα για το Dianthus diffusus, πραγματικα μοιαζει πολυ με της δικιας σου φωτογραφιας.
Λογικα ειναι το ιδιο.Η μηχανη ηταν δανεικη και δεν ειχα χρονο για ψαξιμο για καλυτερα αποτελεσματα.Παντως εγω το φωτογραφησα τυχαια χωρις να εχω ιδεα ποιο μπορει να ειναι!!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Sep 2009 :  18:32:52  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Κοιτάζοντας μόλις τώρα για το φυτό, βρήκα ένα ηλεκτρονικό βιβλίο, παλιό βέβαια, και χωρίς πνευματικά δικαιώματα, με σχέδια φυτών της Ελλάδας (διαβάζεται online και επιτρέπει και download)
Flora Graeca, Bauer - Sibthorp & Smith, 1806
http://www.scribd.com/doc/18322110/Flora-Graeca-V-4

έχει αρκετά φυτά και πιθανόν να βοηθάει στην ταυτοποίηση
Κορυφή σελίδας

vangelis
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
515 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Sep 2009 :  20:50:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
Διαμαντάκι το site! Έχει και άλλα
και είναι σαν volumes για την
ελληνική χλωρίδα, μέχρι το v.10
βρήκα, χρόνο και όρεξη να έχεις...
βρήκα και μια εργασία για την αλλόχθονη
χλωρίδα της Βαλένθια όσον αφορά την Cactaceae
οικογένεια....μόνο για ισπανόφωνους,
αλλά μια ιδέα όσο να 'ναι την πέρνεις

Edited by - vangelis on 08 Sep 2009 20:56:52
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση