ΚΑΚΤΟΣ - Forum - μικρές νέες αγορές - αναγνώριση
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Αναγνώριση φυτών
 Κάκτοι
 μικρές νέες αγορές - αναγνώριση
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jan 2014 :  23:02:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα σε όλους, αυτές είναι οι νέες μου αγορές . Μαζί με αυτές θα βάλω και κάποιους παλιούς κάκτους για τους οποίους υπάρχουν αμφιβολίες.

1. Mοιάζει πολύ με crispatus, όπως είπε και το μέλος Vasil αλλά, εχθές που το έψαχνα και κοίταζα φωτογραφίες , μου μοιάζει πολύ και με erectocentus καθώς, το ένα αγκάθι από κάθε «ομάδα» αγκαθιών είναι μεγαλύτερο, πλατύτερο από τα άλλα και πυκνώνουν προς τα κέντρο
(http://www.llifle.com/Encyclopedia/CACTI/Family/Cactaceae/1737/Echinofossulocactus_erectocentrus),
αλλά αυτή η περιγραφή ταιριάζει και σε phullacanthus (http://www.cactus-art.biz/schede/ECHINOFOSSULOCACTUS/Echinofossulocactus_phyllacanthus/Echinofossulocactus_phyllacanthus_grandicornus/Echinofossulocactus_grandicornus.htm)
άσε που υπάρχουν και τα υποείδη.. Μάλλον αν δεν ανθίσει, δεν θα βγάλουμε άκρη.. Υπάρχει και ένας κατατοπιστικός πίνακας βεβαία εδώ.
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1347

2.matanzanus;

3.νέο

4.νέο

Edited by - Χρήστος. on 29 Jan 2014 23:06:02

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Jan 2014 :  00:36:24  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Ας κάνω μια προσπάθεια να βρω έστω το γένος μέχρι να μας βοηθήσει κάποιος . Χμμμμμ το 3 και το 4 ίσως είναι mammillarias; Το 3 ίσως αυτό;
http://www.llifle.com/Encyclopedia/CACTI/Family/Cactaceae/1838/Mammillaria_curvispina

Edited by - Χρήστος. on 31 Jan 2014 00:49:52
Κορυφή σελίδας

Χρήστος
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Jan 2014 :  09:09:29  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Tο 3 πρέπει να είναι mammillaria perbella
http://www.cactus-art.biz/schede/MAMMILLARIA/Mammillaria_perbella/Mammillaria_perbella/Mammillaria_perbella.htm
Tο 4 μάλλον notocactus scopa
http://www.cactuspedia.info/schede/NOTOCACTUS/Notocactus_scopa/Notocactus_scopa/Notocactus_scopa.htm
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Jan 2014 :  10:10:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Χρήστος

Tο 3 πρέπει να είναι mammillaria perbella
http://www.cactus-art.biz/schede/MAMMILLARIA/Mammillaria_perbella/Mammillaria_perbella/Mammillaria_perbella.htm
Tο 4 μάλλον notocactus scopa
http://www.cactuspedia.info/schede/NOTOCACTUS/Notocactus_scopa/Notocactus_scopa/Notocactus_scopa.htm

Σε ευχαριστώ συνονόματε , να 'σαι καλά
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Feb 2014 :  12:23:14  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα σε όλους, αυτές είναι οι νέες μου αγορές, εχθές, από το city flower και το ΙΚΕΑ. Παρακαλείσθε όπως αναγνωρίσετε αυτά . Ξέρω ότι είναι astrophytum το ένα ίσως myriostigma (ή ornatum που δεν νομίζω)

Υ.Γ. Οι φωτογραφίες είναι λίγο «μάπα».

1.

2. Εδώ δύο διαφορετικά το μικρό είναι το ίδιο με το 1. το ψηλό;

κοντινότερα

Κορυφή σελίδας

Kostas

1792 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Feb 2014 :  13:01:29  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
τα αστροφυτακια ειναι ornatum -μπορει και υβριδια...- το αλλο ειναι πολυ γνωστο αλλα τωρα ""κολλησα" και δεν θυμαμαι
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Feb 2014 :  13:20:06  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

τα αστροφυτακια ειναι ornatum -μπορει και υβριδια...- το αλλο ειναι πολυ γνωστο αλλα τωρα ""κολλησα" και δεν θυμαμαι

Σε ευχαριστώ πολύ Κώστα . Από χώμα πώς τα βλέπις; Ξέρω ότι είσαι παρατηρητικός .(Έχω βάλει τσόφλια από αυγά, πολύ καλά πλυμένα, μέσα ως πηγή ασβεστίου, κάπου το διάβασα..)

Edited by - Χρήστος. on 02 Feb 2014 13:36:54
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Feb 2014 :  17:55:03  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

Νομίζω το βρήκα το μεγάλο στο 2. είναι stenocereus pruinosus . Επιτέλους έγινα και 'γω νονός σε ένα από τα δικά μου
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Feb 2014 :  23:08:34  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
test
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Feb 2014 :  23:14:06  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή

άλλο ένα τεστ
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Feb 2014 :  23:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Χρήστο μπράβο, αυτο είναι το φυτό! (O Stenocereus)

Ζητώ συγγνώμη για τα παραπάνω σχόλια (test κλπ), είναι δοκιμές γιατί είπε ο Κώστας ότι δεν μπορεί να απαντήσει στο θέμα. Θα φύγουν σύντομα.
Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Feb 2014 :  00:17:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
nuxto test 2 over :)
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Feb 2014 :  00:41:07  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
test 3 οκ.

Κική
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3062 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Feb 2014 :  10:32:12  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Ο Κώστας που είναι αν κάνει κι αυτός test-over?

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Feb 2014 :  11:54:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα σε όλους, πρώτα πρώτα να ευχαριστήσω τον Κώστα για την προσπάθεια και την θέληση να ανταποκριθεί, την «Κάκτος» κατά κόσμον Φωτεινή, και όλους που ενδιαφερθήκατε
Νομίζω ξέρω τι έγινε, μάλλον όταν προσπαθούσε να μου απαντήσει εγώ έκανα επεξεργασία απάντησης και έκανα αποστολή.
Ελπίζω ν διορθωθεί σύντομα περιμένω την απάντηση του ειδικού με ανυπομονησία!!
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Feb 2014 :  02:57:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Και να συνεχίσω με τα νέα αποσκτήματά μου

1.Ferocactus emoryi;

2.notocactus uebelmannianus;

Edited by - Χρήστος. on 09 Feb 2014 03:03:16
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Mar 2014 :  23:08:50  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Ας συνεχίσω

1. Νotocactus magnificus;

2. Μήπως Gymnocalycium saglionis;

3.

4. Εchinopsis subdenudata;

Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Mar 2014 :  00:19:54  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Μία επιβεβαίωση βρε παιδιά για τα παραπάνω!!
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Mar 2014 :  21:29:27  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Με τα προηγούμενα οκ τα βρήκα, αύτο όμως όσο και αν προσπάθησα δεν μπορώ. Πείτε μου τι είναι;

Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.2 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000