ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Φυγή μακριά και στα ψηλά...
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τοπία - Φύση
 Φυγή μακριά και στα ψηλά...
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jun 2008 :  15:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ένα κατάλαβα, μας αρέσουν αυτά που δεν έχουμε

αλλά εγώ θέλω πιο...θάλασσα

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Jun 2008 :  07:12:43  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από stefanos

Μας βλεπω να φευγουμε μαζι
Και εγω βαρεθηκα εδω που ζω, το φυσικο μου περιβαλλον τελικα δεν ειναι η πολη οπου ζουνε και αλλοι ανθρωποι αλλα οι τα Αλπικα τοπια τα υψιπεδα και τα οροπεδια.
Στη παρακατω φωτογραφια παραθετω ενα δειγμα του φυσικου μου περιβαλλοντος

Στέφανε, αν αυτό θέλεις στο εύχομαι πραγματικά! (αλλά πάρε μαζί και έναν υπολογιστή με σύνδεση στο ίντερνετ για να μας γράφεις!)

Υ.Γ. Ωραία φωτογραφία, τίτλος: "το βουνό"
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Jun 2008 :  15:27:56  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
για σας
για σας τους λατρεις των υψιπεδων σας στελνω δυο φωτο απο περου
(τοτε δυστυχως δεν ημουν κακτοφιλος και δεν υπηρχαν ψηφιακες μηχανες .
αυτες οι φωτο ειναι σκαναρισμενες)

Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Jun 2008 :  16:33:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
Εγω θα προτιμω την θαλασσα παντως
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ αποκτησα γη
ειναι ενα κτημα στον Μακρυγιαλο Πιεριας 5 στρεματα
το κλιμα εινα ηπιο και σκεφτομαι να εγκλιματισω πολλα φυτα ειδικα opunties agaves...
αργοτερα ενα σπιτι και ενα ΘΕΡΜΟΚΗΠΙΟ
και φυσικα ενα super βραχοκηπο για παχυφυτα

η αριστερη πλευρα

η δεξια

Κορυφή σελίδας

Carlos
New Member MEMBER CLUB

95 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Jun 2008 :  20:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Carlos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Carlos  Απάντηση με παραπομπή
Kalorizikooooo!! Afta einai...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Jun 2008 :  20:42:48  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ariskal
Καλορίζικο και καλόχτιστο!! Δείχνει ωραία τοποθεσία! Θα μπορέσεις να το φτιάξεις φανταστικό τόσο το σπίτι όσο και το desert garden.
Πάρε ιδέες:
Huntington desert garden

Επίσης, φανταστικές οι φωτογραφίες από Περού! Μπορεί να μην είναι ψηφιακή αλλά μου αρέσουν αυτά τα χρώματα των παλιών φίλμ. Θα πρέπει να βρεις κι άλλες και να κάνεις θέμα με τις φωτογραφίες.

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Jun 2008 :  20:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Αααααα!
Όλοι φεύγουν!
Περισσότερες ιδέες για τον κήπο:

Xeriscaping
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Jun 2008 :  00:21:39  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Έτσι να το κανεις...
http://www.expeditionswest.com/adventures/2004/tortolitas/images/beavertail_cactus_jpg.jpg

σας ευχαριστω
απο τον σεπτεμβρη θα αρχισω να φυτευω
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Sep 2008 :  20:07:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
για σας
επεστρεψα πισω
εχασα πολλα επεισοδια βλεπω, θα χρειαστω πολυ ωρα για να διαβασω ολα τα θεματα
το ταξιδι ηταν πολυ καλο ειδικα το μαλι απιθανο
θα ανεβασω φωτο στο webshots μολις βρω χρονο
Απο παχυφυτα τιποτα.
εφερα ομως σπορους απο baobab ,το μονο προβλημα ειναι να βρεις εδω μια γλαστρα τετοιου μεγεθους

επισης εφερα μοσχευματα απο ενα φυτο που μοιαζει με euphorbia αλλα οταν το κοβεις δεν βγαζει γαλα
φυτρωνει σε βραχωδη μερη

επισης ενα κομματι απο opuntia με εντυπωσιακα κιτρινα χοντρα αγκαθια
μερικες φορες εχει ταση να διπλωνει αλλα δυστυχως δεν μπορεσα να φερω μεσχευμα τετοιας μορφης

κατα τα αλλα βρηκα τους κακτους σε καλη κατασταση
το σπορειο μεσα στο σακουλακι ειναι σε αριστη κατασταση (αν και το ανοιξα 2 φορες καταλαθος)
Τελικα αυτη η μεθοδος σπορας ειναι πανευκολη και δεν χρειαζεται αποστειρωση του χωματος
το αλλο παραδοξο ειναι οτι τα φυτα που βγηκαν απο τους αγριους σπορους που περιειχε το χωμα δεν αντεξαν το υγρο ζεστο περιβαλλον και απεβιωσαν,αντιθετα απο τους κακτους που μεγαλωνουν με γρηγορο ρυθμο
αυτα προς το παρον
τωρα εχω λιγο τρεξιμο με την δουλια(απο την αφρικη στην αθηνα και αυριο βολο)
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Sep 2008 :  19:20:22  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Καλώς μας ήρθες πάλι ariskal!!
Φαντάζομαι θα τα πέρασες υπέροχα. Μεγάλη αλλαγή όταν φεύγει κανείς σε μία τόσο διαφορετική χώρα!
Καλορίζωτη και η caralluma!
Κορυφή σελίδας

orfeas_t
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
210 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Oct 2008 :  23:22:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην orfeas_t  Απάντηση με παραπομπή
Φοβερό το baobab!!!!
Θα ήθελα να ήμουν εκεί να το αγκάλιαζα!!!

Θεός αεϊ γεωμετρεί
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Oct 2008 :  09:45:08  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από orfeas_t

Φοβερό το baobab!!!!
Θα ήθελα να ήμουν εκεί να το αγκάλιαζα!!!

Θεός αεϊ γεωμετρεί

Έχεις τόσο μεγάλη αγκαλιά Ορφέα?
Κορυφή σελίδας

kit_tik

Greece
316 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Oct 2008 :  10:39:41  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kit_tik  Απάντηση με παραπομπή
οι σπόροι του baobab πιάνουν πολύ εύκολα, έβαλα 5 και ολοι έπιασαν αρκετά γρηγορα και μεγαλώνουν τωρα (απέχουν αρκετά βεβαια απο την παραπάνω φώτο)...
Κορυφή σελίδας

orfeas_t

Greece
210 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Oct 2008 :  12:36:24  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην orfeas_t  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Έχεις τόσο μεγάλη αγκαλιά Ορφέα?

xa xa xa
Η αγκαλιά μου χωράει όλο τον..φυτικό κόσμο..και μη!!

Για όνομα του..Κάκτου!!
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Oct 2008 :  19:44:43  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
τελικα αυτη η αναδιπλομενη οπουντια ειναι forma ondulata
Αγορασα προσφατα μια opuntia microdasys ondulata
τα μπαομπαμπ τα περιμενω να φυτρωσουν
το ιδιο και για τους φοινικες http://www.palmdoctor.com/images/Palms/brahea_armata2.gif
ολα θελουν πολυ υπομονη...
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.2 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000