ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Melocactus matanzanus
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Ειδικές συζητήσεις για γένη-είδη
 Melocactus matanzanus
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Feb 2006 :  20:47:08  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Το νέο καμάρι της συλλογής!! Ήταν αγαπημένος πολύ καιρό πριν τον αποκτήσω... Πρόσφατα έγινε η μεταγραφή (μου άρεσε η έκφραση σου αυτή cactimaniac)

Τον έβλεπα σε φωτό και τον ζαχάρωνα από καιρό. Έχει διάμετρο γύρω στα 5 - 6cm και από κοντά είναι καλύτερος απ' ό,τι από τις φωτό (καλά, μιλάμε για έναν έρωτα μεγάλο... )
Φυσικά, είναι μέσα στο σπίτι, αλλά καθώς δεν έχω και πολλή εμπειρία με τους melocactus, τι πρέπει να κάνω? (και τι δεν πρέπει?).
Εκτός του ότι το χειμώνα δε θέλει κάτω από 10 βαθμούς, τι άλλο θέλει? Ήλιο, νερό λίγο ή πολύ?
Περιμένω οδηγίες και εμπειρίες με melocactus... έστω και φήμες που μπορεί να διαβάσατε ή ακούσατε

cactimaniac
New Member

Greece
32 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Feb 2006 :  17:23:20  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην cactimaniac  Απάντηση με παραπομπή
Εξοχος,μπράβο!Καλή μεταγραφή...!Την εμπειρία τώρα την αποκτώ οπότε δε μπορώ να σε βοηθήσω με δικές μου γνώσεις.Απ'ότι διαβάζω όμως θέλει απαραίτητα μίνιμουμ 15 C και όχι μόνο 10!!!
Επίσης απο τη στιγμή που θα βγάλει το κεφάλιο δε θέλει αλλαγές θέσης και η μεταφύτευση,απ' ότι κατάλαβα,είναι μια πάρα πολύ δύσκολη υπόθεση και πρέπει να γίνεται με μεγάλη προσοχή και μόνο αν υπάρχει απόλυτη ανάγκη.Θέλει να μείνει στεγνός το χειμώνα,αλλά πάλι με τη κεντρική θέρμανση μήπως αφυδατώνεται και θέλει κάποιο ψέκασμα?Εχει σχετικά επιφανειακό ριζικό σύστημα γι' αυτό προτιμούνται οι ρηχές γλάστρες και τοποθετείται σε ελαφρά σκιασμένο μέρος.Μίγμα χώματος αμμώδες με προσθήκη οργανικής ουσίας(λέει το βιβλίο).Ελπίζω να βοήθησα κάπως...(Μην ξεχνάς τη θερμοκρασία!!!).Αν δω κάτι και στα διεθνή fora θα σε ενημερώσω.Καλό απόγευμα!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Feb 2006 :  08:56:56  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ πολύ cactimaniac!

Το κάτω από 10 βαθμούς μάλλον το είχα διαβάσει για κάποιους άλλους μελοκάκτους. Μέσα στο σπίτι βέβαια δεν έπεσε η θερμοκρασία ούτε κάτω από 18-19 οπότε, καλά είναι. Αυτός και κάποιοι άλλοι που έχω είναι το μόνο σίγουρο ότι δεν πρόκειται να μείνουν έξω με τίποτα το χειμώνα!!!, εκτός από τις ηλιόλουστες μέρες που μέσα στο θερμοκηπιάκι μου πιάνει 17 και πάνω...τα βγάζω "εκδρομή" για να έχουν λίγο παραπάνω φώς
Ευτυχώς ο συγκεκριμένος (matanzanus) λέει ότι γίνεται το πολύ 9-10 cm διάμετρο και ύψος, οπότε δε θα είναι δύσκολο να τον έχω μέσα ακόμη κι όταν μεγαλώσει. Βγάζει κεφάλιο σχετικά πιο νωρίς από τους άλλους και σταματάει να μεγαλώνει μόλις βγάλει το κεφάλιο (όπως και οι άλλοι μελοκάκτοι). Έκανα κι εγώ λίγο διάβασμα χθες...

Το οργανικό χώμα φαντάζομαι είναι φυλλόχωμα ή και κοπριά? Εγώ από πέρυσι βάζω σε όλους το ίδιο χώμα (ένα κακτόχωμα που αποτελείται από κανονικό χώμα, τύρφη, ηφαιστιακά πετραδάκια και vermiculite και perlite) και είναι ελαφρώς όξινο. Μόνο σε μερικούς που διάβασα ότι θέλουν κάτι επιπλέον κάνω κάποιες παραλλαγές, π.χ. προσθέτω μέσα επιπλέον πετραδάκια, κομματάκια ασβεστόλιθου κ.λπ.

Έχω ήδη αρχίσει να σκέφτομαι σε πιο σημείο θα τον βάλω έξω το καλοκαίρι, ώστε να είναι φωτεινό αλλά σκιερό...

Αυτό με το ψέκασμα το διάβασα κι εγώ κάπου χτες. Όχι μόνο για το χειμώνα, αλλά γενικά λέει ότι επειδή εκεί που ζουν έχει υγρασία στην ατμόσφαιρα τους αρέσει που και που να τους ψεκάζεις ώστε να κάνεις προσομοίωση των συνθηκών στη φύση... Αυτό θα πρέπει να το σκεφτώ βέβαια γιατί το φοβάμαι το ψέκασμα... αυξάνει τον κίνδυνο για μύκητες... Για το χειμώνα που λες, διάβασα σε ένα βιβλίο ότι θέλει λέει ελάχιστο έως καθόλου νερό. Τους άλλους που έχω δεν τους πότισα καθόλου ως τώρα όλο το χειμώνα (μέχρι τώρα φαίνεται να ζουν και δεν έχουν συρρικνωθεί... αλλά με τους κάκτους, ποτέ δεν ξέρεις...).

Α! κι ένα ακόμη που διάβασα, ότι λέει η κύρια εποχή ανάπτυξής τους είναι το φθινόπωρο. Οπότε μάλλον τότε θέλει λιγάκι παραπάνω νερό? (Στα βιβλία έχω παρατηρήσει ότι χρησιμοποιούν εκφράσεις Πυθίας πολλές φορές. Ας πούμε, λέει, ότι το καλοκαίρι θέλει κανονικό πότισμα μέχρι το φθινόπωρο, αλλά η κύρια περίοδος ανάπτυξης είναι το φθινόπωρο... αυτό τώρα δεν είναι αντιφατικό?)

Αυτά προς το παρόν (τα κατάφερα πάλι να γράψω ολόκληρο "κατεβατό"), κι αν δω κι εγώ κάτι ακόμη συγκλονιστικό, θα το γράψω εδώ...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Feb 2006 :  09:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Μερικά ακόμη χρήσιμα που διάβασα χθες:

Τους αρέσει (τους μελοκάκτους γενικώς) να είναι περιορισμένες οι ρίζες τους, δηλαδή, όχι πολύ μεγάλη γλάστρα σε σχέση με το μέγεθος του φυτού.
Ένα ακόμη, που με ανησύχησε λιγάκι: ορισμένοι μελοκάκτοι ζουν στο φυσικό τους περιβάλλον σε χώμα που αποτελείται σχεδόν αποκλειστικά από χαλαζία (quartz)!! Καθώς τον συγκεκριμένο τον έβαλα στο κοινό χώμα (κοινό κακτόχωμα που είπα παραπάνω), κι επειδή απ' ό,τι φαίνεται θα μείνει στη γλάστρα αυτή για αρκετό ακόμη καιρό, αγόρασα χαλικάκι χαλαζία και το ανακάτεψα μαζί με το υπόλοιπο χώμα (περίπου 1 προς 3 αναλογία).

Για τη μεταφύτευση διάβασα, επίσης, ότι το πιο σημαντικό είναι να μη μεταφυτευτεί απ' τη στιγμή που θα βγάλει το κεφάλιο. Ακόμη, κατά τη μεταφύτευση δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να διαταραχτούν οι υπάρχουσες ρίζες. Ενώ, δηλαδή, σε κάποιους κάκτους δεν πειράζει όταν μεταφυτεύονται να τινάζουμε το παλιό χώμα, στους μελοκάκτους οπωσδήποτε μένει όπως είναι η ρίζα με το παλιό χώμα και όπως είναι μπαίνει στην καινούργια γλάστρα.

Κι άλλο ένα αντιφατικό σε σχέση με τα προηγούμενα (μία άλλη Πυθία) για το νερό που λέγαμε...: δεν πρέπει να μείνουν εντελώς απότιστοι το χειμώνα γιατί παθαίνουν βλάβες οι ρίζες τους... Αν είναι σωστό αυτό θα το ανακαλύψω, αφού εγώ δεν πότισα κανέναν από τους άλλους...

Με άλλα λόγια... σκέτο μπλέξιμο ο μελοκάκτος...

Εσύ cactimaniac τι μελοκάκτους έχεις
Κορυφή σελίδας

cactimaniac
New Member

Greece
32 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Feb 2006 :  22:05:03  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην cactimaniac  Απάντηση με παραπομπή
Μήπως και ξέρω???Είναι ένας(τρόπος του λέγειν με αδελφάκια είναι).Είναι μικρός 2 ετών και το ότι είναι μελόκακτος μου το είπε ο καλλιεργητής. Μοιάζουν με Μelocactus zehnteri,αλλά έχουν κίτρινα αγκάθια.Μεγαλώνοντας θα δείξει...Για τις ρίζες που δεν πρέπει να ξεραίνονται εντελώς,το διάβασα και εγώ.Δεν είναι παράλογο,άν σκεφτεί κανείς ότι η προέλευσή του είναι,κυρίως,η Βραζιλία.Θα πάρω όμως και ένα μεγαλύτερο.Τους είδα που τους είχε τον καθένα μέσα στα ρηχά τους πήλινα πιάτα,με τα όμορφα κεφάλια τους σχηματισμένα...Δε θυμάμαι αν ήταν matanzanus ή peruvianus.Θα τον έχω πάνω στο γραφείο το χειμώνα για να μου θυμίζει το βίτσιο...Τι να κάνεις???
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Feb 2006 :  22:13:21  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Εσύ τον πότισες καθόλου το χειμώνα;
Αλήθεια, αν είναι πολλά "κεφάλια" μαζί (στην ίδια γλάστρα), μήπως θα έπρεπε να τα χωρίσεις για να αναπτυχθούν καλύτερα (ξέρω... είναι ένα παιχνίδι με τη φωτιά ), αλλά απ' όσο ξέρω αναπτύσσονται μεμονωμένα και θα είναι πολύ πιο δύσκολο να τα φέρεις βόλτα όταν μεγαλώσουν...
Κορυφή σελίδας

cactimaniac
New Member

Greece
32 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Feb 2006 :  17:12:57  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην cactimaniac  Απάντηση με παραπομπή
Πρέπει πρώτα να επιβεβαιώσω το γένος τους και μετά θα δώ.kaktos θέλω τη βοήθειά σου,κάνε κλίκ στο τακτοποίηση κάκτων-στρογγυλοί,όπου σε ρωτώ κάτι για τον κάκτο κάτω δεξιά στη σελίδα(κάτω απο το θέλω gr).Ευχαριστώ!
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.14 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000