ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Παχύφυτο - Haworthia (?)
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Αναγνώριση φυτών
 Παχύφυτα
 Παχύφυτο - Haworthia (?)
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Nov 2013 :  17:03:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
Είναι το πρώτο μου παχύφυτο και ψάχνω την ονομασία του για να βρω πληροφορίες για χώμα, ήλιο, πότισμα κλπ..

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη!

Τα δύο μικρά που έχει να τα κόψω και να τα φυτέψω αλλού ή να τα αφήσω να μεγαλώσουν;

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Nov 2013 :  17:58:50  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Haworthia βεβαίως!
Αν δεν κάνω λάθος ( που είναι μεγάλη η πιθανότητα) είναι η Haworthia limifolia 'Nigra'.

(Τα παιδάκια μπορέις να τα αφήσεις στη θέση τους, μπορείς και να τα χωρίσεις από τη μαμά (όχι να τα κόψεις) και να κάνεις το ένα φυτό τρία. Αν αποφασίσεις το δεύτερο Θέλω ένα παιδάκι).

Σε τι χώμα είναι? Σκέτη τύρφη? Βγάλτη. Δεν θα πάθει τίποτα τώρα το φυτό σου, αλλά κάποια στιγμή θα το χάσεις εξ αιτίας της με το καλοκαίρι να είναι η πιο πιθανή εποχή.

Για οτιδήποτε μην βιάζεσαι. Ρώτα. για το χώμα θα σου πω αργότερα το καταλληλότερο μίγμα. Ψάξε στο φόρουμ να δεις πως απαλασσόμαστε από την τύρφη.

Είναι χειμερινής ανάπτυξης, οπότε, τώρα, κάθε που ΣΤΕΓΝΩΝΕΙ το χώμα της ποτίζεις.
Αντέχει θερμοκρασία μέχρι 0 βαθμούς. Θέλει ημισκιά.

Αυτά προς το παρόν.
Θα επανέλθω δριμύτερη.

Παρεπιπτόντως δεν νομίζω να σε έχω καλωσορίσει ακόμη.

Καλώς ήλθες στο φόρουμ!!!

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 13 Nov 2013 18:21:27
Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Nov 2013 :  18:29:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
Καλώς σε βρίσκω! Ευχαριστώ για την απάντηση, αναμένω με αγωνία να μου πεις για το κατάλληλο χώμα..

Να την βάλω σε μεγαλύτερη γλάστρα; Εχθές την αγόρασα, θα μεταφυτευτεί σύντομα!

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Nov 2013 :  18:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Η γλάστρα καλή είναι.
Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις μεγαλύτερη καλώς αλλά αν είναι ελάχιστα μεγαλύτερη, ένα νούμερο.
Μην έχεις αγωνία. η αγωνία και η βιασύνη είναι κακοί σύμβουλοι.
Μόλις θυμήθηκα ότι τα είχαμε ξαναπεί στην αναγνώριση του εχινόκακτου.
Θα σου πω για το χώμα το μίγμα που προτείνει η ΕΕΚΑΠ.
Σε λίγο.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Nov 2013 :  18:39:05  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Λοιπόν.
Μίγμα χώματος για χαβόρθιες.

ΟΛΑ ΑΠΟ 1 ΜΕΡΟΣ:

χώμα κήπου (ξέρεις αργιλώδες, κοκκινόχωμα κτλ)
φυλλόχωμα (σκέτο δεν θα βρεις όλα περιέχουν τύρφη)
Τύρφη
ελαφρόπετρα
περλίτης
ρυζάκι

Την ελαφρόπετρα και τον περλίτη μπορείς να τα βρεις στο practiker.
Το ρυζάκι (μαρμαράκι τρίμμα είναι) σε μάντρα οικοδομών
Χώματα κατά προτίμηση κοσκινισμένα.
Ρυζάκι κατά προτίμηση πλυμμένο.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Nov 2013 :  18:46:06  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Για την απαλλαγή από την τύρφη κύττα εδώ

http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1162&SearchTerms=%E1%F0%E1%EB%EB%E1%E3%DE

Edited by - mavirenes on 13 Nov 2013 18:49:04
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Nov 2013 :  21:22:27  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
ειναι haworthia limifolia...για το nigra δε νομιζω...

quote:
Είναι χειμερινής ανάπτυξης, οπότε, τώρα, κάθε που ΣΤΕΓΝΩΝΕΙ το χώμα της ποτίζεις.

ειναι σιγουρο αυτο???

εγω προτεινω λιγο μεγαλυτερη γλαστρα...1 μερος χωμα (κοινο) 1 μερος ελαφροπετρα λιγο ριζακι....λιγο περλιτη...και ελαχιστο τυρφοχωμα ισα ισα να μην αφηνει το χωμα να πετρωσει..
Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Nov 2013 :  22:23:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για το χρόνο και τις συμβουλές σας!! Μόνο το ρυζάκι μου λείπει, αλλά που θα μου πάει θα το πετύχω κάπου το άτιμο.

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Nov 2013 :  07:08:48  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

ειναι haworthia limifolia...για το nigra δε νομιζω...

quote:

ειναι σιγουρο αυτο???

εγω προτεινω λιγο μεγαλυτερη γλαστρα...1 μερος χωμα (κοινο) 1 μερος ελαφροπετρα λιγο ριζακι....λιγο περλιτη...και ελαχιστο τυρφοχωμα ισα ισα να μην αφηνει το χωμα να πετρωσει..

Καλημέρα Κώστα!

Σε τι αναφέρεσαι? Στο χειμερινής ανάπτυξης ή στο πότισμα?
Δεν κατάλαβα ακριβώς. Αν έχεις να προτείνεις κάτι διαφορετικό, ακούω γιατί με ενδιαφέρει κι εμένα καθότι συλλέγω χαβόρθιες.

Σχετικά με το χώμα, η αλήθεια είναι ότι εγώ χρησιμοποιώ το μίγμα για κάκτους αλλά προτίμησα να προτείνω στο φίλο μας το μίγμα της ΕΕΚΑΠ.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Nov 2013 :  10:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Και εγώ πιστεύω ότι είναι limifolia (μια καλύτερη photo ίσως)
Οι haworthia επιβιώνουν και αναπτύσσονται πολύ καλά σε
διάφορα χώματα...
Εγώ τα τελευταία χρόνια που χρησιμοποιώ το χώμα της ΕΕΚΑΠ
τα αποτελέσματα είναι άψογα! και το χώμα αρκετά στραγγιστερο!!
Και συνεχίζω και εγώ το πότισμα τον χειμώνα αλλά φυσικά ελαφρύ,
σε ποιο αραιά διαστήματα και όταν έχει καλό καιρό (freemeteo)
Που τελευταία έχουμε συχνά μέσα στον χειμώνα
Τους πολύ κρύους μήνες με χαμηλές θερμοκρασίες μπορεί να μείνουν
απότιστες και πάνω από μήνα.
Τις έχω όμως σε χώρο που δεν βρέχονται χωρίς υγρασία και καλά
αεριζόμενο χώρο

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Nov 2013 :  11:40:39  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Χρήστος

Και εγώ πιστεύω ότι είναι limifolia (μια καλύτερη photo ίσως)
Οι haworthia επιβιώνουν και αναπτύσσονται πολύ καλά σε
διάφορα χώματα...
Εγώ τα τελευταία χρόνια που χρησιμοποιώ το χώμα της ΕΕΚΑΠ
τα αποτελέσματα είναι άψογα! και το χώμα αρκετά στραγγιστερο!!
Και συνεχίζω και εγώ το πότισμα τον χειμώνα αλλά φυσικά ελαφρύ,
σε ποιο αραιά διαστήματα και όταν έχει καλό καιρό (freemeteo)
Που τελευταία έχουμε συχνά μέσα στον χειμώνα
Τους πολύ κρύους μήνες με χαμηλές θερμοκρασίες μπορεί να μείνουν
απότιστες και πάνω από μήνα.
Τις έχω όμως σε χώρο που δεν βρέχονται χωρίς υγρασία και καλά
αεριζόμενο χώρο

Καλημέρα!

Άρα πήγαινε στο χειμερινής ανάπτυξης το σχόλιο του Κώστα αλλά και στο πότισμα.

Ευχαριστώ για τη συμβουλή Χρήστο.

Η αλήθεια είναι ότι το χειμώνα κι εγώ ξεχνάω να τις ποτίσω, αλλά επειδή πρόσφατα ο Γιάννης μου ανέφερε ότι είναι φυτά χειμερινής ανάπτυξης όπως και οι γαστέριες, το μετέφρασα σε λίγο συχνότερο πότισμα από ότι τους έκανα μέχρι στιγμής.

Το σίγουρο είναι πάντως ότι μέχρι να στεγνώσουν εντελώς, δεν θα δουν ποτιστήρι.

Λλήθεια από ποια θερμοκρασία και κάτω δεν τις ποτίζεις?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Mar 2014 :  11:28:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα σε όλους! Έχω νέες αφίξεις στο μπαλκόνι μου και χρειάζομαι βοήθεια στην ταυτοποίηση τους.. όποιος μπορεί ας βοηθήσει!

1)

2)

3)

4)

5)

6)

Echeveria και Haworthia είναι αλλά δεν μπορώ να βρω τα είδη
Κορυφή σελίδας

Χρήστος.
Junior Member

Greece
145 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Mar 2014 :  12:23:34  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος.  Απάντηση με παραπομπή
Με κάθε επιφύλαξη το

5. haworthia cumbiformis (δες και εδώ http://www.haworthia.org.uk/Haworthia/cymbiformis.htm και εδώ http://haworthia.org/Gallery/thumbnails.php?album=14 )

Γενικά γίνεται της τρελής με τις χαβόρθιες..

Το ίδιο γίνεται και με τις εχεβέριες

το 4. νομίζω E. cv. PERLE VON NURNBERG

Edited by - Χρήστος. on 28 Mar 2014 12:43:49
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Mar 2014 :  16:11:59  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα Βασίλη το Νο 1 είναι:Echeveria agavoides,έχω κι εγώ το ίδιο και στο φόρουμ έτσι μου το αναγνώρισαν τα παιδιά που ξέρουν(μην σε πάρω στο λαιμό μου).
Δεν είναι πανέμορφο?το'χω λατρέψει.Είναι κουκλίτσα.

Κική
Κορυφή σελίδας

ATIAFEDERATION
New Member

Greece
31 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Mar 2014 :  16:15:23  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της ATIAFEDERATION Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ATIAFEDERATION  Απάντηση με παραπομπή
το 3 ειναι haworthia turgida var.pallidifolia με μια μικρη επιφυλαξη.
Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Mar 2014 :  21:42:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τη βοήθεια! Τα περισσότερα μοιάζουν να είναι αυτά που λέτε..

Κική είναι πανέμορφο φυτό και τώρα που ανθίζει είμαι πολύ ενθουσιασμέμος.. έχει αρχίσει να πετάει από παντού μικρές κορυφές.. θα γίνουν φυτά αυτά;;
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Mar 2014 :  00:11:36  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ε!Λογικά.Πιστεύω πως ναι.
Εγώ αυτό το φυτό το λάτρεψα,σε μερικά έχω πολύ αδυναμία.

Εντωμεταξύ άσχετο,η φωτογραφία σου,η πρώτη,μου θύμισε τα πρώτα μου βήματα,στο φόρουμ(έχω κάνει πατάτες,μέχρι να μάθω σωστή φωτογραφία και να μην βγάζω με ζουμ,άστα)αφου να φανταστείς ότι έβγαιναν τεράστιες και αναγκαστικά τώρα πια κάνω πάντα προεπισκόπιση και αν είναι τεράστιες απο πριν δεν της ανεβάζω καθόλου και βγάζω άλλες.

Πάντως να είσαι καλά γέλασα και είπα,δεν είμαι η μόνη,να φανταστείς στις αρχές νόμιζα ότι χάλασα κάτι στο φόρουμ και ότι δεν θα μπορούσα να το φτιάξω και ότι είχα κάνει ΖΗΜΙΑ.
ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!

Υ.Γ:Προσπάθησε να τραβάς χωρίς ζουμ γιατί λογικά δυσκολευόμαστε να απολαύσουμε τα πανέμορφα φυτάκια σου.
Ή έστω κάνε πάντα προεπισκόπηση ουτοσώστε να προλαβαίνεις το κακό.
Συγνάμη που σου υποδεικνύω τι να κάνεις.Θα με συγχωρέσεις???????

Κική
Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Mar 2014 :  14:00:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
Έλα βρε Κική.. δεν χάλασε και ο κόσμος :)
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Mar 2014 :  14:57:47  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:

ο Θεος συγχωρει.... ο Vasil... ΟΧΙ......

..το Νο 2 haworthia venosa tessellata..

Edited by - Kostas on 29 Mar 2014 14:59:52
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Mar 2014 :  15:09:33  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Βρε παιδιά! Κάντε μου μια χάρη.
Μετά την echeveria ο φίλος μας έχει μια haworthia tesselata.
Μετά την tesselata είναι μια haworthia που την έχουμε σχεδόν όλοι όσοι ασχολούμαστε με το χόμπι.
Φυσικά την έχω κι εγώ.
Όσες φορές την έχω βάλει για αναγνώριση ( στο FB ) ποτέ δεν συμπίπτουν οι γνώμες.
Άλλος λέει ότι είναι η cymbiformis άλλος λέει ότι είναι η cuspidata και άλλος λέει ότι είναι η cooperi.
Έχει τύχει το ίδιο φυτό σε άλλη φάση της ζωής του να αναγνωριστεί διαφορετικά από τον ίδιο άνθρωπο.
Ποιά είναι λοιπόν;

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Mar 2014 :  15:11:30  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Α! το νο 5 θα μπορούσε να είναι η H.marumiana var.batesiana.

Πω πω ταλαιπωρία οι μεγάλες φωτό...

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Mar 2014 :  23:28:49  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα αγαπητέ Βασίλη.
Το Νο 4 είναι σίγουρα:ECHEVERIA PERLE VON NURNBERG
το έχω κι εγώ στις δικές μου αναγνωρίσεις απ'τα παιδιά,δεν είναι πανέμορφο το χρώμα της? αυτό το λιλά με τρελλαίνει.....

Κική
Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Mar 2014 :  01:07:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

quote:

ο Θεος συγχωρει.... ο Vasil... ΟΧΙ......

..το Νο 2 haworthia venosa tessellata..

δεν τίθεται θέμα συγχώρεσης! Όταν τις είχα ποστάρει δεν ήταν μεγάλες.. τώρα γιατί στην πορεία "μεγάλωσαν" δεν ξέρω!

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Οπότε έχουμε

1) Echeveria agavoides
2) Haworthia venosa tessellata
3) Haworthia cuspidata (για τα δικά μου μάτια)
4) Echeveria cv PERLE VON NURNBERG
5) δεν έχουμε ιδέα..
6) Echeveria sp (πιθανόν κάποιο υβρίδιο;)

Edited by - Vasil on 30 Mar 2014 01:35:33
Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Mar 2014 :  01:30:59  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
5)πολύ πιθανόν Haworthia cymbiformis var obtusa
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Mar 2014 :  08:28:55  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλημέρα!
Έχω μια χαβόρθια που μου φαίνεται ίδια με το Νο 5 του φίλου μας.
Έχει αναγνωριστεί ως H.marumiana var.batesiana.

παραθέτω και μια φωτογραφία της για να συγκρίνει με τη δική του.
( Νομίζω ότι θέλει λίγο νεράκι η χαβόρθια σου παρεπιπτόντως )

Ιδού

επίσης έχω και μια haworthia turgida spuda

που επίσης μοιάζει με τη δική σου

ίσως να είναι και αυτή για σύγκρινε ( η φωτό λίγο φλου)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Vasil
Junior Member

Greece
101 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Apr 2014 :  15:06:03  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Vasil  Απάντηση με παραπομπή
Ειρήνη όσες φορές το ψάχνω με καθαρό μυαλό.. τόσο περισσότερο συγκλίνω στην v obtusa.

Τώρα.. έχουμε και νέες αφίξεις.. ο χώρος αρχίζει να μικραίνει.. και τώρα που θέλω να μετακομίσω μεταξύ άλλων προστέθηκε σαν απαραίτητη προυπόθεση το μεγάλο μπαλκόνι, αν έχει και δύο ακόμη καλύτερα, στο σκιερό τα παχύφυτα και στο μπροστινό οι κάκτοι!! Καλή μου τύχη!!

1)Μοιάζει με H. pumila αλλά κάτι δεν μου κολλάει..

2)H. Pumila?

3)H. Attennuata ή fasciata?

4)Haworthia ??

Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.28 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000