ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Faucaria tigrina
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Οικογένειες παχυφύτων
 Aizoaceae (Mesembryanthemaceae)
 Faucaria tigrina
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Nov 2013 :  08:28:53  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

Με την ευκαιρία, ευχαριστώ πολύ το Χρήστο που μου χάρισε αυτήν την πανέμορφη που κοκκινίζει.

Δεν ήξερα ότι αυτή που κοκκινίζει είναι ειδική ποικιλία
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Nov 2013 :  08:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

Με την ευκαιρία, ευχαριστώ πολύ το Χρήστο που μου χάρισε αυτήν την πανέμορφη που κοκκινίζει.

Δεν ήξερα ότι αυτή που κοκκινίζει είναι ειδική ποικιλία

Ούτε κι εγώ το ξέρω με βεβαιότητα. Για μισό λεπτό. Ψάχνω να βρω το ημερολόγιο της ΕΕΚΑΠ του 2011. Την είχε εξώφυλλο και γράφει το πλήρες όνομά της νομίζω. Δεν μπορώ να το βρω γμτ.

΄Ισως πάλι το κοκκίνισμα να σχετίζεται με την έκθεση του φυτού στον ήλιο ή το κρύο.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Nov 2013 :  14:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Το μίγμα χώματος που χρησιμοποιεί ο φίλος μας ο Σταύρος και κυρ Σταύρος γαι τη faucaria είναι:

2 κοκκινοχωμα, 2 φυλλοχωμα, 2 τυρφη (κοσκινισμενα) ,1 ελαφροπετρα 1 περλιτη 1 μαρμαρακι

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Nov 2013 :  15:02:34  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Και μια υπέροχη faucaria του Σταύρου. Κάνει τόσο ωραία αντίθεση το κεραμιδάκι με το χρώμα της! Είναι μια οπτασία. Μπράβο Σταύρο!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Nov 2013 :  15:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Είναι κάποιο υβρίδιο Σταύρο και ποιό?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Nov 2013 :  17:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Φοβερή η Faucaria!
Ειρήνη...σε βλέπω αποφασισμένη, με το μπλοκάκι, σημειώσεις.....των μυστικών συνταγών της επιτυχίας!
Δεν ήξερα ότι υπάρχουν τόσες παραλλαγές τους, είναι tigrina και αυτή; (ξέρετε...οι λέξεις και σκέψεις που προηγούνται του: "τις θέλω όλες!")
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Nov 2013 :  17:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
...και τώρα που το σκέφτομαι...δεν έχω ούτε μία!
Έτσι, για να πάω να τη δω και να φανταστώ πως θα ήταν με μερικές ακόμη γύρω γύρω...

Πριν χρόνια έχασα μία που είχε γίνει αρκετά μεγάλη. Πρέπει να το έχω αναφέρει κάπου ξανά. Ήταν η απλή, κοινή Faucaria tigrina και την έχασα μετά από ένα χρόνο που τη μεταφύτευσα σε μεγάλη γλάστρα, βαθιά (νομίζω αυτός ήταν και ο λόγος που σάπισε, κρατούσε πολύ νερό η γλάστρα). Είχε απλωθεί σε περίπου 20 εκ διάμετρο και χάλασε φθινόπωρο μετά από ποτίσματα.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Nov 2013 :  17:59:17  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Φοβερή η Faucaria!
Ειρήνη...σε βλέπω αποφασισμένη, με το μπλοκάκι, σημειώσεις.....των μυστικών συνταγών της επιτυχίας!
Δεν ήξερα ότι υπάρχουν τόσες παραλλαγές τους, είναι tigrina και αυτή; (ξέρετε...οι λέξεις και σκέψεις που προηγούνται του: "τις θέλω όλες!")

Αντί για μπλοκάκι χρησιμοποιώ το φόρουμ. Ναι είμαι αποφασισμένη να...αποτύχω καλύτερα.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Nov 2013 :  18:00:30  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:

...και τώρα που το σκέφτομαι...δεν έχω ούτε μία!
Έτσι, για να πάω να τη δω και να φανταστώ πως θα ήταν με μερικές ακόμη γύρω γύρω...

Πριν χρόνια έχασα μία που είχε γίνει αρκετά μεγάλη. Πρέπει να το έχω αναφέρει κάπου ξανά. Ήταν η απλή, κοινή Faucaria tigrina και την έχασα μετά από ένα χρόνο που τη μεταφύτευσα σε μεγάλη γλάστρα, βαθιά (νομίζω αυτός ήταν και ο λόγος που σάπισε, κρατούσε πολύ νερό η γλάστρα). Είχε απλωθεί σε περίπου 20 εκ διάμετρο και χάλασε φθινόπωρο μετά από ποτίσματα.

Πολύ κρίμα!

Την είχες και βρεχόταν? ή την πότιζες εσύ όταν έπρεπε?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Nov 2013 :  16:30:16  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Oικόκκινες είναι από σπόρο που πήρα από το φυτό του Ανδρέα
που είναι από το φυτό της φωτογραφίας στο ημερολόγιο.
Οι σπόροι ήταν υβριδισμενοι με κάποια άλλη και έτσι δεν
βγήκαν όλες ίδιες....
Κάποιες βγήκαν πολύ κόκκινες και με αγκάθι ωραίο όπως
της φωτογραφίας και κάποιες άλλες με ποιο αραιό αγκάθι
και δεν κοκκινίζουν τόσο.
Τις ποιο κόκκινες τις έχω κρατήσει και αυτές τις μέρες έχουν
ανθίσει και γονιμοποίησα τις ποιο κόκκινες και ωραίες μεταξύ τους.
Ψάχνοντας στην λίστα του messa garden
http://www.mesagarden.com/m2013.html
Έχει 8 διαφορετικές tigrina μια από αυτές την λέει
tigrina Grahamstown military base, red leaves, pink teeth
και από όσο ξέρω ο Ανδρέας σπόρους έπαιρνε από messa garden.
Το κόκκινο χρώμα το παίρνουν φθινόπωρο - χειμώνα και όσο ποιο
πολύ στρεσάρονται τόσο κοκκινίζουν.

Τώρα για τη σπορά όπως τα περισσότερα μεσημβριανθεμα που
αναπτύσσονται φθινόπωρο σπέρνω Σεπτέμβριο στις αρχές του μήνα
σε ανοιχτό σπορείο απολυμαίνω όμως το χώμα (2-τυρφη-1φυλλοχωμα
1 γης 2 περλιτη 1 μαρμαράκι)πρώτο πότισμα με βάπτισμα σε νερό μαζί
με neotopsin και μετά καθημερινά ψεκασματα.
Σε εσωτερικό χώρο που αερίζεται πολύ καλά μπροστά σε μεγάλο παράθυρο
Και σκιασμένο από λευκό πανί (κουρτίνα)
Συνεχίζω το πότισμα και το καλοκαίρι στα μικρά σποροφυτα 1 φορά την εβδομάδα ελαφρύ πότισμα.

Τώρα όσο αφορά την έκθεση φυτών που αναπτύσσονται αυτή την εποχη
στην βροχή θα έλεγα ότι έχει μεγάλο! ρίσκο και δεν θα το πρότεινα.
Αν είχες ποτίσει πριν 3-4 μέρες και μετά έπιαναν οι σημερινές βροχές!
Θα αργούσαν πολύ τα φυτά να στεγνώσουν και οι μύκητες θα κάνουν πάρτυ
με αυτές τις θερμοκρασίες σε συνδυασμό και με την βραδινή υγρασία

Edited by - Χρήστος on 06 Nov 2013 16:32:38
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Nov 2013 :  16:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Πολυτιμότατες πληροφορίες Χρήστο!

Ευχαριστούμε!

Γονιμοποιείς και faucaria τώρα? τι ταχυδακτυλουργικά κάνετε βρε παιδάκι μου

(τεχνητά εννοώ μουχαχα!!)

mavirenes
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.17 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000