ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Πρόβλημα με λίθοπα?
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Γενικές απορίες
 Πρόβλημα με λίθοπα?
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

pvozis
Starting Member

9 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Oct 2013 :  08:40:18  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην pvozis  Απάντηση με παραπομπή
Αγαπητοί φίλοι,

Είμαι νέο μέλος και θέλω να ξεκινήσω με μια απορία σχετικά με έναν λίθοπα που αγόρασα πριν 15 μέρες. Πρώτη φορά ασχολούμαι με το είδος και μου φαίνεται κάπως δύσκολο.
Όπως βλέπετε και στις φωτό, το φυτό είναι ζαρωμένο και η πρώτη εντύπωση που αφήνει είναι ότι χρειάζεται νερό.
Μετά την αγορά, το απάλλαξα από το παλιό του χώμα και το μεταφύτευσα σύμφωνα με το σχήμα του Κώστα (πουλοβεράκι) που βρήκα σε μια ανάρτηση.
Δεν έχω ποτίσει από τότε που τον πήρα.
Τι λέτε να κάνω???

Ευχαριστώ,
Παναγιώτης
http://img7.imageshack.us/img7/1248/jdhe.jpg
http://img600.imageshack.us/img600/3079/8uk1.jpg
http://img208.imageshack.us/img208/4010/ma6g.jpg
http://img854.imageshack.us/img854/2610/dswb.jpg

Major_Goose
New Member

Greece
65 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Oct 2013 :  11:34:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Major_Goose  Απάντηση με παραπομπή
Μπας και ετοιμάζεται να ξεράνει τα δυο επάνω και να βγούν απο μέσα τα δυο επόμενα ? Γιατί αν έχω καταλάβει καλά απο όσα εχω διαβάσει απο δω και πέρα δεν τους ποτίζουμε τους λίθωπες . Πάντως και μένα μαρέσουν πολύ αν και δεν βρίσκω πολλά διαφορετικά είδη στην Ελλάδα για αγορά

Edited by - Major_Goose on 11 Oct 2013 11:35:00
Κορυφή σελίδας

pvozis
Starting Member

9 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Oct 2013 :  11:58:13  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην pvozis  Απάντηση με παραπομπή
Συμφωνώ ότι μπορεί να αλλαζει φύλλα. Στη σχισμη όμως δεν διακρίνεται νέο σώμα...
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Oct 2013 :  19:33:32  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
αν εχει αρχισει η....σχισμη....να ................ανοιγει.. δεν θελει ποτισμα..κανε μονο κανενα ψεκασμα που και που με καθαρο νερο...οχι ομως οταν εχει υψηλη ατμοσφαιρικη υγρασια....

σου ειπα??....δεν σου ειπα..... στο φορουμ...!!
Κορυφή σελίδας

pvozis
Starting Member

9 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Oct 2013 :  20:37:05  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην pvozis  Απάντηση με παραπομπή
Κανονικά Κώστα η σχισμή είναι κλειστή όταν δεν διαιρείται?
Τώρα φαίνεται ανοιχτή. Πότε ολοκληρώνεται η διαδικασία? Το ζάρωμα είναι φυσιολογικό?
Κορυφή σελίδας

Major_Goose
New Member

Greece
65 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Oct 2013 :  21:56:36  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Major_Goose  Απάντηση με παραπομπή
Νομίζω η διαδικασία ολοκληρώνεται όταν ξεραθούν εντελώς τα παλιά φύλλα και είναι ντούρα και υγιή τα καινούργια. Αν έχει ανοίξει η σχισμή , όπως και στους περισσότερους δικούς μου έχει μάλλον αρχίσει η διαδικασία διαίρεσης και το ζάρωμα των παλαιών φύλλων είναι φυσιολογικό
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Oct 2013 :  23:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
εγώ γιατί νομίζω ότι σου έχει σαπίσει??

(έχω σαπίσει μπόλικους- μιλάει η πείρα )

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Oct 2013 :  23:15:29  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Παναγιώτη, έτσι ήταν όταν το αγόρασες;
Η σχισμή υπήρχε; Ήταν τόσο ζαρωμένο; Ρωτάω για να καταλάβω εάν φαίνεται κάποια τάση προς τα κάπου...
Επίσης, (βέβαια, πιθανότατα όλα να πάνε καλά) ήθελα να πω ότι όταν βλέπουμε φυτά σε "περίεργη" φάση καλύτερα να προτιμήσουμε κάποιο άλλο (και το λέω αυτό εγώ που...πριν αρκετά χρόνια "έσωζα" πολλά "καϋμένα" κακτάκια από διάφορα ράφια και πάγκους...)
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Oct 2013 :  23:22:35  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
αυτη την εποχη το ανοιγμα ειναι φυσιολογικο η διαδικασια αυτη θα κρατησει εως την ανοιξη ,,, παντως το ζαρωμα ειναι καπως υπερβολικο για την εποχη....δεν ξερω το "παρελθον" του φυτου...ηταν καλοποτισμενο το καλοκαιρ?? η την εβγαλε με δυο ποτισματα??

δεν εχω την ...πειρα της Ειρηνης...αλλα ισως να εχει σαπισει το μεσα φυλλο...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Oct 2013 :  23:32:14  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Κώστα κι εγώ αυτά αναρωτιόμουν, ο Παναγιώτης λέει ότι το αγόρασε πριν 15 μέρες...Δεν ξέρω πόσο πολύ μπορούν να προχωρήσουν αλλαγές μέσα σε τόσο λίγες μέρες αλλά ίσως καταλάβουμε κάποια τάση;;

Να πω και κάτι ακόμη, ότι μπορεί να τύχει κάποιες φορές να μην ανοίγουν σωστά τα παλιά φύλλα; Νομίζω ότι μου έχει τύχει μία φορά (αλλά επειδή έχω κι εγώ, όπως και η Ειρήνη, πολύ μεγάλη πείρα στην καταστροφή τους....δε θυμάμαι τι έγινε ακριβώς...)
Κορυφή σελίδας

pvozis
Starting Member

9 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Oct 2013 :  08:23:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην pvozis  Απάντηση με παραπομπή
Παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια.
Έτσι ζαρωμένος ήταν όταν τον αγόρασα και δεν τον έχω ποτίσει καθόλου.
Έκανα μόνο μεταφύτευση σύμφωνα με το σχέδιο του Κώστα.
Ας δούμε τι θα γίνει λοιπόν. Κάθε αρχή και δύσκολη. Πρέπει πάντως να προσέχουμε την κατάσταση των φυτών που αγοράζουμε και να μη βιαζόμαστε.
Ευχαριστώ
Κορυφή σελίδας

Χρήστος

Greece
613 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Oct 2013 :  10:33:29  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Χρήστος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Χρήστος  Απάντηση με παραπομπή
Εγώ τους δικούς μου τους ποτίζω ακόμα κάθε 8-10 μέρες αυτή την εποχή
Ενώ το καλοκαίρι κάθε βδομάδα περίπου και καλά ποτίσματα
Έχω αρκετούς και δεν έχει αρχίσει η διαδικασία ακόμα της διαίρεσης
Αντιθέτως οι περισσότεροι έχουν μπουμπούκια και ανθίζουν(θα βάλω photo)
Πιστεύω ότι είναι νωρίς ακόμα για να διαιρεθούν βέβαια εξαρτάται το
μικροκλίμα της κάθε περιοχής αλλού μπορεί να έχει ξεκινήσει...
Ο συγκεκριμένος πιστεύω ότι είναι απότιστος και ότι μεταφυτεύτηκε λάθος εποχή! οπότε τώρα είναι λίγο δύσκολα τα ποτίσματα....
Τους lithops εγώ τους αλλάζω γλάστρα την άνοιξη και αφού έχουν αφυδατωθεί τελείως τα παλιά φύλλα και έχουν φάει τα πρωτα 1-2
μικρά ποτίσματα για να πάρουν τα πάνω τους
Έτσι μετά την αλλαγή έχουν μπροστά τους περίοδο ανάπτυξης και μπορούν να ποτιστούν σιγά -σιγά και να φτιάξουν και καινούριες ρίζες.
Ένας lithops με καλό ριζικό σύστημα θέλει καλά ποτίσματα φυσικά στην ώρα του και στο κατάλληλο μίγμα χώματος!!
Εγώ στη θέση σου θα έριχνα λίγο νεράκι με neotopsin και θα έκανα και το σταυρό μου (όλα αυτά βέβαια δικές μου παρατηρήσεις...)

Edited by - Χρήστος on 12 Oct 2013 10:52:06
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Oct 2013 :  13:15:02  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Έτσι ζαρωμένος ήταν όταν τον αγόρασα και δεν τον έχω ποτίσει καθόλου.

αμα ειναι ετσι.....το θελει το νερακι του...βαλε και νεοτοψιν οπως ειπε και ο χρηστος....(ο σταυρος δεν ειναι απαραιτητος).....
Κορυφή σελίδας

pvozis
Starting Member

9 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Oct 2013 :  20:59:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην pvozis  Απάντηση με παραπομπή
Τι είναι το νεοτοπσίν βρε παιδιά καθότι ψαράς.
Σήμερα πάντως που τον είδα καλύτερα, φαίνεται μέσα στη σχισμή λίγο πράσινο. Μάλλον πρέπει να είναι το νέο στελεχος. Θα στείλω φωτό. Οπότε καλά πάμε μάλλον και όλα είναι φυσιολογικά..
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Oct 2013 :  21:45:08  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Τι είναι το νεοτοπσίν βρε παιδιά καθότι ψαράς.

κατι σαν το..."melafix".....ειναι ενα απο τα καλα μυκητοκτονα σε σκονη..κανει και για ποτισμα και για ραντισμα..

πιθανον αυτο το πρασινο να ειναι μπουμπουκι και οχι νεο φυλλο..το νεο φυλλο θα εχει το χρωμα που εχει και το παλιο..
Κορυφή σελίδας

pvozis
Starting Member

9 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Oct 2013 :  09:36:51  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην pvozis  Απάντηση με παραπομπή
Αν είναι μπουμπούκι ποτίζω ή όχι?
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 13 Oct 2013 :  14:08:09  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
ποτιζεις...αλλα ελαφρα!!! δηλ μην το κανεις λασπη το φυτο...και να το αφηνεις να στεγνονει καλα μεταξυ των ποτισματων.
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Dec 2015 :  18:22:30  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Γιατί τα λουλούδια από τα λιθοπάκια μου βγαίνουν μαραμένα;

Καμμιά ιδέα;
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Dec 2015 :  08:04:36  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
μηπως ανοιξαν κανονικα ..και δεν τα προλαβες??? ανοιγουν αργα το μεσημερι τα ανθη του και κρατανε λιγο....
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Dec 2015 :  16:43:31  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Λες ; Δηλαδή το λουλούδι κρατάει λίγες ώρες κι αν το προλάβεις, το πρόλαβες ;
Το ίδιο ισχύει και το για τον Pleiospilus nelii;
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Dec 2015 :  01:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
ναι απλα μερικες φορες ο Pleiospilus τα κραταει λιγο πιο πολυ δηλ μια η δυο μερες...πιο πολυ..
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Dec 2015 :  21:42:09  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Σ' ευχαριστώ Κώστα για τις πληροφορίες
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.23 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000