ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Περίεργα στίγματα
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Ασθένειες και προβλήματα
 Περίεργα στίγματα
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Ευρυδίκη
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Sep 2013 :  21:24:39  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Εντοπίστηκαν περίεργα στίγματα στο εσωτερικό του pleiospilos nelii

Να ανησυχήσω ;;;;

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Sep 2013 :  22:10:37  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
μπαα δεν νομιζω να ειναι κατι.....

μπορει..καποιο εντομο- καμπια...
μπορει σταγονες νερου + ηλιος
και τελος μπορει να ειναι η αρχη του τελους του παλιου φυλλου μιας και το νεο εχει ξεκινησει...

Υγ ...αυτο που "γυαλιζει" στο κεντρο του φυτου.(στο επανω μερος του νεου φυλλου) ειναι νερο???
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Nov 2013 :  15:09:19  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ψάχνω τόση ώρα αλλά δεν έχω καταλήξει κάπου πιο κοντά στο θέμα μου,νομίζω αυτό είναι το πιο "κατάλληλο" ας πούμε.Για να δούμε,μπορεί κανείς να βοηθήσει????????
έτσι φαίνεται οκ{σχεδόν}

ήθελα να κάνω κοντινό,αλλά μου τις εμφανίζει θολές.

Κική'
Κορυφή σελίδας

@stavros@
Junior Member

Greece
127 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Nov 2013 :  21:52:18  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην @stavros@  Απάντηση με παραπομπή
Γειά σου Κική εμένα μου μοιάζει με έγκαυμα από τον ήλιο.
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Nov 2013 :  22:59:50  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Αγαπητέ Σταύρο καλησπέρα.Θα μπορούσε αν ήταν στον ήλιο.Δεν ξέρω ρε γ@μ)το θα τρελλαθώ.Πιο σκιά απο'κει που είναι δεν γίνεται.Απο κάτι έχει προσβληθεί αλλά απο ΤΙ?

Κική'
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Nov 2013 :  09:11:56  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
τετοια σημαδια κανουν μερικες εφορβιες ..με την αλλαγη του καιρου...ειδικα το φθινοπωρο με την πτωση της θερμοκρασιας και την ανοδο της υγρασιας.. δυστυχως δεν μπορεσα ποτε να κανω κατι για αυτο.. η euphorbia lactea με την εστω και 5β αποτομη πτωση θερμοκρασιας εβγαζε τετοια σημαδια..και οχι σε οριακες καταστασεις πχ αν η θερμοκρασια ηταν 26-28 β και σε 1-2 μερες επεφτε στους 20-21β ....γεμιζε σημαδια...
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Nov 2013 :  14:55:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ναι βρε Κώστα μου να το δεχτώ,αλλά δεν με καθησύχασες.Περνάει δηλαδή όταν ανέβει η θερμοκρασία?Θα στρώσει το "δέρμα της"?

Κική'
Κορυφή σελίδας

Basilis bsl
Junior Member

Greece
113 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Nov 2013 :  16:32:45  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basilis bsl  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Κικη

Ναι βρε Κώστα μου να το δεχτώ,αλλά δεν με καθησύχασες.Περνάει δηλαδή όταν ανέβει η θερμοκρασία?Θα στρώσει το "δέρμα της"?

Κική'

δυστηχως κικη το κακο με τους κακτους και αρκετα παχύφυτα ειναι οτι οταν παθουν καποιο εγκαυμα η τραυματισμο δεν φευγει ποτε εκτος κι αν μεγαλωσει τοσο ο κακτος και δεν φαινεται πια λογο μεγεθους...
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Nov 2013 :  19:48:17  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:

quote:
Είχε αποσταλεί από Κικη

Κική'

δυστηχως κικη το κακο με τους κακτους και αρκετα παχύφυτα ειναι οτι οταν παθουν καποιο εγκαυμα η τραυματισμο δεν φευγει ποτε εκτος κι αν μεγαλωσει τοσο ο κακτος και δεν φαινεται πια λογο μεγεθους...

φροντισε να σε........"καθυσηχασει" ο Βασιλης.....
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Nov 2013 :  20:13:55  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ναι οκ να τα δεχτώ όλα,ακόμα και ότι δεν θα φύγουν τα σημάδια.
1ον Απο τι μπορεί να έγινε ξέρουμε?
2ον Θα μεγαλώσει φυσιολογικά? ή κάποια στιγμή θα πάρει την κατιούσα λόγω του "εγκαύματος"?

Κική'
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Nov 2013 :  20:51:15  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
το ..."απο τι εγινε" το ειπαμε πιο πανω...
-αν και αυτα τα σημαδια μπορει καοια στιγμη να γινουν εστια μολυνσης απο μυκητες..και να ξεκινησει σαπισμα- το πιο συνηθισμενο ειναι να συνεχισει φυσιολογικα το φυτο...η δικια μου (lactea) εζησε αρκετα χρονια με αυτα τα σημαδια και με καλη αναπτυξη (την εχασα απο αλλο λογο)...
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Nov 2013 :  21:05:05  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

τετοια σημαδια κανουν μερικες εφορβιες ..με την αλλαγη του καιρου...ειδικα το φθινοπωρο με την πτωση της θερμοκρασιας και την ανοδο της υγρασιας..

Εντάξει βρε αδερφέ,μη βαράς.

Κική'
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Jun 2014 :  20:23:18  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.
Θα ήθελα να ξεκινήσω λέγοντας ότι:το θυμάστε αυτό? αλλά οι φωτογραφίες έχουν σβηστεί.Δεν πειράζει όμως,θα ανεβάσω άλλες τώρα για να σας δείξω ότι σώθηκε τελικά και τα εγκαύματα που φοβόμουν δεν την επηρέασαν.
τώρα που την ξαναβλέπω φαίνονται λίγο τα περσινά εγκαύματα.

Κική
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Mar 2015 :  21:24:51  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Έκανα βλακεία και φέτος.Δεν την έβαλα μέσα μ'αυτό το παλιόκρυο παρ'όλο που ήταν προφυλαγμένη ή τουλάχιστον έτσι νόμιζα.
Δείτε:

Υ.Γ:Το'κανα πάλι το θαύμα μου.......

Κική
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Mar 2015 :  08:10:05  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Κική, τι εννοείς; Τα ξερά φύλλα; Αυτό νομίζω έγινε από αφυδάτωση. Τα φυτά δείχνουν ΟΚ εκτός από το μεσαίο πίσω που μπορείς να αφαιρέσεις. Δε νομίζω ότι έχουν χαλάσει τα υπόλοιπα, θα ξαναβγάλουν φύλλα.
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Mar 2015 :  19:48:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Αλήθεια????
Εντάξει για το πίσω-μεσαίο κλαρί νομίζω κι εγώ κάποια στιγμή θα αφαιρεθεί,για τα φυλλαράκια που έλεγες δεν το'χω ποτίσει,έπρεπε???
Είπα για να μην σαπίσει.

Κική
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.22 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000