ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Stenocereus pruinosus
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Ειδικές συζητήσεις για γένη-είδη
 Stenocereus pruinosus
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Ευρυδίκη
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Sep 2013 :  22:30:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Για να μην ανοίξω καινούριο θέμα και δεδομένου οτι η polaskia chichipe ανήκει στους cereus κάκτους ...
για πέστε μου είναι φυσιολογικό αυτό που βλέπετε;

κηροειδής, κεροειδής, κάκτος, στενόκηρος, στενόκερος, προυινόσους, διακλάδωση, παράξενη διακλάδωση κάκτου, ασυνήθιστη διακλάδωση κάκτου, μη φυσιολογική διακλάδωση κάκτου, βλαστός μέσα από κορμό

cactus, columnar, cereus, stenocereus, pruinosus, rathbunia pruinosa, branching, branch, cactus emerging branch, cactus strange branching, cactus weird branching, cactus not normal branching, cactus abnormal branching, stenocereus pruinosus branch torn rib.

cereus, cactus, columnar, polaskia chichipe, stenocereus pruinosus, myrtillocactus geometrizans

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Sep 2013 :  22:44:49  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
οχι δεν ειναι............εχει χαλασει η κορυφη???
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Sep 2013 :  20:41:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Όχι μια χαρά είναι .....

Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Sep 2013 :  21:38:14  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
...φετος "εδωσε" αναπτυξη το κερι αυτο??? (το ιδιο..οχι αλλο παρακλαδι κλπ..)????
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Sep 2013 :  22:45:41  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή

Πώς έγινε αυτό???
Πραγματικά έσκισε το φυτό! Μήπως οι Polaskia με αυτό τον τρόπο διακλαδίζονται;
Νομίζω είναι καλύτερα σε νέο θέμα, μιας κι εδώ συζητούσαμε για τους κάκτους του γένους Cereus.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Sep 2013 :  22:51:37  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Το έχω δει να συμβαίνει και σε Echinocereus (οι οποίοι, βέβαια, δε "μασάνε" και κάνουν το ίδιο - δηλ. να σκίζουν το δέρμα του φυτού κι όχι από αρεόλη - προκειμένου να βγάλουν και τα άνθη τους...). Είχα βάλει παλαιότερα σχετικό θέμα:

http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=779
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Sep 2013 :  23:26:31  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Θα σε γελάσω και δεν θα το ήθελα.

Πάντως, καλώς ή κακώς, το συγκεκριμένο φυτό έχει πολύ αργή ανάπτυξη. Δηλαδή, συγκρίνοντας φωτογραφίες σε τρία χρόνια έχει πάρει 30 εκ.+..
Κορυφή σελίδας

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Sep 2013 :  00:33:43  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Τί σας φαίνεται περίεργο?
Και άργησε κιόλας...

http://www.tucson-gardener.com/graphics/cactacea/Polaskia.html
http://www.infojardin.com/imagenes-subir/getimg.php?img=tenerifa_002.jpg
http://racyne.fr/plantes-vertes-d-interieur/1217-polaskia-chichipe-120-cm.html
http://www.plantegrassefrontignan.fr/plantes%20grasses%20mediterranennes/Jardins%20botaniques/Golf%20Desert%20Springs/Polaskia%20chichipe.jpg
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Sep 2013 :  07:46:38  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Χρήστο διακλαδίζονται, δεν είναι αυτό το περίεργο, απλώς είναι μη τυπικός ο τρόπος. Στην πλειοψηφία νέα κλαδιά (όπως και τα άνθη) βγαίνουν απ' τις αρεόλοες.
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Sep 2013 :  00:20:01  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Εκπληκτικό!

...αν και κάπως ανατριχιαστικό.
Μοιάζει με το alien τη στιγμή που βγαίνει από τον ξενιστή του

Ωστόσο δείχνει να είναι φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει, δεδομένου οτι το φυτό δεν είναι Polaskia chichipe.

Κατά πάσα πιθανότητα πρόκειται περι του Stenocereus pruinosus.
Δεν το λέω με απόλυτη βεβαιότητα, αφού διαπίστωσα οτι επικρατεί σχετική σύγχιση στο internet.
Πάντως είναι βέβαιο πως δεν είναι Polaskia chichipe.
Φαίνεται πως το διαδίκτυο είναι ανενημέρωτο σχετικά με το θέμα, εφ' όσον το μόνο αντίστοιχο παράδειγμα που βρήκα είναι στο http://www.kadasgarden.com/images/Stenocereus-pruinosus1.jpg
(Κάτι πάιζει με το link και ανοίγει την αρχική σελίδα, όχι την εικόνα. Κάντε copy / paste.)

Το φυτό σου Ευρυδίκη δείχνει υπέροχο!
Μόνο στα πρώτα χρόνια φαίνεται να είχε κάποια φωτοπενία (etiolation), καθώς από τη διακλάδωση και κάτω είναι εμφανώς πιο λεπτό.
Εγώ δεν θα έλεγα οτι ~10cm το χρόνο είναι αργή ανάπτυξη.
Τη βρίσκω ικανοποιητικότατη, ειδικά αν συγκρίνω με το δικό μου φυτό που μετα βίας πιάνει ~3cm/έτος και μάλλιστα φέτος δεν μεγάλωσε καθόλου. Προφανώς κάνω κάτι λάθος, αλλά αυτό σημαίνει οτι εσύ κάνεις κάτι σωστά
Στη φωτογραφία σου αν προσέξεις φαίνονται χαρακτηριστικά οι ετήσιες πρόοδοι του φυτού.
Έχει σχεδόν σταθερή ανάπτυξη. Καλό αυτό!
Μου κάνει επίσης εντύπωση το οτι δεν το ενοχλεί η μικρή γλάστρα. Δεν το επιβράδυνε καθόλου.

Τέλος μια φωτογραφία από τη συλλογή μου, οπού φαίνεται καθαρά οτι αυτό που έχεις δεν είναι η Polaskia chichipe.
Χαρακτηρίζω το πίσω-δεξιά ως Stenocereus pruinosus με κάθε επιφύλαξη.

Trichocereus grandiflorus και Myrtillocactus geometrizans

Edited by - Basil on 05 Sep 2013 00:38:03
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Sep 2013 :  22:15:10  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Μάλλον έχεις δίκιο.
Βρήκα στο internet και την παρακάτω φωτογραφία

η οποία αναφέρεται σε Stenocereus pruinosus
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Sep 2013 :  23:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Μπράβο Βασίλη! Έχεις δίκιο! Αυτός είναι
Όσο για τις γλάστρες, έχω δει κι εγώ σε πολλούς κηροειδείς κάκτους ότι τα πάνε αρκετά καλά σε μικρές γλάστρες (αναλογικά του μεγέθους τους). Το μόνο πρόβλημα είναι η έλλειψη σταθερότητας στη μικρή γλάστρα όταν ψηλώσουν πολύ.
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Sep 2013 :  23:51:10  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Φωτεινή μπορείς να βάλεις το σωστό όνομα στον τίτλο του θέματος για τη σωστή πληροφόρηση...
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Sep 2013 :  23:52:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Ευρυδίκη αυτή τη φωτογραφία βρήκα κι εγώ. Μία και μονάδική σε όλο το ίντερνετ!
Τo λινκ που έβαλα εκεί οδηγεί, απλά ήθελα να αποφύγω το hotlinking.

Μπράβο σου πάντως, εμπλούτησες τη παγκόσμια κακτο-κοινότητα με άριστο φωτογραφικό υλικό απο ένα ασυνήθιστο φαινόμενο
Βάλε σωστά tags για να είναι ανιχνεύσιμες από τις μηχανες αναζήτησης.

Ευχαριστώ Φωτεινή!
Έχω δει κι εγώ απίστευτες φωτογραφίες όσον αφορά την ανάπτυξη και το μέγεθος της γλάστρας, ωστόσο τα φυτά μου δεν δείχνουν να πολυσυμφωνούν...
Θα ανοίξω κάποια στιγμή θέμα για να ζητήσω γνώμες και συμβουλές
Thanks!

Edited by - Basil on 05 Sep 2013 23:59:06
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Sep 2013 :  08:10:22  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Basil

Βάλε σωστά tags για να είναι ανιχνεύσιμες από τις μηχανες αναζήτησης.

Δηλαδή ;
Μια βοήθεια παρακαλώ
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Sep 2013 :  08:03:47  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Η συζήτηση για τα tags - ετικέτες μεταφέρθηκε εδώ:
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1926
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.2 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000