ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Ασκληπιάδες - Σταπέλια / Asclepiadaceae - Stapelia
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Αλλα παχύφυτα
 Ασκληπιάδες - Σταπέλια / Asclepiadaceae - Stapelia
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Aug 2013 :  03:54:07  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Η πρώτη και μοναδική μου Σταπέλια.

Το πρώτο της άνθος, αν και την έχω απο πέρυσι-πρόπερσι.
Το φυτό προέρχεται από ένα κλαδάκι από αυτά που πέφτουν από τα μπαλκόνια κάτω στο δρόμο. Απ΄ ότι κατάλαβα είναι φυτό που προτιμάει τη σκιά. Στη συγκεκριμένη γλάστρα που λιάζεται μόνο τα πρωινά, βρήκε τη χαρά του. Το χειμώνα είχε μείνει πολύ καιρό τελείως εκτεθειμένη και αποδείχθηκε ανθεκτική στο ξεροβόρι. Κοκκίνησε και έπαθε μερικά εγκαύματα από τη πλευρά που την εύρισκε ο αέρας, αλλά γενικά απέδειξε οτι ξέρει απο κρύο. Όταν ξεσκαλίσω το αρχείο και βρω φωτογραφίες, θα ανεβάσω.

Stapelia variegata δηλαδή "Σταπέλια η πιτσιλωτή" ή αν προτιμάτε, "η ποικιλόχρους".

Το Σταπέλια, προέρχεται λέει απο τον Ολλανδό βοτανολόγο J. B. van Stapel (απεβίωσε το 1636). Περισσότερες πληροφορίες δεν βρήκα...

Εμένα πάντως το όνομα μου θυμίζει μια παλιά διαφήμιση κρασιού που τραγουδούσε:
"Ανοιξε ένα στΑΠΕΛΙΑ..."

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Aug 2013 :  11:11:39  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Απλα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ευγε.

κικη'
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.09 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000