ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Τα καινουργια μου αποκτηματα
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τα φυτά μας - Συλλογές
 Τα καινουργια μου αποκτηματα
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 6

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Sep 2013 :  20:34:57  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
οργανωθηκα για αλλη μια φορα................Η μεθεπομενη μερα της ΖΗΜΙΑΣ

κικη'
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Sep 2013 :  21:43:51  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
μια χαρα τα καταφερες...

οχι...δεν θα σου ξαναπω για τα χωματα...οτι ηταν να πω το ειπα...αμα θελεις το κανεις ....αν παλι δεν θελεις...

η mammillaria που πηρες με τα ψευτικα ανθακια...δεν θα παθει τιποτα μη φοβου!!!!

ΩΩΩΧΧ τωρα το ειδα....η ραφιερα ..-αυτη η μπλε..- που "παταει"???? γιατι σττη φωτο μοιαζει να "παταει πανω σε πλαστικο "κουβαδακι"...

αν ειναι ετσι.....ετοιμασε παλι σκουπα και φαρασι............

Edited by - Kostas on 05 Sep 2013 21:47:54
Κορυφή σελίδας

Παναγιώτης
New Member

Greece
91 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Sep 2013 :  21:44:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Παναγιώτης  Απάντηση με παραπομπή
Και επιμένεις να βάζεις τις βαριές γλάστρες ψηλά... Σου έχει μιλήσει ποτέ κανένας για το κέντρο βάρους κλπ; Αν το stand δεν είναι βιδωμένο στον τοίχο, θα καταρρεύσει και πάλι Κική κάποια στιγμή, απλοί νόμοι της φυσικής είναι αυτοί...
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Sep 2013 :  22:20:30  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Επιτελους η καλυτερη μου μερα πηρα τα ευσημα απ τον Κωστα,τι αλλο θελω. .Οσο για το κουβαδακι ειναι οφθαλμαπατη,ακουμπαει σε 2 τσιμεντολιθους κ ειναι βιδωμενο στον τοιχο με ουπα,δεν φαινετε στις φωτο ειναι λιγο στο πλαι,ειμαι να κλαιω παλι??????????????.Αυτην την απαντηση την δινω στον Παναγιωτη{για το βαρος}.Οσο αφορα την mammillaria σε παρακαλω Κωστα μου λες αληθεια?Αυτη η αχρηστη που τα πουλαγε μου λεει αστη την σιλικονη βγαινει με το νερο,ανεπιτρεπτο πανω στους κακτους ΨΕΥΤΙΚΑ ΑΝΘΗ,που ακουστηκε?????Παρολαυτα εγω εχω ενα ειδικο εργαλειο που βγαζω αυτη τη σιλ.αν δεν μου τη βγαλουν ολη,κανονικα δεν θα επρεπε να το παρω αλλα δεν εχω αυτο το ειδος κ μου εκανε εντυπωση που ειναι ολοστρογγυλο. εκανε μια μικρη πληγιτσα.Θα επουλωθει??????Μπορει να φαινεται λιγο στην φωτο αλλιως αυριο να βγαλω πιο καθαρες.Συγνωμη που εγραψα πολλα,σας κουρασα ε?????SORRY

κικη'
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Sep 2013 :  22:27:19  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Μπράβο .

Αφού το έχει βιδώσει στον τοίχο δεν έχει πρόβλημα πια και μπορείς να βάλεις τα γλαστράκια με όποια διάταξη θέλεις.

Φαντάζομαι οτι τα ράφια είναι ανθεκτικά και δεν έχουν πρόβλημα σε βάρος.

Πάντως είναι όμορφο stand και τονίζει το μπλέ φόντο το περίγραμμα των φυτών
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Sep 2013 :  22:53:43  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
οσο για τα ραφια ειναι ξυλινα,αλλα δεν ειναι εκει το θεμα,ειναι αλλου.Για να τα ποτισω τα κατεβαζω ολα κατω για να μην φουσκωσει το ξυλο.Ειναι παιδεμα????ε??????Για πιατακια δεν το συζηταω ειμαι κατα{οσο αφορα τους κακτους,μονο}.Δεν πειραζει ομως.ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ.

κικη'
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Sep 2013 :  23:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Μπράβο για την τακτοποίηση των φυτών της ραφιέρας, ελπίζω να έχουν αρκετό φως εκεί, ειδικά τα κάτω κάτω...
Όσο για τη Mammillaria με τα ψεύτικα λουλουδάκια, νομίζω ότι θα τα πάει μια χαρά. Καλό είναι γενικά να αποφεύγουμε να παίρνουμε αυτά τα φυτά με τα κολλημένα ψεύτικα λουλουδάκια γιατί μικρές πληγούλες σαν αυτή που έγινε με την αφαίρεσή τους μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα στα φυτά. Η κορυφή δεν καταστράφηκε, το φυτό θα μεγαλώσει κανονικά, τα αγκαθάκια που βγήκαν δε θα αντικατασταθούν (αλλά όταν μεγαλώσει το φυτό δε θα είναι τόσο εμφανής η "ζημιά").
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Sep 2013 :  23:36:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Δοξα τω ΘΕΟ Παναγιτσα μου,ειχα παρει μια λαχταρα νομιζα οτι το κατεστρεψα γιατι το αλλο μισο το βγαλα εγω.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩπολυ για ολα,ολους.

κικη'
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Sep 2013 :  03:57:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Κικη

Επιτελους η καλυτερη μου μερα πηρα τα ευσημα απ τον Κωστα,τι αλλο θελω. .Οσο για το κουβαδακι ειναι οφθαλμαπατη,ακουμπαει σε 2 τσιμεντολιθους κ ειναι βιδωμενο στον τοιχο με ουπα,δεν φαινετε στις φωτο ειναι λιγο στο πλαι,ειμαι να κλαιω παλι??????????????.Αυτην την απαντηση την δινω στον Παναγιωτη{για το βαρος}.Οσο αφορα την mammillaria σε παρακαλω Κωστα μου λες αληθεια?Αυτη η αχρηστη που τα πουλαγε μου λεει αστη την σιλικονη βγαινει με το νερο,ανεπιτρεπτο πανω στους κακτους ΨΕΥΤΙΚΑ ΑΝΘΗ,που ακουστηκε?????Παρολαυτα εγω εχω ενα ειδικο εργαλειο που βγαζω αυτη τη σιλ.αν δεν μου τη βγαλουν ολη,κανονικα δεν θα επρεπε να το παρω αλλα δεν εχω αυτο το ειδος κ μου εκανε εντυπωση που ειναι ολοστρογγυλο. εκανε μια μικρη πληγιτσα.Θα επουλωθει??????Μπορει να φαινεται λιγο στην φωτο αλλιως αυριο να βγαλω πιο καθαρες.Συγνωμη που εγραψα πολλα,σας κουρασα ε?????SORRY

κικη'

Προχθές είδα και εγώ μια Opuntia microdasys και ήθελα να την πάρω, αλλά είχε 3 ψεύτικα ανθάκια πάνω και γι αυτό το λόγο και μόνο αντιστάθηκα είναι πολύ χαζό αυτό που κάνουν, λες και ο άλλος δεν βλέπει ότι είναι ψευτικα!!! και μου αρέσει που τα έχουν και πιο ακριβά απο το αν θα παρεις το φυτό σκετο. Τελικα την βρήκα σε άλλο φυτόριο.
Κική ελπίζω τώρα το stand να είναι ok και να μην έχεις ξανά κακτόμαζέματα!!!

TzO

Edited by - Theodoros on 06 Sep 2013 11:27:56
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Sep 2013 :  11:19:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλημερα Θοδωρη,εννοειται ειναι βιδωμενο,ολα οκ.Το θεμα με τα ψευτικα ειναι οτι στο λενε κ καταμουτρα του τυπου ξερεις για να προσελκυουμε κοσμο,κ της απανταω οτι αυτος που γνωριζει απο κακτους κ τους αγαπαει{οπως εγω καλη ωρα}θα σταματησω να το παρω γιατι το θελω{για τη συλλογη μου η'απλα επειδη μου αρεσε,ξερεις}οχι γιατι ειδα το ανθος κ σταματησα.Τι να πεις??????

κικη'
Κορυφή σελίδας

Παναγιώτης
New Member

Greece
91 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Sep 2013 :  18:38:14  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Παναγιώτης  Απάντηση με παραπομπή
Εφόσον είναι βιδωμένο το stand μια χαρά! Άντε, να σου ζήσουν να τα χαίρεσαι! :))
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Sep 2013 :  18:48:45  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστω Παναγιωτη να'σαι καλα. Δεν την ξαναπαταω.

κικη'
Κορυφή σελίδας

JohnEx
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Sep 2013 :  14:22:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
Να τονίσω, και εγώ, ότι τα χώματα που βλέπω είναι ακατάλληλα.
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Sep 2013 :  14:41:31  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπερα Γιαννη{αν μου επιτρεπεις να σου απευθυνω το λογο με το μικρο σου}.Σε συγκριση με το εδω στο φορουμ νομιζω η' κ πιστευω μπορω να πω οτι εχω "φτιαξει"πλεον τα καταλληλα μιγματα για τα φυτακια μου.Εννοειται βεβαια οτι τα ακολουθω πιστα αυτα που διαβασα κ ενα πολυ μεγαλο σε οσους μου'δωσαν συμβουλες.Το μονο που δεν εχω παρει ειναι το ρυζακι ολα τα αλλα τα πηρα κ ηδη εχω κανει μεταφυτεψεις με επιτυχια μπορω να πω γιατι ειδα κιολας αναπτυξη{κι αυτο χαρη σ'ολους εσας με τις ΤΟΣΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ}ξερω επισης οτι το δεν φτανει.Εσυ βλεπεις να εχω κανει λαθος καπου??????Μονο την εχινοψις δεν εχω αλλαξει.Α!παρεπιποντως{ξερω οτι θα ειμαι ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ}αλλα δεν ειχα βρει ευκαιρια μεχρι τωρα.Ποτε ειναι η επομενη εκθεση εδω στην Αθηνα?????????

κικη'
Κορυφή σελίδας

JohnEx

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Sep 2013 :  15:15:34  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Κικη

Καλησπερα Γιαννη{αν μου επιτρεπεις να σου απευθυνω το λογο με το μικρο σου}.Σε συγκριση με το εδω στο φορουμ νομιζω η' κ πιστευω μπορω να πω οτι εχω "φτιαξει"πλεον τα καταλληλα μιγματα για τα φυτακια μου.Εννοειται βεβαια οτι τα ακολουθω πιστα αυτα που διαβασα κ ενα πολυ μεγαλο σε οσους μου'δωσαν συμβουλες.Το μονο που δεν εχω παρει ειναι το ρυζακι ολα τα αλλα τα πηρα κ ηδη εχω κανει μεταφυτεψεις με επιτυχια μπορω να πω γιατι ειδα κιολας αναπτυξη{κι αυτο χαρη σ'ολους εσας με τις ΤΟΣΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ}ξερω επισης οτι το δεν φτανει.Εσυ βλεπεις να εχω κανει λαθος καπου??????Μονο την εχινοψις δεν εχω αλλαξει.Α!παρεπιποντως{ξερω οτι θα ειμαι ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ}αλλα δεν ειχα βρει ευκαιρια μεχρι τωρα.Ποτε ειναι η επομενη εκθεση εδω στην Αθηνα?????????

κικη'

Πρόσεξε με το ριζάκι .... Εγώ όταν ήμουν στις αρχές μου είχα πάρει κυριολεκτικά ριζάκι σπασμένο στο μείγμα .... πώς δεν μου τα φάγανε οι κότες !!!!

Έκθεση φθινοπωρινή θα ανακοινωθεί τις επόμενες μέρες αλλά θα γίνει μέσα στόν Οκτώβρη
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Sep 2013 :  15:49:47  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Kαλησπερα Γιαννη.Μου ειχες γραψει οτι τα χωματα που βλεπεις ειναι ακαταλληλα.Ο σωστος συνδυασμος δεν ειναι?:χωμα κηπου, φυλλοχωμα, τυρφη, μαρμαρακι, περλιτη και ελαφροπετρα.????????Αυτο ειχα διαβασει στο φορουμ κατα καιρους απο Φωτεινη,Κωστα κ δεν θυμαμαι κ ποιος αλλος,κ αυτο κανω.Σωστο?????Γιατι μεχρι τωρα ολα καλα.{Αν κ τ θεμα ειναι τα καιν.μου αποκτ....το ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΣΕΛΙΔΑ Γ Τ ΧΩΜΑΤΑ}SORRY ΦΩΤΕΙΝΗ μετα την απαντηση του Γιαννη θα σταματησω.Απλα με ενδιαφερει η γνωμη του{οπως κ η δικη σας αλλωστε}.

κικη'
Κορυφή σελίδας

JohnEx

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Sep 2013 :  16:24:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
Κική,

Εκτός τής τύρφης τα υπόλοιπα υλικά που αναφέρεις είναι τα σωστά αλλά τα ποσά του κάθε υλικού ανα μείγμα εξαρτώνται από το είδος του φυτού που πρόκειται να μεταφυτέυσεις. Σε κάποια είδη που είναι πίο ξερικά μπορέι να χρειάζονται περισσότερα αδρανή υλικά και λιγότερα οργανικά.

Στήν έκθεση μας θα σου δώσω ένα φυλλάδιο γιά τα μείγματα.

Θα συνιστούσα να αποφέυγεις την τύρφη.

Φιλιά

Edited by - JohnEx on 12 Sep 2013 16:26:17
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Sep 2013 :  18:52:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ανυπομονω γι'αυτην την ΕΚΘΕΣΗ.Αντε.Ευχαριστω για ολα ΓΙΑΝΝΗ.

κικη'
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Sep 2013 :  01:12:06  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
YES,YES,YES Ηρθε η παραγγελια μου

ειμαι πολυ χαρουμενη,θα διαβασω στο φορουμ για τη φροντιδα του,ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΑΠΟ ΛΙΘΩΠΕΣ

κικη'
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Sep 2013 :  11:21:27  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Διαβασα στο Sticky: Lithops απο τον Κωστα πολυ κατατοπιστικος,ξερεις Κωστα αυτη με το "μπλουζακι"τη ζωγραφια λεω.ΦΟΒΕΡΟΣ.Ευχαριστω.Θελω να δω μονο για την μεταφυτεψη τις ημερομηνιες λιγο,να μην κανω "πατατα"γιατι τις εχω στο τσεπακι μου.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

κικη'
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Sep 2013 :  20:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
απο ποιο μαγαζι παραγγειλες ...και μαζι μετα αρωματα και τους αναπτηρες σου εστειλαν και ενα λιθοπακι?????
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 15 Sep 2013 :  22:05:21  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Απ'τον Πουλημενο ο λιθωπας.....τ'αλλα αστα.Χα,χα,χα.

κικη'
Κορυφή σελίδας

Major_Goose
New Member

Greece
65 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Sep 2013 :  08:34:52  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Major_Goose  Απάντηση με παραπομπή
Οι Λίθωπες μου αρέσουν πολύ και αν κρίνω απο τα δικά μου αναπτύσσονται και σχετικά γρήγορα οι κάνω λάθος ? Τώρα Λίθωπες eau de cologne σαν της Κικης δεν έχω αλλ΄απου ξέρεις ...κάποα μέρα !!!!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Sep 2013 :  09:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ωραίο το...."αρωματικό" λιθοπάκι! Μεγειά σου!
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Sep 2013 :  10:25:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ειστε ΦΟΒΕΡΟΙ και οι δυο σας.Ευχαριστω.{Για να δουμε θα μου ζησει γιατι συχνα κανω "πατατες"}

κικη'
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.26 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000