ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Τα καινουργια μου αποκτηματα
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τα φυτά μας - Συλλογές
 Τα καινουργια μου αποκτηματα
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 6

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Aug 2013 :  17:34:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστω Φωτεινουλα μου,εννοειται οτι δεν θα τα βγαλω στον ηλιο κατευθειαν γιατι την πατησα ηδη με δυο αλλα πολυ σημαντικα για εμενα γιατι ηταν δωρο κι ακομα δεν τα εχω συνεφερει...Ευχαριστω και παλι και μια ερωτηση :Για την μεταφυτεψη των εχινοκακτων μπορω να ανακατευσω χωμα για κακτους μαζι με τα υπολοιπα που μου εγραψε ο Κωστας γιατι τα εχω αγορασει και ειμαι ετοιμη να ξεκινησω?

κικη'
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Aug 2013 :  19:05:27  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
αντι για φυλλοχωμα...βαλε ...."κακτοχωμα" μην τα βαλεις και τα δυο μαζι....
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Aug 2013 :  19:56:10  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ok Boss παω να συνεχισω,εκανα ενα διαλειμμα για τσιγαρο...κ καφε.

κικη'
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Aug 2013 :  11:28:30  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή

κικη'

Edited by - Κικη on 20 Aug 2013 11:31:20
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Aug 2013 :  14:44:02  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
100%100 φυτεμενο σε λαθος χωμα....!!

Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Aug 2013 :  17:44:56  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Γιατι παλι τι εκανα?Ολα λαθος τα κανω?Αφου βαζω το σωστο χωμα απ αυτα που εχω διαβασει στο φορουμ.

κικη'
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Aug 2013 :  20:38:08  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
αυτο που βλεπω εγω ειναι ...σκετο τυρφοχωμα.....με 5-6 σπυρια ελαφροπετρας μεσα....ετσι δεν ειναι????...ελα ..πες την αληθεια...
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Aug 2013 :  23:39:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Λοιπον αγαπητε Κωστα ας τα παρουμε απ την αρχη.1ον δεν θα ελεγα ψεμματα για το χωμα σε καμμια περιπτωση.2ον το χωμα που εβαλα για να με πιστεψεις ειναι:ph-οξυτητα 5,5 οργανικη ουσια 80% μιγμα τυρφης 80% περλιτης 5% ανθρακικο ασβεστιο 3-5% υγρασια 60% αυτα οσο αφορα το χωμα σου εγραψα οτι ακριβως γραφει η σακουλα απο πισω.Παμε τωρα στο"κακτοχωμα":οργανικη ουσια 60% ποσοστο υγρασιας 60% ποσοστο προστιθεμενου λιπασματος1,0 kg/m.μαρκα florabella.Τωρα να πουμε κ τις δοσολογιες:εβαλα 2 μερη ελαφροπετρα,χαλικι{για καλη αποστραγγιση}2 μερη απο το χωμα που ανεφερα πιο πανω,1 μερος κακτοχωμα αυτα ανακατεμενα βεβαια,το μονο που δεν εβαλα ειναι φυλλοχωμα γιατι νομιζω δεν κανει να τα μπερδεψω ολα αυτα.Μετα απο ολα αυτα νομιζω πως ακομα κ "πατατα"να εχω κανει κατι θα πηγε καλα.Α!και να μην το ξεχασω τα σπυρια ελαφροπετρας που φαινονται μου επεσαν καταλαθος.Κανονικα αυτο θα επρεπε να μεταφερθει στο αντιστοιχο θεμα αλλα επειδη ειχαμε ανοιξει εδω την συζητηση ειπα να το συνεχισω,κακως βεβαια αλλα το εκανα,τελευταια φορα ομως γιατι η Φωτεινη θα με .

κικη'
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Aug 2013 :  23:50:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή

μου τα εδωσε μια γειτονισσα αυτη βεβαια το'χει στο χωμα,τη μαμα τους δηλαδη κ αποφασισε να το ελαφρυνει λιγο.

κικη'
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Aug 2013 :  00:16:14  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
κινηση Α) βγαζεις το πιατακι κατω απο την αλοη γιατι θα σαπισει...

κινηση Β) ξεφυτευεις ΚΑΙ αυτο το κακτακικαι το αφηνεις στη σκια διπλα στο "αλλο",,,

Κινηση Γ) μεχρι να στεγνωσουν η πληγες στη ριζα των κακτων σου διαβαζεις εδω στο φορουμ τα σχετικα με τα χωματα που θελουν οι κακτοι "γενικως"

μεχρι τοτε...

αδειασε το χωμα σε μια σακουλα...κανει για αλλα φυτα αλλα οχι για κακτους

http://www.cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1074&SearchTerms=%EC%E5%F4%E1%F6%F5%F4%E5%FD%F3%E5%E9%F2

http://www.cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1162

Edited by - Kostas on 21 Aug 2013 00:31:35
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Aug 2013 :  22:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
πρωτη φορα βλεπω τετοιους κακτους....
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Aug 2013 :  22:27:06  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Δεν ηξερα που να τα ανεβασω?Στα αλλα φυτα η'στα φυτα μας συλλογες?Γι αυτο.Δεν μου ειπες ομως παρολαυτα σου αρεσαν??????????

κικη'
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Aug 2013 :  22:33:41  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
χαχα πολυ ομορφα ειναι....αλλα αφου ΔΕΝ ειναι κακτοι η παχυφυτα.....πανε στα ΑΛΛα φυτα....

το λειρι "τα σπαει"...
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Aug 2013 :  22:42:54  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Επιτελους,ακουσα κ ενα καλο λογο

κικη'
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Aug 2013 :  22:46:07  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Θα προσπαθησω να τις παρω αλλιως παλι θα τις ανεβασω.

κικη'
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Aug 2013 :  20:02:19  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
επιτελους καταφερα να οργανωθω.

ηθελα να βγαλω κ μια ολοκληρη αλλα ειχε ηλιο,θα την ανεβασω πιο μετα.

κικη'
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Aug 2013 :  21:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή

απο χωμα ομως...δεν βλεπω να εκανες τιποτα....
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Aug 2013 :  23:09:02  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπερα,Ευχαριστω για τα καλα σου λογια.Το ματι σου πως επεσε στο χωμα????????Δεν μπορω να ξεφυγω,με "πιανεις".Αλλα αυτη τη φορα ειλικρινα εχω αλλαξει πολλα απ τα "στανταρ" που ειχα μεχρι τωρα.Ανεβαζω κ την ολοκληρη.

κικη'
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Aug 2013 :  23:33:49  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή

Τωρα που το βλεπω καλυτερα κατι πρεπει να κανω κ με τις γλαστρες,φαινονται χαλια,αλλα ουτως η' αλλως θα τις αλλαξω.
κικη'

Edited by - Κικη on 28 Aug 2013 23:37:00
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Sep 2013 :  11:21:47  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Το θυμαστε το σταντ?????

Δειτε σημερα τι επαθα.

Καρδιακο Επεισοδιο

θα μαζεψω τα κομματια της καρδιας μου κ θα παω να δω τι μπορω να κανω.Ξανα απ την αρχη.

κικη'
Κορυφή σελίδας

Παναγιώτης
New Member

Greece
91 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Sep 2013 :  14:18:22  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Παναγιώτης  Απάντηση με παραπομπή
Βρε Κική... Λυπάμαι βρε κορίτσι, αλλά βάζεις τις μεγάλες/βαριές γλάστρες πάνω και τις μικρές κάτω; Ελπίζω τα φυτάκια σου να μην έπαθαν τίποτα, όμως όταν θα τα ξαναστίσεις, κοίτα να βάλεις τα βαριά χαμηλά ;)
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Sep 2013 :  17:45:57  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπερα Παναγιωτη αυτο που με θλιβει περισσοτερο ειναι οτι{δεν ξερω αν φταιει το βαρος ψηλα}καταστραφηκε το αγαπημενο μου φυτο κ να φανταστεις οτι μολις χτες εγραψα οτι ηθελα συμβουλες γιατι εριχνε τα μωρα της.Τωρα??????τι εχω να πω?παει.....ισως σωσω κατι,με την πρωτη ευκαιρια μολις συμμαζευτουν θ βγαλω φωτο.Κλαιει η καρδια μου,δεν εχω συνελθει ακομα.Παντως ειχε πολυ αερα το πρωι τα σπασε ολα στην ταρατσα.Σκεφτομαι να το κατεβασω κατω να μην ειναι εκτεθειμενο απο τους δυνατους ανεμους το χειμωνα.Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον.

κικη'
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Sep 2013 :  20:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
....εχει και τα θετικα της η ζημια.........

...ευκαιρια να αλλαξεις και να βαλεις "σωστα' χωματα στα φυτα σου.....

βλεπω τοση τυρφη σε κακτους....και ανατριχιαζω συμπουρμπουλος...!!!

Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Sep 2013 :  16:07:37  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
mammillaria haageana

τα ανθη στην κορυφη ειναι ψευτικα:ΑΙΣΧΟΣ.Τι κανει ο ανθρωπος για να πουλησει?

κικη'

Edited by - Κικη on 10 Sep 2013 11:05:25
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Sep 2013 :  20:07:30  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή

δειτε τι βγηκε απο πανω του,δεν ξερω αν εχει κανει ανεπανορθωτη ζημια.ΕΛΕΟΣ

βλεπω οτι μαζι με τη βρωμοκολλα βγηκανε αγκαθακια και επειδη μου βγηκε πολυ θολη η αλλη φωτο θα βλεπατε οτι εχει φυγει κ ενα πολυ μικρο κομματακι,λετε να εχει γινει μεγαλη ζημια?????????

Edited by - Κικη on 05 Sep 2013 20:27:33
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.23 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000