ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Τα καινουργια μου αποκτηματα
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τα φυτά μας - Συλλογές
 Τα καινουργια μου αποκτηματα
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 6

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Aug 2013 :  16:54:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή

αυτη ειναι απο μπροστα σας ανεβαζω κ μια απο πανω.

κικη''

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Aug 2013 :  16:59:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
sempervivum

κικη''

Edited by - Κικη on 03 Aug 2013 21:46:28
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Aug 2013 :  17:06:02  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
austrocylindropuntia subulata

pilosocereus azureus

euphorbia trigona

κικη''

Edited by - Κικη on 04 Aug 2013 22:56:47
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Aug 2013 :  19:56:43  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή
LOL Τα 2 τελευταία τα πήρα και εγώ σήμερα απο τα LIDL. χαχαχαχα

TzO
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Aug 2013 :  19:59:45  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
E...oχι αυτο παει παρα πολυυυυυυυυυυυυυυυ.Χα,χα,χα καλα εκανες ολα απο κει ειναι.Εισαι καλα?

κικη''
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Aug 2013 :  00:17:34  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή
Όλα καλά!!! Μου άρεσαν και εμένα τα παχύφυτα αλλα τα βρείκα λίγο ακριβά, λόγο της πήλινης γλαστρας.

TzO
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Aug 2013 :  00:27:22  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ναι η αληθεια ειναι οτι ηταν λιγο τσουχτερο ακριβως λογω της πηλινης νομιζω αλλα δεν το ειχα το συγκεκριμενο κ μπηκα στον πειρασμο.

ΚΙΚΗ

κικη''

Edited by - Κικη on 02 Aug 2013 00:46:54
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Aug 2013 :  16:26:43  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Γειά σου Κική
Τα φυτά σου είναι :
austrocylindropuntia, sempervivum, euphorbia trigona, pilosocereus azureus αλλά όχι με τη σειρά, που έχεις ανεβάσει της φωτογραφίες!

Για να ψάξεις, να ελέγξεις, να βεβαιωθείς και να είσαι σίγουρη για την ταξινόμησή τους
Εξ άλλου είναι καλοκαίρι και πρέπει με κάτι να ασχολούμαστε ....
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Aug 2013 :  19:29:20  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Kαλησπερα Ευριδικη ευχαριστω πολυ για τις ονομασιες γιατι εψαχνα στο ιντερνετ και βρηκα μονο παρομοια φυτα.Ευχαριστω και παλι.

κικη''
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Aug 2013 :  21:41:25  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
απο ολα αυτα το sempervivum μου αρεση πιο πολυ

Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Aug 2013 :  21:50:39  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
austrocylindropuntia subulata η 3η φωτογραφια στη σειρα ειναι αυτο το ειδος??????

κικη''
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Aug 2013 :  18:41:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Aug 2013 :  22:58:24  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστω Ευριδικη τα ονομασα κιολας οχι τιποτα αλλο να ξερω τι εχω στη συλλογη μου.

κικη''
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Aug 2013 :  16:14:01  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή

σημερινα αποκτηματα απ το Lidl.

κικη'
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Aug 2013 :  16:16:59  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή

παιδια sorry για το πολυ φωτεινο φοντο αλλα το κινητο μου ειναι χαζο.

κικη'
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Aug 2013 :  17:08:05  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
!!!!! δυο γκρουσονακια?????μπραβο κικη.....για αυτο παω στα lidl και δεν βρισκω φυτα να παρω.....

echinocactus grusonii.. ειναι αυτο το φυτακι (αν δεν το ξερεις)με καταγωγη απο το Μεξικο..

κανε αμεσα μεταφυτευση...σε μεγαλυτερη γλαστρα... και δωσε του αρκετο ποτισμα και ηλιο.....σε λιγα!? χρονια θα γινουν σαν βαρελια.....

quote:
παιδια sorry για το πολυ φωτεινο φοντο αλλα το κινητο μου ειναι χαζο.

παρε ενα ....smart phon.!!!

Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Aug 2013 :  19:00:31  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
1ον:Εσυ σε ποια lidl πας?Γιατι αν μου πεις οτι ηρθες στο δικο μας κ εκανες τοσοοοοοοοοοοο ταξιδι για τους εχινοκακτους θα ¨πηδηχτω απ το παραθυρο¨.2ον:Το ξερω οτι ειναι απ το Μεξικο γιατι το συγκεκριμενο ειδος{το καθισμα της πεθερας το ειχα αχτι ηθελα οπωσδηποτε να το παρω}μ"αρεσει παρα πολυ και 3ον:Mε τι λεφτακια να παρω smart phone?Ειμαι πολυ χαρουμενη με την αγορα μου.

κικη'
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Aug 2013 :  02:16:27  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Μπράβο Κική!

Είναι πολύ ωραία και στο μέλλον θα γίνουν πολύ καλύτερα!
Αν είχα χώρο θα πήγαινα να τσιμπήσω κι εγώ κανένα.
Μη μου πεις οτι έχεις πεθερά και το είχες καημό να της αγοράσεις κάθισμα
Θα πάρει μια χαρά η πεθερά σου, τί να σε λέω...

Πάντως στις φωτογραφίες σου γενικά παρατήρησα οτι πολύ συχνά κάνεις λάθος εστίαση.
Όταν τις κοιτώ, ζαλίζομαι
Δεν πρέπει να πλησιάζεις το κινητό τόσο κοντά. Είναι σα να βάζεις ένα αντικείμενο 5εκ. μπροστά στα μάτια σου. Δεν μπορείς να το δεις καθαρά, μόνο το φόντο φαίνεται καθαρό. Δοκίμασέ το.
Ο φωτογραφικός φακός λειτουργει με τον ίδιο τρόπο
Πρέπει να κρατάς το κινητό τουλάχιστον 50 εκ μακριά απο το αντικείμενο -για να βγεί σωστά εστιασμένη η φωτογραφία- και στη συνέχεια κάνεις το καδράρισμα (crop image) είτε με το κινητό -αν έχει τέτοια εφαρμογή, που θα έχει-, είτε με τον Η/Υ
Όσο για την τελευταία φωτογραφία, την παραφωτισμένη, απλά δεν την ανεβάζεις καθόλου. Την σβήνεις απο το κινητό και ξανατραβάς μέχρι να πετύχεις μια καλούτσικη εικόνα

Σκέφτομαι κάποια στιγμή να ανοίξω ένα θέμα με οδηγίες και συμβουλές για σωστότερη και καλύτερη φωτογραφία

Νά 'σαι καλά και καλή ανάπτυξη στα καινούρια σου

Υ.Γ. Τα καν-καν-άκια είναι απίθανο φρουτάκι!

Edited by - Basil on 17 Aug 2013 02:40:02
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Aug 2013 :  10:50:55  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστω για τα καλα σου λογια κ τις συμβουλες γενικα.Οσο για την πεθερα θα το σκεφτω.Τωρα οσο αφορα τις φωτο ειναι οντως παλιο το κινητο,το δικο μου που ειναι σχετικα πιο καλυτερο ειναι για φτιαξιμο και δεν εχω βρει το καλωδιο της ψηφιακης για να βγαζω μ'αυτη να χαιρομαστε ολοι τις φωτο.Οι δικες σου ειναι απιστευτες.Με τι τραβας????????.Αν θες απαντησε σε σχετικο θεμα κι εγω θα το δω.

κικη'
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Aug 2013 :  23:38:46  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή
Ίσως ειναι και χαζό αυτο που θα ρωτήσω αλλα δεν με πειραζει, lol . Ο echinocactus grusonii κάνει άνθος? δεν εχω δει καποια φωτο ποτε. Αν και τον εχω καιρο δεν μου εχει κανει κατι.

TzO
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Aug 2013 :  23:55:49  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
φυσικα και κανει...απλα θελει λιιιγο....υπομονη γιατι ανθιζει σε μεγαλη ηλικια....δεν ξερω ακριβως χρονια αλλα το φυτο πρεπει να ειναι πανω απο 25-30 εκατοστα διαμετρο.!!!

Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Aug 2013 :  23:57:07  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπερα Θοδωρη.Που χαθηκες?Ολα καλα?Για αυτο που ρωτησες βγαζουν αλλα πρεπει να το εχεις χρονια λενε,διαβασα σχετικο αρθρο χτες,ολοκληρη σελιδα ειχε μ'αυτο.Το μονο που δεν καταλαβα καλα ειναι σε τι χωμα το φυτευεις?
Αναπτύσσεται καλά σε πλούσια εδάφη, που έχουν αρκετή ποσότητα τύρφης και 1/3 του μίγματος λεπτή άμμο και δέχονται άφθονο ήλιο.

κικη'
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Aug 2013 :  00:06:15  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
για να φτιαξουμε ενα τετοιο φυτο ομορφο..και οχι σαν ξεχειλωμενο σω$#^%%$ο πρεπει να βαλουμε 2 μερη κοινο χωμα...ενα μερος φυλλοχωμα-τυρφοχωμα και ενα μερος χονδρη αμμο και 2 μερη ελαφροπετρα,,, αρκετο ποτισμα το καλοκαιρι...ενα-δυο ποτισματα το χειμωνα οταν εχει πολυ καλο καιρο..φουλ ηλιο και πολυ καλο αερισμο δηλ το φυτο πρεπει να ειναι στον "αερα"...
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Aug 2013 :  00:12:18  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
παρα παρα πολυ.Κακως που δεν τα χω μεταφυτεψει ακομα αν πανε ολα καλα τη δευτερα πρωτα ο θεος.

κικη'
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Aug 2013 :  12:33:19  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ και εγώ Κωστα για τις πληροφορίες, πρεπει να τον κάνω μεταφυτεψει επειγόντως. Δεν χάθηκα Κική, μπαίνω καθημερινα στο forum απλά δεν εχω κατι να γραψω πάντα, μονο διαβάζω και περνω πληροφορίες! Παω να βαλω τον grusonii στον ήλιο. Χεχεχε!!!

TzO
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Aug 2013 :  17:14:46  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από tzogeorgiadis

Ευχαριστώ και εγώ Κωστα για τις πληροφορίες, πρεπει να τον κάνω μεταφυτεψει επειγόντως. Δεν χάθηκα Κική, μπαίνω καθημερινα στο forum απλά δεν εχω κατι να γραψω πάντα, μονο διαβάζω και περνω πληροφορίες! Παω να βαλω τον grusonii στον ήλιο. Χεχεχε!!!

TzO

Ελπίζω να σε πρόλαβα, μην τον βγάλεις απότομα στον ήλιο! Καίγεται εύκολα αν ήταν σε σχετικά σκιερό μέρος ως τώρα (το ίδιο ισχύει για τα φυτά που μόλις έχουμε αγοράσει, όπως τα δικά σου Κική), θέλει σταδιακά μετακίνηση, δηλ. για λίγες μέρες σε θέση με λίγο πρωινό ήλιο, μετά παραπάνω κλπ.
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.23 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000