ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Καλο Μηνα
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Καφές και κουβεντούλα
 Καλο Μηνα
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 5

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Dec 2013 :  19:56:03  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

quote:
ΥΓ (ροκού είμαι παρεπιπτόντως)

....εγω της λυρικης..............

http://www.youtube.com/watch?v=JeJnB4LgMR0

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Arsenios
Junior Member MEMBER CLUB

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Dec 2013 :  22:27:21  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
Καλο μηνα και απο εμενα αν και χαθηκα απο το φορουμ τον τελευταιο καιρο!!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Dec 2013 :  07:57:27  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Υπάρχει όντως το "καταναλωτικό" που αναφέρεις Ειρήνη, και γενικότερα, όχι μόνο τα Χριστούγεννα. Καλλιεργήθηκε έτσι γιατί κάποιοι πρέπει να καταναλώσουν όσα παράγουν οι "εταιρείες" (στις οποίες εργάζονται άνθρωποι - που πληρώνονται κι έτσι κερδίζουν το μισθό τους), έτσι είναι το σύστημα στο οποίο ζούμε. Πέρα απ' το αισθητικό (της διακόσμησης, φωτάκια κλπ), υπάρχει και το ιστορικό (αρχαία γιορτή χειμερινού ηλιοστάσιου), τα υπόλοιπα όλα είναι πολιτισμικές, εποχιακές και προσωπικές "σάλτσες". Όταν έχεις παιδιά, όπως είπε και η Κική, θέλεις να τους δώσεις κάτι απ' τη χαρά, ακόμη και με τα δωράκια που περιμένουν.

Καλημέρα!!!

Επειδή με ενδιαφέρει αυτή η συζήτηση και έχω λίγο περισσότερο χρόνο, θα ήθελα να τη συνεχίσω απαντώντας και ξεχωριστά όπως υποσχέθηκα.

Φωτεινή μου.
όπως είπα κι εχθές το γράμμα ήταν υπέροχο και θα το διαβάσω στα παιδιά μου. επίσης θα το κυκλοφορήσω.

Ο λόγος που έγραψα όλα τα σχόλιά μου, είναι ότι θεωρώ πως πρέπει να αλλάξουμε το καταναλωτικό σύστημα του οποίου είμαστε δέσμιοι εμείς και ο υπόλοιπος πλανήτης.
Αφορμή υπήρξε η καταναλωτική γιορτή των Χριστουγέννων η οποία έχει χάσει το νόημά της.
Θέλω σαν άνθρωπος αλλά και σαν μητέρα να διδάξω στα παιδιά μου ότι Χριστούγεννα δεν σημαίνουν Αγορά αλλά Αγάπη.
Για όλους. Για όσους περισσότερους μπορούμε να τους αγγίξει αυτή η αγάπη. Και όχι μόνο τα χριστούγεννα. Όποτε μπορούμε όπως είπε και η Ρίνα.
Και κυρίως προτείνω τα Χριστούγεννα αυτά, να αποτελέσουν μια αρχή για μια διαφορετική στάση ζωής.

Θα φτιάξω κι εγώ μελομακάρονα και κουραμπιέδες.
Θα στολίσω και το δέντρο.

Θα προσπαθήσω να κάνω και άλλα πράγματα όμως.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 04 Dec 2013 08:17:34
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Dec 2013 :  08:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από rina

Οχι οτι δεν συμφωνώ αλλα Χριστούγεννα δεν σημαίνει ''εχω λεφτά και σκορπάω'' Το πρεζονι υπηρχε ανεκαθνς στην γωνια αλλα τοτε ειχαμε λεφτα για ξοδεμα ,κοιτουσαμε βιτρινες και δεν το περναμε χαμπάρι.
Για εμενα τα Χριστουγεννα εχουν αποκτησει αλλο νοημα απο τοτε που ηρθαν τα παιδια στην ζωη μου και ετσι κανουμε διαφορα για να καταλαβουμε το γιορτινο πνευμα. Κατα τα αλλα........ Τα χριστουγεννα τα φανταζομαστε στο μυαλο μας με χιονια και μπλα μπλα μπλα. Δεν μου αρεσουν πια τοσο γιατι : Εχει παντα καλα καιρο και δεν χιονιζει ποτε, Τα παιδια δεν λενε τα καλαντα γιατι οι γονεις φοβουνται τους ανωμαλους και τους κλεφτες αρα η Χριστουγεννιατικη ατμοσφαιρα δεν υπαρχει.
Οσο για τον αστεγο, τον πρεζακια, την ανηλικη αλλοδαπη πορνη κλπ κλπ υπηρχαν παντοτε ,ισως σε λιγοτερο βαθμο, αλλα οπως ειπα τοτε είμασταν βολεμενοι, τωρα μιας και δεν εχουμε τι να κανουμε(λεφτα να φαμε) τους προσεχουμε. Παντα καποιος ειχε περισσοτερα και καποιος λιγοτερα. Σαφως τα πραγματα τωρα ειναι πολυ χειροτερα απλα εμενα με ενοχλει οτι για να ευαισθητοποιηθουμε απεναντι σε καποια πραγματα επρεπε να φτασουμε στο καωφλι που ήταν ΄΄οι αλλοι΄΄ ΄΄τα χειροτερα΄΄ . Να γινουμε και εμεις αυτοι που δεν εχουν για να λυπηθουμε αυτον που δεν εχει.
Οπως και να εχει να εχουμε καλες γιορτες με υγεια. Τιποτα αλλο. Ολα τα αλλα γινονται. Και χαμογελο παιδια ,πολυ χαμογελο . Αρκετη μιζερια εχουμε γυρω μας δεν χρειαζομαστε αλλη. Και οταν δειτε εναν αστεγο κεραστε τον κατι με μισο ευρω. Δεν λύνεται το προβλημα αλλα ειναι κατι. Ειναι πολυ χειροτερο να τον βλεπω και απλα να λεω οτι τον λυπαμαι αλλα τον προσπερνω. Κανω οτι μπορω οποτε μπορω. Αυτο ειναι και το ''Πνευμα των Χριστουγεννων'' . Ετσι δεν ειναι?
Ωραια ολοκληρο σεντονοδιαδρομο εγραψα.

Αγαπάτε αλλήλους. Ξεκλειδώστε τα wi-fi.

Η μιζέρια γύρω μας δεν θα πάψει να υπάρχει επειδή θα κλείσουμε τα μάτια και θα την προσπεράσουμε.
Πρέπει να απαιτήσουμε να μην υπάρχει.
Η κρίση έχει και τα καλά της.
Το ξεβόλεμα.
Και πρέπει να το χρησιμοποιήσουμε δημιουργικά.
Είναι η ευκαιρία μας για να απορρίψουμε τις ψεύτικες αξίες που μας πρότειναν για να κερδίζουν κάποιοι.
Εύχομαι να τα καταφέρουμε.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Dec 2013 :  08:08:39  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:

...η ζαλαδα -απο την σφαλιαρα- ηρθε σαν λογικη συνεχεια της παραζαλης που ειχαμε τα προηγουμενα 25-30 χρονια (ως λαος) τωρα φυσικο ειναι πολλα πραγματα να "μεγαλωνουν" η να "μικραινουν" στα ματια μας....και ολοι να εχουμε τα δικια μας...απλα ολα αυτα πρεπει να μας κανουν να ανρωτηθουμε το βαθμο συμετοχης μας σε ολα αυτα..

ασχετα ολα αυτα ..αλλα ετσι μου ηρθε...

...οπως μου ηρθε να πω και απο εδω με αφορμη τον συνδεσμο που εβαλε η Ειρηνη...το ποσο (για εμενα) αθλιος (και οχι και καλος φωτογραφος)...ειναι αυτος ο τυπος που φωτογραφισε αυτους τους εξαρτημενους ανθρωπους και προσπαθει -δημοσιευωντας τα προσωπα και την τραγικη θεση που βρισκονται-σε ολα τα μεσα να πλασαρει τη "δουλεια" του μηπως και κανει "ονομα"...και μη μου πει κανεις οτι αυτο εγινε με την "συγκαταθεση" τους....γιατι θα γελασουνε και τα τσιμεντα

ασε ειμαι κουρασμενος ...και κακοκεφος....θα πω κι αλλα αμα μεινω....

Καλημέρα Κώστα!

Οι φωτογραφίες σίγουρα δεν πάρθηκαν με τη συγκατάθεση των ναρκομανών.
Και το πιθανότερο είναι ο φωτογράφος να τους χρησιμοποίησε για να προβάλλει εμπορικά την "ευαισθησία" του.
Χιλιάδες φωτογραφίες παίρνονται χωρίς την συγκατάθεση των φωτογραφιζομένων. Είναι ένα μεγάλο ζήτημα αυτό παραβίασης της ατομικότητας και των ανθρώπινων δικαιωμάτων.
Δεν θέλω όμως εδώ να σταθούμε σε αυτό.
Δεν έχεις άδικο συμφωνώ μαζί σου.

Έβαλα το σύνδεσμο γιατί δεν πρέπει να προσποιούμαστε ότι δεν συμβαίνει, συμβαίνει δίπλα μας και είναι φριχτό.
Δεν ξέρω ποιοί και γιατί γίνονται ναρκομανείς.
Είναι κι αυτό ένα μεγάλο κεφάλαιο.
Το θέμα είναι εμείς τι κάνουμε. Σαν κοινωνία.
Διάβασα μια φράση που συνοψίζει αυτό που θέλω να πω.

Η κοινωνία κρίνεται από το πως συμπεριφέρεται στους πιο αδύναμους ανάμεσά της.

Επίσης συμφωνώ απόλυτα με το πρώτο σκέλος της απάντησής σου.
Για την συμμετοχή και την ευθύνη.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Dec 2013 :  08:14:53  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Κικη

Καλημέρα λέω να αλλάξουμε τον τίτλο του θέματος.Μόνο ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ δεν είναι.Το πρώτο βίντεο ΑΙΣΧΟΣ.
Το δεύτερο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ εννοείται δάκρυσα,μπράβο ψυχούλα μου,αυτό είναι ταλέντο.ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ.

Κική'

Κική μου!
Το αίσχος που γράφεις με τεράστια και κεφαλαία γράμματα, το δημιούργησε ο σύγχρονος άνθρωπος και πρέπει αυτός να το σταματήσει.
Αυτό που προτείνω είναι να ΔΙΔΑΞΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ μας αλλιώς, για να πράξουν αλλιώς, να καθαρίσουν τους κόπρους του
Αυγεία των γονέων και των παππούδων τους.
όποιος είναι γονέας δεν έχει ευθύνη μόνο απέναντι στα παιδιά του αλλά και απέναντι στην κοινωνία.
Τρομάζω σκεφτόμενη τι περιμένει αυτά τα παιδιά.

Το δεύτερο βίντεο με γέμισε ελπίδα
Σκέφτηκα παράλληλα με τη φαυλότητα που αναλύω σε όλα τα σχόλια παραπάνω και το μεγαλείο του Ανθρώπου.

Τα μικρά παιδιά, που κρατούνε στο χέρι τους, σαν τον ήλιο το χάρτινο, τις ελπίδες μας.

( Αρλέτα )

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Dec 2013 :  06:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

Παρεπιπτόντως.

Υπάρχει Άγιος Βασίλης. Όχι από την Καισαρεία αλλά από την Ουγγαρία!
Ξέρω τι λέω.
Με επισκέφθηκε σήμερα το πρωί.

Νά ΄ναι καλά

mavirenes

Καλημέρα!!

Πως και δεν αναρωτηθήκατε γιατί είπα πως ο άγιος Βασίλης έρχεται από την Ουγγαρία???

Δεν απορήσατε?

Εγώ πάντως θα σας εξηγήσω.
Μου ήρθε ένα δεματάκι από την Ουγγαρία προχθές.
Απρόσμενο.
Με δωράκια.
Να σας πω τι είχε μέσα?

echinocactus horizontalonius
geohintonia mexicana
machaeocereus eruca
mammillaria haudeana
mammillaria hernandezii
mammillaria schumannii globosa
mammillaria syn coechemia pondii
mammillaria theresae
mammillaria wrightii
obregonia denegrii
pereskiopsis diguetii
trichocereus bridgesii f monstrosa

Είναι φυτά που είχα στη λίστα των ονείρων μου και δεν υπήρχε καμιά περίπτωση να μπορέσω να αγοράσω.
Τα είχα αναφέρει σε μια κουβέντα.
Πού να το φανταστώ ότι θα ήταν το Χριστουγεννιάτικό μου δώρο!!
Με έκανε τόσο χαρούμενη αυτό το απρόσμενο δώρο!
Ας είναι καλά ο φίλος μου.
Να έχει υγεία.
Με έκανε πολύ χαρούμενη!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Feb 2014 :  13:16:41  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ!
ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ!
ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ!

Κική
Κορυφή σελίδας

cactus30
Junior Member

Greece
215 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Feb 2014 :  19:19:34  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην cactus30  Απάντηση με παραπομπή
Καλό μήνα να έχουμε!!!!!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Feb 2014 :  09:49:09  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
επίσης!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Mar 2014 :  13:25:01  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
ΚΑΛΟ ΜΗΝΑΑΑ!
ΚΑΛΟ ΜΗΝΑΑΑ!
ΚΑΛΟ ΜΗΝΑΑΑ!

Κική
Κορυφή σελίδας

Arsenios
Junior Member MEMBER CLUB

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Mar 2014 :  13:41:02  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
Καλο Μηνα σε Ολους!

Αρσένιος!!

Κορυφή σελίδας

ATIAFEDERATION
New Member

Greece
31 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Mar 2014 :  15:12:11  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της ATIAFEDERATION Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ATIAFEDERATION  Απάντηση με παραπομπή
και καλο μας μηνα
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Mar 2014 :  16:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
καλο μηνα σε ολους... τι και αν αρχισε με το πιο εκνευριστικο....ψιλοβροχο που υπαρχει??

ειναι και η πρωτη μερα της ανοιξης

...καλα...μην ξεκινησουμε τα ποτισματα ομως?? εε???
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Mar 2014 :  16:34:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Εννοείται πως ΟΧΙ.
Εγώ θα περιμένω να ανοίξει και να ζεστάνει λίγο,ο καιρός,σωστά??????

Κική
Κορυφή σελίδας

rina
New Member

Greece
48 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Mar 2014 :  16:38:44  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην rina  Απάντηση με παραπομπή
καλο μηνα παιδια.

Αγαπάτε αλλήλους. Ξεκλειδώστε τα wi-fi.
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Mar 2014 :  19:27:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Καλο μηνα και απο εμενα !!
( αν και χαθηκα γενικώς τον τελευταιο καιρο )
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Mar 2014 :  06:47:57  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:

καλο μηνα σε ολους... τι και αν αρχισε με το πιο εκνευριστικο....ψιλοβροχο που υπαρχει??

ειναι και η πρωτη μερα της ανοιξης

...καλα...μην ξεκινησουμε τα ποτισματα ομως?? εε???

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους.
Εντάξει με τα ποτίσματα ως γενικό κανόνα αλλά για τις εχίνοψις και ίσως και τα γυμνοκαλύκια τι λες;

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Mar 2014 :  10:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
αλλά για τις εχίνοψις και ίσως και τα γυμνοκαλύκια τι λες;

εε.. αυτα θελουν ...την υγρασια τους...εγω σε κατι τετοια φυτα κανω σχεδον ολο το χειμωνα ενα (πως να το πω?) "ζωντανεμα" στο χωμα τους δεν το αφηνω δηλ να ειναι ενα ξερο πραμα οπως στους υπολοιπους κακτους..απλα φροντιζω να πεσει οσο το δυνατων πιο λιγο νερο..
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Mar 2014 :  13:24:52  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:

quote:
αλλά για τις εχίνοψις και ίσως και τα γυμνοκαλύκια τι λες;

εε.. αυτα θελουν ...την υγρασια τους...εγω σε κατι τετοια φυτα κανω σχεδον ολο το χειμωνα ενα (πως να το πω?) "ζωντανεμα" στο χωμα τους δεν το αφηνω δηλ να ειναι ενα ξερο πραμα οπως στους υπολοιπους κακτους..απλα φροντιζω να πεσει οσο το δυνατων πιο λιγο νερο..

Αν και όπως πάντα η συζήτηση αυτή είναι εκτός θέματος, θέλω να πω ότι μετανοιώνω που άφησα εχίνοψις και γυμνοκαλύκια κατάξερα αυτό το χειμώνα.
Είναι σε άθλια κατάσταση. Έχω ξεκινίσει και τα ποτίζω λίγα λίγα για να συνέλουνε αλλά δεν ξέρω τι να κάνω για να προστατευθούν από ενδεχόμενο παγετό και έτσι αφού τα ποτίσω τα κρατώ μέσα.
Ωστόσο θα υποστούν πάλι το στρες της αλλαγής φωτισμού.
Δεν μου φαίνεται καλή αυτή η ιδέα. Καμιά πρόταση;

mavirenes

Edited by - mavirenes on 02 Mar 2014 13:38:24
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Mar 2014 :  15:36:11  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
εε.. αυτα θελουν ...την υγρασια τους...εγω σε κατι τετοια φυτα κανω σχεδον ολο το χειμωνα ενα (πως να το πω?) "ζωντανεμα" στο χωμα τους

quote:
Έχω ξεκινίσει και τα ποτίζω λίγα λίγα για να συνέλουνε αλλά δεν ξέρω τι να κάνω για να προστατευθούν από ενδεχόμενο παγετό και έτσι αφού τα ποτίσω τα κρατώ μέσα.

ειπαμε ...οχι ποτισμα...απλα λιγη υγρασια στοχωμα.....

για το.....μεσα -εξω...τα εχουμε πει..............
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Mar 2014 :  19:18:33  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:

quote:
εε.. αυτα θελουν ...την υγρασια τους...εγω σε κατι τετοια φυτα κανω σχεδον ολο το χειμωνα ενα (πως να το πω?) "ζωντανεμα" στο χωμα τους

quote:
Έχω ξεκινίσει και τα ποτίζω λίγα λίγα για να συνέλουνε αλλά δεν ξέρω τι να κάνω για να προστατευθούν από ενδεχόμενο παγετό και έτσι αφού τα ποτίσω τα κρατώ μέσα.

ειπαμε ...οχι ποτισμα...απλα λιγη υγρασια στοχωμα.....

για το.....μεσα -εξω...τα εχουμε πει..............

εννοείς να ψεκάσω το χώμα με λίγο νεράκι;

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Mar 2014 :  20:33:41  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
αν καθε 15-20 μερες ριχνεις τοσο νερο ωστε να "κατεβει" μεσα στο χωμα (περιπου υπολογισμος) σχεδον 1 εκατοστο...το χωμα θα "τραβηξει" την υγρασια και θα την συντηρισει -λογο εποχης- σχεδον σε ολον του τον ογκο...ετσι και μια σχετικη υγρασια θα εχεις και φυσικα το χωμα σου δεν θα ειναι "λασπη" ολον τον χειμωνα..
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Mar 2014 :  07:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:

αν καθε 15-20 μερες ριχνεις τοσο νερο ωστε να "κατεβει" μεσα στο χωμα (περιπου υπολογισμος) σχεδον 1 εκατοστο...το χωμα θα "τραβηξει" την υγρασια και θα την συντηρισει -λογο εποχης- σχεδον σε ολον του τον ογκο...ετσι και μια σχετικη υγρασια θα εχεις και φυσικα το χωμα σου δεν θα ειναι "λασπη" ολον τον χειμωνα..

Καλημέρα.
Είχα όλη την καλή πρόθεση φέτος να ακολουθήσω τους κανόνες κατά γράμμα.
Και τη συγκεκριμένη συμβουλή που μου δίνεις εδώ.
Ωστόσο με έπιασε ένας κολικός νεφρού και εχθές ήμουνα τάβλα από νωρίς.
Δεν σκέπασα τις ραφιέρες μου όπως κάνω πάντα όταν βρέχει.
Κατά συνέπεια τώρα που είμαι λίγο καλύτερα, σηκώθηκα να δω τι κάνουν τα ξεσκέπαστα κακτουδάκια μου.
Εκτός του ότι βρέχει, φυσάει και νοτιάς.
Όλα τα έξω έξω στις ραφιέρες είναι υγρά μαζί και οι λίθωπες.

( Νοιώθω ενοχές που γράφω σε αυτό το θέμα...)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 03 Mar 2014 07:15:45
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Mar 2014 :  10:56:24  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Όλα τα έξω έξω στις ραφιέρες είναι υγρά μαζί και οι λίθωπες.

και οι δικοι μου λιθωπες φαγανε ολη τη βροχη του Π/Σ/Κ/Δ...αλλα μια χαρα τους βλεπω ...!!!!!! 1-2 που δεν τους επιανε η βροχη ειναι σε πιο κακη κατασταση...

quote:
( Νοιώθω ενοχές που γράφω σε αυτό το θέμα...)

..και εγω!!!

αμα μπει η Φωτ-κακτος.....τη βαψαμεεεε
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.34 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000