ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Καλο Μηνα
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Καφές και κουβεντούλα
 Καλο Μηνα
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 5

cactus30
Junior Member

Greece
215 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Dec 2013 :  10:02:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην cactus30  Απάντηση με παραπομπή
Να είσαι καλά κι εσύ, εμένα αυτά πού έγραψες με κάλυψαν πλήρως!!! Ετσι ακριβώς !!!!
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Dec 2013 :  11:06:50  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα κι απο μένα εννοείται ότι με κάλυψαν κι εμένα ΑΛΛΑ δεν θα το βάλω ΚΑΤΩ.
Αυτή τη βδομάδα μου είπαν τα παιδιά να στολίσουμε το δέντρο και το σπίτι γενικότερα.Θα το κάνω όχι γιατί είμαι χαρούμενη και όλα μου πάνε πρίμα ΑΛΛΑ γιατί αισθάνομαι ότι δεν θα αλλάξει τίποτα και δεν έχω το ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΣΤΕΡΗΣΩ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΗ ΧΑΡΑ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ.
Αν μη τι άλλο θέλω κι εγώ να βγω απ'τη ΜΑΥΡΙΛΑ μου.

Υ.Γ 1:Το μόνο που με χαροποιεί είναι ότι τα παχύφυτα μου είναι σε ανάπτυξη και έχω και μία απρόσμενη ανθοφορία(ετοιμάζω φωτογραφίες).

Υ.Γ 2:Για να μην θυμηθώ πως αυτό το μήνα έχω γενέθλια και με πάρει τελείως απο κάτω.Αστο.

Κική'
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Dec 2013 :  13:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

Αχ φιλαράκια!

Καλή εβδομάδα.

Συγχωρήστε με που δεν με αγγίζει το γιορτινό πνεύμα.
Λυπάμαι πραγματικά που δεν με αγγίζει.
Λυπάμαι που οι γιορτινές βιτρίνες του κέντρου, δεν μου λένε τίποτα.
Όχι μόνο για το φάτε μάτια ψάρια,
αλλά και γιατί το μάτι μου στέκεται πιο πολύ στον άστεγο και στο πρεζόνι.

Γενικά έχω συχνά την αίσθηση ότι ζούμε σε μια εικονική πραγματικότητα, επίπλαστη, σαν αυτή που παρουσιάζεται από τα τηλερεάλιτι και από την τηλεόραση γενικότερα.
Όλα συνάδουν στο να προσπαθούμε αγωνιωδώς να γατζωθούμε πάνω σε αυτά που οι άλλοι μας έμαθαν ότι έχουν αξία στη ζωή μας ( το να έχεις ) και χάνουμε την πραγματική ουσία ( το να είσαι )

Δεν χαίρομαι με τις γιορτές, δεν χαίρομαι γενικώς.
Νοιώθω να βρίσκομαι στη μέση μιας κατολίσθησης.
Η μόνη καταναλωτική αμαρτία που επιτρέπω στον εαυτό μου, είναι τα φυτά μου, τα κακτοπαχυφυτάκια μου. Όσο με παίρνει.

Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι θα σκάσουν μύτη τώρα όλα
εφορίες, ασφάλειες, σήματα, λογαριασμοί
και από την άλλη θα πρέπει να γιορτάσουμε κιόλας.

Παρόλα αυτά, εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όχι καλές γιορτές, αλλά

καλά μυαλά,
καλή δύναμη,
καλή φώτιση
και πάνω από όλα υγεία
και να έχετε δίπλα σας πάντοτε κάποιον να αγαπάτε
.

Να είστε όλοι καλά!!!

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes

Ευχαριστώ cactus30!

Κική!

Δεν μιλάω μόνο για μαυρίλα
(βέβαια τα χρωστούμενα και η ανεργία είναι μια μεγάλη μαυρίλα)
μιλάω για αλλαγή τρόπου σκέψης.
Για αλλαγή κατεύθυνσης.
Έχει καταλήξει το νόημα των Χριστουγέννων να μας το δίνουν τα σημαιάκια του jumbo.

Δηλαδή μια εμπορική γιορτή, μια ευκαιρία για καταναλωτισμό.

Δεν μπορώ.
Το πρωί έμαθα ότι ένα κοριτσάκι πέθανε επειδή προσπαθούσε να ζεσταθεί με μαγκάλι και συλλάβανε και την άνεργη μάνα του.

Γαμώτο!

το κοριτσάκι με τα σπίρτα είναι το κοριτσάκι με το μαγκάλι του 2013

Νοιώθω οργή!

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 02 Dec 2013 13:54:18
Κορυφή σελίδας

rina
New Member

Greece
48 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Dec 2013 :  16:09:25  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην rina  Απάντηση με παραπομπή
Οχι οτι δεν συμφωνώ αλλα Χριστούγεννα δεν σημαίνει ''εχω λεφτά και σκορπάω'' Το πρεζονι υπηρχε ανεκαθνς στην γωνια αλλα τοτε ειχαμε λεφτα για ξοδεμα ,κοιτουσαμε βιτρινες και δεν το περναμε χαμπάρι.
Για εμενα τα Χριστουγεννα εχουν αποκτησει αλλο νοημα απο τοτε που ηρθαν τα παιδια στην ζωη μου και ετσι κανουμε διαφορα για να καταλαβουμε το γιορτινο πνευμα. Κατα τα αλλα........ Τα χριστουγεννα τα φανταζομαστε στο μυαλο μας με χιονια και μπλα μπλα μπλα. Δεν μου αρεσουν πια τοσο γιατι : Εχει παντα καλα καιρο και δεν χιονιζει ποτε, Τα παιδια δεν λενε τα καλαντα γιατι οι γονεις φοβουνται τους ανωμαλους και τους κλεφτες αρα η Χριστουγεννιατικη ατμοσφαιρα δεν υπαρχει.
Οσο για τον αστεγο, τον πρεζακια, την ανηλικη αλλοδαπη πορνη κλπ κλπ υπηρχαν παντοτε ,ισως σε λιγοτερο βαθμο, αλλα οπως ειπα τοτε είμασταν βολεμενοι, τωρα μιας και δεν εχουμε τι να κανουμε(λεφτα να φαμε) τους προσεχουμε. Παντα καποιος ειχε περισσοτερα και καποιος λιγοτερα. Σαφως τα πραγματα τωρα ειναι πολυ χειροτερα απλα εμενα με ενοχλει οτι για να ευαισθητοποιηθουμε απεναντι σε καποια πραγματα επρεπε να φτασουμε στο καωφλι που ήταν ΄΄οι αλλοι΄΄ ΄΄τα χειροτερα΄΄ . Να γινουμε και εμεις αυτοι που δεν εχουν για να λυπηθουμε αυτον που δεν εχει.
Οπως και να εχει να εχουμε καλες γιορτες με υγεια. Τιποτα αλλο. Ολα τα αλλα γινονται. Και χαμογελο παιδια ,πολυ χαμογελο . Αρκετη μιζερια εχουμε γυρω μας δεν χρειαζομαστε αλλη. Και οταν δειτε εναν αστεγο κεραστε τον κατι με μισο ευρω. Δεν λύνεται το προβλημα αλλα ειναι κατι. Ειναι πολυ χειροτερο να τον βλεπω και απλα να λεω οτι τον λυπαμαι αλλα τον προσπερνω. Κανω οτι μπορω οποτε μπορω. Αυτο ειναι και το ''Πνευμα των Χριστουγεννων'' . Ετσι δεν ειναι?
Ωραια ολοκληρο σεντονοδιαδρομο εγραψα.

Αγαπάτε αλλήλους. Ξεκλειδώστε τα wi-fi.

Edited by - rina on 02 Dec 2013 16:14:03
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Dec 2013 :  17:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Χαχα!
Γελάω επειδή όλοι συμφωνείτε μαζί μου, διαφωνώντας.
Εγώ πάλι διαφωνώ μαζί σας σε αρκετά σημεία και συμφωνώ σε κάποια άλλα.
Είμαι πνεύμα αντιλογίας ίσως, ίσως σκεπτικίστρια αλλά είμαι έτσι, σκέφτομαι έτσι και δεν αλλάζει αυτό.

Aυτό ακριβώς σημαίνει ή σήμαινε Χριστούγεννα
quote:
"έχω λεφτά και σκορπάω"
, ακόμη και ο στρουμπουλός Άγιος Βασίλης, εφεύρεση της coca cola είναι, για διαφημιστικούς σκοπούς και δεν τα λέω εγώ, τα λέει η ίδια η εταιρεία εδώ.

http://www.coca-colacompany.com/holidays/the-true-history-of-the-modern-day-santa-claus

Ένα καταναλωτικό όργιο σάμαιναν πάντα τα Χριστούγεννα, διαφημίσεις, παιδικές ταινίες κομμένες και ραμμένες στα μέτρα των μεγαλοκατασκευαστών παιχνιδιών ( Barbie κτλ ), βιτρίνες, happenings όλα με τελικό σκοπό να αγοράσεις.
Να γίνεις χαρούμενος αγοράζοντας.

quote:
Το πρεζονι υπηρχε ανεκαθνς στην γωνια αλλα τοτε ειχαμε λεφτα για ξοδεμα ,κοιτουσαμε βιτρινες και δεν το περναμε χαμπάρι.

Ναι υπήρχε το πρεζόνι αλλά ποιός είπε ότι δεν το παίρναμε χαμπάρι?
Έχετε ιδέα σε ποιό βαθμό έχουν αυξηθεί αυτοί οι απόκληροι, που δεν αντιστάθηκαν, που διάλεξαν τον "εύκολο" δρόμο της φυγής μέσα από την αυτοκαταστροφή?
Θα πάω στο κέντρο να δω τις βιτρίνες? Να δω τις βιτρίνες κλείνοντας τα μάτια σε ότι συμβαίνει γύρω μου?

http://www.athensvoice.gr/article/city-news-voices/photo-voice/%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%AD%CE%B6%CE%B1-%CF%8C%CF%80%CF%89%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9

quote:
Οσο για τον αστεγο, τον πρεζακια, την ανηλικη αλλοδαπη πορνη κλπ κλπ υπηρχαν παντοτε ,ισως σε λιγοτερο βαθμο, αλλα οπως ειπα τοτε είμασταν βολεμενοι, τωρα μιας και δεν εχουμε τι να κανουμε(λεφτα να φαμε) τους προσεχουμε.

Μια λοιπόν και δεν έχουμε τι να κάνουμε ναι ας τους προσέξουμε, καλό στην ψυχή μας θα κάνει. Δεν μπορεί κανείς να μην τους προσέξει όταν πάνω από το 40% των Ελλήνων δεν έχει χρήματα για αξιοπρεπή διαβίωση?

http://www.fmvoice.gr/index.php/2012-09-12-05-20-12/financial-news/2012-09-12-05-20-43/item/73981-%CF%87%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82-%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%BF%CF%80%CF%81%CE%B5%CF%80%CE%AE-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF-40-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AE%CE%BD%CF%89%CE%BD

Πάντα υπήρχαν τόσοι άστεγοι? Κάτσε να δεις με τους πλειστηριασμούς ακινήτων πόσοι θα γίνουν.

Πάντα υπήρχαν αλλοδαπές ανήλικες πόρνες?
Ίσως. Αν κατέβει κανείς ένα οποιοδήποτε δρόμο από το Σύνταγμα προς το κέντρο θα καταλάβει τι εννοώ. Είναι τίγκα σε δεκατετράχρονες μαυρούλες που εκδίδονται. Έτσι ήταν πάντα? Δεν ξέρω. Δεν το νομίζω.

Και για όλα αυτά κάποιοι ευθύνονται. Και μαζί κι εμείς. Και η αδιαφορία μας.

Και αυτά τα Χριστούγεννα ίσως μπορούμε αντί να αγοράσουμε δώρα για τα παιδιά μας, να αδειάσουμε τις ντουλάπες μας από ότι δεν θέλουμε και να το χαρίσουμε ή να αγοράσουμε μαζί με τα παιδιά μας δώρα για άλλα παιδάκια.

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=394027

Δυστυχώς υπάρχουν πολλά που υποφέρουν και δεν έχουν τα στοιχειώδη και στη χώρα μας αλλά και παγκόσμια.
Και μεγαλύτερο δώρο από αυτό δεν θα μπορούσαμε να κάνουμε στα δικά μας παιδιά, να τους διδάξουμε την ανθρωπιά.

Θα συμφωνήσω μαζί σου στο
quote:
Κανω οτι μπορω οποτε μπορω. Αυτο ειναι και το ''Πνευμα των Χριστουγεννων''

Εξάλλου ο Ιησούς για μένα συμβολίζει την αγάπη, την συμπόνοια και την προσφορά.
Αν θέλει κάποιος πραγματικά να γιορτάσει τα Χριστούγεννα και να τιμήσει τη μνήμη ενός σοφού που λεγόταν Ιησούς, πρέπει να πράξει όπως δίδαξε ο Ιησούς και όχι όπως του προτείνουν οι διαφημίσεις που μας βομβαρδίζουν κάνοντας μας πλύση εγκεφάλου από τότε που ξέρουμε τον εαυτό μας.

Εμένα αυτό που με γεμίζει ελπίδα είναι το νέο, ο νέος χρόνος, η αναγέννηση της φύσης.
Ίσως μαζί της να φέρει και τη δική μας αναγέννηση, σαν άτομα αλλά και σαν είδος.

Αμήν!

mavirenes

Edited by - mavirenes on 02 Dec 2013 17:44:23
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Dec 2013 :  19:50:07  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
...η ζαλαδα -απο την σφαλιαρα- ηρθε σαν λογικη συνεχεια της παραζαλης που ειχαμε τα προηγουμενα 25-30 χρονια (ως λαος) τωρα φυσικο ειναι πολλα πραγματα να "μεγαλωνουν" η να "μικραινουν" στα ματια μας....και ολοι να εχουμε τα δικια μας...απλα ολα αυτα πρεπει να μας κανουν να ανρωτηθουμε το βαθμο συμετοχης μας σε ολα αυτα..

ασχετα ολα αυτα ..αλλα ετσι μου ηρθε...

...οπως μου ηρθε να πω και απο εδω με αφορμη τον συνδεσμο που εβαλε η Ειρηνη...το ποσο (για εμενα) αθλιος (και οχι και καλος φωτογραφος)...ειναι αυτος ο τυπος που φωτογραφισε αυτους τους εξαρτημενους ανθρωπους και προσπαθει -δημοσιευωντας τα προσωπα και την τραγικη θεση που βρισκονται-σε ολα τα μεσα να πλασαρει τη "δουλεια" του μηπως και κανει "ονομα"...και μη μου πει κανεις οτι αυτο εγινε με την "συγκαταθεση" τους....γιατι θα γελασουνε και τα τσιμεντα

ασε ειμαι κουρασμενος ...και κακοκεφος....θα πω κι αλλα αμα μεινω....
Κορυφή σελίδας

rina
New Member

Greece
48 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Dec 2013 :  22:23:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην rina  Απάντηση με παραπομπή
Ειρηνη το σχολιο μου ηταν με αφορμη το δικο σου και οτι τοσο απαντηση στο δικο σου. Εχω ακουσει πολλους ανθρώπους να λενε τα ιδια μονο που πτιν 4-5 χρονια δεν ειχαν ιδεα ή μαλλον δεν ασχοληθηκαν ποτε με τα οσοα συνέβαιναν γύρω τους. Οποτε η απαντηση δεν ηταν τοσο για εσενα για εναν απλο λογο .Δεν σε γνωριζω και δεν ξέρω αν ολα αυτα που σημερα σε ενοχλουν σε ενοχλουσαν και 4-5 χρόνια πριν. Με καταλαβαινεις?
Οι φωτογραφιες απο τους τοξικομανεις τις βρηκα ....τρατζικ και συμφνων με τον Κωστα. και πρεπει να πω οτι προσωπικα εχω μεγαλο κομματι συμμετοχης και ειμαι απο αυτες που συμφωνουν με την φραση ''μαζι τα φαγαμε''. Τωρα οσο αφορα καποιες ''ομαδες'' εχεις ολη την καλη διαθεση να βοηθησεις αλλα........................

Και κατι άσχετο να ξέρετε οτι μπορουμε ολοι να ασχοηθουμε με την προσφορα και τον εθελοντισμο ακομα και απο το σπιτι μας. Οποτε οτι μας ενοχλει καλο ειναι να το ''πολεμαμε'' με οτι δυνάμεις-γνώσεις-ταλέντα έχουμε.

Edited by - rina on 02 Dec 2013 22:29:29
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Dec 2013 :  22:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Υπάρχει όντως το "καταναλωτικό" που αναφέρεις Ειρήνη, και γενικότερα, όχι μόνο τα Χριστούγεννα. Καλλιεργήθηκε έτσι γιατί κάποιοι πρέπει να καταναλώσουν όσα παράγουν οι "εταιρείες" (στις οποίες εργάζονται άνθρωποι - που πληρώνονται κι έτσι κερδίζουν το μισθό τους), έτσι είναι το σύστημα στο οποίο ζούμε. Πέρα απ' το αισθητικό (της διακόσμησης, φωτάκια κλπ), υπάρχει και το ιστορικό (αρχαία γιορτή χειμερινού ηλιοστάσιου), τα υπόλοιπα όλα είναι πολιτισμικές, εποχιακές και προσωπικές "σάλτσες". Όταν έχεις παιδιά, όπως είπε και η Κική, θέλεις να τους δώσεις κάτι απ' τη χαρά, ακόμη και με τα δωράκια που περιμένουν.

Ας προσθέσω κι εγώ μία σεντονο-παπλωματοθήκη.... (η μαξιλαροθήκη και μία κουβέρτα καναπέ δώρο)

Είναι ένα κείμενο που έκανε το γύρο του ιντερνετ και δε γνωρίζω την αρχική πηγή του γιατί έχουν γραφεί κι άλλα παρόμοια σε πολλές σελίδες. Το αυθεντικό κείμενο είναι στα αγγλικά. Είναι η απάντηση μιας μαμάς στο παιδί της που της έκανε την ερώτηση: "Μαμά και μπαμπά, εσείς είστε ο Αϊ Βασίλης;"

Αγαπητή Lucy,
σε ευχαριστώ για το γράμμα σου. Μου έκανες μια καλή ερώτηση.
«Εσύ είσαι ο Άγιος Βασίλης;«
Ξέρω πως καιρο τώρα ζητάς την απάντηση σ' αυτή την ερώτηση και σκέφτηκα πολύ καλά το τι θα σου πω.
Η απάντηση είναι όχι. Δεν είμαι εγώ ο Αγιος Βασίλης. Δεν υπαρχει μόνο ενας Άγιος Βασίλης.
Είμαι αυτή που γεμίζει τις χριστουγεννιάτικες κάλτσες με δωράκια όμως. Επίσης επιλέγω και τυλίγω τα δώρα που βρίσκεις κάτω από το δέντρο, όπως εκανε η μαμά μου για εμένα, όπως έκανε η δική της μαμά για αυτήν (και ναι, βοηθάει και ο μπαμπάς)
Φαντάζομαι πως κάποια μέρα θα κάνεις και εσύ το ίδιο για τα παιδιά σου και ξέρω πως θα σου αρέσει να τους βλέπεις να κατεβαινουν τρέχοντας τις σκάλες το πρωινό των Χριστουγέννων. Θα λατρεύεις να τους βλέπεις να κάθονται κάτω από το δέντρο και τα προσωπακια τους να φωτίζουν κάτω από τα λαμπάκια.
Όμως αυτό δεν θα σε κάνει Άγιο Βασίλη.
Ο Άγιος Βασίλης ειναι κάτι πολύ μεγαλύτερο από τον οποιονδήποτε και η δουλειά του υπάρχει πολύ πολύ περισσότερο απ' όσο έχει ζήσει οποιοσδήποτε από εμάς. Αυτό που κάνει είναι απλό, μα ταυτοχρονα πολύ σημαντικό. Διδάσκει στα παιδιά να πιστεύουν σε κάτι που δεν μπορούν να δουν ή να αγγίξουν.
Είναι μεγάλη υπόθεση και σημαντική. Καθ' όλη τη διάρκεια της ζωής σου θα χρειαστείς αυτή την ικανότητα για να πιστέψεις στον εαυτό σου, στους φίλους σου, στα ταλέντα σου και στην οικογένειά σου. Θα χρειαστεί επισης να πιστέψεις σε πράγματα που δεν μπορείς να μετρήσεις ή να κρατήσεις στα χέρια σου. Εδώ, μιλάω για την αγάπη, αυτή την τεράστια δύναμη που θα φωτίζει τη ζωή σου από μέσα προς τα έξω, ακομα και τις πιο σκοτεινές, παγωμένες στιγμές.
Ο Άγιος Βασιλης είναι ενας δάσκαλος και εγώ ήμουν μαθήτριά του και τώρα ξέρεις και εσύ το μυστικό για το πως καταφέρνει να κατέβει όλες αυτές τις καμινάδες κάθε παραμονή Χριστουγέννων: εχει βοήθεια απ' όλους εκείνους τους ανθρώπους των οποίων την καρδιά έχει γεμισει με χαρά.
Με γεμάτες καρδιές, άνθρωποι όπως ο μπαμπάς και εγώ, παιρνουμε σειρά και βοηθούμε τον Άγιο να κάνει μια δουλειά που αλλιώς θα ήταν ακατόρθωτη.
Οπότε οχι. Δεν ειμαι ο Άγιος Βασίλης. Ο Άγιος Βασίλης είναι αγάπη, μαγεία, ελπίδα και χαρά. Είμαστε στην ομάδα του και τώρα είσαι και εσύ μέλος της.
Σ' αγαπώ και θα σ' αγαπώ για πάντα
η μαμά
Κορυφή σελίδας

rina
New Member

Greece
48 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Dec 2013 :  23:26:31  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην rina  Απάντηση με παραπομπή
Υπέροχο γράμμα . Υπέροχη απάντηση.
Εγω πιστευω στον ''Αγιο Βασιλη''.οχι σαν στρουμπουλο γερακο .............. ΄΄Αγιος Βασιλης'' ειναι μεσα μας.

Στα χριστουγεννα πλεον (τουλάχιστον οσοι απο εμας εχουν παιδια σε μικρη ηλικια θα το καταλαβουν περισσοτερο )εχουν προστεθει ''έθιμα''για να χαιρονται τα παιδια και να περνουμε εκαι εμεις λιγο χαμογελο και χαρα απο αυτα.

Υγ: πριν τα παιδια δεν ημουν τοσο ρομαντικη Τα Χρτιστουγεννα σημαιναν μπουζουκια. Τωρα σημαινουν : κουλουρακια ,γαλα για τον Αγιο βασιλη(Πριν καποια χρονια χριστουγεννα και Βασιλης μου ερχοταν μονο ο Καρρας στο μυαλο ) , καροτα για τα ελαφια, και γραμμα απο τον Βορειο Πολο που ερχεται στα μεσα του Δεκεμβριου. Με λιγα λογια μια τρελη προετοιμασια για να μην γεμιζω με μαυριλα τις ψυχες των παιδιων μου.

υγ2 Οκ ειμαι μια ηλιθια μανα.

Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Dec 2013 :  23:32:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
ΤΕΛΕΙΟ.
Σχεδόν για δάκρυα.Δεν έχω το δικαίωμα να καταστρέψω αυτή τη μαγεία που υπάρχει μες την ΚΑΡΔΟΥΛΑ του μικρού μου παιδιού.Ξέρω ότι είναι άδικο να ζει μες το ψέμα και με έχει ρωτήσει άπειρες φορές αν υπάρχει ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ?
Δεν θέλω ακόμα να αποκαλύψω την αλήθεια{ασε που υπάρχουν καλοθελητές στο σχολείο}της το είπαν κι εγώ το αρνήθηκα βέβαια.Έχει φτιάξει μία ιστορία μες το μυαλό της και κάθε χρόνο τρέχει να ανοίξει το δώρο της σταλθέντο απ'αυτόν με κάρτα συνοδεύομενο.
ΠΟΙΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΓΚΡΕΜΙΣΩ ΟΛΟ ΑΥΤΟ?
Όταν βλέπω το χαμογελαστό μουτράκι που έχει την ικανοποίηση ότι πήρε ακριβώς αυτό που ζήτησε,χοροπηδώντας πάνω-κάτω,πάνω-κάτω και αυτά τα ματάκια σχεδόν δακρυσμένα από χαρά,τι μπορώ να κάνω?
ΤΙΠΟΤΑ,παραμένω σιωπηλή για όσο με παίρνει ακόμα.

Κική'
Κορυφή σελίδας

rina
New Member

Greece
48 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Dec 2013 :  23:42:04  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην rina  Απάντηση με παραπομπή
Παντως εδω που τα λεμε δεν χρειαζεται να σου φυγει και μια τσεπη για να αισθανθουν ομορφα τα παιδακια μας. Εχω υιοθετήσει αλλους τροπους ωστε να εχω Χριστουγεννιατικη ατμόσφαιρα χωρις να μας φευγει ενα πορτοφολι. Εσυ Κικη που εχεις παιδι ειναι μια πολυ ομορφη ''συνήθεια'' να επισκέπτεσαι με την κορη σου ενα ιδρυμα χωρις να ξοδεψετε χρηματα .Φτιαχνωντας μικροδωρακια ,μπισκοτα με τα χερια σας. Γιατι οχι και γλαστρακι με φυτακια που ''καλλιεργείτε''. Δηλαδη να γινεται ο ''Αγιος Βασιλης'' για μια μερα . Πιστεψε με θα ειναι φοβερη εμπειρια για την μικρη σου.

Edited by - rina on 02 Dec 2013 23:46:59
Κορυφή σελίδας

rina
New Member

Greece
48 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Dec 2013 :  00:02:54  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην rina  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Και αυτά τα Χριστούγεννα ίσως μπορούμε αντί να αγοράσουμε δώρα για τα παιδιά μας, να αδειάσουμε τις ντουλάπες μας από ότι δεν θέλουμε και να το χαρίσουμε ή να αγοράσουμε μαζί με τα παιδιά μας δώρα για άλλα παιδάκια.

Σε αυτο συμφωνω μαζι σου οσο δεν γινεται. Δεν το ειχα δει πριν.

Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Dec 2013 :  00:04:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ήθελα να το γράψω πριν αλλά το ξέχασα.Το παιδί μου ΕΥΤΥΧΩΣ για την ηλικία του είναι πολύ ΣΥΝΕΤΟ και καταννοεί πλήρως την κατάσταση που βρίσκεται η οικογένειά της(ξέρεις τι είναι ξαφνικά να χάνουν τη δουλειά τους κι οι δύο σου γονείς???).Οπότε καταλαβαίνει απόλυτα ότι αυτό που θα ζητήσει δεν θα είναι υπερβολικό σε τιμή και ότι ο Άγιος Βασίλης δεν μπορεί να ανταποκριθεί σε τόσα παιδάκια με την ίδια αξία δώρων.
Κάποιοι πιο μικρά κάποιοι πιο μεγάλα δεν έχει σημασία και καμιά φορά και παραπλήσιο αυτού που ζήτησαν.Παιρνάει κι ο Άγιος Βασίλης κρίση.Πως θα γίνει?Αλλιώς????Ετσι είναι τα πράγματα,ΠΑΝΤΟΥ.

Υ.Γ:Κάθε χρόνο δίνουμε απ'τα ρούχα μας και απ'τα υπόλοιπα υπάρχοντά μας χωρίς να είναι ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ Ή ΠΑΣΧΑ.Οπότε ξέρει το παιδί τι είναι να δίνεις σε κάποιους ανθρώπους πιο "φτωχούς" απο σένα κάτι που θα τους φανεί πολύ χρήσιμο ενώ εσύ θα το πέταγες γιατί θα σου περίσσευε.
Κική'

Edited by - Κικη on 03 Dec 2013 00:10:18
Κορυφή σελίδας

rina
New Member

Greece
48 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Dec 2013 :  00:18:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην rina  Απάντηση με παραπομπή
Ριχνω μια ιδεα στο ασχετο .Να ξέρετε οτι ακομα και απο εδω σαν φορουμ μπορουμε να κανουμε κατι . Απο οτι ειδα αρκετοι απο εσας καλλιεργειτε καπια φυτακια ετσι δεν ειναι ?Μπορουμε να διαθέσουμε 2-3 γλαστρακια με φυτα σε καποιο ιδρυμα για τα Χριστουγεννιατικα ή Πασχλινα bazaar τους. Το ειχα κανει παλαιοτερα και ειχε δουλεψει απιστευτα. Η συμμετοχη ηταν πολυ μεγαλη αν και εγινε πολυ βιαστικα. Για σκεφτειτε το για καποια στιγμη.

Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Dec 2013 :  07:45:18  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
..το καλυτερο δωρο που μπορει να κανει καποιος στους γυρω του...στα παιδια του κλπ....ειναι να "ξυπνησει" ο ιδιος....και να "ξυπνησει" και αυτους που ειναι γυρω του.......να αγωνιστει....και να κανει και τους γυρω του ...και τα παιδια του να αγωνιστουν....μονο ετσι θα εχει ενα καλυτερο "αυριο" ..και τα παιδια του καλυτερο "μελλον" που αυτο ειναι και το πιο καλο δωρο.....

αν καποιος πειναει και του δωσεις ενα ψαρι τον "σωζεις " εκεινη την ημερα απο την πεινα.......αν τον μαθεις να ψαρευει τον σωζεις για παντα....

υγ.. Καλο μηνα??? ελεγε η επικεφαλιδα του θεματος??????
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Dec 2013 :  09:07:35  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Φίλοι μου καλημέρα!

Θέλω να σχολιάσω τις απαντήσεις σας την κάθε μια ξεχωριστά.
Επειδή δεν έχω χρόνο τώρα, θέλω απλά να διευκρινίσω ότι τα σχόλια που έγραψα δεν ήταν προσωπικά.
Το λέω για τη Ρίνα κυρίως. Απλώς σχολίασα με αφορμή τα σχόλιά της.
Και Κική μου, ξέρω πως είναι να είναι και οι δυό γονείς άνεργοι.
Εγώ είμαι άνεργη από το 2011 και ο σύντροφός μου από το Μάρτιο...

Και δεν προτείνω να φορέσουμε σημαία τη μαυρίλα ( εγώ το κάνω, φάνηκε ε? )
και θέλω να το αλλάξω.
Απλά με αφορμή τα Χριστούγεννα προτείνω μια διαφορετική φιλοσοφία, μια διαφορετική θεώρηση που θα οδηγήσει σε διαφορετική δράση αλλά και σε δράση γενικότερα.
Πιο πολύ με κάλυψε ο Κώστας αλλά και οι υπόλοιποι σε αρκετά σημεία.
Αυτό που είπε, να αγωνιστούμε αλλά να σκεφτούμε και για ποιά πράγματα θα αγωνιστούμε. Ποιά έχουν αξία. Να αγωνιστούμε πχ. για ένα ακριβό αμάξι γκομενομαγνήτη ή
για το δάσος στη Χαλκιδική?
Θα επανέλθω αργότερα μες στην ημέρα.

Βρήκα ένα βιντεάκι με κινούμενα σχέδια που είναι σχετικό με τον τρόπο που σκέφτομαι. Δεν καλύπτει βέβαια όλο το φάσμα της φιλοσοφίας μου ούτε και είναι απόλυτα αντιπροσωπευτικό των παρόντων σχολίων μου. Με εκφράζει απολύτως όμως.

Δείτε το.

http://www.youtube.com/embed/WfGMYdalClU

Είστε η μεγάλη μου, διαδικτυακή παρέα. Δεν πειράζει που και που να μην μιλάμε μόνο για κάκτους ε?

Και μην με παρεξηγείτε εμένα την παραξηγιάρα.

Έχω τις καλύτερες προθέσεις.

(Σοβαρά μιλάω)

Κι εγώ αγαπώ τα Χριστούγεννα κι εγώ άργησα να πω στα παιδιά μου ότι δεν υπάρχει Άγιος Βασίλης και μου άρεσε πολύ το γράμμα της Φωτεινής, θα τους το διαβάσω.

Σας καλημερίζω

Με την αγάπη μου

mavirenes

Edited by - mavirenes on 03 Dec 2013 09:22:09
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Dec 2013 :  09:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
και επειδή αυτό το είδος, του ανθρώπου εννοώ,
είναι τόσο αντιφατικό
δείτε και αυτό!!

http://www.flixxy.com/9-year-old-girl-sings-opera-on-hollands-got-talent.htm#.Um_HbgPCjAQ.aolmail

άμα κλάψετε κι εσείς, είμαστε στο ίδιο μήκος κύματος...

ΥΓ (ροκού είμαι παρεπιπτόντως)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 03 Dec 2013 09:35:22
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Dec 2013 :  11:02:31  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα λέω να αλλάξουμε τον τίτλο του θέματος.Μόνο ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ δεν είναι.Το πρώτο βίντεο ΑΙΣΧΟΣ.
Το δεύτερο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ εννοείται δάκρυσα,μπράβο ψυχούλα μου,αυτό είναι ταλέντο.ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ.

Κική'
Κορυφή σελίδας

rina
New Member

Greece
48 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Dec 2013 :  15:18:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην rina  Απάντηση με παραπομπή
το πρωτο βίντεο καλλιτεχνικά ηταν αριστούργημα. Οση ωρα το εβλεπα αισθανθηκα ενα κομπο στο στομαχι.
Το κοριτσακι..............χωρις λογια.

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Dec 2013 :  15:29:32  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
κορίτσια!
και αγόρια βεβαίως βεβαίως

Διαβάστε και αυτό!

http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=2016

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Dec 2013 :  15:36:32  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από rina

το πρωτο βίντεο καλλιτεχνικά ηταν αριστούργημα.

Και θεματολογικά?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Dec 2013 :  15:38:51  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Παρεπιπτόντως.

Υπάρχει Άγιος Βασίλης. Όχι από την Καισαρεία αλλά από την Ουγγαρία!
Ξέρω τι λέω.
Με επισκέφθηκε σήμερα το πρωί.

Νά ΄ναι καλά

mavirenes
Κορυφή σελίδας

rina
New Member

Greece
48 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Dec 2013 :  18:57:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην rina  Απάντηση με παραπομπή
quote:

κορίτσια!

Διαβάστε και αυτό!

mavirenes

αυτο να το διαβαζεις εσυ καθε μερα που εχεις ''σημαία σου την μαυριλα''.
Φυσικα και θεματολογικα το βιντεο ηταν...................τοσο αληθινοσε πολλα ειδα τον εαυτό μου.

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Dec 2013 :  19:18:02  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από rina

quote:

κορίτσια!

Διαβάστε και αυτό!

mavirenes

αυτο να το διαβαζεις εσυ καθε μερα που εχεις ''σημαία σου την μαυριλα''.
Φυσικα και θεματολογικα το βιντεο ηταν...................τοσο αληθινοσε πολλα ειδα τον εαυτό μου.

Δεν είναι τόσο απλοποιημένο.
Μαυρίλα δεν είναι η συνειδητοποίηση ούτε και η αγωνιώδης ανάγκη για αλλαγή.

Το πρώτο βήμα είναι τα όσα έγραψα στο παρόν θέμα .
Το επόμενο βήμα είναι τα όσα έγραψα εδώ http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=2016
(σε ατομικό επίπεδο )
Και μετά έχουν σειρά άλλα.

Και δεν αναιρεί το ένα βήμα το άλλο.
Η διαφορετική θεώρηση της ζωής μας, η θέσπιση νέων αξιών και ο αγώνας για να τις κατακτήσουμε θα αναιρέσουν την κατάσταση.
Της Ελλάδας, της Ευρώπης, του κόσμου.
Πήραμε τη ζωή μας λάθος που είπε κι ο ποιητής.

Δεν είναι εύκολο.
Πρέπει να ξεκινήσει από ατομικό επίπεδο για να γίνει συλλογική προσπάθεια και απαιτεί υψηλό ποσοστό ευθύνης.

Απέναντι στους εαυτούς μας, στα παιδιά μας, στις γενιές που έρχονται, απέναντι στον πλανήτη Γη.

Αναφορικά σε μένα, βρίσκομαι πολύ καιρό στο πρώτο στάδιο.
Έχω ελπίδες όμως. Θα πάω παραπέρα.

mavirenes

Edited by - mavirenes on 03 Dec 2013 19:29:20
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Dec 2013 :  19:52:56  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
ΥΓ (ροκού είμαι παρεπιπτόντως)

....εγω της λυρικης..............

http://www.youtube.com/watch?v=JeJnB4LgMR0
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.3 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000