ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Σάπισμα ρίζας - κάκτου
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Ασθένειες και προβλήματα
 Σάπισμα ρίζας - κάκτου
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Jan 2011 :  11:08:01  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
σε οποια τομή η σπάσιμο η σκίσιμο η βαθιά γραντζουνια και γενικά τραύμα
δηλ απο όπου μπορει να περάσει κάποιος μύκητας και να καταστρέψει το φυτό μπορούμε να βάλουμε απο αυτές τις "σκόνες" άσχετα αν το τραύμα είναι σε ρίζα η βλαστό
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Sep 2013 :  22:14:51  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή

στην τελευταια φωτο αν φαινετε καθαρα{οσο μπορουσα εστιασα}ειναι υγειη.Α!Και ειναι με τη σημερινη μερα 8 μερες αποτιστο,εγω ομως που το ακουμπησα ηταν βρεγμενο,στη ριζα.Πως γινεται αυτο?Μια βοηθεια please.

κικη'
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Sep 2013 :  22:59:24  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Κανεις?Γιαννης,Κωστας,Φωτεινη????????????????Μηπως με συμβουλευετε να κανω αυτο που εκανε η Φωτεινη στην πρωτη σελιδα αυτου του θεματος?Δεν θελω να το χασω.

κικη'
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Sep 2013 :  23:36:51  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Έτσι το βλέπω ..
Αλλιώς δεν δικαιολογείται η ρίζα να είναι υγρή... πρέπει να είναι θεόξερη
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Sep 2013 :  23:45:49  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Και να σκεφτεις οτι δεν εχω ιδεα απ'αυτο το πραγμα ουτε πως να το κανω,ουτε τι να βαλω στην πληγη{αυτο το μαυρο που βλεπω δλδ}θα περιμενω να μου απαντησουν κ τ παιδια να δω τι θα κανω.Μ'αρεσει που ολη τη βδομαδα "το'φτυνα,φτου-σου πως εγινες ετσι,ποσο πρασινο εισαι?"Να τωρα,φαε ζελε.ΑΧ,ΑΧ,ΑΧ.

καρβουνόσκονη,ειναι τελικα,πηγα πισω κ διαβασα.

κικη'

Edited by - Κικη on 23 Sep 2013 23:48:59
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Sep 2013 :  21:44:07  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
ME ΞΕΧΑΣΑΤΕ?????????? Καμια βοηθεια?????

κικη'
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Sep 2013 :  15:21:03  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Κική μην κλαις...

Καλωσήρθες στη σκούρη περιοχή των κάκτων
Αυτό που σου συνέβει είναι η πιο συνηθισμένη αιτία απώλειας κάκτων.
Δυστυχώς τις πιο πολλές φορές γίνεται "ξαφνικά" χωρίς προειδοποίηση.

Διάβασε όλο το θέμα απο την αρχή προσεκτικά και αν νιώθεις οτι έχεις απορίες ξαναρωτάς.

Με δυο λόγια: Αφαιρείς το σάπιο, στεγνώνεις τη πληγή και ριζώνεις το φυτό απ' την αρχή.

Γνώμη μου, να πετάξεις το χώμα απο αυτό το γλαστράκι και στη συνέχεια καλό πλύσιμο το γλαστράκι και στέγνωμα πριν το ξαναχρησιμοποιήσεις.

Μ' αρέσει που λές:
quote:
στην τελευταια φωτο αν φαινεται καθαρα {οσο μπορουσα εστιασα}

Αχ! Πάλι στον δίσκο κάτω από το γλαστράκι εστίασες και φαίνεται πεντακάθαρα
Όταν προσπαθείς να εστιάσεις, θα απομακρύνεις το κινητό.
Πάντα το πρόβλημα είναι οτι πλησιάζεις πάρα πολύ τον φακό στο αντικείμενο.

Καλή επιτυχία και περιμένουμε νέα και εξελίξεις
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Sep 2013 :  16:00:17  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπερα Βασιλη.Σημερα θα γινει το χειρουργειο.Ετοιμαστητε για φωτο{ελπιζω ΚΑΘΑΡΕΣ}.θΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΒΗΜΑ-ΒΗΜΑ να βγαλω.Εχω παρει ριζακι.Να το χρησιμοποιησω πουθενα στο χειρουργειο?Εγω το πηρα για αλλη δουλεια βεβαια.

Κικη'

Edited by - Κικη on 25 Sep 2013 16:03:53
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Sep 2013 :  18:01:25  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Καλή επιτυχία Κική!

Θα περιμένουμε όλοι εναγωνίως να μάθουμε τα αποτελέσματα της εγχείρισης.

Για να βγουν καθαρές οι φώτος, η δουλειά πρέπει να γίνει στο μπαλκόνι, όσο είναι μέρα.
Υπό το φως της λάμπας, πάντα βγαίνουν μέτριες οι φωτογραφίες.
quote:
Εχω παρει ριζακι. Να το χρησιμοποιησω πουθενα στο χειρουργειο? Εγω το πηρα για αλλη δουλεια βεβαια.

Το ριζάκι δεν θα σου χρειαστεί στο χειρουργείο, εκτός κι αν πεινάσεις ενδιάμεσα οπότε μπορείς κάλλιστα να κάνεις ένα πιλαφάκι ή ένα ταψί γεμιστά για να έχεις και για αύριο...

Edited by - Basil on 25 Sep 2013 18:02:37
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Sep 2013 :  18:19:54  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Γελασαμε παλι σημερα.Καλοοοο!Να σου πω αν πεινασω εχω μακαρονια με κιμα οποτε......?

Κικη'
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Sep 2013 :  18:32:44  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Θα αναφερθω στη Φωτεινη ειδικα η' αν εχει παθει καποιος το ιδιο ας απαντησει.Στην πρωτη σελιδα αυτου του θεματος ειδα οτι παρα μια βδομαδα εκλεινε 2 μηνες το φυτο με την καρβουνοσκονη?Να το κανω κ εγω?Δηλαδη θα το εχω καπου σε μια εφημεριδα να επουλωθει η πληγη?Και φυσικα εκτος ηλιου,σε σκιερο μερος?????

Κικη'
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Sep 2013 :  00:53:08  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ιδου τα αποτελεσματα της εγχειρισης,παρακολουθηστε βημα-βημα για να δειτε τι εγινε.Η εγχειριση πετυχε ο ασθενης ομως

Τι να εσωζα?Υπηρχε τιποτα για σωσιμο? ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ.Α!τωρα που το θυμηθηκα,το νερο που φαινετε ολο αυτο,βγηκε απ'τον κακτο.Που ητανε κρυμμενο?????????

Κικη'
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Sep 2013 :  03:04:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Το ποιό? των οδοφραγμάτων;

Κική, σε όλη την ανάρτηση μας έφαγε η αγωνία να διαβάσουμε τον τίτλο της εφημερίδας:
"Το ----- των οδοφραγμάτων" και σε κάθε καρέ περιμέναμε πως θα μετακινήσεις το κακτάκι.
Πώς τα κατάφερες και είχες πάντα εκεί πάνω ένα κομματάκι του ασθενούς;
Με γάντια, μαχαίρια, αντισηπτικά, σκηνοθέτησες μια χαρά!

Ο κάκτος ήταν ένας Oreocereus celcianus. Δυστυχώς η σήψη προχώρησε πολύ.

Αν δεν τα πέταξες, δοκίμασε να στεγνώσεις τα δύο ανώτερα κομμάτια.
Αν και δεν έχουν πολλές ελπίδες, ωστόσο μια δοκιμή κάτι θα μας διδάξει...

Μην παραξενεύεσαι για το νερό.
Βασικά οι κάκτοι είναι γεμάτοι νερό
Όταν σαπίζουν, τα κύτταρα τους είναι σπασμένα και το νερό πλέον ξεχύνεται...

Πάντως τα κατάφερες πολύ καλά με τη φωτογράφηση. Πέτυχες μια χαρά την εστίαση. Μόνο στο δεύτερο καρέ σου ξέφυγε λίγο, αλλά ΟΚ. Ήσουν καταπληκτική!

Τώρα αρχίζεις να καταλαβαίνεις τί πάει να πει "όχι πολλά οργανικά χώματα στο μίγμα".

Εσύ να 'σαι καλά
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Sep 2013 :  09:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Κικη

Θα αναφερθω στη Φωτεινη ειδικα η' αν εχει παθει καποιος το ιδιο ας απαντησει.Στην πρωτη σελιδα αυτου του θεματος ειδα οτι παρα μια βδομαδα εκλεινε 2 μηνες το φυτο με την καρβουνοσκονη?Να το κανω κ εγω?Δηλαδη θα το εχω καπου σε μια εφημεριδα να επουλωθει η πληγη?Και φυσικα εκτος ηλιου,σε σκιερο μερος?????

Κικη'

Πράγματι, όταν γίνεται τέτοια τομή πρέπει το φυτό να μείνει σε στεγνό και σκιερό μέρος. Το συγκεκριμένο φυτό δεν τα πήγε καλά, όπως θα είδατε. Έβγαλε και δεύτερη φορα ρίζα, πάλι σάπισε. Γενικώς, *ήταν* ένα "δύσκολο" φυτό...Ή οι συνθήκες που του παρείχα εγώ τέτοιες που δεν μπόρεσε να επιβιώσει.
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Sep 2013 :  09:47:21  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Basil

Το ποιό? των οδοφραγμάτων;

Κική, σε όλη την ανάρτηση μας έφαγε η αγωνία να διαβάσουμε τον τίτλο της εφημερίδας:
"Το ----- των οδοφραγμάτων" και σε κάθε καρέ περιμέναμε πως θα μετακινήσεις το κακτάκι.
Πώς τα κατάφερες και είχες πάντα εκεί πάνω ένα κομματάκι του ασθενούς;

Κι εγώ αυτό έψαχνα να βγάλω νόημα σε κάθε φωτογραφία
Νομίζω, λέει, το μουντιάλ (?)...Αν δεν πέταξε την εφημερίδα μαζί με τον κάκτο η Κική θα μας πει
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Sep 2013 :  10:41:54  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Την κορυφη να την πεταξω?Η ζημια εχει προχωρησει κ στο "κεφαλακι"του.Να το πεταξω?????

Κικη'
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Sep 2013 :  10:58:18  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Για να λυθουν οι "αποριες" σας.

Κικη'
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Nov 2013 :  14:30:46  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Θωμά, αν σε πρόλαβα, μην ανοίγεις νέο θέμα, έχει μεταφερθεί εδώ:
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1995
Κορυφή σελίδας

tomrep
Starting Member

Greece
10 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Nov 2013 :  14:39:51  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην tomrep  Απάντηση με παραπομπή
ΟΚ. Το είδα. Ευχαριστώ
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Nov 2013 :  19:23:49  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Κικη

Την κορυφη να την πεταξω?Η ζημια εχει προχωρησει κ στο "κεφαλακι"του.Να το πεταξω?????

Κικη'

KIKH??? Που τα βρήκες αυτά τα ωραία φατσουλάκια?

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Nov 2013 :  19:33:51  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Είδες τι ωραία γλυκούλια είναι?Δεν μπορείς να σκεφτείς τι έχει ακόμα?Θα ψάξω στο φάκελο μου στο pc και σου στέλνω σε δύο λεπτά.

Κική'
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Nov 2013 :  19:56:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Αυτή η σελίδα που σου στέλνω είναι κάτι άλλο απ'τις μεγάλες που είδες πιο πάνω,ψάχνω ακόμα γι'αυτές που θες.Α!να μην το ξεχάσω σ'αυτό το site έχει όλα τα είδη θλιμμένα,χαρούμενα,γελαστά ό,τι θες πατάς πάνω στη φατσούλα διπλό κλικ και σου βγάζει το url τα μετά τα ξέρεις.

http://freesmileyface.net/
Υ.Γ:πάω στο θέμα playground για να σου πω αυτό που θες θα μας σκοτώσει η Φωτεινή.

Κική'

Edited by - Κικη on 09 Nov 2013 20:05:58
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Nov 2014 :  19:54:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα σ'όλα τα παιδιά.
Επίκαιρο το θέμα που είχε ανοίξει η Φωτεινούλα μας και πολύ χρήσιμο αφού σκάνε συνέχεια προβλήματα λόγω υγρασίας και σαπίζουν τα πολυαγαπημένα μας φυτάκια.
Ανεβάζω φωτό να δείτε τι έπαθα.
Ευτυχώς για καλή μου τύχη ξέρω την αντιμετώπιση του προβλήματός μου.

Εδώ όλα καλά:

Για να δούμε καλύτερα:

Συγνώμη για το θέαμα αλλά έπρεπε για να δουν και τα νέα παιδιά το μέγεθος της ζημιάς που προκαλεί η υγρασία της εποχής σε ΑΠΟΤΙΣΤΑ φυτά.

Κική

Edited by - Κικη on 19 Nov 2014 20:00:28
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.25 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000