ΚΑΚΤΟΣ - Forum - μια ελαφρά μπαχαλοποίηση...
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Σχετικά με το Cactus.thelo.gr
 Σχόλια - Προβλήματα - Υποδείξεις
 μια ελαφρά μπαχαλοποίηση...
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Jul 2013 :  09:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Θα θίξω ένα θεματάκι λίγο ευαίσθητο...

Έχω ένα θέμα με την τάξη...

Και έχω και την εντύπωση ότι ανάλογα με τον τρόπο γραφής άλλοι ιστότοποι χαρακτηρίζονται ως μπλόγκ άλλοι ως φόρουμ κτλ
Πραγματικά δεν ξέρω ποιός χαρακτηρίζεται πως...
Θα ήθελα κάποιος να μου λύσει την απορία και να μου εξηγήσει τις διαφορές.

Ωστόσο θεωρώ ότι ένα φόρουμ διέπεται από μια σειρά κανόνων που τα μέλη ακολουθούν.

Υπάρχει τόση ελευθερία και τόσες δυνατότητες που πραγματικά μπορούμε να κάνουμε ότι θέλουμε.

Ωστόσο για ποιό λόγο να έχουμε τόση ομαδοποίηση και κατηγοριοποίηση όταν γράφουμε σε άσχετα θέματα άσχετα σχόλια?

Δεν είναι σοβαρό, εκφράζω την προσωπική μου άποψη.

Το φόρουμ αυτό θεωρώ ότι είναι σαν ένα καλό βιβλίο για κάκτους, ξαναδιαβάζεται πολλές φορές.

Υπάρχουν τόσοι άλλοι χώροι που μπορεί κάποιος να λειτουργήσει με απόλυτη ευελιξία και ελευθερία.

Εξάλλου το ίδιο ισχύει και εδώ. Υπάρχουν κατηγορίες για όλα τα θέματα ας τις χρησιμοποιήσουμε.

Για παράδειγμα αν θέλω να βρω με ποιές συνθήκες καλλιέργειας ευδοκιμεί η austrocylindropountia vestita σύμφωνα με την εμπειρία άλλων μελών, θα ψάξω στο αντίστοιχο θέμα γιατί αυτό θα μου φαίνεται πιο οικείο μετά από κάποιο καιρό και αυτό θα θυμάμαι καλύτερα.

Ευχαριστώ πολύ

Καλημέρα

mavirenes

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Jul 2013 :  12:20:43  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
χμμ!!...

quote:

αυτο να μην το ξαναπεις......

quote:
Ωστόσο θεωρώ ότι ένα φόρουμ διέπεται από μια σειρά κανόνων που τα μέλη ακολουθούν. (???)

Υπάρχει τόση ελευθερία και τόσες δυνατότητες που πραγματικά μπορούμε να κάνουμε ότι θέλουμε.

Ωστόσο για ποιό λόγο να έχουμε τόση ομαδοποίηση και κατηγοριοποίηση όταν γράφουμε σε άσχετα θέματα άσχετα σχόλια?

η....αναμαρτητη να πεταξει πρωτη την πετρα.....!!!!

ΥΓ δεν πολυ-καταλαβα γιατι το εγραψες αυτο...ειδες ποτε κανενα να βγαινει εκτος θεματος εδω μεσα???

http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=853
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Jul 2013 :  18:38:56  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

χμμ!!...

αυτο να μην το ξαναπεις......

Εννοώ ότι ενώ μου αρέσουν να είναι όλα τακτικά και συμμαζεμένα συνήθως γίνεται ένας χαμός σε ότι καταπιάνομαι... αλλά ίσως γιαυτό προσπαθώ τουλάχιστον να μην μεταφέρω αυτή την ακαταστασία στο λόγο μου

quote:
η....αναμαρτητη να πεταξει πρωτη την πετρα.....!!!!

φυσικά και δεν είμαι αναμάρτητη, η φυσική ροή του λόγου και η ζωντάνια του , ο αυθορμητισμός του έχει ως φυσική συνέπεια να μην μιλάμε και συνεπώς γράφουμε στυλιζαρισμένα ειδικά όταν κάνουμε χιούμορ,
έχω άδικο όμως? μπορούμε να κρίνουμε λιγάκι πρώτα τι πάει που και μετά να το κοτσάρουμε, δεν είπα ότι έγινε και καμιά καταστροφή, απλώς να το μαζέψουμε λίγο...

quote:
ΥΓ δεν πολυ-καταλαβα γιατι το εγραψες αυτο...ειδες ποτε κανενα να βγαινει εκτος θεματος εδω μεσα???

http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=853

ΟΥΠΣ!!!! Ε ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ...

αλλά δεν κύτταξα στο καφές και κουβεντούλα! πραγματικά θα το έβαζα εκεί, αν πίστευα ότι εκεί έπρεπε, καλά μπορεί να το τακτοποιήσει η Φωτεινή, να τα ενοποιήσει κτλ...

Μάλιστα!!!! συνειδητοποίησα ότι κατέληξα να απολογούμαι

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Jul 2013 :  17:28:51  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ειρήνη, καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου, φαντάζομαι ενοχλήθηκες απ' το θέμα σου για την Bukiniczia cabulica... απ' ό,τι είδα.
Όπως σου δειξε κι ο Κώστας στο παλαιότερο λινκ έχει συζητηθεί το θέμα...για τα εκτός θέματος. Εκείνα που έγραψα εκεί για το τι μπορεί να γίνει από τεχνικής άποψης ισχύει. Δηλαδή, δεν μπορούν να γίνουν τα πάντα. Μπορούν άσχετα σχόλια ή να μπαίνουν σε νέο θέμα όταν η συζήτηση οδηγεί αλλού με τίτλο τη νέα συζήτηση, μπορούν να μπουν σε νέο θέμα με γενικό τίτλο "διάφορα εκτός θέματος" όπως π.χ. στη συζήτηση με την Bukiniczia cabulica αφού τα εκτός θέματος δε συνιστούν ολοκληρωμένη συζήτηση ή συζήτηση που μπορεί κάποιος να συνεχίσει κλπ αλλά μία μικρή παρεμβολή κατά την άποψή μου ως χαιρετισμός μεταξύ δύο μελών... ή, τέλος, μπορούν να διαγράφονται εντελώς μετά από κάποιες μέρες.
Προσωπικά, θεωρώ ότι κάτι πιο χαλαρό, χαιρετισμός, μικρή παραπομπή σε κάτι που είναι όμοιο ή ταιριάζει κλπ δεν είναι υποχρεωτικά κακό, αλλά μάλλον και αυτό είναι θέμα προσωπικών προτιμήσεων και αντίληψης. Δεν είναι κακό με την έννοια ότι προσθέτει μία διαφορετική χροιά στην επικοινωνία, διότι το ότι είναι φόρουμ δε σημαίνει ότι είναι μία "αυστηρή" εγκυκλπαίδεια. Όντως, είναι σαν βιβλίο που ξαναδιαβάζεται και σε άλλα φόρουμ μπορεί να απαγορεύονται τέτοιου είδους σχολιασμοί. Θεωρώ ότι πιο "αυστηρή" μορφή έχει η ενότητα κάτω που παρουσιάζει τα γένη των κάκτων και τις οικογένειες παχυφύτων. Αλλά και εκεί αναρωτιέμαι, και θα ήθελα τη γνώμη σας, είναι "ενοχλητικό" όταν κάποιος βάλει μία φωτογραφία πολύ καλή κι από κάτω κάποιος σχολιάσει ότι είναι πολύ καλή, μπράβο κλπ; Αυτό θα ήθελα να το μάθω, πως αντιλαμβάνεστε τα όρια αυτά, εάν είναι έτσι κι έτσι αρέσει στους περισσότερους μπορούμε πολύ απλά αυτά να διαγράφονται και οτιδήποτε άλλο θέλουμε είτε να το γράφουμε σε ένα νέο θέμα με τίτλο: "συζητήσεις γύρω απ' τις εγκυκλοπαιδικές ενότητες" ή να το διαγράφουμε τελείως. Παρομοίως, οτιδήποτε προσωπικό να μην αναφέρεται καν στα ποστ των μελών παρά μόνο σε προσωπικό μεταξύ τους μήνυμα;

Για το ερώτημά σου σχετικά με το τι είναι φόρουμ και τι είναι blog, να σου πω ότι το φόρουμ, είναι συζητήσεις γύρω από κάποια θέματα και κάτω από ορισμένες υποκατηγορίες θεμάτων. Κάποιος κάνει ένα νέο θέμα όπου: παρουσιάζει, ρωτάει κλπ κι από κάτω απαντούν, σχολιάζουν κλπ γύρω απ' το συγκεκριμένο θέμα. Το blog είναι κάτι σαν ημερολόγιο όπου ο καθένας μπορεί να γράψει ένα άρθρο (στο blog του), δηλαδή, ανήκει σε κάποιον κι εκείνος ουσιαστικά αρθρογραφεί. Κάποιες φορές γράφουν και περισσότερα άτομα. O ιδιοκτήτης του blog γράφει ένα άρθρο-κείμενο κι από κάτω υπάρχει σχολιασμός (άλλα blog επιτρέπουν κι ανώνυμο σχολιασμό ενώ άλλα μόνο επώνυμο). Έτσι, αυτή είναι η βασική διαφορά, ότι το φόρουμ είναι ένας χώρος στον οποίο γράφουν περισσότεροι με τη μορφή που βλέπεις και σε αυτό το φόρουμ ενώ στο blog ένας ή λίγοι είναι οι συντάκτες (οι ιδιοκτήτες του blog) και διάφοροι περαστικοί ή τακτικοί αναγνώστες σχολιάζουν γύρω απ' το άρθρο-κείμενο.
Άλλη μορφή πιο "αυστηρή" που υπάρχει στο διαδίκτυο είναι εκείνη τύπου wikipedia όπου μπορούν να γράφουν συντάκτες διάφοροι γύρω από ένα θέμα (με σύνδεση των διαφόρων άρθρων μεταξύ τους) αλλά με τρόπο όπως είναι μία εγκυκλοπαίδεια (χωρίς...γεια χαρά, χαιρετισμούς κι άλλα.). Είχα ξεκινήσει κάτι τέτοιο πριν κάποια χρόνια για τη σελίδα εδώ, θα το κοιτάξω εάν μπορέσω να το προχωρήσω μελλοντικά κάποια στιγμή ώστε εκεί να συμμετέχει όποιος θέλει γι' αυτή την "εγκυκλοπαιδική μορφή".
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Jul 2013 :  22:01:10  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλησπέρα!

Δεν αγανάκτησα!
Και η παρατήρηση δεν αφορά μόνο στο θέμα της Bukiniczia.
Και αλλού συμβαίνει.

Συμβουλή είναι και προτροπή προς τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ.
Δεν είπα να στυλίζάρουμε τελείως τα γραφόμενα.

Όπως νομίζει ο καθένας λειτουργεί απλώς εγώ ενοχλούμαι.
Και το εκφράζω μιας και είναι ολοφάνερο ότι ασχολούμαι συχνά με το φόρουμ.
Το εκφράζω όπως εξέφρασα και την ενόχλησή μου για τα greeklish.

Ενοχλούμαι έστω και λίγο. απόψεις είναι αυτές.
Για παράδειγμα όταν συμμετέχω στο FB σε ειδικές ομάδες πχ ferocactos, περιμένω να δω αναρτήσεις σχετικά με αυτό το γένος.
Αν δω αναρτήσεις για μαμμιλάριες και παχύκορμα μπορεί να μου αρέσουν τρομερά οι φωτογραφίες τους αλλά εκνευρίζομαι δεδομένου ότι υπάρχουν εκατοντάδες ομάδες, διαφορετικές και ανάλογες με το είδος που ενδιαφέρει.
Και δεν είμαι η μόνη.

Νοιώθω πάντως ότι ανοίγοντας αυτό το θέμα θεωρήθηκα κατήγορος και μετά κατηγορούμενη και δεν θά 'πρεπε γιατί πραγματικά πιστεύω ότι έχω δίκιο.

Θα σας φαινόταν σωστό ας πούμε να πάω στο θέμα του Χρήστου και να δημοσιεύσω φωτογραφία ενός φυτού που μου χάλασε?
Εγώ δεν θα το έκανα όταν μάλιστα ο ίδιος ο Χρήστος δεν το έχει αναφέρει σε σχόλιό του.
Πχ μου χάλασε η τάδε μαμμιλάρια, θα μπορούσα να κάνω μια ανάρτηση και να πω ναι και μένα κύττα έτσι έγινε φωτό κτλ...

Θα ήταν πλήρως αποδεκτό σε αυτή την περίπτωση. Στο άσχετο όμως?
Πως θα φαίνονταν?

Τέλος πάντως μακρυγόρησα, νομίζω έχω γίνει κατανοητή.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Jul 2013 :  23:44:15  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ειρήνη δε θεωρώ ότι είσαι λάθος.
Αυτά που έγραψα ήταν προς ενημέρωση και διατύπωσα και κάποιες ερωτήσεις. Να θεωρήσω ότι η απάντησή σου είναι: "ναι, να διαγράφονται τα άσχετα;". Γιατί, στο τι κάνει ο καθένας, και στο να το "απαγορέψουμε".... είμαστε όλοι οι άνθρωποι τόσο διαφορετικοί (που καμιά φορά αναρωτιέμαι πώς καταφέρνουμε και επικοινωνούμε-συμβιώνουμε) που και κάτι τέτοιο ακόμη θα το εκλάμβαναν διαφορετικά ή παρόλα αυτά θα έκαναν κάτι άλλο... Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το φόρουμ κι ο κάθε χώρος είναι αυτό που τον κάνουν πρωτίστως οι συμμετέχοντες. Όπως λες, κι εγώ δε θα μπω στο άσχετο να βάλω κάτι άσχετο. Δε μου αρέσει κι εμένα. Αυτό που μπορεί να γίνει είναι η αντιμετώπιση τέτοιων περιπτώσεων. Π.χ με τη διαγραφή τους (εάν δεν έχει νόημα η μεταφορά σε νέο θέμα)

Π.χ. σε ένα θέμα πρόσφατα ένα νέο μέλος έβαλε φωτογραφίες αλλά δεν ήξερε πώς, τελικά έβαλε μόνο τα λινκ. Το θέμα του αφορούσε τους κάκτους του. Απάντησες κι εσύ εκεί στο θέμα ότι μπορεί να το κάνει. Απάντησα κι εγώ βάζοντας μία εικόνα ώστε να καταλάβει εύκολα τι εννοούμε (παρόλο που υπάρχει θέμα με ακριβείς οδηγίες, όμως λάθη συμβαίνουν, δε σκεφτόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο και είναι σεβαστό ότι κάποιος στην προσπάθειά του να καταλάβει κάτι χρειάζεται να του δώσουμε οδηγίες με έναν πιο συγκεκριμένο τρόπο). Στο θέμα αυτό θα μπορούσαμε να του δώσουμε και οι δύο μας τις οδηγίες μας με προσωπικό μήνυμα. Μπορούν να διαγραφούν αυτές οι άσχετες με το θέμα απαντήσεις μας...Απλώς, από την εμπειρία μου ξέρω ότι η γνώση πολλές φορές είναι προσβάσιμη με διαφορετικό τρόπο στον καθένα μας, γι' αυτό δείχνω σχετικά μία ανεκτικότητα ως διαχειρίστρια. Εάν ενοχλούν, όμως, μπορούν από εδώ και στο εξής να διαγράφονται.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Jul 2013 :  09:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλημέρα! καλή εβδομάδα!

Όχι δεν θεωρώ σωστό να διαγράφονται σχόλια κανενός
το βρίσκω...αντιδημοκρατικό.
Εξάλλου κι εγώ η ίδια πάω από το ένα θέμα στο άλλο,

σε... "παραπτώματα", που βγάζουνε μάτι αναφέρομαι

Από την άλλη βέβαια εσύ έτσι θα έχεις περισσότερη δουλειά,
να τα συμμαζεύεις να μεταφέρεις εννοώ τα άσχετα στα σχετικά.

Είναι στη δική σου κρίση, ως διαχειρίστρια του φόρουμ τι θα αποφασίσεις τελικά.

Όλη αυτή η κουβέντα γίνεται προς γνώση και συμμόρφωση
για να ακολουθούνται κάποιοι κανόνες, στο χαλαρό...

Δεν παίρνουμε κεφάλια, ούτε στήνουμε ανθρώπους στον τοίχο...

Στο τέλος θα καταλήξουμε να γράφουμε στο φόρουμ εσύ, εγώ και ο αν τους πάρουμε όλους ...από τα μούτρα.

Να αναφέρω χαρακτηριστικά σχετικά με τους κανόνες ότι μπήκα σε ομάδα στην οποία επιτρέπονταν μόνο Αγγλικά και Γερμανικά και σημειωτέον δεν αναφερόταν πουθενά γραπτώς στους κανόνες της ομάδας. Το πρώτο μου σχόλιο ήταν καλημέρα σε όλους στα ελληνικά για να δηλώσω και την καταγωγή μου και έπεσε χέρι.
Μου έστειλαν επίσης το λινκ με τους διεθνείς κανονισμούς για το διαδίκτυο!!! ( και φυσικά εμφανίστηκε και γραπτός κανόνας )όλα αυτά για ένα καλημέρα ε?
Απίστευτο και όμως αληθινό.
Μετά βέβαια έπεσε και δικό μου χέρι σχετικό με την ανθελληνική προπαγάνδα αλλά αυτό είναι άσχετο επί του παρόντος.
Δεν θυμάμαι αν σας το έχω ξαναπεί αυτό το περιστατικό

Σε άλλο φόρουμ που υπήρχαν φωτογραφίες ειδών υπό μορφή εγκυκλοπαίδειας, έγραψα από κάτω πανέμορφο και έφαγα επίσης χέρι δηλαδή Ειρήνη παρακαλώ μην δημοσιεύεις σχόλια στο τάδε θέμα δεν επιτρέπονται κτλ.

Αυτά.

mavirenes

Edited by - mavirenes on 22 Jul 2013 09:16:40
Κορυφή σελίδας

Ελένη
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Jul 2013 :  17:12:06  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
Να ειδοποιήσω εκ των προτέρων οτι είμαι συνειδητά εκτός θέματος.

Λοιπόν, για να τα πάρουμε με τη σειρά...

quote:
Όχι δεν θεωρώ σωστό να διαγράφονται σχόλια κανενός
το βρίσκω...αντιδημοκρατικό.

...και πολύ καλά κάνεις!!!

quote:
Εξάλλου κι εγώ η ίδια πάω από το ένα θέμα στο άλλο,

...πλουτίζοντας έτσι το περιεχόμενο του forum.

quote:
να μεταφέρεις ...τα άσχετα στα σχετικά.

Αν ξεκινήσουμε κουβέντα τι είναι σχετικό με τι και τι είναι άσχετο είναι σίγουρο οτι θα καταλήξουμε σε καβγά.

quote:
Δεν παίρνουμε κεφάλια, ούτε στήνουμε ανθρώπους στον τοίχο...

Στο τέλος θα καταλήξουμε να γράφουμε στο φόρουμ εσύ, εγώ και ο αν τους πάρουμε όλους ...από τα μούτρα.

Να είσαι σίγουρη!
Εδώ είναι Ελλάδα, οι βορειοευρωπαϊκές εμμονές δεν περνάνε!

quote:
Να αναφέρω χαρακτηριστικά σχετικά με τους κανόνες ότι μπήκα σε ομάδα στην οποία επιτρέπονταν μόνο Αγγλικά και Γερμανικά και σημειωτέον δεν αναφερόταν πουθενά γραπτώς στους κανόνες της ομάδας. Το πρώτο μου σχόλιο ήταν καλημέρα σε όλους στα ελληνικά για να δηλώσω και την καταγωγή μου και έπεσε χέρι.
Μου έστειλαν επίσης το λινκ με τους διεθνείς κανονισμούς για το διαδίκτυο!!! ( και φυσικά εμφανίστηκε και γραπτός κανόνας )όλα αυτά για ένα καλημέρα ε?
Απίστευτο και όμως αληθινό.

Σε κάποια συζήτηση για τα greeklish, ίσως θυμάσαι που είχα γράψει οτι σε γαλλικό ιστότοπο δέχθηκα σφοδρή επίπληξη γιατί έγραφα χωρίς τόνους.
Ο λόγος ήταν οτι δεν τους διαθέτει το πληκτρολόγιό μου.

quote:
Μου έστειλαν επίσης το λινκ με τους διεθνείς κανονισμούς για το διαδίκτυο!!!

Καλά, αυτό είναι απλώς απίστευτη αγένεια...

quote:
Σε άλλο φόρουμ που υπήρχαν φωτογραφίες ειδών υπό μορφή εγκυκλοπαίδειας, έγραψα από κάτω πανέμορφο και έφαγα επίσης χέρι δηλαδή Ειρήνη παρακαλώ μην δημοσιεύεις σχόλια στο τάδε θέμα δεν επιτρέπονται κτλ.

Με άλλα λόγια δεν επιτρέπεται να πεις τη γνώμη σου.
Μα καλά, σε forum του εθνικοσοσιαλιστικού κόμματος μπήκες???
Στο κάτω-κάτω υπάρχει τρόπος να "κλειδώσουν" το θέμα αν πραγματικά τα σχόλια ενοχλούν.

Με λίγα λόγια, οι κανόνες είναι υπέροχο πράγμα και καλό είναι να τηρούνται.
Τίθενται για να κάνουν τη συνύπαρξή μας σε κάθε δεδομένο χώρο (φυσικό ή διαδικτυακό) πιό εύκολη και ομαλή.
Όταν όμως φτάνουμε στο σημείο να φοβόμαστε να μιλήσουμε μην τυχόν και βγούμε εκτός θέματος το νόημα έχει χαθεί.
Εκεί μιλάμε για κατάχρηση.

Αυτά και ελπίζω να είμαι τελείως εκτός θέματος.

Edited by - Ελένη on 22 Jul 2013 17:16:45
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Jul 2013 :  18:30:06  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
με λιγα λογια...
ολοι πιανουμε την "κουβεντα" και παμε το θεμα οπου νανε.....αυτο αν εχει ενα "μετρο" ειναι καλο!! αν ξεφυγει (λιγο)ισως καποιος ενοχληθει ισως και οχι...οποτε και αυτο ψιλο-αποδεκτο ειναι ..σοβαρο προβλημα για να πω την αληθεια οσο ειμα στο φορουμ 1 η 2 φορες ειδα ..συνηθως τα "λαθη" αυτα τα κανουν νεα μελη που δεν εχουν μπει ακομη στο πνευμα λειτουργειας του φορουμ ..έκει φυσικα πρεπει να δειξουμε κατανοηση....

και για να ειμαι και εγω μεσα στο εκτος θεματος εχω να πω για της ομαδες που λεει η Ειρηνη....οτι τους εχω χ$%$#^ς και τους αφηνω να χαρουν μονοι τους την ομαδαρα τους...

Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Jul 2013 :  20:04:07  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
Όπως είπε κι ο Κώστας το κλειδί είναι να καταλάβουμε ότι το forum ΔΕΝ είναι chat room. Και επίσης ότι δεν είναι μόνο για τους "πιστούς" και τους εγγεγραμμένους χρήστες. Το γεγονός ότι το forum βγαίνει στις πρώτες θέσεις στις μηχανές αναζήτησης σε ότι search αφορά τους "κάκτους" σημαίνει ότι υπάρχουν και πολλοί που μπαίνουν χωρίς να γράφουν και άρα πρέπει να τους έχουμε κι αυτούς στο μυαλό μας.

Πιστεύω επομένως ότι στα θέματα που ανοίγονται και έχουν πολύ συγκεκριμένο αντικείμενο που μπορεί να αφορά και κάποιον άλλο πχ - φροντίδα/σάπισμα είδους "τάδε" - θα πρέπει τα άσχετα σχόλια να διαγράφονται.

Σε θέματα που έχουν γενικό ύφος και ενδεχομένως μπορεί και να μην αφορούν κανέναν άλλο - πχ "σας παρουσιάζω τη συλλογή μου" - να είμαστε πιο χαλαροί.

Διότι να πω την αμαρτία μου είναι εκνευριστικό να ψάχνεις για κάτι συγκεκριμένο και να χάνεις το χρόνο σου διαβάζοντας σχόλια τύπου "καλημέρα-καλησπέρα-πολύ γλυκούλα η φωτογραφία σου-τι ωραία γλάστρα είναι αυτή από που την πήρες- έλα ρε θεσ/κη μένεις κτλ κτλ κτλ (οι ατάκες αυτές είναι φανταστικές/δικές μου για αποφυγή παρεξηγήσεων).
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Jul 2013 :  23:45:14  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Αν κ δν μου πεφτει λογος γιατι ειμαι καινουργια στο φορουμ ενω εσεις ειστε παλιοι νομιζω{αν μου επιτραπει να πω την γνωμη μου και να μην παρεξηγηθω}οτι εχετε δωσει μεγαλη διασταση στο θεμα.Ενταξει η αληθεια ειναι οτι ξεφευγουμε αρκετα συχνα αλλα αυτο τ φαινομενο ειναι συνηθες γιατι η μια κουβεντα φερνει την αλλη,τωρα αν αυτο δεν πρεπει να γινεται πρεπει να βρουμε το που θα γινονται αυτες οι συζητησεις,ασ πουμε στα γενικα για παραδειγμα.Συγνωμη για την παρεμβαση με εκτιμηση και σεβασμο στο φορουμ.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jul 2013 :  08:40:43  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα Κική!
Φυσικά και σου πέφτει λόγος.
Το φόρουμ αυτό δεν είναι ένα άντρο των παλιών μελών που κάνουν "κουμάντο" στους υπολοίπους.
Στο φόρουμ γράφουμε όλοι ανεξαρτήτως παλαιότητας ή εμπειρίας στην καλλιέργεια των φυτών που μας ενδιαφέρουν.
Ούτε ζητείται προέγκριση από το διαχειριστή για να αναρτηθεί μια δημοσίευση.
Απόψεις διατυπώνουμε και γενικώς επικοινωνούμε, όλοι.
Οπότε πολύ καλά έκανες και σχολίασες και για μένα προσωπικά ΟΛΑ τα σχόλια των νέων μελών είναι κάτι παραπάνω από καλοδεχούμενα από την άποψη ότι θα θέλουμε να σας βοηθήσουμε, να μεταφέρουμε τις γνώσεις μας και να σας τσιγκλίσουμε...( να γλυτώσω κι εγώ λιγάκι από το κράξιμο του .

Δεν έχουμε δώσει μεγάλη διάσταση.
Κάθε τι έχει τη δική του διάσταση και σημασία για τον καθένα.
Απλώς το συζητάμε.

Σίγουρα η μια κουβέντα φέρνει την άλλη. Και αυτό κάνει το φόρουμ ενδιαφέρον.
Το νόημα της παραπάνω συζήτησης είναι να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί.
Πχ τώρα που το θυμήθηκα, άνοιξα θέμα γκλοξίνια και όταν μου ανέφερες για την δικιά σου πόσο καλά πάει σου έγραψα: πήγαινε στο θέμα γκλοξίνια και βάλε φωτό, γράψε πως την καλλιεργείς κτλ.
Προτίμησες να τη βάλεις στο θέμα κάκτοι τα μωρά μου αν θυμάμαι καλά.
Ένα μέλος του φόρουμ που δεν έχει παρακολουθήσει τη συζήτηση αν τυχόν θέλει να δει κάτι για την γκλοξίνια δεν θα πάει στο κάκτοι τα μωρά μου αλλά στο θέμα γκλοξίνια και συνεπώς δεν θα δεί ούτε τις όμορφες φωτογραφίες σου ούτε τα σχόλιά σου για το πως την καλλιεργείς.
Το ίδιο και κάποιος αναγνώστης που δεν είναι μέλος του φόρουμ.
Σου αναφέρω τα πιο πάνω ως παράδειγμα και όχι σαν παρατήρηση.

Κατάλαβες τώρα τι εννοώ και γιατί το έθεσα ως θέμα συζήτησης?

Και μη ζητάς συγνώμη Κική μου! όλα μια χαρά είναι.

Και παρεπιπτόντως τι έγινε? που πήγατε νέα μέλη? περιμένουμε αναρτήσεις σας!

(ΥΓ και υστερόγραφο εκτός θέματος : θέλω κι εγώ Παναγιώτη και Iro να μάθω για εκείνη τη οπούντια ποια είναι, έχω μια κούτσικη από κομματάκι φτιάξει)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 23 Jul 2013 08:47:08
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jul 2013 :  09:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα κι από εμένα.

Ειρήνη, δεν κατάλαβα τι εννοείς με τις ομάδες αυτές που έγραψες πιο πάνω, εννοείς στο fb ή κάποια ελληνική σελίδα-φόρουμ (που επιτρέπει μόνο ξένες γλώσσες);
Συμφωνώ μ' αυτό που λέει ο Χρήστος, ότι δηλαδή τα φόρουμ δεν είναι chat room. Αυτή είναι πιο εύστοχη σύγκριση από εκείνη με το blog. Για θέματα χαλαρής απλής συζήτησης καλώς είναι να χρησιμοποιούμε τις ενότητες "Εκτός θέματος" και "Καφές και κουβεντούλα". Κι όταν σε κάποιον έρθει μια ιδέα διαβάζοντας ένα θέμα, ας δημιουργήσει εκεί ένα νέο θέμα (αν δεν υπάρχει ήδη σχετικό) ώστε να γράψει εκεί τις σχετικές παρατηρήσεις του κι όχι σε αυτό που του ήρθε η ιδέα (με αποτέλεσμα να είναι εκτός θέματος)

Συμφωνώ και μ' εσένα Ειρήνη ότι όντως, κάποια θέματα είναι πιο σωστό να μπαίνουν σε χώρο όπου πιο εύκολα μπορούν να βρεθούν αργότερα και στην περίπτωση που ανέφερες, θα μπορούσε π.χ. η Κικη να βάλει τις φωτογραφίες και στο δικό της θέμα αλλά και στο άλλο που της υπέδειξες. Αυτό δεν είναι κακό. Όπως π.χ. κάποιος μπορεί να βάλει φωτογραφίες ανθοφορίας στα θέματα ανθοφοριών αλλά και κάτω στις "εγκυκλοπαιδικές" ενότητες.
Και με τον Κώστα συμφωνώ με την έννοια ότι πρόκειται για φόρουμ κι όχι για εγκυκλοπαίδεια οπότε δε γίνεται να απαγορευτεί οτιδήποτε πάει λίγο πιο πέρα, έτσι ώστε να φοβάται κανείς να γράψει κιόλας. Και, φυσικά, κατανόηση στα νέα μέλη
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jul 2013 :  09:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Καλημέρα κι από εμένα.

Ειρήνη, δεν κατάλαβα τι εννοείς με τις ομάδες αυτές που έγραψες πιο πάνω, εννοείς στο fb ή κάποια ελληνική σελίδα-φόρουμ (που επιτρέπει μόνο ξένες γλώσσες);
Συμφωνώ μ' αυτό που λέει ο Χρήστος, ότι δηλαδή τα φόρουμ δεν είναι chat room. Αυτή είναι πιο εύστοχη σύγκριση από εκείνη με το blog. Για θέματα χαλαρής απλής συζήτησης καλώς είναι να χρησιμοποιούμε τις ενότητες "Εκτός θέματος" και "Καφές και κουβεντούλα". Κι όταν σε κάποιον έρθει μια ιδέα διαβάζοντας ένα θέμα, ας δημιουργήσει εκεί ένα νέο θέμα (αν δεν υπάρχει ήδη σχετικό) ώστε να γράψει εκεί τις σχετικές παρατηρήσεις του κι όχι σε αυτό που του ήρθε η ιδέα (με αποτέλεσμα να είναι εκτός θέματος)

Συμφωνώ και μ' εσένα Ειρήνη ότι όντως, κάποια θέματα είναι πιο σωστό να μπαίνουν σε χώρο όπου πιο εύκολα μπορούν να βρεθούν αργότερα και στην περίπτωση που ανέφερες, θα μπορούσε π.χ. η Κικη να βάλει τις φωτογραφίες και στο δικό της θέμα αλλά και στο άλλο που της υπέδειξες. Αυτό δεν είναι κακό. Όπως π.χ. κάποιος μπορεί να βάλει φωτογραφίες ανθοφορίας στα θέματα ανθοφοριών αλλά και κάτω στις "εγκυκλοπαιδικές" ενότητες.
Και με τον Κώστα συμφωνώ με την έννοια ότι πρόκειται για φόρουμ κι όχι για εγκυκλοπαίδεια οπότε δε γίνεται να απαγορευτεί οτιδήποτε πάει λίγο πιο πέρα, έτσι ώστε να φοβάται κανείς να γράψει κιόλας. Και, φυσικά, κατανόηση στα νέα μέλη

Γειά σου Φωτεινή!
Σε ομάδα στο FB αναφερόμουν ειδικά για το γένος weingartia είναι ανοιχτή ομάδα,
Δεν θυμάμαι αν έχω αναφέρει τα σχετικά στο φόρουμ. αν τα βρω θα ανοίξω θέμα

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jul 2013 :  16:45:04  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπερα σε ολη την παρεα.Εχω να απαντησω στην παρατηρηση της Ειρηνης ευτυχως που το εθεσες{για την γκλοξυνια}και ετσι καταλαβα πολυ καλυτερα τη σειρα που επικρατει στο φορουμ.Εγω μεχρι τωρα αναρρωτιομουν που ειναι ολα τα παιδια?Δεν βλεπει κανεις τις φωτο μου να μου κανει κανα σχολιο?Τωρα μαλιστα πως να μπουνε τα παιδια ετσι απ το πουθενα στο....κακτοι τα μωρα μου και να δουν την γκλοξυνια η'την σεφλερια που ειναι ΤΕΡΑΣ κι οτιναναι?Επομενο δεν ειναι?Απορω πως το περιμενα.Απ την αλλη στα αλλα φορουμ που ειμαι μελος δεν εχουν ταξη οπως ΕΔΩ και λιγο αποσυντονιστηκα δεν ηξερα που να γραψω τι νομιζα οτι γραφωντας στη σελιδα μου οτι ολοι ως δια μαγειας θα διαβαζανε αυτα που γραφω η' τις φωτο μου η'οτι ναναι τελοσπαντων.Τελος ευχαριστω για αλλη μια φορα την Ειρηνη η'και οποιον αλλον μου υποδειξει τι ειναι το σωστο για το φορουμ και τωρα που το ξερω θα ανοιγω κατευθειαν το θεμα που πρεπει και αναλογως θα πραττω.Με εκτιμηση ΚΙΚΗ.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jul 2013 :  17:42:07  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
πωπω!

πίκρααααααααα!

γιατί έτσι ρε παιδιά?
και μετά λέμε ποιός μεγαλοποιεί τα θέματα,
ποιός το τόσο το κάνει τόοοοοσο!!

κι ευχαριστώ την Ειρήνη και μπηχτές και μόνο που δεν έχουμε παίξει ...

ένα φόρουμ έχει κάποιους κανόνες, τα είπαμε αυτά, έχει επίσης μεγάλη ελαστικότητα στην εφαρμογή αυτών των κανόνων, τα ξαναείπαμε κι αυτά, έχει επίσης δημοκρατικότητα και ελευθερία στην έκφραση των απόψεων των μελών, κι αυτά τα ξαναείπαμε

το να κάνουμε προσωπικό ένα θέμα που είναι γενικό μπορεί να είναι απόέως και για,

δηλαδή πόσο οδυνηρό μπορεί να είναι για κάποιον να δεχθεί μια αθώα ελαφρώς αρνητική παρατήρηση!

Αχ κακομοίρα μου! δεν σε περίλαβαν ακόμη στα χεράκια τους καλά καλά οι παλιοί, να καταλάβεις από μπηχτή και να το ευχαριστηθείς

έλεος ρε Κικίτσα, ειλικρινά δεν το περίμενα να πειραχτείς τόσο, χώρια που το μπαλάκι δεν ήτανε μόνο για σένα

Σιγά τα ωά, είπαμε να γράφονται κάποια πράγματα στη σωστή κατηγορία, δεν έγινε και τίποτα κι άμα δεν το κάνετε!
Θέλετε το κάνετε, θέλετε όχι, δικαίωμά σας είναι.
Από εκεί και πέρα είναι στη διακριτική ευχέρεια του διαχειριστή,
(που τονίζω εγώ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ, είμαι απλό μέλος)
να διαχειριστεί τα όποια σχόλια όπως νομίζει, να βοηθήσει, να διορθώσει, να τα βάλει όπου θέλει.

Απλώς το φόρουμ έχει μια συγκεκριμένη δομή, για ευκολία του αναγνώστη.

Τι άλλο να πω πια?

Λες κι έχουμε να χωρίσουμε τίποτα!
Ε μα!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jul 2013 :  18:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
χώρια που συχνά πυκνά είναι και δύσκολο να αποφασίσει κανείς που μπαίνει τι!!!!!!!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jul 2013 :  18:42:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
συγκεκριμένα, ένας λόγος που έχω ανοίξει το θέμα, "πού να πω τον πόνο μου" είναι για να έχω την ευκολία να γράφω εκεί για τα φυτά μου χωρίς να ανοίγω δεκάδες άλλα θέματα και κουράζονται και οι άλλοι, οπότε ξέρουν όλοι ότι μόλις κάνουν κλικ στο θέμα μου θα δουν άμεσα τις νέες μου ...πατάτες

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Ελένη

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jul 2013 :  20:06:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
quote:
χώρια που συχνά πυκνά είναι και δύσκολο να αποφασίσει κανείς που μπαίνει τι!!!!!!!

Όπως προείπα
quote:
Αν ξεκινήσουμε κουβέντα τι είναι σχετικό με τι και τι είναι άσχετο είναι σίγουρο οτι θα καταλήξουμε σε καβγά.

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jul 2013 :  20:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
είχες δίκιο Ελένη μου!

Σε καυγά καταλήγουμε και καθόλου μα καθόλου δεν είχα τέτοια πρόθεση.
Άσε που φοβάμαι ότι αποθαρρύνθηκαν τα νέα μέλη και θα φοβούνται ή δεν θα θέλουν να γράψουν...
Τέλος πάντων ελπίζω με μια πιο ψύχραιμη ματιά να καταλάβουν το πνεύμα μου και ειδικά η Κική που μου άρεσε ο αυθορμητισμός της όταν εμφανίστηκε στο φόρουμ.

Τι να πω?
Προσπαθώ να εκφράζομαι με σαφήνεια και ειλικρίνεια, δεν λέω άλλα και άλλα εννοώ, ωστόσο την άποψή μου θα την πω, σε άλλους θα αρέσει σε άλλους όχι, έτσι έχουν τα πράγματα.

mavirenes

Edited by - mavirenes on 23 Jul 2013 20:56:20
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jul 2013 :  23:47:32  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ρε Ειρηνακι προς θεου εγω δεν θιχτηκα ουτε θυμωσα ουτε τιποτα μαλλον παρεξηγησες.Εγω αντιθετα σε ευχαριστησα τοσες φορες σαν πιο παλια που με βοηθησες που να γραψω τι.Και να σου και την αληθεια δεν επρεπε να μπλεχτω απ την αρχη γιατι δεν με αφορουσε αμεσα η' μπορει κ καθολου αλλα φαινεται δεν εχω παρει τα μαθηματα μου απ τη ζωη και συνεχιζω και ανακατευομαι εκει που δεν με σπερνουν.Θελω να με συγχωρησεις αν πηρες κατι στραβα κ με την πρωτη ευκαιρια να μου απαντησεις να ησυχασω.Ουτε πικρα ουτε μπηχτες.Δεν θελω να απολογηθω γιατι δεν νομιζω να εκανα κατι κακο παρερμηνευσες.Φιλια!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jul 2013 :  07:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλημέρα!
Όλα καλά λοιπόν!

για να σας δω νέα μέλη που εξαφανιστήκατε!

mavirenes

Edited by - mavirenes on 24 Jul 2013 08:19:19
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jul 2013 :  11:23:45  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλημερα κι απο μενα,ευχαριστω για ολα ηδη νοιωθω καλυτερα δεν θελω με τιποτα να εχουμε μεταξυ μας προστριβες.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Aug 2013 :  18:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
και πάλι η στριμμένη της παρέας!
δηλαδή εγώ
και επειδή αυτή η ενότητα ονομάζεται

ΣΧΟΛΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ

με το που βγάζουμε μια νέα φωτό, δεν ανοίγουμε και νέο θέμα για κάθε φωτό γιατί μετά γίνεται επίσης ο κακός χαμός

Ψάχνουμε πρώτα αν υπάρχει, ενότητα, θέμα για να την βάλουμε μαζί με τα σχετικά σχόλια

(Κική!!! για σένα κυρίως χτυπάει η καμπάνα) αλλά ισχύει για όλους

Γιατί το λέω αυτό? Και για ένα ακόμη λόγο.

Πρόσφατα μου έστειλε μήνυμα ένας άνθρωπος που με ρωτούσε για την καλλιέργεια της οπούντιας και επειδή υπάρχουν πολλές και αξιόλογες πληροφορίες ήδη γραμμένες στο φόρουμ, έκανα λίγο ψάξιμο και του πρότεινα να διαβάσει.

Παράλληλα όμως διαπίστωσα ότι το ίδιο αντικείμενο είχαν περισσότερα του ενός διαφορετικά θέματα, πράγμα κουραστικό για κάποιον και ειδικά για ένα νέο μέλος που δεν ξέρει ακόμη όλες τις λειτουργίες του φόρουμ και που ενδιαφέρεται τόσο σοβαρά όσο κάποιος που θέλει να βιοποριστεί
μέσα από την καλλιέργεια κάκτων.

μια καλή ιδέα είναι να χρησιμοποιήσεις την ενότητα εδώ
http://cactus.thelo.gr/forum/el/forum.asp?FORUM_ID=68

ή την ενότητα εδώ κυρίως αν πρόκειται για παρουσίαση

http://cactus.thelo.gr/forum/el/forum.asp?FORUM_ID=64

και να γράφεις στο ίδιο θέμα ότι αφορά αποκλειστικά στα φυτά σου και στην περίπτωση που δεν υπάρχει λόγος να ανοίξεις νέο θέμα.

Τονίζω ότι η πρόθεση είναι φιλική και η συμβουλή καλοπροαίρετη γιατί παρατήρησα ότι ανοίγεις συνεχώς νέα θέματα που μπορούν απλά να γίνουν αναρτήσεις σε ήδη υπάρχοντα θέματα.

όλοι την πατάμε και όλοι κάνουμε λάθη, αλλά λίγο παραπάνω προσοχή δεν βλάπτει

ΥΓ. Δεν θέλω παρεξηγήσεις. Αρκετές για σήμερα...

mavirenes

Edited by - mavirenes on 09 Aug 2013 18:17:55
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.34 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000