ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Χώμα κοκοφοινικα
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Υλικά - Αξεσουάρ - Κατασκευές
 Χώμα κοκοφοινικα
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

byronboy
New Member

Greece
55 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Jul 2013 :  02:50:05  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην byronboy  Απάντηση με παραπομπή
Χώμα κοκοφοινικα που στραγκιζει εύκολα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε;;;θέλω να κάνω αλλαγή και μου το πρότειναν!θελω γνώμες...

Nuxtofulakas
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 19 Jul 2013 :  04:43:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
καλησπέρα,
βλέπω ότι κι εσύ είσαι βραδινός τύπος .
Υποθέτω ότι το χώμα κοκοφοίνικα θες να το χρησιμοποιήσεις σε μείγμα και όχι μόνο του ε? ε?
Με βάση όσα ξέρω και έχω ακούσει το χώμα κοκοφοίνικα κάθε άλλο παρά στραγγίζει εύκολα και επίσης πολλές φορές δημιουργεί προβλήματα παρόμοια με αυτά της τύρφης που έχουμε αναφέρει σε όλα τα posts που μιλάμε για κακτοχώματα.
Εάν μάλιστα ο κοκοφοίνικας είναι αλεσμένος σε "σκόνη" (γιατί απ'ότι ξέρω υπάρχει και σε πιο ινώδη μορφή) τότε κρατάει το νερό ακόμα περισσότερο από την τύρφη και άρα οι κάκτοι σου θα έχουν σίγουρα "θέμα".
Προσωπικά όπου έχω δει να πουλάνε κοκοφοίνικα τον έχουν σαν "τούβλο" το οποίο σου λένε ότι πρέπει να το βρέξεις για να φουσκώσει και να πάρει το σωστό του μέγεθος (σε αντίθεση με το γνωστό κέικ που φουσκώνει μόνο του )

Άρα εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να μην το χρησιμοποιήσεις για τους κάκτους σου.

Η μόνη περίπτωση που έχω διαβάσει κάποια θετικά σχόλια για χώμα κοκοφοίνικα και κάκτους (πάντα σε μείγμα και όχι μόνο του) είναι αυτή της...σποράς και των σπορόφυτων, μιας και όπως λένε βοηθάει στη διατήρηση της υγρασίας (για να βλαστήσουν οι σπόροι) και έχει καλή ανθεκτικότητα στα algae και στους μύκητες.

Edited by - Nuxtofulakas on 19 Jul 2013 04:45:43
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Jul 2013 :  12:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
πιο καλα ειναι να τον αποφυγεις....γιατι εκτος απο αυτα που σου εγραψε ο φυλακας της νυχτας ....αν ο κοκοφοινικας ειναι σε ινωδη μορφη θα εχεις προβλημα στην μεταφυτευση...δηλ δεν θα μπορεις να "καθαρισεις" τη ριζα..
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.09 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000