ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Ta fyta mou
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τα φυτά μας - Συλλογές
 Ta fyta mou
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 5

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Oct 2013 :  00:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ Βασίλη, να σαι καλά !!!
Kαλώς ήρθες στο forum...

TzO
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Oct 2013 :  02:12:02  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή

TzO

Edited by - Theodoros on 29 Oct 2013 02:14:31
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Oct 2013 :  02:14:58  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή

TzO
Κορυφή σελίδας

cactus30
Junior Member

Greece
215 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Oct 2013 :  14:09:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην cactus30  Απάντηση με παραπομπή
Ωραια συλλογη !!!!!
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Oct 2013 :  19:21:34  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
μου αρεσει το "κοπαδι" πλειοσπιλων..!!
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Nov 2013 :  03:21:08  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή

TzO
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Nov 2013 :  03:23:24  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή

TzO
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Nov 2013 :  06:28:29  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα θοδωρή!

Εχθές κατάλαβα τη σχέση που έχουν τα χρωματιστά σου γλαστράκια με τους κάκτους ( τουλάχιστον τους μεξικάνικους ).
Οι προσόψεις των ταπεινών κατά τα λοιπά σπιτιών τους, είναι βαμμένες με έντονα όμορφα χρώματα.
Κάποια στιγμή βλέποντας τα βίντεο από το Μεξικό στην εκδήλωση της ΕΕΚΑΠ, θυμήθηκα εσένα και το μπαλκόνι σου, με τις χρωματιστές γλάστρες και ατ χρωματιστά αντικείμενα γενικότερα.

Τό' χεις.

Και η συλλογή σου αυξάνεται και πληθύνεται βλέπω. Μπράβο!

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Nov 2013 :  08:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Θεόδωρε μεγειά και να τα χαίρεσαι!
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Nov 2013 :  01:32:19  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή

TzO
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Nov 2013 :  01:35:07  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή

TzO
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Nov 2013 :  08:19:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Μέχρι στιγμής δεν έχω προσπαθήσει να ριζώσω σταπέλιες τέτοια εποχή, εννοώ με ψυχρό καιρό.
Πάντα τις ριζώνω άνοιξη ή καλοκαίρι με 100% μέχρι στιγμής επιτυχία.

Η εποχή είναι...πονηρή.

Περιμένω κι εγώ κάποια μοσχεύματα από μια φίλη εντός της εβδομάδας και θα σου πω πως σκοπεύω να χειριστώ τα δικά μου.

Πιθανότητες τέσσερις.

Να ριζώσουν.

Να μη ριζώσουν αλλά να επιβιώσουν σώες.

Να αφυδατωθούν.

Να σαπίσουν.

Πρόταση:

Αφήνουμε τα μοσχεύματα στην ησυχία τους στο πιο ζεστό μέρος του σπιτιού, μέσα στον περλίτη.

Τα ανασηκώνουμε από καιρό σε καιρό για να ελέγξουμε μήπως βγάλανε ρίζα.

Αν ναι, τα μεταφυτεύουμε σε κανονικό μίγμα χώματος το οποίο ψεκάζουμε αραιά και που γιατί χειμώνιασε και ουσιαστικά κόβουμε το νερό στις σταπέλιες.

Αν δούμε σημάδια αφυδάτωσης στα μοσχεύματα στον περλίτη, ψεκάζουμε ελαφρά με νερό ανακατεμένο με μηκυτοκτόνο.

Αν δούμε σάπισμα, κόβουμε όλο το χαλασμένο μέρος, κάνουμε μπάνιο το μόσχευμα σε νεοτοψίν ή το πασπαλίζουμε με θειάφι και το αφήνουμε να στεγνώσει πολύ καλά και ξαναρχίζουμε τη διαδικασία από την αρχή.

Καλή μας επιτυχία.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 18 Nov 2013 08:20:59
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Nov 2013 :  12:19:16  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα Ειρήνη, καλή εβδομάδα σε όλους!

Οι σταπέλιες είναι οι μόνες που έχω μέσα στο σπίτι, όλες ειναι ριζομένες (εκτός απο την μεςαία πίσο που μου έστειλε η ΕΥρυδίκη την Gigantea, αν και εχει βγάλει μπουμπούκι αυτές τις μέρες) και τις εχω σε κανονικο μιγμα που εφτιαξα.
Ακουσα πως δεν είναι καλό να εχουμε πέτρες στις σταπέλιες, δεν ξέρω αν ισχύει και για να μην τις εχω έτσι με σκετο μιγμα, προσθεσα επιφανειακά περλίτη για θέμα εμφάνισης.
Την orbea Variegata αν θυμάσε που μου ειχες στείλει δεν μπορεσα να την σώσω τελικά ούτε μετα την επεμβαση που εκανα.

Πολύ ενδιαφέρον οι οδηγίες που έγραψες, για εμάς τους αρχάριους.

TzO
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Nov 2013 :  13:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Theodoros

Καλημέρα Ειρήνη, καλή εβδομάδα σε όλους!

Οι σταπέλιες είναι οι μόνες που έχω μέσα στο σπίτι, όλες ειναι ριζομένες (εκτός απο την μεςαία πίσο που μου έστειλε η ΕΥρυδίκη την Gigantea, αν και εχει βγάλει μπουμπούκι αυτές τις μέρες) και τις εχω σε κανονικο μιγμα που εφτιαξα.
Ακουσα πως δεν είναι καλό να εχουμε πέτρες στις σταπέλιες, δεν ξέρω αν ισχύει και για να μην τις εχω έτσι με σκετο μιγμα, προσθεσα επιφανειακά περλίτη για θέμα εμφάνισης.
Την orbea Variegata αν θυμάσε που μου ειχες στείλει δεν μπορεσα να την σώσω τελικά ούτε μετα την επεμβαση που εκανα.

Πολύ ενδιαφέρον οι οδηγίες που έγραψες, για εμάς τους αρχάριους.

TzO

Θοδωρή μου!

Στις σταπέλιες αρέσει να ριζώνουν όπου ακουμπάνε, οπότε ορθώς δεν έβαλες πέτρα.
Τον περλίτη από πάνω να τον βγάλεις κατά τη γνώμη μου.
Θα βρωμίσει, θα φεύγει με τον αέρα και γενικώς θα το μετανιώσεις.
Μη σε απασχολεί για την ορμπέα. Το μόνο εύκολο. Θα σου στείλω πάλι.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Dec 2013 :  00:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή

TzO
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Dec 2013 :  00:48:10  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή

TzO
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Dec 2013 :  00:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή

TzO
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Dec 2013 :  01:22:22  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Kαλημέρα Θεόδωρε.Που είσαι εσυ?Γιατί χάθηκες?

Τι κουκλί είναι αυτό?Θες να συναγωνιστούμε στα κουκλάκια?Του'χεις βάλει και φορεματάκι?και κοτσιδάκι?τι μας λες?
Εμεις δεν έχουμε μαλλάκια ακόμα
Άλλο Yorkshire,άλλο Maltese.

Α!Ξέχασα,και τα φυτά σου ωραία είναι.Για μια στιγμή νόμισα πως το θέμα ήταν τα κουκλάκια μας.ΧΑ,ΧΑ,ΧΑ,ΧΑ!

Κική'
Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Dec 2013 :  01:49:40  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
ωραίος Θεόδωρε!
Keep it up!
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jan 2014 :  00:20:51  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή

Echinopsis Subdenudata

Crassula '' Buddha 's Temple''

???

Echinocereus pectinatus

TzO

Edited by - Theodoros on 23 Jan 2014 00:31:08
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jan 2014 :  00:27:36  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή

Mammillaria hahniana

Aloe Polyphylla

TzO
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jan 2014 :  00:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή

Echinocereus rigidissimus rubrispinus LAU 088

Hoya carnosa variegata

TzO

Edited by - Theodoros on 23 Jan 2014 01:01:04
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jan 2014 :  00:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή

Sulcorebutia rauschii Violett Body

Sulcorebutia rauschii HS 121

TzO

Edited by - Theodoros on 23 Jan 2014 01:00:04
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jan 2014 :  00:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή

Pleiospilos nelii '' Royal Flush ''

Haworthia . . .

TzO
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jan 2014 :  00:52:01  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή

Lithops ...

TzO
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.28 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000