ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Ta fyta mou
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τα φυτά μας - Συλλογές
 Ta fyta mou
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 5

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Sep 2013 :  15:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή
Γειά σου distar και καλώς ήρθες στο forum!
Σε ποια φώτο λες για την Agave?
Σε ευχαριστώ για το σχόλιο!!!

TzO
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Sep 2013 :  17:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή

TzO
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Sep 2013 :  18:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή

TzO
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Sep 2013 :  19:05:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
1) Mammillaria GRACILIS
2 + 6 ) Euphorbia aggregata ή enopla
3) Adromischus cooperii
4) κάποια Haworthia
7) Adromischus cristatus
8) Stapelia gigantea
9 + 10) Echinopsis oxygona
11) Parodia magnificus
12) Huernia schneiderana

Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Sep 2013 :  19:27:31  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπερα Θοδωρη.Το φυτο στην πρωτη φωτο ειναι αυτο που ειχαμε παρει μαζι απ'τα lidl?Γραψε λαθος,τωρα το ειδα στη σελιδα μου,δεν ειναι αυτο.

κικη'

Edited by - Κικη on 09 Sep 2013 19:33:42
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Sep 2013 :  21:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή
Ευρυδίκη Ευχαριστώ για την αναγνώριση και φυσικά για τα

TzO
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Sep 2013 :  21:10:26  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή
Όχι Κική δεν το έχω πάρει απο τα lidl, και δεν είναι ίδιο με αυτό που λες, αν και εγώ την austrocylindropuntia που λες πήγαινα να πάρω, αλλά επειδει μοιάζουν αρκετα και το πήρα πολύ βιαστηκά έχω αυτό τώρα το οποίο δεν ξέρω και όνομα παρεπιπτοντως, αν γνωρίζει κανεις!!!
Είναι η πρώτη φωτογραφία σ΄ αυτή την σελίδα για όποιον δεν κατάλαβε. Ευχαριστώ!!!

TzO

Edited by - Theodoros on 10 Sep 2013 02:43:40
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Sep 2013 :  21:16:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ναι δεν σου ειπα οτι εκανα λαθος?Το καταλαβα κ στο εγραψα κιολας.Το πρωτο φυτο που λες σου απαντησε η Ευριδικη τι ειδος ειναι.Πολυ ωραια τα φυτα σου παντως,μπραβο.

κικη'
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Sep 2013 :  23:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή
οχι τα 2 πρώτα δεν αναγνωριστηκαν!!! το Νο1 της Ευρυδίκης ξεκιναέι απο την 3 φώτο στην σελιδα. Ευχαριστώ.

Το 2 ξέρω ειναι opuntia microdasys.

TzO

Edited by - Theodoros on 09 Sep 2013 23:16:36
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Sep 2013 :  00:08:45  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή

TzO
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Sep 2013 :  00:20:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλα Θοδωρη,φανταστικο?????Σαν ζαχαρωτο φαινεται,ντονατς κ ετσι.Πρωτο,μπραβο.

κικη'
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Sep 2013 :  07:06:55  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλημέρα

huernia zebrina v insigniflora

είναι το φυτό σου, όχι ορμπέα

Ετοιμάζεται να ανθίσει και το δικό μου και ανυπομονώ!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Sep 2013 :  23:46:44  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ Ειρήνη για την διόρθωση!!!

TzO
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Sep 2013 :  09:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Theodoros

Ευχαριστώ Ειρήνη για την διόρθωση!!!

TzO

παρεπιπτόντως είναι πολύ πολύ ωραία!
άμα μεγαλώσει αρκετά θέλω ένα κομματάκι (στην περίπτωση που είναι διαφορετική παραλλαγή από το δικό μου)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Sep 2013 :  22:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή
Ειρήνη εννοείται οτι θα σου στείλω, δες πως θα είναι το δικό σου μόλις ανθήςη και πες μου!

TzO
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Sep 2013 :  22:42:51  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Oct 2013 :  15:35:11  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή

TzO
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Oct 2013 :  01:05:25  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Μπράβο Θόδωρε!

Όπως πάντα περιποιημένα, χρωματιστά και όμορφα τα γλαστράκια σου.

Το πρώτο και το πέμπτο, τα σπαθωτά (σανσιβέριες), είναι πολύ ωραία φυτά.
Πολύ "στυλάτα".
Κάποτε είχα δυο ρίζες, αλλά δυστυχώς μου χάλασαν (σάπισαν το χειμώνα).
Οπότε θα έλεγα λίγη παραπάνω προσοχή με την μικρή στην 5η θέση, το βότσαλο παρατείνει την υγρασία στο χώμα.

Το δεύτερο γλαστράκι, έχει πολύ ωραίο σχήμα, χρώμα και έδεσε τέλεια με τον κηροειδή και το λευκό βότσαλο.

Επίσης στο αμέσως επόμενο πήλινο με τις αλόες, έκανες ωραία σύνθεση.
Δείχνουν πολύ καλά οι μεγάλες πέτρες ανάμεσα στο χαλικάκι. Καλή επίλογη το μαύρο χρώμα.
Το συγκεκριμμένο πήλινο θυμίζει Ιαπωνικό κήπο (νομίζω κήπος του Ζεν λέγεται).
Μόνο που εκεί οι μεγάλες πέτρες έχουν συγκεκριμμένο συμβολισμό και πρέπει να είναι αυστηρά και μόνο τρείς και σε διαφορετικό μέγεθος μεταξύ τους.

Βλέπω το κακτάκι έχει ανθάκι. Ωραίο! Τυλιγμένο στο βαμβάκι!
Και ετοιμάζει κι άλλο...

Μια παράκληση: Καλό είναι να αριθμείς τις φώτο για να διευκολύνεται η κουβέντα και βεβαίως οποιαδήποτε πιθανή αναγνώριση

Μια συμβουλή: Είναι πολύ προτιμότερο οι φωτογραφίες να βγαίνουν σε φυσικό φωτισμό, δηλαδή τη μέρα και έξω (είτε στον ήλιο είτε σε σκιά). Τα χρώματα έτσι είναι πιο ζωντανά, αλλά κυρίως βγαίνουν πολύ πιο καθαρές οι φωτογραφίες.
Η λάμπα δημιουργεί έντονο κόκκο. Π.χ. πρόσεξε στο πρώτο πράσινο γλαστράκι πόσο έντονα φαίνονται κάτι μαύρα στίγματα, ενώ το χρώμα του είναι καθαρό πράσινο.
Το φλας επίσης σκοτώνει πολλές αποχρώσεις και βγαίνουν πιο "φτωχές" φωτογραφίες.

Edited by - Basil on 02 Oct 2013 01:09:36
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Oct 2013 :  15:39:54  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή

TzO
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Oct 2013 :  15:42:52  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή
Beaucarnea recurvata

TzO

Edited by - Theodoros on 14 Oct 2013 15:54:25
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Oct 2013 :  15:45:30  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή

TzO
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Oct 2013 :  15:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή

TzO
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Oct 2013 :  15:55:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπερα Θεοδωρε,που εισαι εσυ?Παρεπιπτοντως συγνωμη που εξαφανιστηκα για λιγο αλλα ψηνεται τ μικρο μου απο πυρετο,εγω τη μεση μου,αφηστε τα.Ωραια τα φυτακια σου,αυτα στα πρωτα γλαστρακια τα'χω κ εγω,ποια ειναι?Εγω εχω ενα.
Υ.Γ:τι πετρουλες χρησιμοποιεις για την διακοσμηση?

Κικη'

Edited by - Κικη on 14 Oct 2013 15:59:02
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 14 Oct 2013 :  23:28:29  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή
Γεια σου Κική, περαστικά σας!!! Γεια τα φυτά που λες είναι Gasteria αλλά δεν ξέρω ποια, δεν το έψαξα ακόμα. Η δικιά σου πρέπει να είναι κάποια άλλη από ότι είδα στις φώτο σου.
Τις πέτρες τις μαζεύω μόνος μου από το ποτάμι όπως και την άμμο για το μίγμα που φτιάχνω.

TzO
Κορυφή σελίδας

Basilis bsl
Junior Member

Greece
113 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Oct 2013 :  23:50:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basilis bsl  Απάντηση με παραπομπή
Γεια σου Θεοδωρε!!!
φαταστικη η συλογη σου και πολυ προσεγμενη!!!!!
Καλη συνεχεια!!!
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.31 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000