ΚΑΚΤΟΣ - Forum - κακτοι......τα μωρα μου
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Τα φυτά μας - Συλλογές
 κακτοι......τα μωρα μου
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 5

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Jul 2013 :  15:34:17  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ο αγαπητος Κωστας που ηταν τοσο καιρο?Κ ξαφνικα το πειραχτηρι εμφανιστηκε.Οσο για τν φιλη μου Ειρηνη να τς πω οτι ξερω οτι φταιει τ νερο κ ο ηλιος για τν γλοξυνια τωρα τι να σου πω αλλο ισως να μν πεταγες τς βολβους και να τους φυτευες παλι το Μαρτιο οπως κανω κι εγω πως αλλιως?Μηπως δν εχετε καλο κλιμα?Παιζουν ρολο πολλα.
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Jul 2013 :  15:37:54  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Jul 2013 :  15:39:43  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Jul 2013 :  15:42:44  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή

Edited by - Κικη on 25 Jul 2013 00:47:30
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Jul 2013 :  15:44:50  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Η τελευταια φωτο ειναι τ καμαρι μου εδω κ 20 χρονια.Ε??????
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Jul 2013 :  20:49:45  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλωσοριζω το νεο μελος tzogeorgiadis.Kαλως ηρθες και περιμενουμε φωτο απ τα λουλουδακια σου
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Jul 2013 :  00:16:57  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Παιδια που χανεστε ολη μερα?Μα καλα δν μπαινει κανεις?Αν δουλευετε το καταλαβαινω ομως.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥΥΥΥΥ!!!!!!
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Jul 2013 :  00:02:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπερα στο παρεακι.Διαβασα τα σχολια τς Ειρηνης κ δν καταλαβα τ εγινε?Βγηκε καποιος εκτος θεματος?
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jul 2013 :  18:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ όμορφα και υγειή τα φυτά σου φένονται Κική, μάλλον έχεις βρεί το νόημα να τα κρατάς σε τέλεια φόρμα.
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jul 2013 :  19:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
συμφωνώ με το Θοδωρή ( αν σε έχω πει Γιώργο πουθενά γράψε λάθος)
τελικά το ένστικτο και η αγάπη προς τα φυτά είναι αυτό που χρειάζονται για να είναι ευτυχισμένα
το πολύ ψειψίρισμα συχνά έχει ολέθρια αποτελέσματα (βλέπε τη δεκάδα και των λιθώπων που ε΄χασα πρόσφατα και θα καταλάβεις)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Jul 2013 :  21:29:17  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Να σας πω παιδια εχω δωσει τη μιση μου ζωη και παραπανω στα φυτα μου χωρις υπερβολες.Τα λατρευω και γενικα πεφτει πολυ φροντιδα καθημερινα για ωρες.Ισως ειμαι λαθος σε μερικα πεφτω κι εγω λιγο εξω μην νομιζετε αλλα σε γενικες γραμμες ολοι μου λενε για τα φυτα μου οτι ειναι σε αριστη κατασταση τα περισσοτερα.Ευχαριστω για τα καλα σας λογια παντως.!!!!!!
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Sep 2013 :  19:42:55  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
τα θυμαστε αυτα???????Δειτε τα τωρα:εννοειται ενα ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ για τις σωστες οδηγιες.Ειναι πολυ μεγαλο πραγμα η ευγνωμοσυνη.

Κικη'
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Sep 2013 :  23:58:57  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Μπράβο Κική!

Τα πηγαίνουν θαυμάσια τα φυτά σου

Ειδικά η opuntia subulata, έχει φοβερά κέφια!

Εύχομαι και τα δικά σου κέφια να είναι αντίστοιχα

Με τη φωτογραφία και την εστίαση τα πηγαίνεις πλέον πολύ καλά. Χαίρομαι

Σιγά-σιγά μπορούμε να αρχίσουμε να μιλάμε και για το καδράρισμα (framing)...
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Oct 2013 :  00:09:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ανοιγεις πολλα θεματα θα σε σκοτωσω καποα στιγμη.Τωρα να τα παρουμε απ'την αρχη:με την φωτο ετσι κ ετσι γιατι εχω βγαλει ενα μωρακι απο μαμμιλλαρια κ ειναι χαλια δεν τολμω να το ανεβασω για να μην με "κραξεις"απλα ηθελα να δειτε πως ριζωσε μονο του ξαπλα σε χωμα.Για το καδραρισμα ακομα απορωωωωωω βρε ΘΗΡΙΟ πως το κανεις?{απιστευτες οι δικες σου φωτο,δεν συγκρινονται}οσο για τα κεφια μου μονο η αναπτυξη των κακτων μου με ανεβασε,κατα τα αλλα ολα ΜΑΥΡΑ.

Κικη'
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Oct 2013 :  01:11:21  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Κικη

με την φωτο ετσι κ ετσι γιατι εχω βγαλει ενα μωρακι απο μαμμιλλαρια κ ειναι χαλια δεν τολμω να το ανεβασω για να μην με "κραξεις" απλα ηθελα να δειτε πως ριζωσε μονο του ξαπλα σε χωμα.

Το να σε "κράξω" υποθέτω αστειευόμενη το λες, δεν προσπαθώ να σε κομπλάρω αλλά να σε συμβουλεύσω
Για να λες οτι η φώτο είναι χάλια, φαντάζομαι οτι φαίνεται θαμπά η μαμμιλάρια και πεντακάθαρα αυτό που βρίσκεται πίσω απο αυτή
Δεν πειράζει. Ξαναπροσπαθείς και βγάζεις καλύτερη φώτο για να μπορέσουμε να δούμε καθαρά αυτό που θες να μας δείξεις ή αν δε γίνεται ανεβάζεις αυτήν που έχεις.
Και εγώ και ο καθένας φαντάζομαι έχει στο αρχείο μέτριες φώτο και δεν γίνεται να πεταχτούν και αν χρειαστεί θα ανεβούν.
ΟΚ, δεν κάνουμε διαγωνισμό φωτογραφίας, ούτε "κόβονται" οι μέτριες.
Απλά αν είναι καθαρές, μπορούμε να δούμε αυτό που πρέπει να δούμε...
Αν είναι και πολύ επιτυχημένες, μας φτιάχνουν και τη διάθεση

Όταν λέω καδράρισμα, δεν εννοώ να βάλουμε πλαίσιο γύρω από τη φώτο. Το πλαίσιο είναι σχετικά εύκολο, θα τα πούμε αλλού.
Σωστό καδράρισμα είναι όταν τοποθετούμε σωστά το θέμα μας μέσα στη φωτογραφία μας.
Παράδειγμα δεν κόβουμε χέρια, πόδια, κεφάλια απο τους πρωταγωνιστές...
Καλό είναι το θέμα να βρίσκεται ολόκληρο μέσα στη φώτο, αλλά και να "κάθεται" όμορφα. Να μην στριμώχνεται, να μην περισσεύει πολύς κενός χώρος κλπ. κλπ.
Π.χ. στους ψηλόλιγνους κάκτους μπορείς να δοκιμάσεις να έχεις το κινητό όρθιο και όχι πλαγιαστό

Τα κέφια πολλών είναι ΜΑΥΡΑ όπως το είπες...
Τί να κάνουμε... Ο ένας με τον άλλο πρέπει να αλληλοϋποστηριχτούμε...

Edited by - Basil on 01 Oct 2013 01:13:53
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Oct 2013 :  08:21:52  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Basil

Τα κέφια πολλών είναι ΜΑΥΡΑ όπως το είπες...
Τί να κάνουμε... Ο ένας με τον άλλο πρέπει να αλληλοϋποστηριχτούμε...

συμφωνώ και επαυξάνω!

Και Κική να σου πω κάτι?
Ο ενθουσιασμός σου και τα προβληματάκια σου με τους κάκτους και τις φωτογραφήσεις κτλ. μου θυμίζουν κάποιες φορές εμένα όταν πρωτομπήκα στο φόρουμ και άρχισα να ασχολούμαι σοβαρότερα με τους κάκτους.
Κάτι που εύστοχα παρατήρησε κι ο Κώστας σε μια συνομιλία μας.

mavirenes
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.19 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000