ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Bukiniczia cabulica
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Ειδικές συζητήσεις για γένη-είδη
 Bukiniczia cabulica
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jun 2013 :  19:49:00  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
ένα πανέμορφο παχύφυτο που μου χάρισε ο φίλος Κώστας kosrashelix
στην έκθεση και τον ευχαριστώ ιδιαιτέρως

είναι εξαιρετικά σπάνιο και το έφτιαξε με σπόρο

Bukiniczia cabulica

Family: Plumbaginaceae
Genus: Bukiniczia
Species: cabulica
Synonym: Aeoniopsis cabulica
Synonym: Dictyolimon macrorrhabdos

Read more: http://davesgarden.com/guides/pf/go/54083/#ixzz2XcnqZe8h

μεγαλώνει εξαιρετικά αργά ή εμένα μου φαίνεται?
έχει κάποιες ιδιαίτερες απαιτήσεις Κώστα?

mavirenes

Edited by - mavirenes on 29 Jun 2013 19:51:15

kosrashelix
New Member

Greece
64 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jun 2013 :  22:12:05  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kosrashelix  Απάντηση με παραπομπή
Αγαπητή Ειρήνη, το φυτό αυτό είναι διετές και αν κόψεις το άνθος αφού βγεί και πριν ανοίξει, τότε πολύ πιθανό να βγάλει στη βάση του "παιδάκια" οπότε και θα συνεχίσεις να το έχεις.
Το χώμα του πρέπει να είναι στραγγερό με αρκετή άμμο(ή χαλαζιακή άμμο) και πετραδάκια.
Δεν ποτίζεις συχνά και αφήνεις να ξεραθεί το χώμα μεταξύ των ποτισμάτων, αλλά μην το παρακάνεις.
Το pH δεν παίζει και πολύ σημασία σ'αυτό το φυτό.
Κράτα το σε σημείο με απευθείας ήλιο.
Καλή επιτυχία!!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jun 2013 :  23:27:47  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ πολύ ξανά για το δωράκι σου και για τις πληροφορίες σήμερα. Κώστα ? πότε ανθίζει?

mavirenes

Edited by - mavirenes on 29 Jun 2013 23:28:37
Κορυφή σελίδας

Iro
New Member

35 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Jun 2013 :  14:33:57  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Iro  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ όμορφο!!

http://www.flickr.com/photos/succulove/
Κορυφή σελίδας

Παναγιώτης
New Member

Greece
91 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Jun 2013 :  15:04:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Παναγιώτης  Απάντηση με παραπομπή
mavirenes, πραγματικά πανέμορφο το φυτάκι σου!!!

Iro, έβλεπα τις υπέροχες φωτογραφίες σου, και συγκεκριμένα αυτή:
http://farm9.staticflickr.com/8168/7261053068_09924fd206_c.jpg

Είσαι σίγουρη ότι δεν είναι opuntia santa rita; Μπορώ να σε ρωτήσω που το αγόρασες; Σ' ευχαριστώ προκαταβολικά!!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Jul 2013 :  06:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
πήγα μια εβδομάδακαι όταν γύρισα το βρήκα αποξηραμένο
δεν νομίζω ότι σώζεται...

βρήκα και κανά δυο άλλα

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Iro
New Member

35 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Jul 2013 :  00:22:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Iro  Απάντηση με παραπομπή

Παναγιώτη,

Ποιό φυτό λες; Δεν μου ανοίγει το link!

quote:
Είχε αποσταλεί από Παναγιώτης

mavirenes, πραγματικά πανέμορφο το φυτάκι σου!!!

Iro, έβλεπα τις υπέροχες φωτογραφίες σου, και συγκεκριμένα αυτή:
http://farm9.staticflickr.com/8168/7261053068_09924fd206_c.jpg

Είσαι σίγουρη ότι δεν είναι opuntia santa rita; Μπορώ να σε ρωτήσω που το αγόρασες; Σ' ευχαριστώ προκαταβολικά!!

http://www.flickr.com/photos/succulove/
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Jul 2013 :  09:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
πάντως αυτή η φωτογραφία που μου ανοίγει εμένα σίγουρα δεν είναι Bukiniczia cabulica μάλλον με οπούντια μου κάνει...

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Jul 2013 :  08:51:14  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
παρεπιπτόντως Κώστα λυπάμαι που έχασα το φυτάκι, την εβδομάδα που έλειψα ξέχασε να το ποτίσει... ο αντικαταστάτης μου στο πότισμα, δεν το έχω πετάξει το γλαστράκι ωστόσο, το καθάρισα από τα ξερά και το μεταφύτεψα σε μίγμα με πολύ περλίτη μήπως γίνει κανένα θαύμα που δεν το κόβω

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Jul 2013 :  00:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή
Ειρήνη τελικά σώθηκε το φυτό?
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.17 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000