ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Αναγνώριση από τους ειδικούς!
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Αναγνώριση φυτών
 Κάκτοι
 Αναγνώριση από τους ειδικούς!
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 2

Παναγιώτης
New Member

Greece
91 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jun 2013 :  12:32:56  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Παναγιώτης  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα σε όλους! Αυτό το σαββατοκύριακο ασχολήθηκα ιδιαιτέρως με τα κακτάκια μου, και μέσα σε όλα έβγαλα επιτέλους κάποιες φωτογραφίες προκειμένου να σας τις στείλω προς αναγνώριση ειδών :))

Πάμε λοιπόν!

01. Πολύ συνηθισμένο κακτάκι, δεν μπορώ με τίποτα όμως να βρω το όνομά του...

02. Επίσης πολύ συνηθισμένο, το συγκεκριμένο μου το έφεραν κομμένο στο κέντρο και με 5 "κλαράκια" στο πλάι. Το έχει και η μητέρα μου στο εξοχικό, είναι ψηλό, σχετικά λεπτό, με τάση να βγάζει "παιδάκια" από τη ρίζα, και τα κατακίτρινα και λεπτά του αγκάθια καλύπτουν εξ ολοκλήρου τον "κορμό" του φυτού.

03. Σίγουρα πρόκειται για κάποιου είδους Mammillaria, μου το έχουν φέρει πριν 2 χρόνια από το Lidl γύρω στα 5 εκ. και τώρα είναι 15 εκ.! Φέτος έβγαλε ένα μοναδικό λουλουδάκι, φαίνεται μαραμένο τώρα, πάνω και αριστερά, το οποίο ήταν ολόιδιο με αυτά των Mammillaria Elegans (έχω δύο τέτοια).

04. Mammillaria vetula ssp. gracilis? Μοιάζει αλλά είναι;

05. Και αυτό μοιάζει με Mammillaria vetula ssp. gracilis, αλλά είναι αρκετά διαφορετικό από το προηγούμενο, κυρίως όσον αφορά τα αγκάθια. Επίσης μου το έχουν φέρει, όπως βλέπετε η μια του πλευρά (αυτή που φαίνεται στη φώτο) μοιάζει καμμένη, όμως φαίνεται ότι βγαίνουν ήδη καινούριες αρεόλες.

06. Αυτόν τον Ferocactus τον πήρα το Πάσχα από το φυτώριο του Πουλημένου, είχα λυσσάξει να πάρω έναν Ferocactus Chrysacanthus Rubispinus αλλά δυστυχώς, καθώς προετοιμαζόταν για Κηφισιά, ήταν ο μόνος διαθέσιμος Ferocactus. Ήταν λίγο ταλαιπωρημένος, αλλά τον πήρα. Λόγω των πολύ λεπτών περιμετρικών αγκαθιών πιθανολογώ ότι πρόκειται για Ferocactus Pilosus, όμως τα κεντρικά του αγκάθια είναι αρκετά λεπτά και ολόισια. Είναι επίσης περισσότερο κίτρινα παρά κόκκινα...

07. Άλλος ένας Ferocactus (?) για τον οποίο δεν έχω ιδέα τι είδους είναι. Έχει πολύ κυρτά και μεγάλα αγκάθια για το μέγεθός του, και όπως βλέπετε στη φωτο, αρκετά κοκκινωπά ψηλά, κίτρινα χαμηλότερα

συνεχίζεται...

Edited by - Παναγιώτης on 16 Jun 2013 13:48:40

Παναγιώτης
New Member

Greece
91 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jun 2013 :  13:46:22  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Παναγιώτης  Απάντηση με παραπομπή
Και συνεχίζω!

08. Άλλος ένας Ferocactus νομίζω, αυτός σε αντίθεση με τους προηγούμενους μικρούληδες είναι 8-9 εκ. σε διάμετρο και ύψος, δυστυχώς έχεις κάποια από τα κεντρικά αγκάθια σπασμένα, όμως δεν μπορούσα να αντισταθώ στις όμορφες διχρωμίες των αγκαθιών του! Τον αγόρασα πριν ένα μήνα περίπου από αυτό το μεγάλο φυτώριο κοντά στο σταθμό της Αγ. Παρασκευής.

09. Άλλος ένας πολύ συνηθισμένος κάκτος, είναι Parodia Magnifica;

10. Μου μοιάζει από φωτογραφίες που έχω δει στο internet για κάτι σαν Cereus Peruvianus Monstrose, είναι όμως;

11. Πολυαγαπημένος Oreocereus με ύψος ~8 εκ. Αν έπρεπε να μαντέψω, θα έλεγα ότι είναι Celsianus... Επειδή δεν έχω ιδέα όμως, θα ήθελα και εδώ τα φώτα σας!

12. Αυτός και ο επόμενος, βρίσκονται στον κήπο της μητέρας μου στο εξοχικό. Ο πρώτος ίσως είναι κάποιος Echinocactus, για τον δεύτερο δεν έχω ιδέα...

13.

Αυτά προς το παρόν :))
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jun 2013 :  15:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
..το 2)mammillaria elongata..
..4) mammillaria gracilis
..5) mammillaria gracilis cv arizona snow cap..και ισως μορφη monstrosa.
..9)..ναι!!
..10) ..ναι!!
..11) θα δειξει σε...λιγα χρονια.!!
..12) parodia maasi????
..13) echinopsis subdenudata..

για φεροκακτους ..περιμενεις τον....γιατρο...(Αριστοτελη)...
Κορυφή σελίδας

Παναγιώτης
New Member

Greece
91 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jun 2013 :  15:58:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Παναγιώτης  Απάντηση με παραπομπή
Κώστα σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη γρήγορη απάντηση! Απορία: για το 02. Μammillaria Εlongata, τώρα που μου το είπες πρόσεξα για πρώτη φορά ότι οι αρεόλες βγαίνουν σ' αυτά τα χαρακτηριστικά "μπαλάκια" που έχουν οι Μammillaria! Όμως επειδή έχω δει το ίδιο φυτό να φτάνει ~50 εκ., είναι δυνατόν ένα Μammillaria να φτάνει τόσο ψηλά;

14. Έχω και ακόμα ένα που ξέχασα να ποστάρω προηγουμένως. Είναι πολύ μικρό βέβαια (~4 εκ.), και οι μαυροκόκκινές του αρεόλες και αγκάθια δεν δείχνουν εύκολα αν αναπτύσσονται τώρα το καλοκαίρι (σε σχέση με τα λευκά), έχω την εντύπωση όμως ότι πρόκειται για Stenocereus Thurberi. Φυσικά και πάλι ζητώ την επιβεβαίωσή σας, ή ένα καινούριο όνομα :P

Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Jun 2013 :  18:31:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
ο πρωτος ειναι Isolatocereus dumortieri, μεγαλωνει γρηγορα και θελει μεγαλη γλαστρα και πιο πλουσιο σε οργανοκα μιγμα
το δευτερο μου μοιαζει πιο πολυ για cleistocactus sp
o 6 ειναι πιθανον Thelocactus bicolor, θα φανει μεγαλωνοντας
ο 7 τυπικος pilosus stainesii -pringlei υπαρχουν εκατο ονομασιες πρακτικα ο pilosus που δεν εχει πολλες τριχες
το ιδιο και ο 8
ο 10 σωστο (μαλλον hildmannianus monstrose)
o 12 echinopsis-trichocereus

ο τελευταιος echinocactus
Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Jun 2013 :  18:34:49  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
ο τελευταιος echinopsis denudata
κατι εγινε και δεν μπορω να διορθωσω το κειμενο
Κορυφή σελίδας

Παναγιώτης
New Member

Greece
91 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Jun 2013 :  20:11:47  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Παναγιώτης  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για τις νέες πληροφορίες! Να υποθέσω ότι είσαι ο Αριστοτέλης; Ο 8 και ο 7 όντως είναι ολόιδιοι με τις φώτο των pilosus που βλέπω στο google. Δεν έχουν όμως καθόλου τρίχες, θα βγάλουν με την ηλικία; Ο ένας είναι 3-4 εκ. και ο άλλος 8-9. Ο μεγάλος έχει στα αγκάθια του 1-2 μικρά μαλάκια, αλλά δεν τα προσέχεις με την πρώτη ματιά. Ο 6 αντιθέτως έχει στην πάνω σειρά αγκαθιών τρίχες. Επίσης τα υπόλοιπα περιμετρικά αγκάθια είναι ίσια και ξεπροβάλλουν προς τα έξω. Ο Πουλημένος μου τον πούλησε (χαχα) για φερόκακτο, χωρίς βέβαια να σημαίνει αυτό ότι όντως είναι. Μάλλον θα φανεί τι είναι μεγαλώνοντας, όπως είπες :)

Ο 2 έχεις δίκιο, πρέπει να είναι cleistocactus, το ίδιο φυτό αλλά μεγαλύτερο εμφανίζεται στην πιο κάτω φώτο από γερμανικό φόρουμ. Ο χρήστης που ποστάρει ρωτάει αν είναι cleistocactus sucrensis, ίσως είναι κάποιος άλλος. (
http://www.kakteenforum.de/showthread.php?14305-Mit-und-ohne-Dornen)

Κορυφή σελίδας

ariskal

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Jun 2013 :  23:12:19  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
παρατηρωντας προσεχτικα τον 6 ειναι τελικα ενας stainesii var pilosus, θα γινει τριχωτος με πολυ μικρα αγκαθια, αν και θα επρεπε να ηταν ηδη πιο τριχωτος...
Κορυφή σελίδας

Παναγιώτης
New Member

Greece
91 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Jun 2013 :  08:45:39  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Παναγιώτης  Απάντηση με παραπομπή
Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι! Φαίνεται τελικά ότι έχω 3 ίδιους φερόκακτους... Πρέπει οπωσδήποτε να αποκτήσω έναν latispinus, έναν chrysacanthus rubrispinus και έναν acanthodes! Λατρεύω τα μεγάλα χρωματιστά αγκάθια!
Κορυφή σελίδας

Παναγιώτης
New Member

Greece
91 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Oct 2013 :  17:36:20  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Παναγιώτης  Απάντηση με παραπομπή
Γεια σας και πάλι! Γύρισα πριν λίγη ώρα από σούπερ μάρκετ με ένα κακτάκι στου οποίου τα αγκάθια δεν μπόρεσα να αντισταθώ... Δεν έχω όμως ιδέα τι είναι, και εδώ θέλω (πάλι) βοήθεια... Όπως θα δείτε και στις φώτο, τα νέα αγκάθια είναι κόκκινο-κίτρινα στη βάση και κατάμαυρα μετά, και σταδιακά όσο μεγαλώνουν γίνονται γκρίζα. Τα τελευταία, όταν βραχούν, έχουν αποχρώσεις από σκούρο καφέ-κόκκινο μέχρι κίτρινο τα πιο παλιά. Τέλος, τα αγκάθια είναι λεία (χωρίς πχ τις ραβδώσεις των εχινόκακτων ή των φερόκακτων). Το συγκεκριμένο φυτό είναι περίπου 8 εκ. στο πλάτος και 6 εκ. ύψος.

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Oct 2013 :  21:05:44  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Παναγιώτη, πολύ όμορφο το φυτό σου! Είναι κάποιος Melocactus, κάποιος που είναι περισσότερο εξοικειωμένος με τα είδη μπορεί να σου πει ποιο ακριβώς είδος είναι.
Κορυφή σελίδας

Παναγιώτης
New Member

Greece
91 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Oct 2013 :  22:05:27  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Παναγιώτης  Απάντηση με παραπομπή
Φωτεινή σ' ευχαριστώ πολύ! Έχω ακούσει ότι οι μελόκακτοι είναι δύσκολο είδος στην καλλιέργεια, άντε να δούμε πόσο θα αντέξει αυτός στα χεράκια μου :D
Κορυφή σελίδας

Παναγιώτης
New Member

Greece
91 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Oct 2013 :  15:19:35  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Παναγιώτης  Απάντηση με παραπομπή
Άλλη μία (κακή) φώτο του κάκτου με βρεγμένα αγκάθια.

Όποιος μπορεί να βοηθήσει στην περαιτέρω αναγνώριση του κακτάκου ας το κάνει! Θα χρειαστώ σύντομα συμβουλές ως προς τη μυτεφύτεψη, τα χώματα και την φροντίδα του. Τα πράγματα, από όσα έχω διαβάσει ως τώρα για τους μελόκακτους, ακούγονται δύσκολα... :/
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Oct 2013 :  00:42:38  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Το πιο κοντινό που βρήκα είναι Melocactus erythracanthus (Short spined form), εδώ.
Οι εμπειρότεροι ας αποφανθούν.
Αυτό που βλέπω είναι οτι το μεσαίο αγκάθι στην αρέολη, συμφωνεί. Το χρώμα των νέων αγκαθιών επίσης.
Το κατά πόσο η συγκεκριμένη σελίδα έκανε έγκυρη αναγνώριση δεν μπορώ να το γνωρίζω και δυστυχώς δεν μπόρεσα να το διασταυρώσω με άλλες πηγές.
Όπως αναφέρει υπάρχουν πολλά συνώνυμα.
Έχει και οδηγίες φροντίδας.

Edited by - Basil on 07 Oct 2013 00:44:31
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Oct 2013 :  09:27:10  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Γιατί κακή φωτό; Είναι πολύ καλή!
Οι Μελόκακτοι μοιάζουν αρκετά μεταξύ τους και κάποιους ανώνυμα αγορασμένους απλά τους έχω στη ραφιέρα με τους υπόλοιπους χωρίς ακόμη να έχω βρει το όνομά τους.
Πολλές φορές, στην αναγνώριση βοηθάει και το να γνωρίζουμε από που έχει αγοραστεί ένα φυτό, με την έννοια ότι κάποιοι είναι πιο διαδεδομένοι. Π.χ. έναν καιρό έβρισκες (κυκλοφορούσαν στο εμπόριο π.χ. ΙΚΕΑ αλλά και σε σουπερμάρκετ) πολύ εύκολα Melocactus azureus. Κάποιους πιο σπάνιους, δηλαδή, δύσκολα να τους βρεις σε ένα σουπερμάρκετ ή σε μία ανθοέκθεση εδώ στην Ελλάδα, οπότε κάνουμε αναγνώριση μέσω του αποκλεισμού.

Για τη φροντίδα μην τρομάζεις. Κι εγώ όταν πήρα τους πρώτους Μελοκάκτους ήμουν πολύ επιφυλακτική. Αλλά τελικά δεν είναι τόσο δύσκολοι...Ένα θέμα που έχουν είναι ότι δεν τους αρέσουν οι πολύ χαμηλές θερμοκρασίες το χειμώνα (που για να είμαι σίγουρη τους έβαζα μέσα το χειμώνα). Όμως, κάποιοι (M. azureus)που έμειναν έξω δοκιμαστικά δεν έπαθαν τίποτα τον περυσινό χειμώνα (που ήταν σχετικά ήπιος). Για σίγουρα πάντως θα φρόντιζα να μην εγκαταλειφθεί στο νερό + κρύο ή/και χιόνι το χειμώνα.... Όταν πέφτει η θερμοκρασία κάτω από π.χ. 15 βαθμούς τα μετακομίζω όλα στο σπίτι. Είναι "τροπικοί" κάκτοι συνήθως από Βραζιλία κλπ όπου δεν υπάρχουν χαμηλές θερμοκρασίες και υπάρχει αρκετή υγρασία συνεχώς γι' αυτό τους δικούς μου τους ψεκάζω με ψεκαστήρι και το χειμώνα.

Κορυφή σελίδας

Παναγιώτης
New Member

Greece
91 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Oct 2013 :  11:58:53  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Παναγιώτης  Απάντηση με παραπομπή
Φωτεινή και Βασίλη σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τη φωτογραφία του erythracanthus με τα "κοντά" αγκάθια την είδα κι εγώ και όντως μοιάζει πάρα πολύ με το φυτό μου. Παρόλα αυτά, θεωρώ ότι πρόκειται μάλλον για azureus, τόσο επειδή (δεν φαίνεται καλά στις φώτο) τείνει να γίνεται μπλε από πάνω προς τα κάτω, όσο και επειδή είναι από Πουλημένο μέσω Σκλαβενίτη, και ο azureus είναι συνηθισμένος γενικά μελόκακτος.

Όσο για τη φροντίδα, αν ξέρεις εσύ Φωτεινή ή οποιοσδήποτε άλλος, διάβασα ότι δεν πρέπει ποτέ το χώμα να γίνεται αλκαλικό. Τι σημαίνει αυτό ως προς τη σύνθεσή του; Διάβασα επίσης ότι γενικά δεν αγαπάει τις μεταφυτεύσεις. Να το αφήσω λοιπόν στο γλαστράκι του και να το "μετακομίσω" την Άνοιξη; Ακόμα, ότι θέλει ρηχή γλάστρα και μάλιστα στο μέγεθος που θα αποφασίσεις να φτάσει, έτσι ώστε να αρχίσει μετά να αναπτύσσεται το cephalium. Ισχύουν όλα αυτά; Γενικά ότι πληροφορίες έχετε, κυρίως εμπειρικές (λόγω τοπικού κλίματος, μπαλκονιού κλπ), θα με βοηθούσαν πολύ!

ΥΓ. Η φώτο είναι κάπως κουνημένη Φωτεινούλα μου, γιατί ήταν εσωτερική, και δεν κάθισα να ασχοληθώ και πολύ...
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Oct 2013 :  16:14:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Έμαθα πολύ ωραία πράγματα ψάχνοντας.

Απάντηση στο συγκεκριμμένο ερώτημα δεν βρήκα (ερυθράκανθος / αζούριος), βρήκα όμως κάποια ενδιαφέροντα στοιχεία.

Διαβάζουμε απο το βιβλίο:

THE CACTUS FAMILY
του
Edward F. Anderson

Published in 2001 by Timber Press, Inc

Το βρίσκουμε στο Scribd. διαθέσιμο για ανάγνωση, αλλά και κατέβασμα:
http://www.scribd.com/doc/151680749/The-Cactus-Family-Edward-F-Anderson

Σελίδα 456.

Κατ' αρχήν μαθαίνουμε οτι το όνομα προέρχεται από το Ελληνικό "melon", δηλαδή μήλον επειδή θυμίζει μήλο
Άρα η σωστή απόδοση στα Ελληνικά είναι Μηλόκακτος, καμία σχέση με το μέλι, ούτε με διάφορα άλλα μέλη του σώματος...

Αυτοί οι κάκτοι έχουν δύο διακριτές φάσεις ανάπτυξης.
Η πρώτη ή νεανική φάση που είναι το μή αναπαρωγικό στάδιο και το φυτό μοιάζει με συνηθισμένο σφαιροειδή κάκτο.
Η δεύτερη ή ενήλικη φάση κατά την οποία συμβαίνει μια ριζική αλλαγή στην εμφάνιση με την ανάπτυξη του κεφάλιου. Το κεφάλιον είναι μια πυκνή μάζα απο αρέολες οι οποίες δημιουργούν τις αναπαραγωγικές δομές (άνθη).
Τα κεφάλια μεγαλώνουν αργά και διατηρούνται για χρόνια, παράγοντας άνθη και φρούτα κάθε χρονιά.
Σε κάποιες περιπτώσεις τα κεφάλια μπορούν να φτάσουν κοντά στο 1 μέτρο σε ύψος.

Περιέργως, πολλά είδη Μηλόκακτων δεν μπορούν να μεταφυτευθούν απο το φυσικό τους περιβάλλον, όταν είναι στο ενήλικο στάδιο.

Υπάρχει πλήθος συνώνυμων για τα 33 είδη του γένους ( + 2 υβρίδια που προκύπτουν στη φύση).
Η μονογραφία Melocactus in Central and South America by Nigel Taylor (1991a) ξεκαθαρίζει την ταξινόμηση του γένους.
(Δεν το βρήκα διαθέσιμο ούτε καν προς πώληση , ίσως να υπάρχει σε καμιά βιβλιοθήκη).

Όλα τα είδη ανθίζουν κατά τη διάρκεια της μέρας.
Τα άνθη ανοίγουν στο μέσο ή αργά το απόγευμα και κλείνουν το σούρουπο. Η επικονίαση γίνεται κυρίως από τα κολίμπρι, αλλά και τα έντομα μπορεί συμβάλλουν σε κάποια είδη.

Melocactus azureus (Τούρκικο Καπέλο)
Συνώνυμα: Melocactus ferreophilus, Melocactus krainzianus.

Φυτά υποσφαιροειδή, εώς κυλινδρικά, σκουρο- εως γκριζο-πράσινα, κάποιες φορές γλαυκώδη, 13-45εκ. σε ύψος, 14-19εκ. διάμετρος.
Πτυχώσεις 9-10, τριγωνικές στις τομές.
Αγκάθια μαύρα εώς κοκκινωπά, επικαλυμένα με γκρί, κάποια αγκυλωτά στα σπορόφυτα.
Κεντρικά αγκάθια 1-4, ελαφρώς καμπυλωμένα εώς ευθεία. Περιμετρικά αγκάθια 7-11.
Κεφάλια ως 12 εκ. ύψος, 7-9 διάμετρος με κοκκινωπές τρίχες και καφέ ή λευκό μαλλί.
Άνθη ροζουλί μοβ, 19-23χιλ. μήκος, 8-11.5χιλ. διάμετρος.
Τα φρούτα λευκά ή κάποιες φορές απαλό ροζ, εως 17χιλ. μάκρος.
Καταγωγή: Ασβεστόλιθοι στην Μπαΐα, Βραζιλία, σε υψόμετρο 450-800μ.

Αναγνωρίζονται δύο υποείδη του αζούριου Μηλόκακτου:
Το υποείδος αζούριος (azureus), έχει γλαυκώδη κορμό, κυρίως όταν είναι νεαρός και οι τρίχες συνήθως δεν βγαίνουν στην κορυφή των κεφάλιων, αλλά καφέ τούφες από μαλλί (έριο).
Εμφανίζεται σε μέσο υψόμετρο στην βόρεια-κεντρική Μπαΐα.
Το υποείδος φερεόφιλος (ferreophilus) έχει κορμό που δεν είναι ποτέ γλαυκώδης, οι τρίχες ξεφυτρώνουν καθαρά και δεν έχει καφέ μαλλί (έριο).
Συναντάται σε υψόμετρα των 800μ. στην κεντρική Μπαΐα.

Melocactus ernestii
Συνώνυμα: Melocactus oreas ssp. ernestii, Melocactus erythracanthus, Melocactus longicarpus
M. deinacanthus ssp. longicarpus, M. ernestii ssp. longicarpus
Melocactus florschuetzianus, M. deinacanthus ssp. florschuetzianus
Melocactus mulequensis, Melocactus azulensis, Melocactus longispinus
M. oreas var. longispinus, Melocactus interpositus
Melocactus montanus, Melocactus nitidus, Melocactus neomontanus

Φυτά υποσφαιροειδή εώς κοντά κυλινδρικά, χρώμα ανοιχτό κιτρινωπό πράσινο εώς σκούρο πράσινο, 9-45εκ. ύψος, 7-35εκ. διάμετρος.
Πτυχώσεις 9-13, λιγότερο ή περισσότερο στρογγυλεμένες, αλλά κάποιες φορές με οξείες ακμές.
Αγκάθια με κόκκινες και κίτρινες λωρίδες, ή κοκκινωπά ή καφετιά.
Κεντρικά αγκάθια 3-8, το χαμηλότερο καμπυλωτό ή ευθύ, 3.2-9εκ. μάκρος.

(Δεν αναφέρει κάτι για κοντάκανθο υποείδος, οπότε σταματώ εδώ.)

Επι τη ευκαιρία, μπορεί κάποιος που έχει Μηλόκακτους στη συλλογή του, όπως εσύ πλέον Παναγιώτη, να αρχίσει με τη βοήθεια αυτών, άλλων και εμπειρικών ίσως πληροφοριών, να αρχίσει να συμπληρώνει την εξειδικευμένη ενότητα του φόρουμ:
http://cactus.thelo.gr/forum/el/forum.asp?FORUM_ID=86

Υ.Γ. Όσον αφορά την αλκαλικότητα του εδάφους, κάπου εξηγείται μέσα στο φόρουμ, αλλά αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να το βρώ.
Καλό είναι να γίνει ξεχωριστό θέμα για να είναι εύκολη η πρόσβαση

Edited by - Basil on 08 Oct 2013 16:36:41
Κορυφή σελίδας

Παναγιώτης
New Member

Greece
91 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Oct 2013 :  18:07:06  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Παναγιώτης  Απάντηση με παραπομπή
Βασίλη!
Κορυφή σελίδας

xocolatl
New Member

Greece
70 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Oct 2013 :  19:54:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην xocolatl  Απάντηση με παραπομπή
Είναι εντυπωσιακός αυτός ο κάκτος , με εκπληκτικά μαυρα αγκάθια, τον αγορασα και εγώ απο φυτώριο της Αγίας Παρασκευής,
συμφωνώ οτι μοιάζει με azureus και ferreophilus
[URL="http://imageshack.com/i/0wb4dnj][/URL]Uploaded with [URL=http://imageshack.com]ImageShack.com[/URL]
ίσως να είναι διασταυρωση των δύο, αν δεν κάνω λάθος ο azureus σε αντίθεση με πολλούς άλλους μελόκακτους δεν είναι αυτογόνιμος
μοιάζει και με τη ποικιλία του oreas ή erythracantus που έχει το cactus artbiz
αντε Παναγιώτη να τους μεγαλώσουμε να δούμε και τι χρώμα κεφάλι θα βγάλουν, φαντάζομαι ασπρο
δυο σιγουρα azureus που έχω πάντως είναι ο ένας πολυ πιο μπλέ και ο άλλος εντελως γαλάζιος αλλά και οι δύο με λεπτά καφέ αγκάθια, ενώ ο ferreophilus έχει αρκετά χοντρά αγκάθια και είναι πράσινος
πάντως υπάρχει μεγάλη σύγχυση με τους νοτιοαμερικάνικους κάκτους , παρα πολλά ονόματα για το ίδιο είδος αλλά μαλλον και ποικιλομορφία
Βλέπε εκτός απο μελόκακτους και τις εριοσυκές και τις κοπιαπόες

Edited by - xocolatl on 08 Oct 2013 20:00:22
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Oct 2013 :  20:09:45  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
το 14 είναι Stenocereus thurberi το έχω κι εγώ

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Παναγιώτης
New Member

Greece
91 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Oct 2013 :  22:45:07  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Παναγιώτης  Απάντηση με παραπομπή
xocolatl, πολύ όμορφη η συλλογή σου! Και, ναι, φαίνεται ότι πήραμε τον ίδιο μελόκακτο, όποιος και αν είναι, έχουμε πολύ χρόνο τώρα μέχρι να δούμε το χρώμα της κεφαλής :))

Ειρήνη ευχαριστώ για την επιβεβαίωση στον στενοκερέο!
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Oct 2013 :  10:07:10  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Παναγιώτη, εάν "μπλεδίζει" είναι azureus (εξ ου και το όνομα...).
Για τη φροντίδα είναι λάθος αυτό που είδες ότι αποφασίζουμε το μέγεθος κι αναλόγως τη γλάστρα κλπ.
Αντίστροφα πάει, δηλαδή, ενηλικιώνονται όταν βγάλουν κεφάλιο. Από εκείνη τη στιγμή κι έπειτα το φυτό δεν μεγαλώνει άλλο, αλλά μεγαλώνει το κεφάλιο που μπορεί να φτάσει πολλά εκατοστά ύψος, όπως λέει κι ο Βασίλης!!
Από εκείνη τη στιγμή κι έπειτα, δε θέλει μεταφύτευση (ή διαφορετικά, συνήθως χαλάνε όταν μεταφυτευτούν αφού έχουν βγάλει κεφάλιο - αυτό το διάβασα δεν το γνωρίζω αν ισχύει).
Το χώμα είναι καλό να έχει μεγαλύτερο ποσοστό οργανικό χώμα απ' ό,τι άλλοι κάκτοι όπως Αστρόφυτα κλπ. Μπορείς να βάλεις φυλλόχωμα αρκετό ή τύρφη αν δε βρεις φυλλόχωμα. Εγώ έχω κάνει ένα μίγμα με αρκετό φυλλοχωμα αλλά και χαλικάκι μέσα για καλύτερη αποστράγγιση. Η εμφάνιση του χώματος αυτού είναι πιο "μαύρη" κι όχι "καφέ" όπως στα άλλα μίγματα, για να καταλάβεις τι εννοώ.
Το καλύτερο νερό είναι το βροχόνερο. Εάν ποτίζεις για πολύ καιρό με νερό βρύσης τείνει να γίνει αλκαλικό το χώμα. Αυτό με την αλκαλικότητα όντως το έχουμε σε ένα θέμα που θα ψάξω να σου το βρω. Το καλοκαίρι μπορείς να τα αφήσεις να βρέχονται όταν βρέχει ώστε να ποτίζονται ή εάν μπορείς να μαζευεις βρόχινο νερό (είναι καλό για όλα τα φυτά).

Τους αρέσει ημισκιερή θέση, όχι ντάλα ήλιο. Αναλόγως του είδους φτάνει και το μέγεθος/διάμετρός τους, και υπάρχουν κάποια είδη που ενηλικιώνονται/βγάζουν κεφάλιο σε μικρή ηλικία οπότε είναι σαν κάκτοι νανάκια (κάπου τα έχουμε και αυτά θα ψάξω να βρω)...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Oct 2013 :  10:12:34  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Για πότισμα οξύφιλων κάκτων
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1158

όξινο χώμα
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=671

Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Oct 2013 :  10:15:24  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Κι εδώ ένα "αρχαίο" θέμα για τον πρώτο μου Μελόκακτο όπου έχει, επίσης, κάποιες σχετικές πληροφορίες
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=20

Κι ένα ακόμη για τους Μελόκακτους, με φωτογραφίες σταδιακής δημιουργίας κεφάλιου και άλλες πληροφορίες
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=701
Κορυφή σελίδας

Παναγιώτης
New Member

Greece
91 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Oct 2013 :  15:29:41  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Παναγιώτης  Απάντηση με παραπομπή
Φωτεινή μου πραγματικά σου είμαι υπόχρεος! Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για όλο αυτό το υλικό!
Κορυφή σελίδας

xocolatl
New Member

Greece
70 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Jun 2014 :  17:53:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην xocolatl  Απάντηση με παραπομπή
μια αλλη πιθανότητα είναι Melocactus pachyacanthus ssp. pachyacanthus,
http://www.llifle.com/Encyclopedia/CACTI/Family/Cactaceae/20596/Melocactus_pachyacanthus
παντως παχύ αγκάθι έχει σιγουρα
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.27 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000