ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Hoya
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Ειδικές συζητήσεις για γένη-είδη
 Hoya
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 3

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Nov 2013 :  16:18:58  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
τα καφε στιγματα ειναι απο την αλλαγη θερμοκρασιας...την "επιασε το κρυο" που λεμε...!!

Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Nov 2013 :  16:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
και σε γενικες γραμες η "μαμμαδισια" συμβουλη ειναι....

μικρη γλαστρα

σκια (δεν βλεπουν ποτε ηλιο)

νερο (πολυ το καλοκαιρι ελαχιστο το χειμωνα)

βρεξιμο συχνα ολο το φυτο για να ειναι τα φυλλα καθαρα..( το καλοκαιρι)

χωμα.....δεν θυματε..εχουν περασει και τοσα χρονα..(κοιταξα και το ειδα για κοινο τυρφοφυλλοχωμα)

απο της δικες μου χογιες τωρα...(συμβουλες)*

πολυ νερο..
οχι ηλιο
"ζεστο" μερος..
.......................και μην τους τα "ζαλιζεται"...δηλ δεν θελουν συχη μετακινηση ,μεταφυτψη κλπ κλπ μονο και μια σκιερη ψιλοζεστη ακρη..
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Nov 2013 :  16:29:25  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
ΩΧ!Και τι κάνουμε τώρα? Πως μπορώ να την προστατεύσω? Που μπορώ να την βάλω? Ίσως σε κάποιο "απάγκιο"?????

Κική'
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Nov 2013 :  17:12:44  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

και σε γενικες γραμες η "μαμμαδισια" συμβουλη ειναι....

μικρη γλαστρα

σκια (δεν βλεπουν ποτε ηλιο)

νερο (πολυ το καλοκαιρι ελαχιστο το χειμωνα)

βρεξιμο συχνα ολο το φυτο για να ειναι τα φυλλα καθαρα..( το καλοκαιρι)

χωμα.....δεν θυματε..εχουν περασει και τοσα χρονα..(κοιταξα και το ειδα για κοινο τυρφοφυλλοχωμα)

απο της δικες μου χογιες τωρα...(συμβουλες)*

πολυ νερο..
οχι ηλιο
"ζεστο" μερος..
.......................και μην τους τα "ζαλιζεται"...δηλ δεν θελουν συχη μετακινηση ,μεταφυτψη κλπ κλπ μονο και μια σκιερη ψιλοζεστη ακρη..

Σε ευχαριστούμε πολύ!!!
Κι εσένα αλλά και τη μαμά.

Δηλαδή μια που έχω έξω στο βοριά δεν ε?
Πρέπει να τη μαζέψω.

Έχω ριζώσει κάτι μικρά μοσχεύματα και τα είχα ποτίσει τις προάλλες και δεν στεγνώνουν.
Να κάνω κάτι?

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 22 May 2014 :  11:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
από τη φετεινή άνθιση

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 22 May 2014 :  11:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
ένα ωραίο site για χόγιες

http://www.pakehas-hoya.com/index.php?mod=PhotosPreferees&op=Fleur&Item=03Rose

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Jun 2014 :  20:36:19  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Να ανησυχήσω ή όχι με το κιτρίνισμα των κάτω φύλλων;

Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jul 2014 :  15:26:54  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Να ανησυχήσω ή όχι με το κιτρίνισμα των κάτω φύλλων;

μπααα... το κανουν συχνα...δεν ξερω γιατι.. ισως μια πολυ ελαφρια λιπανση??? -αν και δεν το εχω κανει....ισως να ειναι αυτο....
Κορυφή σελίδας

vangelis
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
515 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jul 2014 :  15:51:44  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην vangelis  Απάντηση με παραπομπή
και εγώ νομίζω ότι είναι φυσιολογικό, όπως οι κάκτοι ξυλοποιούν το κάτω μέρος του βλαστού με τα χρόνια, αλλά θα κράταγa και κανά μόσχευμα για καλό και για κακό ( βγάζουν πανεύκολα ρίζες στο νερό οι Hoya )
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 01 Jul 2014 :  21:44:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Jul 2014 :  11:57:06  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα!!!

Αναρωτιόμουν άν όλα τα είδη hoya πρέπει να έχουν αυτό το πράσινο χρώμα που αναμένεται σε υγιή φυτά.
Μήπως άλλα είδη hoya εκτός τα variegata υπάρχει περίπτωση να έχουν ανοιχτοπράσινο φύλλωμα;
Αναφέρομαι βέβαια στην συνολική εικόνα των φυτών.

Θεωρώ ότι το κιτρίνισμα στην hoya carnosa της Ευρυδίκης ίσως να προέρχεται από προβληματικό πότισμα ( πολύ νερό; λίγο νερό; μεγάλα διαστήματα ξηρασίας; κακή στράγγιση; )ή από έκθεση σε ήλιο. Πιθανολογώ περισσότερο να συμβαίνει το πρώτο.

mavirenes

Edited by - mavirenes on 08 Jul 2014 11:58:35
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Aug 2014 :  23:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Δεν θυμάμαι αν το έχω ξαναβάλει αυτό το σύνδεσμο κάπου αλλά αξίζει τον κόπο.
Θαυμάστε δεκάδες διαφορετικά είδη χόγια=κόσμημα στα Ισπανικά.
Εδώ
http://www.pakehas-hoya.com/index.php?mod=PhotosPreferees&op=Fleur&Item=08Rouge

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 24 May 2015 :  19:11:18  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Είμαι τρελαμένη η πρώτη μου hoya τώρα κ ανθισμένη,yes!

Κική
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Jun 2015 :  13:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Μιας και το θέμα αυτό είναι αφιερωμένο στην καλλιέργεια της χόγιας, χωρίς να ισχυρίζομαι ότι είμαι ειδική, επιτρέψτε μου να μεταφέρω τις παρατηρήσεις μου σχετικά με αυτό το είδος, βάσει της ενασχόλησής μου με αυτό τα τελευταία χρόνια.
Θα ήταν όμορφο και οι υπόλοιποι καλλιεργητές να προσθέσουν την εμπειρία τους ούτως ώστε κάποιος αρχάριος να βρει έναν μπούσουλα για την καλλιέργειά τους.

Θα παραθέσω τα συμπεράσματά μου με τυχαία σειρά.

Είναι τροπικά είδη. Αυτό σημαίνει ότι θέλουν προστασία από τις χαμηλές θερμοκρασίες.

Δεν τους αρέσει απευθείας έκθεση στον ήλιο, ωστόσο χρειάζονται έντονο διάχυτο φωτισμό.

Θέλουν πολύ στραγγιστερό μίγμα χώματος.
Ξέρετε ότι υπάρχουν πολλές συνταγές γιαυτό.
Ωστόσο θεωρώ ότι ένα μίγμα για φυτά εσωτερικού χώρου με προσθήκη επιπλέον περλίτη είναι ότι πρέπει.

Προτιμούν τις μικρές γλάστρες, δηλαδή να στριμώχνονται λιγάκι οι ρίζες τους.

Υπάρχουν χόγιες που προτιμούν υψηλότερες θερμοκρασίες ( hot hoyas ) και άλλες που ευδοκιμούν καλύτερα σε χαμηλότερες ( cold hoyas ).
Κάποια στιγμή ίσως να προσπαθήσω να τις κατηγοριοποιήσω και θα επανέλθω.

Οι χόγιες ανθίζουν πάντα πάνω στον ανθοφόρο ποδίσκο που άνθισαν και την προηγούμενη χρονιά.
Γιαυτό και δεν κόβουμε ποτέ τα ανθοφόρα στελέχη, αφού το φυτό απανθίσει.

Οι χόγιες ξεκινάνε συνήθως να ανθίζουν αφού δημιουργήσουν βλαστούς του 1 μέτρου περίπου. Γιαυτό, αν τυχόν θεωρείτε ότι χρειάζονται κλάδεμα, μην τις κλαδεύετε νωρίτερα.

Δεν λιπαίνουμε ποτέ νεαρά φυτά. Λιπάνσεις εφαρμόζουμε μόνο σε φυτά που έχουν ξεκινήσει και ανθίζουν.

Ποτίζουμε μόνο όταν έχει στεγνώσει το εδαφικό μίγμα από το προηγούμενο πότισμα.

Το χειμώνα ποτίζουμε από αραιά ως καθόλου αν φιλοξενούνται σε δροσερό μέρος χωρίς θέρμανση. Αν το μέρος θερμαίνεται κανονικά και συνεχώς, τότε ποτίζουμε ως άνω.

Αν τα φυτά μας έχουν μείνει απότιστα κατά τη διάρκεια του χειμώνα, δεν τα πλακώνουμε ξαφνικά στα πολλά νερά γιατί υπάρχει κίνδυνος να τα σαπίσουμε, χρειάζεται σταδιακή προσαρμογή.

Στην αρχή του θέματος είχα μιλήσει για μια τεχνική ποτίσματος με ζαχαρόνερο. Εφαρμόζεται μόνο σε ενήλικα φυτά, που το χώμα τους έχει στερέψει από θρεπτικά συστατικά και με φειδώ ( μια δυο φορές στην αρχή της εποχής ανάπτυξης )και μόνο ΑΝ δεν μπορούμε να τα μεταφυτέψουμε σε φρέσκο χώμα, ή αν δεν έχουν βοηθήσει οι λιπάνσεις. Σε μικρά, αρίζωτα φυτά και σε υψηλές θερμοκρασίες μπορεί η μέθοδος αυτή να προκαλέσει τρομερή ζημιά ως και απώλεια του φυτού.

Η χόγια ριζοβολεί πανεύκολα σε νερό. Όλοι το γνωρίζουν.

Πολλοί μάλιστα τις καλλιεργούν μέσα σε νερό, με υδροπονική καλλιέργεια. Προσωπικά έχω χόγιες και σε εδαφικό μίγμα αλλά και σε νερό. Ανθίζουν και αναπτύσσονται και στις δύο περιπτώσεις.
Υπάρχουν δυο σχολές λοιπόν. Η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες η υδροπονική καλλιέργεια μπορεί να είναι επικίνδυνη.
Δηλαδή να βράζουν οι ρίζες μέσα στο ζεστό νερό.
Κάποια στιγμή θα σας πω, πως μπορείτε να τις καλλιεργήσετε έτσι, αν το επιλέξετε.
Όσοι τις καλλιεργούν σε εδαφικό μίγμα πάντως ισχυρίζονται ότι, οι ρίζες που βγάζουν μέσα στο νερό είναι διαφορετικού τύπου (;) από αυτές που βγάζουν μέσα στο χώμα και όταν προσπαθούμε να τις μεταφέρουμε σε εδαφικό μίγμα δεν τα καταφέρνουν πάντα.
Νομίζω ότι έχουν δίκιο.

Ένας τρόπος που εφάρμοσα για να αυξήσω τις πιθανότητες να επιβιώσει το ριζωμένο σε νερό μόσχευμα, είναι να το μεταφέρω πρώτα σε σκέτο περλίτη που θα ποτίζεται τακτικά, μετά σε υπέρστραγγιστερό μίγμα χώματος που θα ποτίζεται λίγο αραιότερα και τέλος στο κανονικό μίγμα.

Στις χόγιες βεβαίως ΔΕΝ αρέσουν οι πολλές μεταφυτεύσεις.
Καλό θα είναι να το έχετε κατά νου.

Ίσως θα ήταν ασφαλέστερο να τις ριζώσετε απευθείας σε εδαφικό μίγμα.
Σύντομα σκοπεύω να δοκιμάσω ένα νέο.
1 μέρος φλοιό πεύκου ( για ορχιδέες ), 1 μέρος ελαφρόπετρα, 1 μέρος περλίτη μέσα σε βιοδιασπώμενο γλαστράκι. Ίσως να βάλω κι 1 μέρος ζεόλιθο. Το σκέφτομαι. Μετά θα μεταφυτεύσω ως έχει στο τελικό τους μίγμα ( φυτόχωμα με περλίτη )

Πέρυσι και πρόπερυσι διέθεσα τις οικονομίες μου για να αγοράσω χόγιες. Διαφορετικά και υπέροχα είδη. Δυστυχώς κατέστρεψα τις περισσότερες κάνοντας δεκάδες λάθη.
Όσα σας αναφέρω πιο πάνω, προέρχονται από την πικρή μου πείρα και ελπίζω να σας βοηθήσουν να αποφύγετε πολλές κακοτοπιές στην καλλιέργεια της χόγιας.
Ελπίζω οι συμβουλές μου να σας φανούν χρήσιμες.
Καλή επιτυχία!

mavirenes
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.22 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000