ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Hoya
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Ειδικές συζητήσεις για γένη-είδη
 Hoya
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 3

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Oct 2013 :  08:39:40  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλημέρα Κική!

Μπράβο! και για τη χόγια και για τους τόνους και που ξαναγράφεις.

(κι εγώ προσπαθώ να μην ξεχνιέμαι και να πατάω καλά το shift για να βγαίνει κεφαλαίο το γράμμα στην αρχή της πρότασης)

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Oct 2013 :  20:22:48  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Μπορεί κάποιος να μου φέρει την Κυριακή ....λίγη hoya να προσπαθήσω να φτιάξω ένα φυτάκι .....
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Oct 2013 :  20:46:54  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα Ευρυδίκη που χάθηκες εσύ?Οταν λες λίγη hoya τι εννοείς?Δηλαδή μπορώ εγώ να κόψω κλαράκι?Τι να κάνω ακριβώς?Θα ανεβάσω φωτογραφίες σε λιγο.

Κικη'
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Oct 2013 :  20:55:43  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή

βέβαια είναι πολύ μικρούλα ακόμα,αλλά αξίζει να την δει κάποιος ανθισμένη.

Κικη'

Edited by - Κικη on 26 Oct 2013 20:56:35
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Oct 2013 :  00:42:47  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Ως παχύφυτο αρκεί ένα μικρό μόσχευμα ....
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Oct 2013 :  09:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Ευρυδίκη

Ως παχύφυτο αρκεί ένα μικρό μόσχευμα ....

καλημέρα!
Δεν είναι μεγάλο το φυτό μου αλλά μπορώ να κόψω ένα μόσχευμα πιστεύω.
Ευρυδίκη, θα σου φέρω εγώ μην ανησυχείς!

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Oct 2013 :  10:48:27  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα κορίτσια.Θέλετε να κόψω κι εγώ?Με κλαράκι πιάνει ή και με φυλλαράκια?Αν και είναι μικρό θα μπορούσα να κόψω.Πείτε μου αν θέλετε.

Κικη'
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Oct 2013 :  18:13:08  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ κορίτσια
Νομίζω οτι και το φυλλαράκι είναι αρκετό.
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Oct 2013 :  19:01:33  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
Η χογια....κοπελιες....δεν "πιανει" με φυλλο...θελει και κομματι βλαστου......

αυτα ...για να μην αρχισετε να τσουρομαδατε της χογιες σας...
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Oct 2013 :  23:37:38  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Kostas

Η χογια....κοπελιες....δεν "πιανει" με φυλλο...θελει και κομματι βλαστου......

αυτα ...για να μην αρχισετε να τσουρομαδατε της χογιες σας...

καλησπέρα! ριζώνει το φύλλο, αλλά μένει έτσι, θυμάστε τη χόγια με τα φύλλα σαν καρδιάς που δεν θυμάμαι το όνομά της, ? είναι ριζωμένο φύλλο και δεν πρόκειται να γίνει κάτι παραπάνω από ένα φύλλο στον αιώνα τον άπαντα

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Oct 2013 :  23:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

θυμήθηκα μόλις ότι στην προηγούμενη έκθεση της ΕΕΚΑΠ κάποιος είχε φέρει ένα ριζωμένο φύλλο hoya Kerii, ξέρετε αυτά τα γνωστά γλαστράκια που δίνουν και παίρνουν στο ΙΚΕΑ & το Leroy merlin με την κέρινη πράσινη καρδούλα

κάποιος επέμενε ότι το φυτό είναι ακριβώς αυτό που βλέπουμε

Δεν είναι, δεν είναι ένα φυτό φύλλο σαν τους λίθωπες, είναι μια κανονική χόγια.

Το ριζωμένο φύλλο βέβαια φοβάμαι ότι είναι για πάντα καταδικασμένο να μείνει ριζωμένο φύλλο! (ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ?).
Ρίζωσα κι εγώ ένα φύλλο, όχι kerii, μιας άλλης από περιέργεια.

ιδού και φωτο με το κανονικό φυτό

http://www.flickr.com/photos/boomanfloral/5858014252/

http://myplantfinder.blogspot.gr/2011/05/hoya-kerrii.html

και variegata

http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/261007/#b

mavirenes

νάτο, μόλις στην προηγούμενη σελίδα σας τα ξαναείπα βρε

mavirenes

Edited by - mavirenes on 27 Oct 2013 23:40:34
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Oct 2013 :  23:47:04  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα Ειρήνη κι απο μένα.Θες να κοιτάξω αύριο μήπως κόψω κανα κλαράκι με βλαστό,αν έχω γιατί είναι μικρή η δικιά μου και είναι σε ενα κλαρί επάνω τα φυλλαράκια της.Απλως έχει στο πλάι ένα κλαράκι τέτοιο με βλαστό αν θυμάμαι καλά.

Κικη'
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Oct 2013 :  00:00:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Ειρήνη έχω μία απορία.Εσύ που το κατέχεις το άθλημα πόσο καιρό θέλει μία hoya να ανθίσει?Ο Κώστας είδα έχει κάτι τέρατα χόγιες στην Κρήτη.Πόσα χρόνια άραγε τις έχει φυτέψει?

Κικη'
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Oct 2013 :  07:38:14  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Δεν ξέρω, ειλικρινά.
Ίσως αυτή που έχεις να σου ανθίσει και του χρόνου.
Για να καταλάβεις πόσο πολύ κατέχω το άθλημα, τόσα χρόνια που είχα δυο χόγιες τους έκοβα τους γυμνούς μακριούς βλαστούς επειδή δεν είχαν φύλλα και τελικά φέτος που δεν το έκανα αυτοί άνθισαν.
Τα δικά μου λοιπόν που άνθισαν είναι μόλις λίγα εκατοστά ύψος.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Oct 2013 :  15:43:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Κοπελιές (που λέει και ο Χρήστος ) άκυρη η παραγγελιά.

Βρήκα σε φυτώριο και αγόρασα μια σήμερα
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Oct 2013 :  16:03:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Α!Μπραβο ¨κοπελιά¨.Εγώ ήθελα να σου φέρω.Δεν πειράζει,άλλη φορά.

Κικη'
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Oct 2013 :  17:14:46  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Κοπελιές (που λέει και ο Χρήστος ) άκυρη η παραγγελιά.

Βρήκα σε φυτώριο και αγόρασα μια σήμερα

γιατί βρε κουτή! θα σου φέρνα

Καλορίζικη πάντως!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Oct 2013 :  18:23:03  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Ευχαριστώ κορίτσια.
Αλλά ζορίστηκα οταν διάβασα οτι τα φυτά σας είναι μικρά και αφού στην επιστροφή στην Αθήνα από το εξοχικό υπάρχουν τρία φυτώρια είπα να ρωτήσω.
Στο δεύτερο φυτώριο στάθηκα τυχερή. Εξαιρετικά και τα δύο (φυτό και τιμή)
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Oct 2013 :  18:31:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλά έκανες,κι εγώ έτσι ρώτησα μία μέρα σ'ενα ανθοπωλείο και μου λέει πως δεν έχω? Έτσι την πήρα,αλλά την είχε μικρούλα. Να μην την έπαιρνα? Θα σου έκοβα όμως,δεν είχα θέμα.

Κικη'
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Oct 2013 :  19:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Ευχαριστώ κορίτσια.
Αλλά ζορίστηκα οταν διάβασα οτι τα φυτά σας είναι μικρά και αφού στην επιστροφή στην Αθήνα από το εξοχικό υπάρχουν τρία φυτώρια είπα να ρωτήσω.
Στο δεύτερο φυτώριο στάθηκα τυχερή. Εξαιρετικά και τα δύο (φυτό και τιμή)

Βρε! τόσοι θα έρθουν στην έκθεση, που έχουν μεγαλύτερα φυτά. Κάποιος θα σου έφερνε. Δεν πειράζει. Εύχομαι να σου γίνει θηρίο και να απολαύσεις γρήγορα την ευωδιά και την ομορφιά των ανθών της. ( Το βράδυ μυρίζουν υπέροχα )

mavirenes

Edited by - mavirenes on 28 Oct 2013 19:06:13
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Nov 2013 :  09:04:24  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Απορίες

Προσβάλλεται η χόγια από τετράνυχο?
Έχω δει μικροσκοπικά στίγματα στην κάτω πλευρά των φύλλων και δεδομένου ότι δεν βρέχονται συχνά τα φύλλα λόγω του ότι τις διατηρώ μέσα( ναι ξέρω τα έχουμε ξαναπεί - μη βαράτε - δεν έχω κατάλληλο μέρος είπαμε, δεν μπορώ να τις βγάλω σε ντάλα ήλιο, θα κιτρινίσουν ), το υποψιάζομαι ότι έχουν τετράνυχο.

Πώς χειριζόμαστε τις χόγιες το χειμώνα με το πότισμα? Ποτίζουμε όταν ξεραθεί εντελώς το χώμα υποθέτω. Δεν τις αφήνουμε εντελώς στεγνές καθόλη τη διάρκεια του χειμώνα.

Αλήθεια συνεχίζουν την ανάπτυξή τους το χειμώνα ? δηλ. απλά επιβραδύνουν τους ρυθμούς τους ή σταματούν εντελώς?

mavirenes

Edited by - mavirenes on 10 Nov 2013 09:06:39
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Nov 2013 :  14:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Εστάλη - 10 Nov 2013 : 09:04:24 Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή e-mail Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes Απάντηση με παραπομπή
Απορίες

Προσβάλλεται η χόγια από τετράνυχο?
Έχω δει μικροσκοπικά στίγματα στην κάτω πλευρά των φύλλων και δεδομένου ότι δεν βρέχονται συχνά τα φύλλα λόγω του ότι τις διατηρώ μέσα( ναι ξέρω τα έχουμε ξαναπεί - μη βαράτε - δεν έχω κατάλληλο μέρος είπαμε, δεν μπορώ να τις βγάλω σε ντάλα ήλιο, θα κιτρινίσουν ), το υποψιάζομαι ότι έχουν τετράνυχο.

Πώς χειριζόμαστε τις χόγιες το χειμώνα με το πότισμα? Ποτίζουμε όταν ξεραθεί εντελώς το χώμα υποθέτω. Δεν τις αφήνουμε εντελώς στεγνές καθόλη τη διάρκεια του χειμώνα.

Αλήθεια συνεχίζουν την ανάπτυξή τους το χειμώνα ? δηλ. απλά επιβραδύνουν τους ρυθμούς τους ή σταματούν εντελώς?

mavirenes

θα ρωτησω τη μανα μου......εχει 1-2 χογιες ..θηρια - πανω απο 20 χρονια τωρα - και θα σου πω.....
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Nov 2013 :  18:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Σε ευχαριστώ Κώστα.
Αλήθεια εσύ δεν έχεις?
Περίεργο.
Εκτός αν δεν είναι του γούστου σου τέτοια φυτά. εμε΄να μου αρέσουν πάρα πολύ.
Και δεν είναι δύσκολες πιστεύω.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Nov 2013 :  07:22:14  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα σας

Καλημέρα Κώστα!

Το φόρουμ περιμένει αδημόνως τη μαμαδίστικη συμβουλή για τις χόγιες θηρία!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Nov 2013 :  15:55:25  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα παιδιά.Δυστυχώς Ειρηνούλα και η δική μου έχει προσβληθεί απο κάτι,δεν ξέρω τι είναι,κάποια στιγμή θα ανεβάσω φωτογραφίες για να μου πείτε τι είναι,αν ξέρει κάποιος.Η δική μου έχει καφέ στίγματα.Λυπάμαι πολύ γιατί δεν είχα ποτέ,είναι η πρώτη μου και είναι και μικρούλα.Πωσ να τη βοηθήσω ρε γ@&0&0?
Υ.Γ:ξέχασα να πω,την έχω έξω.

Κική'
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.36 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000