ΚΑΚΤΟΣ - Forum - οικολογικά φυτοφάρμακα
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Φροντίδα γενικά
 οικολογικά φυτοφάρμακα
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας  Θέμα Επόμενο Θέμα  

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Apr 2013 :  17:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Στην χειμερινή συνάντηση για την κοπή της πίτας της ΕΕΚΑΠ, όπου το κάθε έγκριτο μέλος ανέλυε και ένα συγκεκριμένο ζήτημα της φροντίδας των κάκτων, ο Γιάννης ανέλαβε αυτό των ασθενειών και των προβλημάτων από έντομα.

Με εντυπωσίασε το γεγονός ότι πρότεινε οικολογικό τρόπο αντιμετώπισης των εντόμων. Δηλαδή ένα διάλυμα από νερό, οινόπνευμα και σαπουνόνερο του οποίου τις αναλογίες ξέχασα και πολύ θα ήθελα να μας διαφωτίσει.

μεταφέρω εδώ μια απορία που μου είχε δημιουργηθεί τότε και δεν απαντήθηκε

http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1748

αναρωτιέμαι αφού οι μύκητες θέλουν όξινο περιβάλλον για να αναπτυχθούν και υπάρχει ένα άριστο υλικό στο σπίτι μας που είναι αλκαλικό όπως η σόδα, αν ψεκάζαμε ή ποτίζαμε τα φυτά με διάλυμα νερού και σόδας θα αντιμετωπίζαμε τις μυκητιάσεις των φυτών?

τελικά νομίζω όμως ότι είχα δίκιο μια και βρήκα κάτι σχετικό με τη σόδα παρακάτω μεταξύ μιας σειράς
από οικολογικούς τρόπους αντιμετώπισης ασθενειών και εντόμων και καλό θα ήταν οι έμπειροι να μας πουν τι από αυτά μπορέι να εφαρμοσθεί στους κάκτους και τα παχύφυτα

Σαπουνόνερο εναντίον εντόμων

Ένα σκεύασμα για την αντιμετώπιση εντόμων είναι με πράσινο σαπούνι και οινόπνευμα.
Δρα προληπτικά αλλά και κατασταλτικά είναι 100% οικολογική μέθοδος και επιπλέον εκτός της μελίγκρας βοηθά στην καταπολέμηση και άλλων μικρόσωμων εντόμων.
Τέλος τα φυτά μας θα γυαλίσουν , θα καθαρίσουν και θα δείχνουν πιο όμορφα και πιο ζωντανά!
Τρίβουμε πράσινο σαπούνι.
Προσθέτουμε μία κουταλιά της σούπας τριμμένο σαπούνι σε 1 λίτρο νερό, μέσα σε ένα ψεκαστηράκι.
Προσθέτουμε και 2-3 σταγόνες καθαρό οινόπνευμα.Κλείνουμε τον ψεκαστήρα και ανακινούμε καλά.
Ψεκάζουμε καλά όλο το φυτό και επαναλαμβάνουμε αν χρειαστεί μετά από 1 εβδομάδα!
Προσοχή: Ψεκάζουμε νωρίς το πρωί ή αργά το απόγευμα και ποτέ κάτω από ακραίες κλιματολογικές συνθήκες.

Σπρευ σόδας για τους μύκητες.

1 κουταλιά της σούπας φυτικό έλαιο
1 λιτρο νερο μη χλωριωμενο
1 κουταλια της σουπας ξίδι μηλίτη
1 κουταλιά υγρό σαπούνι
1 1/2 κουταλιά σόδα μαγειρική
Για να απαλλάξουμε τους «πράσινους φίλους μας» από το ανεπιθύμητο ωίδιο και άλλα είδη μυκήτων, μπορούμε να κάνουμε πολύ εύκολα και απλά ένα σπρέι σόδας με υλικά που όλοι έχουμε στο σπίτι:
Βάζουμε στο ψεκαστηράκι το νερό, προσθέτουμε το λάδι και στη συνέχεια το υγρό σαπούνι. Ανακινούμε καλά για να ομογενοποιηθεί το μείγμα. Στη συνέχεια προσθέτουμε το ξύδι και τη μαγειρική σόδα.
Ανακινούμε πάλι καλά και ψεκάζουμε τα φυτά μας.Το σπρέι σόδας καταπολεμά και άλλους μύκητες εκτός από το ωίδιο, αλλά και ορισμένα μικρά έντομα.

Φυσικό εντομοκτόνο με σκόρδο και μαιντανό:
Σε μισό λίτρο νερό, προσθέτουμε δυο κουταλιές της σούπας λιωμένο σκόρδο και 4 κουτ. μισή κούπα τριμμένο ξηρό μαϊντανό. Βράστε το μείγμα μέχρις ότου μείνουν μόνο 2 κούπες νερού, στραγγίξτε το και αφήστε το υγρό να κρυώσει. Ψεκάστε με το μείγμα αυτό όλα τα φυτά σας. Είναι αρκετά αποτελεσματικό για την αντιμετώπιση πολλών εντόμων.

Μύκητες; Δώσε τους γάλα:
Και τα φυτά θέλουν το γάλα τους. Ανακατώστε το γάλα με νερό σε αναλογία 1 μέρος γάλα, 9 μέρη νερό και το ψεκάζετε κάθε 5-7 μέρες κάνοντας τουλάχιστο 3 επαναλήψεις
.

Σαλιγκάρια; Κεράστε τα μπύρα:
Για να τα κρατήσετε μακριά, ρίξτε στάχτη ή αλάτι, γύρω από τα φυτά που θέλετε να προστατεύσετε. Προσοχή όχι κοντά στα φυτά γιατί θα καούν. Θυμηθείτε, να την ανανεώνετε κάθε φορά που βρέχεται. Επίσης τα σαλιγκάρια τρελαίνονται για μπύρα. Βάζουμε σε ένα μπολάκι ή κεσεδάκι 2 δάχτυλα μπύρα και τα παραχώνουμε σε διάφορα σημεία στον κήπο. Τα σαλιγκάρια προσελκύονται από τη μπύρα!

Τσουκνίδα κατά των εντόμων:
Μέσα σε ένα δοχείο ρίχνουμε ένα μέρος τσουκνίδας φρέσκιας και 10 μέρη νερού. Ανακατεύουμε καλά ώστε η τσουκνίδα να σκεπαστή με νερό. Αφήνουμε το μίγμα 14 έως 24 ώρες το περισσότερο, ανάλογα με την θερμοκρασία της εποχής. Σουρώνουμε το μίγμα που έχουμε και αμέσως ραντίζουμε τα προσβεβλημένα φυτά από μελίγκρες. Με το πρώτο ψεκασμό οι μελίγκρες θα αρχίσουν να λιγοστεύουν. Ξανά ραντίζουμε τα φυτά μετά από μια βδομάδα περίπου. Αυτό επαναλαμβάνεται ακόμα 3-4 φορές ανάλογα με το πρόβλημα. Μετά τα ραντίσματα τα φυτά έχουν ενισχυθεί και δεν προσβάλλονται πλέον εύκολα.
Προσοχή: Μόλις σουρώσουμε το μείγμα αυτό πρέπει να χρησιμοποιήσουμε το εκχύλισμα αμέσως ή το αργότερο μετά δύο ώρες, αλλιώς χάνει την αποτελεσματικότητα του. Το παρασκεύασμα αυτό γίνεται ακόμα πιο αποτελεσματικό, αν προσθέσουμε μέσα και κάποιο αιθέριο έλαιο, που απωθεί τις μελίγκρες.

Γενικά για όλα τα σκευάσματα ιχύουν τα εξής:
Ψεκάζουμε όλο το φυτό, πάντα νωρίς το πρωί ή αργά το απόγευμα. Δεν εφαρμόζουμε το παραπάνω ιδιοσκεύασμα όταν επικρατούν πολύ υψηλές θερμοκρασίες και αν χρειαστεί επαναλαμβάνουμε τον ψεκασμό μετά από 10 ημέρες. proionta-tis-fisis.blogspot.com

http://www.yousay.gr/ikologika-fitofarmaka/

mavirenes

Edited by - mavirenes on 17 Apr 2013 17:50:11

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jul 2013 :  00:06:40  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή
Τι μαθαίνει κανείς!! Πολυ ενδιαφέρον το θεμα σου Ειρήνη.

TzO
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jul 2013 :  00:34:18  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Αυτο με το διαλλυμα σαπουνιου,οινοπνευμα κ.λ.π το ειχα κανει σε γαρδενια δεν εχει παντα το επιθυμητο αποτελεσμα.Γενικα ομως καλο φαρμακο.

κικη''
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jul 2013 :  11:52:38  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
ευχαριστώ

Δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμη

πάντως ο Γιάννης ο Εξάρχου μόνο τέτοια σπιτικά χρησιμοποιεί από όσο ξέρω
και τα βρίσκει αποτελεσματικά

νομίζω ότι κάνουμε καλό και στην τσέπη μας και στο περιβάλλον

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Jul 2013 :  13:36:13  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Μην το συζητας εννοειται οικολογικοτατο και με υλικα που λιγο πολυ ολοι εχουμε σπιτι μας.

κικη''
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Mar 2016 :  16:24:17  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Βρήκα κι άλλα οικολογικά και σας τα παραθέτω.

Ένα σκόρδο (ή ένα κρεμμύδι) είναι αρκετό για να βοηθήσει τα φυτά σας να ανακάμψουν. Βράστε το, αφήστε το να κρυώσει και ρίξτε το νερό στις γλάστρες σας. Εναλλακτικά, μπορείτε να φυτέψετε σκόρδα περιμετρικά σε φυτά, δέντρα ή κηπευτικά.

http://www.vita.gr/symvoules/article/32113/pws-na-diwksw-ta-entoma-apo-ta-fyta-moy/

Τα σκόρδα ξέρω ότι διώχνουν τη μελίγκρα στις τριανταφυλλιές αν είναι φυτεμένα γύρω γύρω.
Τώρα για τους κάκτους και μάλιστα βραστά...δεν τα έχω δοκιμάσει.
Έχει και πιο πάνω μια συνταγή με σκόρδο.
Ξέρω ότι είναι κι ένα οικολογικός τρόπος αντιμετώπισης των τσιμπουριών από τα κατοικίδια. ( τα ταίζεις σκόρδο ή τρίβεις σκόρδο πάνω στη γούνα τους)
Για το βρασμένο κρεμμύδι δεν έχω ξανακούσει.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 18 Mar 2016 16:31:42
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Mar 2016 :  16:27:37  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Επίσης μια φίλη μου από το εξωτερικό, χρησιμοποιεί μόνο neem oil για να διώχνει τα έντομα από τα φυτά της. Καλλιεργεί κυρίως χόγιες.
Θα δοκιμάσω κι εγώ στις δικές μου φέτος γιατί έχουν πιάσει βαμβακάδα και θα σας πω.
Σχετικό άρθρο εδώ.
http://www.gardeningknowhow.com/plant-problems/pests/pesticides/neem-oil-uses.htm

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Mar 2016 :  11:38:35  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Ξέρει κανείς κάποιο οικολογικό για μελίγκρα? Είχα ένα γλαστράκι δυόσμο και το τάραξαν!! Φυσικά, δεν έχει νόημα να βάλω φάρμακο αφού θέλω να το βάζω σε φαγητά...
Προσπάθησαν να τα ξεπλύνω με νερό αλλά δεν καταλαβαίνουν τίποτα...
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 02 Apr 2016 :  12:54:42  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
το πιο "οικολογικό" που ξέρω είναι οι πασχαλίτσες, γιαυτές οι μελίκγρες είναι ο καλύτερος μεζές

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Xerxes
Starting Member

26 Μηνύματα

Εστάλη - 20 Apr 2016 :  10:23:27  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Xerxes  Απάντηση με παραπομπή
Όντως οι πασχαλίτσες είναι λατρεμένες φίλες για τα φυτάκια μας!!

Και όμορφες και ωφέλημες!!!

Όταν ήμουν μικρή πάτησα μια κυλινδροπούντια και έκτοτε έπαθα "κακτίτιδα!!!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Dec 2017 :  07:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλημέραααα!

Οικολογικών εντομοκτόνων συνέχεια.

Από τα προαναφερόμενα στο θέμα δοκίμασα το neem oil στις χόγιες μου.
Το βρήκα αποτελεσματικό, βρωμοκοπάει βέβαια αλλά κάνει δουλίτσα.
Επίσης επειδή τα τελευταία χρόνια ασχολούμαι και με κοσμητολογία - αρωματοθεραπεία χρησιμοποίησα και citronella αιθέριο έλαιο και νομίζω πως έκανε και αυτή τη δουλίτσα της, τουλάχιστον στην τζαμαρία που έχω τις χόγιες ( και τις ορχιδέες ) δεν είδα μυρμήγκια ή άλλα έντομα.

Μεταφέρω εδώ κάποιες συμβουλές που πέτυχα σε ένα παλιό περιοδικό κηπουρικής του Ανδρέα Μπαρμπούτση, εν συντομία βεβαίως.

Λοιπόν προτείνει:

1. Μαγειρική Σόδα

Λέει πως καταπολεμά τη σκωρίαση της γαρυφαλλιάς ( αλήθεια ? τις έχασα όλες από αυτό )Λογικά κάπως θα δουλεύει και για τους άλλους μύκητες και σε άλλα φυτά, όπως προανέφερα και παραπάνω.
Προτεινόμενη αναλογία : 1 κουτ γλυκού σόδα σε ένα ποτήρι νερό
και ψέκασμα όλου του φυτού με μερικές επαναληψεις

2. Κανέλα

Τριμμένη κανέλα ( φαντάζομαι την κάσια θα εννοεί που είναι πιο δυνατή Cinnamomum cassia ) στην επιφάνεια του χώματος είναι προληπτική για μυκητιάσεις.
Εγώ προτείνω και μαι άλλη χρήση.
Όταν παίρνετε ένα μόσχευμα, εκτός από καρβουνόσκονη, θειάφι ή νεοτοψιν σκόνη που καλύπτουμε την τομή γαι να επουλωθεί καλά και να μην σαπίσει πριν τη φύτευση, μπορείτε να βάλετε κανέλα.

3.Μουστάρδα!
Σκόνη, δλδ τριμμένο σιναπόσπορο σε αναλογία 2 κουτ σούπας σε μισό λίτρο νερό και ριζοπότισμα για τα σκουλήκια στο χώμα.
Δυστυχώς δεν διευκρινίζεται αν εξαφανίζει και τους χρήσιμους γεωσκώληκες

mavirenes

Edited by - mavirenes on 03 Dec 2017 07:47:30
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Dec 2017 :  07:32:49  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
4. Καυτερές πιπεριές

Η συνταγή μου κάνει για μεξικάνικο φαγητό αλλά το πολύ πολύ άμα δεν δουλέψει για τους κάκτους σας ...βάλτε το σε κανένα τσίλι

Λοιπόν 5 καυτερές τούρμπο ψιλοκομμένες πιπερίτσες
1 μικρό κρεμμύδι και λίγο σκόρδο
σε 250 γρ νερό μούλιασμα για 24 ώρες

ψεκάζουμε

η μυρωδιά θα διώξει τα έντομα ( και όλους τους γύρω μπορεί )

5. Ξίδι

( το είπα εγώ το πάμε για σκορδοστούμπι )

200 μλ νερό
700 μλ ξύδι
100 γρ ξινό δλδ κιτρικό οξύ ( ξέρετε αυτό το κρυσταλλιζέ που θυμίζει χοντρό αλάτι )

για επιφανειακές μολύνσεις φυτών ψεκάζουμε...

6. Ασπιρίνη

1 ασπιρίνη σε 2 κιλά νερό
1 φορά κάθε δεκαπενθήμερο, δεν το παρακάνουμε προτείνει γιατί αθ κάψουμε τα φυτά

( η ασπιρίνη είναι ακετυλοσαλικυλικό οξύ δλδ ακετυλιωμένο σαλικυλικό οξύ, που το πάω τώρα? η θαυματουργή για την κασμητολογία αλόη περιέχει σαλικυλικό οξύ )

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 03 Dec 2017 :  07:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
7 Σκόνη μπετονίτη

( είναι είδος αργίλου που χρησιμοποιείται και σε καλλυντικά )

Προτείνεται να σκονίσουμε τα φυτά αμς με αυτόν για να φύγουν οι ακρίδες.
Τις διώχνεις επίσης και το εκχύλισμα καυτερής πιπεριάς.

Αναρωτιέμαι διώχνει και τους ινδιάνους που μου έχουν καταστρέψει τις ασκληπιάδες οι άτιμοι?
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2125818312567&set=a.2043261488698.2095272.1459193422&type=3&theater

8 αιθέρια έλαια

προτείνονται ηα λεβάντα και ο δυόσμος
λίγες σταγόνες σε επιφάνειες ( βάζουμε σε σφουγγαράκι και περνάμε ραφιέρες κλπ ) διώνχνουν τους μέρμυγκες
άσε που μυρίζουν και καταπληκτικά
η λεβάντα δε είναι αιθέριο έλαιο πασπαρτού

9 για το πράσινο σαπουνάκι τα είπαμε

απλά θα δώσω άλλες αναλογίες εδώ
2 κουτ σούπας τριμμένο πράσινο σαπούνι
1 κου σούπας μπλε οινόπνευμα και
1 λίτρο νερό

10 γάλα
προαναφέρθηκε επίσης
100 γρ γάλακτος σε 1 λίτρο νερό
για ωίδιο και μαύρη κηλίδωση τριανταφυλλιάς

αλήθεια??

δεν μένει παρά να τα δοκιμάσουμε

αν μου βρείτε και κάτι να εξολοθρεύει τα κοκκοειδή της οπούντιας
θα είναι σούπερ γιατί η μόνη λύση που έχω βρει με΄χρι τώρα είναι ... η φωτιά

Καλημέρα στους ελάχιστους "πιστούς" που διαβάζουν αυτό το φόρουμ ακόμη
Καλή Κυριακή!

mavirenes
Κορυφή σελίδας
   Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.19 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000