ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Δεν μοιάζουν τα άνθη τους;
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Γενικά θέματα
 Δεν μοιάζουν τα άνθη τους;
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

stratosb
New Member

53 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Sep 2012 :  14:48:25  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην stratosb  Απάντηση με παραπομπή
Γειά σας,
έχω παρατηρήσει ότι τα άνθη του adenium obesum και του Nerium_oleander, της γνωστής μας πικροδάφνης, μοιάζουν πολύ ειδικά στα πέταλα των λουλουδιών. Εσείς τι πιστεύετε;
Δείτε τις φωτογραφίες:

JohnEx
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Sep 2012 :  11:29:31  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
Είναι πολύ φυσικό αφού και τα δύο φυτά ανοίκουν στην ίδια οικογένεια. Πολλοί καλλιεργητές μάλιστα εμβολιάζουν adenium σε ρίζες πικροδάφνης γιά να πουλούν φυτά με μεγαλύτερη ανθεκτικότητα στο ψύχος
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Sep 2012 :  23:10:47  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από JohnEx

Είναι πολύ φυσικό αφού και τα δύο φυτά ανοίκουν στην ίδια οικογένεια. Πολλοί καλλιεργητές μάλιστα εμβολιάζουν adenium σε ρίζες πικροδάφνης γιά να πουλούν φυτά με μεγαλύτερη ανθεκτικότητα στο ψύχος

Δεν το ήξερα αυτό!
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Sep 2012 :  10:06:58  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
http://www.desert-tropicals.com/Plants/Apocynaceae/

όλο το σόι

mavirenes
Κορυφή σελίδας

JohnEx
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Sep 2012 :  10:13:56  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

όλο το σόι

mavirenes

Ειρήνη η Πικροδάφνη είναι πολύ πιό κοντά στα αδένια από τα υπόλοιπα φυτά της λίστας! Οπότε να μην δημιουργηθεί λάθος εντύπωση.

Επίσης η πικροδάφνη και τα αδένια είναι ΔΗΛΗΤΗΡΙΩΔΗ

Edited by - JohnEx on 24 Sep 2012 10:18:03
Κορυφή σελίδας

htsopelas
Starting Member

Greece
1 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jan 2013 :  12:51:37  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της htsopelas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην htsopelas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από JohnEx

quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

όλο το σόι

mavirenes

Ειρήνη η Πικροδάφνη είναι πολύ πιό κοντά στα αδένια από τα υπόλοιπα φυτά της λίστας! Οπότε να μην δημιουργηθεί λάθος εντύπωση.

Επίσης η πικροδάφνη και τα αδένια είναι ΔΗΛΗΤΗΡΙΩΔΗ

Δημητηριώδη?! Δεν θα μου πέρναγε από το μυαλό ποτέ!

Edited by - htsopelas on 04 Jan 2013 12:55:09
Κορυφή σελίδας

Theodoros
Junior Member

Greece
213 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jul 2013 :  00:14:00  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Theodoros  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Theodoros Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Theodoros  Απάντηση με παραπομπή
Ναι ισχύει αυτό το είχα διαβάσει σε ένα αλλο forum που ελεγε για το ποια φυτά δεν πρέπει να έχει στο σπίτι του ιδιοκτητης σκύλου. Κάνει κακό αν το το φάνε.

TzO
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jul 2013 :  07:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από tzogeorgiadis

Ναι ισχύει αυτό το είχα διαβάσει σε ένα αλλο forum που ελεγε για το ποια φυτά δεν πρέπει να έχει στο σπίτι του ιδιοκτητης σκύλου. Κάνει κακό αν το το φάνε.

TzO

πάντως δεν είναι κουτά τα σκυλιά, το ένστικτό τους τα προστατεύει
εμένα δεν μου τρώνε άλλα φυτά εκτός από χορτάρι αυτό το γνωστό που όταν κάνει σπόρια κολλάει πάνω σου

κατά τα λοιπά μου τουμπάρουνε όλες τις γλάστρες

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jul 2013 :  15:49:14  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Εγω παντως που εχω σκυλακι τολμω να πω πως εχει μεγαλο θεμα με τους κακτους την εχω δει να τον ξεριζωνει και να του κανει ανεπανορθωτες ζημιες βεβαια και δεν τα εσωσα ποτε αυτα που πληγωσε.Εκεινη την ημερα επαθα εγκεφαλικο εκλαιγα ασταματητα και δεν ηξερα τι να κανω?Να σκοτωσω το σκυλι η'να παρω καινουργιους κακτους που εκλεισε το μαγαζι και δεν ηξερα που θα τους ξαναεβρισκα?????

κικη''
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.12 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000