ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Degrafting1!!!
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Γενικά θέματα
 Degrafting1!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Arsenios
Junior Member MEMBER CLUB

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 30 Dec 2011 :  19:34:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
Εδω και λίγες μέρες έχω διάβάσει μέσα στο φορούμ πως να κάνω degrafting όπου είναι πάνω σε hylocereus!!

Έχω κόψει το hylocereus και άφησα μόνο τον κορμο του... το άφησα 2-3 μέρες εκτος χώματος για να στεγνώσει ο κορμός... έβαλα και μια ειδικη σκόνη για το ρίζωμα και ήμουν έτοιμος να το φυτέψω!!!!

Μέσα στην γλάστρα έχω καλύψει το 1cm με περλίτη σκέτο και τον υπόλοιπο κορμό με περλίτη και ποταμμίσια άμμο!! Δεν ξέρω αν ο ΄καιρος που έχω επιλέξει να κάνω degrafting είνα καλός αλλα και αν δεν πετύχει έχει και αλλα πολλα graft που μπορω να χρησιμοποιήσω!!!!!

Αρσένιος!!

Arsenios

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 31 Dec 2011 :  10:08:05  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
Εαν εκανα κατι λαθος πεστε μου το για να το δοκιμασω πιο σωστα αλλο degraft που θα κανω!!

ή και αν εχετε καποια δικη σας εμπειρια δειξτε μας την να την θαύμάσουμε!!!!

Αρσένιος!!

Κορυφή σελίδας

Απόστολος
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
461 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jan 2012 :  12:16:00  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της Απόστολος Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Απόστολος  Απάντηση με παραπομπή
Θα ήταν καλύτερα αν άφηνες να ριζώσει σε σκέτο περλίτη. Ριζώνει ακίνδυνα και έχεις και την δυνατότητα να το ελέγχεις πιο εύκολα.

----------------------------------------
http://www.flickr.com/photos/azabakas/

http://digitalviews.smugmug.com/
Κορυφή σελίδας

Arsenios

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 04 Jan 2012 :  12:25:22  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
Ο κορμος του ειναι 3cm!το 1cm ειναι μεσα σε σκετο περλιτη και το υπολοιπο μεσα σε πολυ περλιτη και λιγη αμμο!!και εγω σκεφτομουνα να το αφήσω μονο σε σκετο περλιτη αλλα στο site που διαβασα μου εγραφε να το καλυψω και με λιγη αμμο και ετσι εκανα!!

Παντως μεχρι τωρα μια χαρα τα παει...θα δοκιμασω και την ανοιξη και αλλα τετοια πειραματα και βλεπουμε!!!...

Αρσένιος!!

Κορυφή σελίδας

Pulherija

219 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Jun 2012 :  13:44:16  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Pulherija  Απάντηση με παραπομπή
Ψάχνωντας για άλλο βρήκα αυτό το θέμα και είπα να μοιραστώ μαζί σας την δική μου εμπειρία.
Καθάρισα τον hylocereus όπως ακριβώς ο Αρσένιος. Δεν έβγαλα φωτό γιατί νόμιζα ότι θα αποτύχω. Φυσικά τα άφησα να στεγνώσουν καμμιά δεκαριά μέρες. Να τονίσω ότι ήταν μήνας Μάρτιος. Έβαλα τα φυτά σε καθαρό περλίτη. Νομίζω ότι ρίζωσαν σε 3-4 εβδομάδες.

Κορυφή σελίδας

JohnEx
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Jun 2012 :  13:32:23  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Pulherija

Ψάχνωντας για άλλο βρήκα αυτό το θέμα και είπα να μοιραστώ μαζί σας την δική μου εμπειρία.
Καθάρισα τον hylocereus όπως ακριβώς ο Αρσένιος. Δεν έβγαλα φωτό γιατί νόμιζα ότι θα αποτύχω. Φυσικά τα άφησα να στεγνώσουν καμμιά δεκαριά μέρες. Να τονίσω ότι ήταν μήνας Μάρτιος. Έβαλα τα φυτά σε καθαρό περλίτη. Νομίζω ότι ρίζωσαν σε 3-4 εβδομάδες.

Με την διαφορά ότι οι ρίζες είναι από τους hylocereus οπότε το ριζωμένο φυτό είναι ακόμα ευαίσθητο. Ο καλύτερος τρόπος είναι να βγεί τελείως ο hylocereus και να καθαριστεί τελείως το υποκείμενο. Το φυτό στήν συνέχεια να αφεθεί στον αέρα και σε σκιερό μέρος γιά πάνω από μήνα και μετά να ακολουθηθεί η διαδικασία με τον περλίτη.
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jun 2012 :  14:52:18  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
στα μυριοστιγμα που ριζωνουν ευκολα μπορεις να αφαιρεσεις ολα το υποκειμενο ακομη και αν χρειαστει να δημιουργησεις μια κοιλοτητα και φυσικα μια μεγαλη πληγη.
https://mycotopia.net/forums/botanicals/56885-degrafting-lophophora-off-pereskiopsis.html
Το εκανα με μυριστιγμα μπολιασμενα σε περεσκιοπσις, το στεγνωσα καλα, το εβαλα σε περλιτη και τα βρεχω μια φορα την εβδομαδα.Εκανα και ενα αλλο πειραμα , εκοψα ενα μυριο βαριεγκατα αφηνοντας ενα μερος του πανω στον περεσκιοπσι.Το αποτελεσμα ειναι να ριζωνω το πρωτο και να εχω πολλα μωρακια πανω στο υποκειμενο με χρωμα αναλογο με το χρωμα του κυταρου .το δυσκολο ειναι με τα αστεριας τα οποια ριζωνουν δυσκολα.Εκει μια καλη λυση ειναι αν δεν θελουν να βγαλουν ριζα να ξαναμπολιαστουν σε σταθερο υποκειμενο τυπου trichocereus, myrtillocactus
Θα κανω ενα ρεπορταζ μολις βρω χρονο

Edited by - ariskal on 27 Jun 2012 14:54:35
Κορυφή σελίδας

Kostas
Premium Member MEMBER CLUB

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Jun 2012 :  23:08:53  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
πιστευω οτι τα πραγματα ειναι σχετικα απλα....εχω "κατεβασει" αρκετα φυτα με εναν απλο τροπο...κοβω το φυτο σε σημειο που ειναι "καθαρο" δηλ να μην εχει υπολειματα απο το υποκειμενο...λιγη ορμονη ριζωβολιας η μυκ/νο στην τομη....στεγνωμα για 7-10 μερες και μετα το ακουμπαω απλα πανω στο χωμα η σε εναδοχειο με ψιλη ποταμισια αμμο...φετος κατεβασα αρκετα αστροφυτα μεπολυ μεγαλη επιτυχια ...θα ανεβασω φωτο καποια στιγμη..
Κορυφή σελίδας

Arsenios

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Feb 2015 :  04:14:01  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
Τι εννοεις κωστα να μην εχει υπολειματα απο το υποκειμενο;

Αρσένιος!!

Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Feb 2015 :  04:29:28  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
εννοω οτι κανω την τομη αρκετα "ψηλα" ετσι ωστε να φυγει ολο το υποκειμενο και να μην μεινει κομματι πο μπορει να σαπισει...
Κορυφή σελίδας

Arsenios

Cyprus
212 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Feb 2015 :  16:19:24  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Arsenios  Απάντηση με παραπομπή
Αλλη μια απορια, οταν κοβουμε πανω απο την ενωση του υποκειμενου, δηλαδη οταν κοβουμε τον ιδιο τον κακτο, δεν δημιουργειται μια πολυ μεγαλη τομη με αποτελεσμα να υπαρχει μεγαλο ρισκο να μην ριζωσει;;; ( ιδιως οταν μιλαμε για κακτο ανω ανω τον 12cm)

Αρσένιος!!

Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 24 Feb 2015 :  19:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
το αν ειναι μικρη η μεγαλη η τομη δεν εχει σημασια για το αν θα ριζωσει το φυτο η οχι...
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.14 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000