ΚΑΚΤΟΣ - Forum - ελληνικά πλαστικά γλαστράκια
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Υλικά - Αξεσουάρ - Κατασκευές
 ελληνικά πλαστικά γλαστράκια
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Dec 2011 :  17:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
ψάξε ψάξε βρήκα!!!!!!!
τι?
τον τελευταίο καιρό με έχει πιάσει μια ελληνομανία!
ψάχνω και όσο μπορώ αγοράζω ελληνικά προϊόντα γιατί σκέφτομαι
ότι αφού κανείς δεν μας υποστηρίζει είναι καιρός να υποστηρίξουμε εμείς ο ένας τον άλλον αν και
μεταξύ μας...φως δε βλέπω...
έτσι λοιπόν μου τελείωσαν οι ωαριότατες τεράγωνες γλάστρες από τον
kakteen haage και λέω γιατί τα δώσω ξανά τα ωραία μου ευρουλάκια
στους Γερμανούς και να μην τα δώσω σε ένα φτωχό και καταφρονεμένο
Έλληνα?
Εξάλλου αρκετά πλουτίζουν οι Γερμανοί από την Ελλάδα με τα πανωτόκια
να μην συμβάλλουμε κι εμείς σε αυτό ( όσο μπορούμε βέβαια γιατί για παράδειγμα εκτός από το Conos δεν έχω βρει άλλη εναλλακτική για κωνόφυτα και τα γυροφέρνω εδώ κι έναν χρόνο )

Κι επειδή μακρυγόρησα βρήκα
Φθηνά μικρά πλαστικά στρογγυλά γλαστράκια ξέρετε τύπου KUMA - TEKU
στον κύριο του οποίου τη διεύθυνση παραθέτω ( είναι κατασκευαστής και πάμφθηνος και τώρα που έχει σφίξει και το ζωνάρι είναι ότι πρέπει )

ΚΑΡΑΝΤΖΟΥΝΗΣ τηλ 210-2815-678
Λεωφ Τατοϊου 136 - γέφυρα Μεταμόρφωσης
Δευ-Σάββατο 7-3,30

ενδεικτικά γλαστράκι κεραμιδί
διαμέτρου 8,5 εκ ύψος 6 εκ που με ενδιαφέρει
1,5 Ε......η 50άδα!!!!
για άλλες διαστάσεις πάνω κάτω τέτοιες τιμές

έστειλα μια φίλη να κάνει την αγορά για λογαρισμό μου
μόλις παραλάβω θα βάλω και φωτό

Αυτά

mavirenes

Edited by - mavirenes on 17 Dec 2011 18:00:29

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Dec 2011 :  22:10:29  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή
Ενδιαφέρουσα πληροφορία μπράβο Ειρήνη
Άντε να βοηθήσουμε όλοι γιατί χανόμαστε
και ελπίζω να συνηθίσουμε σ' αυτόν τον τρόπο σκέψης
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Dec 2011 :  06:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Πολύ καλή τιμή!
Πριν κάνω μαζικές αγορές γλαστρών από Γερμανία τα είχα δει αυτά τα γλαστράκια από αγορές φυτών που ήταν μέσα σε τέτοια. Στη βάση τους τα γλαστράκια γράφουν τα στοιχεία της εταιρείας. Είχαμε τηλεφωνήσει τότε για να ρωτήσουμε αν μπορούμε να αγοράσουμε αλλά δεν το σήκωνε ποτέ κανείς....
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Dec 2011 :  09:18:19  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Πάντως τώρα το σηκώνει το τηλέφωνο.
Η φίλη που έστειλα και αγόρασε για λογαριασμό μου ( θα μου τις φέρει από μέρα σε μέρα ) μου είπε ότι πουλάει χονδρική.
Υπάρχει δηλαδή περιορισμός ποσότητας.
Δεν μπορείς πχ να πάρεις 10 γλαστράκια των 5 εκ.
Δεν ξέρω ποιά είναι η κατώτατη ποσότητα αλλά υποθέτω η 50άδα.
Έτσι δίνει τις τιμές.
Α, από ότι πληροφορήθηκα έχει τα πάντα από πλαστικά, χρωματιστές γλάστρες κτλ , σφουγγάρια ανθοπολών καταλάβατε τώρα.
Με την πρώτη ευκαιρία θα τον επισκεφθώ και από κοντά.
Και εννοείται θα ανεβάσω φωτό των αγορών.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Dec 2011 :  14:19:24  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
επειδή μου αρέσει να βλέπω τα πράγματα και από την ανάποδη όταν τα παραλάβεις κάνε μία σύγκριση των συγκεκριμένων με τα teku-kuma που αναφέρεις, διότι θεωρώ ότι έχουν μεγάλη διαφορά ποιοτικά (πιο "σκληρό" πλαστικό-σπάει πιο εύκολα-λιγότερες τρύπες αποστράγγισης κτλ).
Είμαι fan του να υποστηρίζουμε τα ελληνικά προιόντα, αρκεί να είναι τουλάχιστον ισάξια των ανταγωνιστών τους πάντα λαμβάνοντας υπόψη τη σχέση ποιότητας/τιμής - διότι και η ferrari είναι κορυφή αλλά θέλει και μια τράπεζα από πίσω να την αγοράσει και να τη συντηρεί. Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι για να φύγουμε από την κρίση πρέπει να να βελτιώσουμε ότι παράγουμε και να γίνουμε ποιοτικοί στις επιλογές μας σε όλα τα επίπεδα - γιατί ας μην ξεχνάμε ότι τόσα χρόνια στις κάλπες για παράδειγμα οι επιλογές μας κάθε άλλο παρά ποιοτικές ήταν
Κορυφή σελίδας

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Dec 2011 :  18:11:39  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Συμψωνώ σε όλα με το συνονόματό μου Νυχτοφύλακα.

Έχει δίκιο σχετικά και με τη διαφορά ποιότητας του πλαστικού, πού είναι εμφανής με την απλή αφή, όσο και με το σχεδιασμό της όσον αφορά στις τρύπες απορροής.Καμμία σχέση...

Στις γλάστρες αυτές βάζουμε πολύτιμα φυτά, όχι μόνο από την άποψη του κόστους κτήσης, αλλά της συναισθηματικής "πρόσδεσης" σ' αυτά.
Αξίζουν το καλύτερο, όχι μόνο γιά λόγους αισθητικής, αλλά ,κυρίως, γιά λόγους ασφαλέστερης διατήρησης των κάκτων μας.Οταν είχα προσπαθήσει να ανοίξω περισσότερες τρύπες αποστράγγισης στις εν λόγω γλάστρες, ο σκληρός πλαστικός πάτος έσπαγε πάντα, χωρίς να υπολογίσω το γεγονός ότι οι τρύπες απορροής δεν είναι σε δύο επίπεδα.

Τις περισσότερες φορές στη ζωή το ακριβότερο αποδεικνύεται ...φθηνότερο από το φθηνό.

Όσον αφορά γενικά στους Έλληνες παραγωγούς τους προτιμούμε, ναί, αλλά όταν διαθέτουν εφάμιλλα προιόντα.
Στην εποχή μας του παγκοσμιοποιημένου εμπορίου και οικονομίας δε μπορείς να το έχεις "δίπορτο", δηλ. και να απολαμβάνεις της ελευθερίας του εμπορίου και της διακίνησης των αγαθών και , από την άλλη, να τυγχάνεις προστασίας(με τον ένα ή τον άλλο τρόπο), έτσι ώστε τα προιόντα σου να προωθούνται στην αγορά, ακόμα και άν υστερούν σε ποιότητα ή τιμή.

Η επιλογή πάντα είναι η εξής:ή γίνεσαι Αλβανία επί Χότζα και κλείνεσαι στον εαυτό σου ή βγαίνεις στην ...αρένα της ελεύθερης αγοράς και δίνεις τον αγώνα τον καλό!

Ευτυχώς, πάρα πολλές ελληνικές επιχειρήσεις έχουν διαλέξει το δεύτερο δρόμο, όσο και άν δεν τυγχάνουν καμμιάς βοήθειας ή γιά να είμαι πιό ακριβής παρά το λυσσώδη πόλεμο πού τους γίνεται στη χώρα αυτή και καλύτερα θα ήταν να μη συνεχίσω...
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Dec 2011 :  19:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Nuxtofulakas

επειδή μου αρέσει να βλέπω τα πράγματα και από την ανάποδη όταν τα παραλάβεις κάνε μία σύγκριση των συγκεκριμένων με τα teku-kuma που αναφέρεις, διότι θεωρώ ότι έχουν μεγάλη διαφορά ποιοτικά (πιο "σκληρό" πλαστικό-σπάει πιο εύκολα-λιγότερες τρύπες αποστράγγισης κτλ).
Είμαι fan του να υποστηρίζουμε τα ελληνικά προιόντα, αρκεί να είναι τουλάχιστον ισάξια των ανταγωνιστών τους πάντα λαμβάνοντας υπόψη τη σχέση ποιότητας/τιμής - διότι και η ferrari είναι κορυφή αλλά θέλει και μια τράπεζα από πίσω να την αγοράσει και να τη συντηρεί. Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι για να φύγουμε από την κρίση πρέπει να να βελτιώσουμε ότι παράγουμε και να γίνουμε ποιοτικοί στις επιλογές μας σε όλα τα επίπεδα - γιατί ας μην ξεχνάμε ότι τόσα χρόνια στις κάλπες για παράδειγμα οι επιλογές μας κάθε άλλο παρά ποιοτικές ήταν

Αγαπητέ Χρήστο,

Δεν χρειάζεται να τα παραλάβω για να τα συγκρίνω, έχω ήδη δείγμα.
Το τηλ και τον παραγωγό το ανακάλυψα εντελώς τυχαία γιατί σε ένα τέτοιο γλαστράκι είναι φυτεμένο το μοναδικό super Kabuto που έχω, το οποίο και μου χάρισε ο Ανδρέας, όταν επισκέφθηκα το φυτώριό του.

Τα όσα παρατηρείς τα έχω ήδη διαπιστώσει και εγώ.
Και δεν ισχυρίστηκα ότι είναι καλύτερα από τα KUMA-TEKU-KAKTEEN HAAGE κτλ. τα σύγκρινα από άποψη τιμής και από άποψη εθνικότητας παραγωγού.

Σας γνωστοποίησα λοιπόν απλώς την πρόθεσή μου να αγοράσω από Έλληνα.
Σας το πρότεινα σαν φιλοσοφία αν θέλεις.
Σαν στάση απέναντι στην κατάντια μας.
Κανείς δεν υποχρεούται να με μιμηθεί.

Εξάλλου

Ο κύριος Καρανζτούνης αγνοεί την ύπαρξή μας.
Αγνοεί την κόντρα μας, τη σύγκρισή του με άλλες μάρκες κτλ.
Δεν είμαστε οι υποψήφιοι πελάτες του αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Δεν κατασκευάζει τα γλαστράκια του για να τοποθετήσουν οι κακτόφιλοι τα πολύτιμα φυτά τους.
Τα κατασκευάζει για να τα αγοράσουν οι Έλληνες φυτωριούχοι που θα βάλουν μέσα βασιλικά και ότι άλλο.
Από όσο ξέρω τα γλαστράκια αυτά συνήθως δεν επαναχρησιμοποιύνται ή αν αυτό συμβαίνει σίγουρα δεν θα είναι πάνω από δύο φορές.
Ο Καραντζούνης δεν έχει site με τα προϊόντα του, γιατί απλώς δεν απευθύνεται σε κοινό λιανικής.
Πόσο μάλλον σε εξειδικευμένη πελατεία τρελλαμένων κακτοφίλων όπως είμαστε εμείς ( γιατί κακά τα ψέμματα μια δόση ... την διαθέτουμε όπως και να το κάνεις )

Δεν έχει κάποιο λόγο να βελτιώσει οτιδήποτε και να είναι "εφάμιλλος" με τους "ανταγωνιστές" του γιατί πολύ απλά δεν τους ανταγωνίζεται,
και γιατί η ποιότητά του έχει αυτά τα στάνταρντς που πρέπει για να ικανοποιήσει την ανάγκη η οποία δημιούργησε το προϊόν του.

Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να μακρυγορώ (ούτε ποσοστά να μου έδινε ο Καραντζούνης κι εγώ δεν τον έχω δει ούτε ζωγραφιστό)

Πολύ ωραία τα KUMA-TEKU-KAKTEEN HAAGE κτλ δεν διαφώνησε κανείς
αλλά εγώ στην προκειμένη χρονική περίοδο και για λόγους που πιστεύω πια να έγναν κατανοητοί, ψηφίζω ΚΑΡΑΝΤΖΟΥΝΗΣ, βίτσια είναι αυτά

ΥΓ. ίσως άμα ξεχάσω το κ......χτυλο του focus
καθώς και το πραγματικό που έχουμε νιώσει πολύ καλά όλοι οι Έλληνες τον τελευταίο καιρό, να αλλάξω γνώμη...

Ενναλακτική μη γερμανική πηγή για Κωνόφυτα που θα βρω
αυτό είναι τώρα το πρόβλημά μου... (κανένα μη Γερμανό ξέρετε??)

mavirenes

Edited by - mavirenes on 21 Dec 2011 19:10:40
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Dec 2011 :  19:19:23  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Αααα!!! και επειδή μου διέφυγε να σας το αναφέρω με την ευκαιρία
κι αν θέλεις Φωτεινή μπορείς να το μεταφέρεις αλλού το θέμα

από τις 23/12 ξεκινάει το μπουκοτάζ στα Γερμανικά προΪόντα επειδή
δεν μας δίνουν τις αποζημιώσεις για τα θύματα του Διστόμου
δε μας δίνουν είπα?
Η Γερμανία δεν διαπραγματεύεται καν την καταβολή των χρωστούμενων οφειλών στην Ελλάδα
Του Διστόμου είπα? όχι μόνο

Τα χρωστούμενα της Γερμανίας στην Ελλάδα αφορούν στους αρχαιολογικούς θησαυρούς οι οποίοι αποσπάστηκαν από τη χώρα (υπάρχει διαθέσιμος και σχετικός πίνακας με όλα τα στοιχεία),
στα αναγκαστικά δάνεια (3,5 δις δολάρια αγοραστικής αξίας του 1938, άρα 54 δις ευρώ σήμερα χωρίς τους τόκους) και στις επανορθώσεις (7 δις 100 εκατ. δολάρια αγοραστικής αξίας του 1938, άρα 108 δις ευρώ σήμερα χωρίς τους τόκους.)Αν υπολογίσει κανείς έναν τόκο της τάξης του 3% επί των οφειλών του γερμανικού προς το ελληνικό Δημόσιο,
καταλήγει στο νούμερο του 1 τρις ευρώ.

Δείτε εδώ

http://moutzis.blogspot.com/2011/12/23.html?spref=fb

mavirenes

Edited by - mavirenes on 21 Dec 2011 19:22:42
Κορυφή σελίδας

Ελένη

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Dec 2011 :  20:52:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
Καλή μου Mavirenes, λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω, αλλά αισθάνομαι υποχρεωμένη να επισημάνω μερικά πράγματα (και πραγματικά νιώθω οτι το θέμα πρέπει να μεταφερθεί αλλού.)

Πρώτα- πρώτα, κάτι που γενικά αποσιωπάται είναι οτι η τότε ελληνική κυβέρνηση παραιτήθηκε (σιωπηρά είναι η αλήθεια) από αυτά τα χρήματα κατά τη δεκαετία του '50 με αντάλαγμα το άνοιγμα των γερμανικών συνόρων για έλληνες μετανάστες. Αντί δηλαδή να φροντίσουν για την ανάπτυξη της ελληνικής περιφέρειας, φρόντισαν για την ερήμωσή της. Οι γερμανοί φταίνε?

Κατά δεύτερον, πολλά γερμανικά προϊόντα (κυρίως ηλεκτρικές οικιακές συσκευές) κατασκευάζονται στην Ελλάδα από ελληνικά χέρια, άρα μποϊκοτάροντάς τα πριονίζουμε το κλαδί που καθόμαστε.

Τρίτον, αλλά εξίσου σημαντικό (τουλάχιστον για εμένα) είναι οτι το να τα βάλουμε με όλη τη Γερμανία και ολόκληρο το γερμανικό λαό για τα αίσχη που διέπραξαν κάποιοι διεστραμμένοι, το να θεωρούμε δηλαδή οτι όλοι οι γερμανοί συλήβδην είναι Ναζί, είναι τουλάχιστον ρατσιστικό. Σε τι θα διαφέρουμε τότε από όλα εκείνα τα εθνικιστικά στοιχεία της Ευρώπης και όχι μόνο που κατηγορούν τους έλληνες συλήβδην ως απατεώνες και τεμπέληδες?

Κατά τα άλλα, συμφωνώ με το Νυχτοφύλακα.
Αν είναι να μάθουμε κάτι από αυτή την κρίση, ας μάθουμε τουλάχιστον να ξεβολευόμαστε, να κάνουμε σωστά τη δουλειά μας και να προσέχουμε τις επιλογές μας.
Το να τα βάζουμε με τους άλλους δε λύνει τα δικά μας τα προβλήματα.

Αυτά και ελπίζω να μη σε στεναχώρησα πολύ.
Απλώς βλέπω τα πράγματα κάπως διαφορετικά.
Ας πούμε λίγο πιο ψύχραιμα.

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Dec 2011 :  21:48:09  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Αγαπητή Ελένη,

Αν πρόσεξες το υστερόγραφό μου δεν αναφέρομαι μόνο στο ναζιστικό παρελθόν της Γερμανίας αλλά και στο παρόν της, το οποίο καταδεικνύει ότι αν μη τι άλλο μας θεωρούν αποικία τους.

Και δεν με στεναχώρεσες εσύ, η Ενωμένη Ευρώπη με στεναχώρησε που μας πούλησε παραμύθια φούμαρα για τη συναδελφικότητα και τη συμπόρευση των Ευρωπαικών λαών το οποίο σήμερα συνοψίζεται στο όλοι μαζί και ο κασίδης χώρια!!
και μια και το ρίξαμε στη γεωγραφία, εγώ δεν θέλω η χώρα μου να γίνει η Κίνα της Ευρώπης, ούτε να ανεβαίνει το βιοτικό επίπεδο του Βόρειου Ευρωπαίου από τον έως αφαιμάξεως υπερτοκισμό του Νότιου.

Δεν μπορεί μία καθαρίστρια στη Φιλανδία-Νορβηγία να παίρνει 2000 Ε μηνιάτικο και ο πρωτοδιόριστος Έλληνας δάσκαλος 500 και κάτι μεικτά. Και προς Θεού δεν έχω τίποτα με τις καθαρίστριες!

Κι όσον αφορά στη σιωπηλή παραίτηση των αποζημιώσεων, από ότι φαίνεται πολιτική και προδοσία στην Ελλάδα πάνε χέρι χεράκι.

Σε φιλώ

mavirenes

Edited by - mavirenes on 21 Dec 2011 22:06:17
Κορυφή σελίδας

Ελένη

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Dec 2011 :  16:02:33  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα!

quote:
από ότι φαίνεται πολιτική και προδοσία στην Ελλάδα πάνε χέρι χεράκι.

Ακριβώς! Αυτό είναι το πρόβλημα και όχι η Γερμανία, ή οποιοσδήποτε άλλος θέλει να μας κάνει προτεκτοράτο. Εκεί πρέπει να εστιάσουμε και όχι να τα βάλουμε με τρίτους, που στο κάτω - κάτω, τη δουλειά τους (νομίζουν οτι) κάνουν.
Οι δικές μας επιλογές είναι που κάνουν τη διαφορά.

Ύστερα, ακόμη και έτσι, το θέμα το έχουμε με την εκάστοτε πολιτική της όποιας χώρας. Τα διάφορα μποϋκοτάζ όμως, όπως επεσήμανα, στρέφονται κυρίως εναντίον του απλού λαού και πρωτίστως του εργάτη, αφού αυτός είναι που θα δει τις αποδοχές του να μειώνονται, αν δεν απολυθεί κιόλας, γιατί δε φαντάζομαι να πιστεύεις οτι ο κάθε μεγαλοκαρχαρίας θα δει το κέρδος του να μειώνεται και δε θα προβεί σε μείωση του κόστους εργασίας.

quote:
Αν πρόσεξες το υστερόγραφό μου δεν αναφέρομαι μόνο στο ναζιστικό παρελθόν της Γερμανίας αλλά και στο παρόν της, το οποίο καταδεικνύει ότι αν μη τι άλλο μας θεωρούν αποικία τους.

quote:
η Ενωμένη Ευρώπη με στεναχώρησε που μας πούλησε παραμύθια φούμαρα για τη συναδελφικότητα και τη συμπόρευση των Ευρωπαικών λαών

Μήπως -λέω μήπως- και γι' αυτά φταίει, έστω και εν μέρει, το ότι τα τελευταία τουλάχιστον 10 χρόνια για να μη μιλήσω και για παλαιότερα, στέλνουμε στις Βρυξέλλες και γενικώς παντού για να εκπροσωπήσουν τη χώρα πολιτικούς της καρπαζιάς?
Οπότε πάλι στις επιλογές μας καταλήγουμε.

quote:
Δεν μπορεί μία καθαρίστρια στη Φιλανδία-Νορβηγία να παίρνει 2000 Ε μηνιάτικο και ο πρωτοδιόριστος Έλληνας δάσκαλος 500 και κάτι μεικτά. Και προς Θεού δεν έχω τίποτα με τις καθαρίστριες!

Χαίρομαι που χρησιμοποιείς σαν παράδειγμα τη Φιλανδία, γιατί ιστορικά και γεωγραφικά- γεωπολιτικά είναι με την Ελλάδα βίοι παράλληλοι. Είναι μια χώρα με το μισό σχεδόν πληθυσμό της Ελλάδας που κέρδισε την ανεξαρτησία της στις 29 Μαρτίου του 1809 (σχεδόν ταυτόχρονα με την Ελλάδα δηλαδή) μετά από πολλές ιστορικές περιπέτειες και χτισμένη πάνω σε έδαφος που μέχρι πρότινος επιβουλεύονταν λίγο πολύ όλες οι όμορες χώρες με κυριότερη την κραταιά Ρωσική Αρκούδα (μη σου πω οτι ακόμα την επιβουλεύεται).
Δε μιλάμε άρα για υπερδύναμη κατά καμία έννοια.
Συμπέρασμα, αν η Φιλανδέζα καθαρίστρια παίρνει 2000 ευρωπούλια το μήνα και ο Έλληνας δάσκαλος μόλις 500, αυτό για μένα σημαίνει απλά οτι η μεν έκανε κάτι σωστά, ενώ ο δε έκανε κάτι λάθος. Δηλαδή, πάλι στα ίδια γυρνάμε. Στις λάθος επιλογές.

Καλά Χριστούγεννα σε όλους.

Edited by - Ελένη on 23 Dec 2011 16:23:52
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 23 Dec 2011 :  19:07:44  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπέρα Ελένη, διαφωνώ καθέτως μαζί σου, αλλά μέρες που είναι λέω να μην το τραβήξω άλλο για ευνόητους λόγους.
Εξάλλου δεν γνωρίζω Φιλανδική ιστορία για να κάνω συγκρίσεις όπως εσύ.
Α και παρεπιπτόντως οι Φιλανδοί δεν ήτανε που μας ζητούσανε την Ακρόπολη?
Για κάποιο αδιόρατο λόγο θυμήθηκα το μαζί τα φάγαμε και θα καταλήξω κι εγώ σαν τον παππού που επειδή έπρεπε να περάσουμε οικονομικά τα Χριστούγεννα, του βάλαμε στολίδια και μόλις έμαθε ότι του μειώνουν κι άλλο τη σύνταξη, του ανάψαν τα λαμπάκια κι έτσι γλυτώνουμε και το ρεύμα!!!

Α και το μπουκοτάζ των Γερμανικών προιόντων άρχισε.

Καλά Χριστούγεννα Ελένη

mavirenes
Κορυφή σελίδας

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠ
Starting Member

Greece
1 Μηνύματα

Εστάλη - 28 Oct 2012 :  23:08:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠ  Απάντηση με παραπομπή
Σχετικά με τα γλαστράκια. Πήγα ένα Σάββατο πρωί εκεί , αφού κατάφερα να μιλήσω στο τηλ. Μάλλον δεν ενδιαφέρεταιγια μικροποσότητες. Του ζήτησα από 100 κομμάτια τουλάχιστον για κάθε διάσταση. Άφησε να εννοηθεί ότι συνήθως βγάζει κατά παραγγελία των ΠΟΥΛΗΜΕΝΟΥ . ΚΙΤΑΝΤΖΗ κλπ.Του είπα έχοντας δουλέψει σε βιοτεχνία πλαστικών ότι ουσιαστικά του ζητάω να βάλει λίγες επί πλέον χούφτες υλικό στις πρέσσες του. Συμφώνησε , πήρε τα τηλέφωνά μου ,συζητήσαμε λίγο κι έφυγα....πέρασαν περίπου εννιά μήνες....τον έψαξα πάλ αι ........δε σήκωνε τηλ. ....βαρέθηκα και το άφησα..ψώνισα κι εγώ ,παραβιάζοντας συνήθειες και άποψη από Γερμανία...ακόμη ένας λόγος ν' απελπίζεται κανείς.......

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠ
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Oct 2012 :  10:16:57  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
πάντως ένας φίλος το καλοκαίρι πήγε εκεί και πήρε της Παναγιάς τα μάτια που λένε, έκανε προμήθειες σε γλαστρικά όλων των μεγεθών για μια ζωή, είναι ιδιόρυθμος ο Καραντζούνης και πουλάει χονδρική, εγώ πάντως έχω ψωνίσει δύο φορές, μικρά κασπουδάκια και όχι σε μεγάλες ποσότητες μη φανταστείς την πρώτη φορά και τη δεύτερη μαζί κανά δεκάρικο σύνολο, μάλλον ήσουν άτυχος, τι να πω?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Ελένη

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Oct 2012 :  19:14:47  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
Δυστυχώς, δεν τα πάω καλά με τις φωτογραφίες, αλλά κάποια στιγμή θα καταφέρω να σας δείξω τι ωραία και κομψά δείχνουν τα φυτά μου σε επαναχρησιμοποιημένες συσκευασίες από τρόφιμα.

Γιατί πριν εμείς οι φωστήρες ανακαλύψουμε την ανακύκλωση, οι αγράμματες γιαγιάδες μας ήξεραν ήδη την επαναχρησιμοποίηση.

Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο όμορφα δείχνουν τα κακτάκια σε τενεκεδάκιά από καφέ,πελτέ τομάτας, ζαχαρούχο γάλα και μεγαλύτερα σε αλουμινένια βαρελάκια μπύρας και άλλα πολλά.

Κόστος μηδενικό.
Κέρδος για το περιβάλλον μερικά σκουπίδια λιγότερα ή το λιγότερο αρκετή ενέργεια που θα καταναλωνόταν για την ανακύκλωσή τους.
Αισθητικό αποτέλεσμα άριστο.

Με τον ίδιο τρόπο μπορεί να χρησιμοποιηθεί το οτιδήποτε, μέχρι παλιές μπότες ή γαλότσες, κατσαρόλες, τσάντες, ξύλινα σεντούκια και τα πάντα.
Με πολύ μεράκι και μερικά φθηνά υλικά για τη μετατροπή τους σε γλάστρες.

Εσείς δε φαντάζομαι να τα πετάτε?
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Oct 2012 :  21:18:45  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
και για τα σπορεια πλαστικα απο το δικιλο παγωτο Μαρινοπουλου (το πιο δθηνο στην αγορα!!)
μικρα στρογγυλα εχει και το jambo
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Oct 2012 :  23:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Για σπορεία είναι καλές και οι μαύρες συσκευασίες του νωπού κρέατος, κιμά κλπ του lidl (Ειρήνη....για το γερμανικό...). Είναι ωραίες μαύρες ώστε να μην περνάει φως κι έχουν ωραίο ύψος!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Dec 2012 :  10:09:26  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

ψάξε ψάξε βρήκα!!!!!!!
τι?
τον τελευταίο καιρό με έχει πιάσει μια ελληνομανία!
ψάχνω και όσο μπορώ αγοράζω ελληνικά προϊόντα γιατί σκέφτομαι
ότι αφού κανείς δεν μας υποστηρίζει είναι καιρός να υποστηρίξουμε εμείς ο ένας τον άλλον αν και
μεταξύ μας...φως δε βλέπω...
έτσι λοιπόν μου τελείωσαν οι ωαριότατες τεράγωνες γλάστρες από τον
kakteen haage και λέω γιατί τα δώσω ξανά τα ωραία μου ευρουλάκια
στους Γερμανούς και να μην τα δώσω σε ένα φτωχό και καταφρονεμένο
Έλληνα?
Εξάλλου αρκετά πλουτίζουν οι Γερμανοί από την Ελλάδα με τα πανωτόκια
να μην συμβάλλουμε κι εμείς σε αυτό ( όσο μπορούμε βέβαια γιατί για παράδειγμα εκτός από το Conos δεν έχω βρει άλλη εναλλακτική για κωνόφυτα και τα γυροφέρνω εδώ κι έναν χρόνο )

Κι επειδή μακρυγόρησα βρήκα
Φθηνά μικρά πλαστικά στρογγυλά γλαστράκια ξέρετε τύπου KUMA - TEKU
στον κύριο του οποίου τη διεύθυνση παραθέτω ( είναι κατασκευαστής και πάμφθηνος και τώρα που έχει σφίξει και το ζωνάρι είναι ότι πρέπει )

ΚΑΡΑΝΤΖΟΥΝΗΣ τηλ 210-2815-678
Λεωφ Τατοϊου 136 - γέφυρα Μεταμόρφωσης
Δευ-Σάββατο 7-3,30

ενδεικτικά γλαστράκι κεραμιδί
διαμέτρου 8,5 εκ ύψος 6 εκ που με ενδιαφέρει
1,5 Ε......η 50άδα!!!!
για άλλες διαστάσεις πάνω κάτω τέτοιες τιμές

έστειλα μια φίλη να κάνει την αγορά για λογαρισμό μου
μόλις παραλάβω θα βάλω και φωτό

Αυτά

mavirenes

Βρήκα σήμερα το χαρτάκι με τις τιμές που είχα αγοράσει γλαστράκια πέρυσι