ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Σταματήσατε το πότισμα?
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Φροντίδα γενικά
 Σταματήσατε το πότισμα?
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Προηγούμενη | Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 3

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Nov 2013 :  15:35:46  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Νάτο πάλι επίκαιρο το θέμα.

Είχαμε μια σχετική συζήτηση και με την ομάδα στο FB πρόσφατα.

30 Οκτωβρίου έκοψα.
Μήπως είναι νωρίς?

(ήδη δείχνουν κάποια αφυδατωμένα, πέταξα και δυο sulco μικρές ξεραμένες)

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 05 Nov 2013 :  16:07:01  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Eιρηνούλα να σου πω την μαύρη αλήθεια{καλησπέρα κιόλας}εγω ποτίζω ακόμα,μην φανταστείς κάτι τρελλό λίγο-λίγο ίσα να μην αφυδατώνονται.Μερικά βέβαια είναι λίγο υγρά,εκεί καθόλου{εννοείται}.

Κικη'
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Nov 2013 :  17:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Μου αρέσει που σταμάτησα το πότισμα. Φύσαγε νοτιάς και έφερνε όλη τη βροχή πάνω στα φυτά. Τα μισά από αυτά βρεγμένα. Ωραία. Ακόμη και νάυλον να βάλω δεν μπορώ να τα προστατεύσω όλα. Ευτυχώς που δεν κάνει κρύο ακόμη.

Ever tried, ever failed. no matter. Try again, fail again, fail better (S. Beckett)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Nov 2013 :  17:40:37  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από mavirenes

Μου αρέσει που σταμάτησα το πότισμα. Φύσαγε νοτιάς και έφερνε όλη τη βροχή πάνω στα φυτά. Τα μισά από αυτά βρεγμένα. Ωραία. Ακόμη και νάυλον να βάλω δεν μπορώ να τα προστατεύσω όλα. Ευτυχώς που δεν κάνει κρύο ακόμη.

mavirenes

Μάλιστα σκέφτομαι να πάω να ποτίσω και τα υπόλοιπα ( αυτά που είναι πιο πίσω στις ραφιέρες ) να μη μείνουν παραπονεμένα.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Basilis bsl
Junior Member

Greece
113 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Nov 2013 :  20:29:47  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basilis bsl  Απάντηση με παραπομπή
Ερηνη κοιτα τι βρηκα...

Αν μπορουσες να κανεις καπως ετσι το μπαλκονι σου με ναυλον για να μπορεις να το βγαζεις το καλοκαιρι... το κοστος βεβαια ειναι ενα θεμα αλλα σαν ιδεα νομιζω οτι ειναι καλο!!!
Υ.Γ και δε θα χεις το φοβο μη παραποτιστουν απ τις βροχες...
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Nov 2013 :  20:51:18  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
....το κανεις και λιγο πιο φαρδυ....να χωραει η καρεκλα μεσα.....πινεις καφεδακι με τους κακτους μεσα....και εξω "χαλαει ο κοσμος"!!
Κορυφή σελίδας

Basilis bsl
Junior Member

Greece
113 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Nov 2013 :  21:04:10  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basilis bsl  Απάντηση με παραπομπή
ακριβως Κωστα!!!
εγω σκεφτομαι να κανω ενα μικρο θερμοκηπιο 3χ5 και να τους εχω εκει χειμωνα καλοκαιρι...
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 06 Nov 2013 :  23:41:34  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Εννοείται μεγαλύτερο να χωράει και καρέκλα και τραπεζάκι!
Εκεί μέσα αν το χτυπήσει ήλιος (που αν έχουμε κάκτους θα πρέπει να το χτυπήσει και ο ήλιος) θα υπερθερμανθεί ο τόσο μικρός χώρος!
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 07 Nov 2013 :  06:15:47  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλημέρα παιδιά!

Πρωινή όπως πάντα!

Τέλειο!!!

Αλλά ακόμη κι αν έπειθα τον άντρα μου να το φτιάξει ( το κατέχει το άθλημα ) δεν έχω τοίχο αρκετά φαρδύ για να τα χώσω όλα μέσα.

Στο τέλος θα καταλήξω να φτιάξω θερμοκήπιο. Αν βρω τα χρήματα ποτέ.
Νομίζω ότι πρέπει να βρω τρόπο να βάλω σκέπαστρο έστω μόνο στην πλευρά που έχω τους κάκτους.

Για να ποτίζονται τα φυτά μου όποτε κρίνω εγώ ( δηλαδή όταν δεν πρέπει )

Αυτό που βλέπω στη φωτογραφία είναι πάγια τακτική των Άγγλων.
Δεν έχω πάει έχω δει σε πολλές φωτογραφίες.
Και τα λένε κάπως συγκεκριμένα, δεν μου έρχεται τώρα.

Πάντως είναι πολύ καλό και από αισθητικής πλευράς και από πρακτικής για κάποιον που έχει λίγα φυτά.

Είχα δει κάτι ωραίες αυτοσχέδιες πατέντες εδώ.

http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=365

Κάτι τέτοιο θα πρέπει να κάνω.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 08 Nov 2013 :  09:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Λοιπόν!

Η matucana madisoniorum έχει...μπουμπούκια! Δεν μου άνθισε φέτος, δεν ξέρω γιατί, δεν ξέρω αν θα τα κρατήσει και γιατί μπερδεύτηκε αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχουν καταλάβει ακόμη ότι είναι χειμώνας?
Πρέπει να τα ακολουθήσω ?

Μου άνθισε πρόσφατα και ο turbinicarpus flaviflorus.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Nov 2013 :  18:27:54  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Εγώ σήμερα έβγαλα τα μωράκια μου όοοοοοοοοοοοοολα έξω να λιαστούν γιατί είχε γ@&0 τις μέρες,έπλυνα και την ταράτσα,είχε φύλλα,χώμα πεταμένο απ'τον αέρα γενικά βρήκα ευκαιρία με τον καυτό ήλιο και ξεσάλωσα.Φυσικά πότισα αλλά οχι φειδωλά,με μέτρο πάντα.Τώρα που το θυμήθηκα Ειρήνη τα φυλλομοσχεύματα πιάσανε όλα.Είναι απίστευτο το καινούργιο φυτάκι σε μικρογραφία.Είχα βγάλει φωτογραφίες αλλά το imageshack κάνει αναβάθμιση και δεν με αφήνει να μπω,προς το παρόν,ελπίζω.

Κική'
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 09 Nov 2013 :  20:36:36  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή

απο μπροστά

κι απο πίσω μήπως δεν φαινόταν η πρώτη

κι άλλα λίγα εδω.

Κική'
Κορυφή σελίδας

Basil
Junior Member

148 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Nov 2013 :  02:07:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Basil  Απάντηση με παραπομπή
Εδώ ποτίζουμε.
quote:
Είχε αποσταλλεί από mavirenes

30 Οκτωβρίου έκοψα.
Μήπως είναι νωρίς?

Κατά τη γνώμη μου είναι νωρίς.
Το νωρίς όχι με την έννοια της ημερομηνίας, αλλά βλέποντας τον καιρό.
Έχει καλές ζέστες, μπόλικη ηλιοφάνεια και πολύ καιρό να βρέξει.
Εγώ αναπληρώνω την έλλειψη βροχόπτωσης και την παρατεταμένη ξηρασία με ποτίσματα.
Αν παραμείνουν στεγνά για πολύ καιρό, θα έχεις το πρόβλημα της νέκρωσης της ρίζας.

Τα κρύα θα προειδοποιήσουν όταν είναι να έρθουν. Θα αρχίσουν κάποιες ψύχρες, κάποια κρύα βράδια κλπ. κλπ.
Τα φυτά θα αρχίσουν από μόνα τους να προετοιμάζονται, εσύ θα τα ακολουθήσεις.

Αν προσπαθείς να τα κάνεις να ζαρώσουν, μην είσαι τόσο αγχωμένη.
Αυτό έχει νόημα αν σκοπεύεις να τα αφήσεις τελείως εκτεθειμένα σε κρύα και παγετούς. Πράγμα σπάνιο στην περιοχή σου. Υποψιάζομαι πως κάποια μπορεί να ζαρώνουν κι από μόνα τους, ανεξάρτητα από το αν είναι υγρό το χώμα. Υποψιάζομαι, δεν είμαι σίγουρος. Εδώ και κάποιες μέρες προσπαθώ να ετοιμάσω μια φωτογραφία, αλλά όλο και κάτι μου τυχαίνει...

Ο κανόνας και αυτή την εποχή είναι ο "water when dry", ποτίζουμε όταν στεγνώσει (όχι του θανατά). Απλώς αργεί περισσότερο να στεγνώσει κι έτσι τα ποτίσματα είναι πιο αραιά.
Εγώ αυτό κάνω και τον χειμώνα, αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση.

Όσον αφορά τη βροχή, έχω αναλύσει διεξοδικότατα οτι ειδικά αυτή την εποχή δεν πρέπει να φοβάσαι την βροχή. http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=1873&whichpage=2
Εγώ παρακαλάω για βροχή. Εννοείται οτι τα έχω εκτεθειμένα. Και στον ήλιο και στη βροχή [τώρα το φθινόπωρο ανέβηκαν ταράτσα που ο ήλιος και τα μπετά δεν είναι πλέον επικίνδυνα. (Σημειωτέον οτι είναι στη βάση ενός τοίχου, άρα όχι ολοήμερη ηλιακή έκθεση)]. Τον αέρα φοβάμαι.

Υ.Γ. Είδα που ανέβασες και τη συλλογή σου, έχω να κάνω κάποια (πολλά) σχόλια εκεί, αλλά ακόμα δεν είμαι σε θέση.
Να με περιμένεις πάντως

Edited by - Basil on 10 Nov 2013 02:16:49
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Nov 2013 :  11:46:45  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Νομίζω κι εγώ ότι είναι νωρίς τελικά.
Ακόμη έχει καλοκαίρι.
Έκανα ένα ελαφρύ πότισμα το πρωί.
Θα δούμε.

Edited by - mavirenes on 10 Nov 2013 11:49:55
Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Nov 2013 :  18:07:49  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
Bάζω ένα χρήσιμο link - που είμαι σίγουρος ότι όλοι το έχουν - αλλά καλό είναι να το χρησιμοποιούμε που και που ειδικά όταν μιλάμε για ποτίσματα το Νοέμβριο.

http://www.meteo.gr/meteoplus/cf.cfm?city_id=88

Μα καλά είναι δυνατόν να διαβάζω ότι ποτίζετε σήμερα με πρόγνωση στην Αθήνα για 5+ μέρες βροχές+σύννεφα+υγρασία πάνω από 80%??????

Είπαμε ναι να κάνουμε κανα ποτισματάκι μιας και είχε καλές θερμοκρασίες και ηλιοφάνεια, αλλά ΠΑΝΤΑ πρέπει να κοιτάμε τι γίνεται τις επόμενες μέρες του ποτίσματος ειδικά αυτή την εποχή. Όχι έχει ήλιο σήμερα, βούτα το λάστιχο και ρίχνε. Κρίμα είναι. Μην προκαλούμε την τύχη μας!

Πότε θα προλάβουν να στεγνώσουν????????????????????????????????????
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Nov 2013 :  18:24:56  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Nuxtofulakas

Bάζω ένα χρήσιμο link - που είμαι σίγουρος ότι όλοι το έχουν - αλλά καλό είναι να το χρησιμοποιούμε που και που ειδικά όταν μιλάμε για ποτίσματα το Νοέμβριο.

http://www.meteo.gr/meteoplus/cf.cfm?city_id=88

Μα καλά είναι δυνατόν να διαβάζω ότι ποτίζετε σήμερα με πρόγνωση στην Αθήνα για 5+ μέρες βροχές+σύννεφα+υγρασία πάνω από 80%??????

Είπαμε ναι να κάνουμε κανα ποτισματάκι μιας και είχε καλές θερμοκρασίες και ηλιοφάνεια, αλλά ΠΑΝΤΑ πρέπει να κοιτάμε τι γίνεται τις επόμενες μέρες του ποτίσματος ειδικά αυτή την εποχή. Όχι έχει ήλιο σήμερα, βούτα το λάστιχο και ρίχνε. Κρίμα είναι. Μην προκαλούμε την τύχη μας!

Πότε θα προλάβουν να στεγνώσουν????????????????????????????????????

Χρήστο!!!
Μου έκανες την καρδιά περιβόλι!
Όχι ότι έχεις άδικο.
Δεν μου λες, για κανένα βοριά είπε τουλάχιστον???

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Nov 2013 :  18:30:21  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλά πως δεν το ήξερα το link?
μόνο μια μέρα δείχνει βροχή στην περιοχή μου.
Δηλαδή αύριο.
Δεν θα πάθουν τίποτα ε?
Θα πάθουν?

Νομίζω ότι πιο χοντρή ζημιά παθαίνουν από λάθος καλοκαιρινό πότισμα , παρά από λάθος φθινοπωρινό.
Όλα τα φυτά που μου σαπίζουν το παθαίνουν το καλοκαίρι.
Ποτέ χειμώνα.

Εκτός από λίθωπες.
Με αυτούς δεν έχω θέμα, τους σαπίζω οποιαδήποτε εποχή του χρόνου.

mavirenes

Edited by - mavirenes on 10 Nov 2013 18:31:29
Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Nov 2013 :  19:06:11  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
Μα μόλις διάβασα ότι πότισες κι εσύ φρίκαρα...
Να το κάνει κάποιος που ξεκίνησε τώρα με τους κάκτους και δεν ξέρει οκ...λες δε το ξέρε...αλλά εσύ είσαι κακτοδασκάλα πλέον :-)

Βοριάδες λέει από Τετάρτη...

Εγώ είμαι της κακτοσχολής που λέει ότι ο κάκτος που ποτίζεται πρέπει να στεγνώνει το χώμα του γρήγορα (σε 2-3 μέρες) είτε καλοκαίρι είναι είτε φθινόπωρο. Επομένως το "λάθος" καλοκαιρινό πότισμα το βλέπω πιο εύκολο να διορθωθεί λόγω καλοκαιρίας σε σχέση με το φθινοπωρινό. Επίσης μη ξεχνάς -γιατί κάπου το διάβασα κι αυτό - ότι μιλάμε για κάκτους που έχουν ιδιαίτερη σχέση αγάπης & μίσους με το νερό εκτός κι αν το φυτό έχει πάθει διχασμό προσωπικότητας και την έχει δει πχ... μολόχα! Αν τον αφήνεις να λούζεται κανά πενθήμερο με το νερό της βροχής ή να μουλιάζει σε μουσκεμένο χώμα θα σου βγάλει κανά ταμπελάκι και θα λέει "αφεντικό για νούφαρο με πέρασες?" κάκτος είμαι !@#!$$ τα αγκάθια μου!
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Nov 2013 :  19:28:34  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
quote:

Μα μόλις διάβασα ότι πότισες κι εσύ φρίκαρα...
Να το κάνει κάποιος που ξεκίνησε τώρα με τους κάκτους και δεν ξέρει οκ...λες δε το ξέρε...αλλά εσύ είσαι κακτοδασκάλα πλέον :-)

Βοριάδες λέει από Τετάρτη...

Εγώ είμαι της κακτοσχολής που λέει ότι ο κάκτος που ποτίζεται πρέπει να στεγνώνει το χώμα του γρήγορα (σε 2-3 μέρες) είτε καλοκαίρι είναι είτε φθινόπωρο. Επομένως το "λάθος" καλοκαιρινό πότισμα το βλέπω πιο εύκολο να διορθωθεί λόγω καλοκαιρίας σε σχέση με το φθινοπωρινό. Επίσης μη ξεχνάς -γιατί κάπου το διάβασα κι αυτό - ότι μιλάμε για κάκτους που έχουν ιδιαίτερη σχέση αγάπης & μίσους με το νερό εκτός κι αν το φυτό έχει πάθει διχασμό προσωπικότητας και την έχει δει πχ... μολόχα! Αν τον αφήνεις να λούζεται κανά πενθήμερο με το νερό της βροχής ή να μουλιάζει σε μουσκεμένο χώμα θα σου βγάλει κανά ταμπελάκι και θα λέει "αφεντικό για νούφαρο με πέρασες?" κάκτος είμαι !@#!$$ τα αγκάθια μου!

απλα.....

+ 1000
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 10 Nov 2013 :  21:07:50  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Nuxtofulakas

Αν τον αφήνεις να λούζεται κανά πενθήμερο με το νερό της βροχής ή να μουλιάζει σε μουσκεμένο χώμα θα σου βγάλει κανά ταμπελάκι και θα λέει "αφεντικό για νούφαρο με πέρασες?" κάκτος είμαι !@#!$$ τα αγκάθια μου!

Δασκάλα που δίδασκες και νόμο δεν εκράτεις.

Δεν θα πάθουνε τίποτα είπα.

Και αυτό ήταν το τελευταίο (πότισμα).

Τους έβαλα και φάρμακα. Ας όψεται η βαμβακάδα. Με παρέσυρε.
Φταίει και η matucana (μπουμπούκια) και ο turbinicarpus flaviflorus και δυο astrophytum myriostigma (όλα με μπουμπούκια)
Με παράσυρε το ρέμα που λέει και το Τσιτσάνειο άσμα.

Φτηνά τη γλύτωσα με το κράξιμο.
Είσασταν πολύ επιεικείς, ευχαριστώ και τους δύο.

ΥΓ. Μην το πείτε στο Γιάννη

mavirenes

Edited by - mavirenes on 10 Nov 2013 21:43:38
Κορυφή σελίδας

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Nov 2013 :  01:24:00  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
Το τελευταίο πότισμα είχε ολοκληρωθεί γύρω στις 20 Οκτώβρη με Dursban.
Είχα σκοπό να ήταν το προτελευταίο πότισμα και να ολοκληρώσω μέσα Νοέμβρη με Νεοτοψίν.
Στην περιοχή πού μένω, συνήθως, ο καιρός μου επιτρέπει κάτι τέτοιο.
Δε γνωρίζω όμως άν κάτι ανάλογο συμβεί και φέτος, γιατί τα φυτά δεν στεγνώνουν με τίποτα, ειδικά αυτά πού είναι σε μεσαίες και πάνω γλάστρες(έκανα κάποιες ...αναγκαστικές μεταφυτεύσεις λόγω ζημιών από το σκύλο και το διαπίστωσα).
Η θερμοκρασία φτάνει τώρα τα απογεύματα στους 25°C, αλλά με 80-90% υγρασία τα βράδυα και ελάχιστη πλέον ηλιοφάνεια δεν είναι εύκολο να στεγνώσουν...

Βλέπω το νεοτοψίν να το κάνω μόνο σε πολύ μικρές γλάστρες, σε λίθωπες πού μου ζητούν το νερό και στους μελόκακτους αργότερα, αφού θα τους έχω ..."εντός".
Βλέποντας την μακροχρόνια πρόβλεψη και κάνοντας, αλλά μάλλον τα ποτίσματα, εκτός των παραπάνω εξαιρέσεων, τελείωσαν για φέτος.
Ούτως ή άλλως σχεδόν όλα είναι "γεμάτα" από νερό, πράγμα πού φαίνεται στις λοφοφόρες και στους τουρμπινίκαρπους με την πρώτη ματιά.

Μπορεί, ίσως, κάποιο εντελώς επιφανειακό πότισμα (πράγμα πού ποτέ δεν κάνω κανονικά στους κάκτους-το πότισμα είναι όχι συχνό, αλλά δυνατό ώστε το νερό να βγαίνει από τις τρύπες απορροής) με λίγο νερό, έτσι ώστε το νεοτοψίν να απορροφηθεί από το πάνω έστω ριζικό σύστημα και να διανεμηθεί μέσα στα κύτταρα του φυτού, χάρη στη διασυστηματική του ιδιότητα(είναι και ευκαιρία αφού το χώμα είναι ήδη υγρό πράγμα πού διευκολύνει την απορρόφηση), αλλά μόνο στις μικρές γλάστρες. Τις μεγαλομεσαίες γλάστρες θα τις αφήσω, μάλλον, στην ησυχία τους...

Θα δω τον καιρό και θα κρίνω, αλλά "κανονικό" πότισμα δεν προβλέπω να κάνω.

Edited by - Cactiholic on 11 Nov 2013 01:37:37
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Nov 2013 :  11:14:19  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα!

Ευχαριστώ Χρήστο!

Η βροχή έρχεται.
Ελπίζω να τη βγάλουν καθαρή τα φυτά μου.

Είναι όλα βρεγμένα.

Θα σας ενημερώσω.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Nov 2013 :  23:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Εύχομαι να πάνε όλα καλά...
Αλλά...πραγματικά είναι κάπως αργά για τέτοια ποτίσματα.

Εγώ τον περασμένο μήνα πότισα τελευταία φορά Ariocarpus, παχύφυτα διάφοροα (Haworthia, Gasteria κλπ), μερικές Mammillaria που ανθίζουν, Neoporteria, Notocactus, Cereus αλλά θέλει πραγματικά να βλέπουμε κάποιες μέρες μπροστά την πρόγνωση του καιρού κι όχι μόνο τη μέρα που ποτίζουμε, διαφορετικά, έχουν δεν έχουν λουλούδια/μπουμπούκια δεν ποτίζω.
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3015 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Nov 2013 :  08:31:32  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Εύχομαι να πάνε όλα καλά...
Αλλά...πραγματικά είναι κάπως αργά για τέτοια ποτίσματα.

Εγώ τον περασμένο μήνα πότισα τελευταία φορά Ariocarpus, παχύφυτα διάφοροα (Haworthia, Gasteria κλπ), μερικές Mammillaria που ανθίζουν, Neoporteria, Notocactus, Cereus αλλά θέλει πραγματικά να βλέπουμε κάποιες μέρες μπροστά την πρόγνωση του καιρού κι όχι μόνο τη μέρα που ποτίζουμε, διαφορετικά, έχουν δεν έχουν λουλούδια/μπουμπούκια δεν ποτίζω.

Καλημέρα!

Ευχαριστώ πολύ Φωτεινή!

Edited by - mavirenes on 12 Nov 2013 08:33:57
Κορυφή σελίδας

Κικη
Advanced Member

Greece
1234 Μηνύματα

Εστάλη - 12 Nov 2013 :  10:44:12  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Κικη  Απάντηση με παραπομπή
Καλημέρα κι από μένα,δεν έγραψα χτες,γιατί έπαθα μία ζημιά στο υπόγειο απ'τη βροχή.Δεν ήταν βροχή αυτό,εδώ που τα λέμε,ο κατακλισμός του Νωε ήταν.Τα μισά φυτά της ταράτσας,αυτά που παρασύρθηκα απ'τον ήλιο,και τα πότισα χωρίς να ελέγξω τον καιρό,είναι βρεγμένα{φυσικά}αλλά όχι απ'τη βροχή,απ'το πότισμα και την υγρασία που έχει αυτός ο καιρός.Τα άλλα μισά στο στάντ,είναι απότιστα απο 26-27/10.Αυτό που με καίει αυτή τη στιγμή είναι να μην πάθουν τίποτα,γιατί έχω πολλά αγαπημένα και σπάνια εκεί και θα τα χάσω απ'το κεφάλι μου.Βασικά όλα είναι αγαπημένα,αλλά σε μερικά έχω αδυναμία.
Ελπίζω να πάνε όλα καλά.Αν συμβεί κάτι θα σας ενημερώσω.

Κική'
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη | Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.25 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000