ΚΑΚΤΟΣ - Forum - Σταματήσατε το πότισμα?
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Φροντίδα
 Φροντίδα γενικά
 Σταματήσατε το πότισμα?
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Επόμενη
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Σελίδα: από 3

Nuxtofulakas
Junior Member MEMBER CLUB

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Nov 2011 :  11:37:13  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
ήθελα να ρωτήσω αν έχετε σταματήσει το πότισμα για φέτος στους κάκτους καιτα παχύφυτα τώρα που είμαστε μετά τα μέσα Νοεμβρίου και οι θερμοκρασίες -στην Αθήνα τουλάχιστον- παίζουν γύρω στους 10oC.

Προσωπικά τους πότισα τελευταία φορά το ΣΚ 5-6 Νοεμβρίου και σκέφτομαι αν θα πρέπει να ξαναποτίσω ή πάμε για 2012...

Εννοείται ότι ισχύει και το οπτικό του θέματος - να βλέπουμε δηλαδή αν κάποιος ζαρώνει/μαζεύει περίεργα ...

Ελένη

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Nov 2011 :  17:08:01  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
Κι εγώ κάπου εκεί πότισα τελευταία φορά.
Παχύφυτα θα ποτίσω μόνο αν μου δώσουν "σήμα" ότι θέλουν νερό.
Κατά τα άλλα, καλή Άνοιξη...
Κορυφή σελίδας

mavirenes
Premium Member MEMBER CLUB

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Nov 2011 :  20:15:04  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
καλησπέρα Χρήστο, Ελένη και υποδέλοιποι φίλοι αλήθεια που είστε όλοι εξαφανισμένοι?

Ναι σταμάτησα! Οι κάκτοι μου θα είναι ο πρώτος τους χειμώνας έξω.
αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να προσέχω όποτε βρέχει, να μην βρέχονται.
Τους έχω στεγνούς από τις αρχές του μήνα.

Τα παχύφυτα όμως νομίζω ότι κάποια θέλουν που και που αλλά δεν έχω αποφασίσει τι να κάνω.
Κάνει κρύο, έχει ηλιοφάνεια και έχει βοριαδάκι τις τελευταίες ημέρες, αυτό σημαίνει στεγνός καιρός.

Τα υπόλοιπα λουλούδια μου, είχανε γείρει θέλαν πότισμα επειγόντως.

Τα παχύφυτα φοβάμαι να τα ποτισω αλλά νομίζω θέλουνε κια αυτά τι λέτε κι εσείς?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

roukos_x

Greece
108 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Nov 2011 :  21:16:16  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους roukos_x Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην roukos_x  Απάντηση με παραπομπή
κ εγω παλι τους ειχα αποτιστους απο εδω κ δυο βδομαδες περιπου αλλα σημερα ειδα καποια...εντονα (πολυ εντονα μαλλον) σημαδια!!! λεω την κυριακη...να τους ποτισω κανονικα...
Κορυφή σελίδας

zadim
Starting Member

Greece
8 Μηνύματα

Εστάλη - 18 Nov 2011 :  21:20:28  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην zadim  Απάντηση με παραπομπή
Καλησπερα, ειμαι καινουργιος στο φορουμ,γραφτηκα μολις χθες.
Εχω κυριως κακτους αλλα και μερικα παχυφυτα.
Ψαχνοντας στο νετ βρηκα καποιες ενδιαφερουσες πληροφοριες
για την χειμερινη και θερινη περιοδο ναρκης-αναπαυσης των παχυφυτων,
οπως επισης και τι κανουμε σχετικα με το ποτισμα τους κατα την περιοδο αυτη.
Εχω ηδη κανει capture απο το κειμενο
και θα προσπαθησω να ανεβασω τις φωτο.
Αν υπαρχει προβλημα copyright παρακαλω διαγραψτε τις
και θα σας γραψω μια περιληψη

Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Nov 2011 :  15:29:27  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
τα πότισα το ΣΚ που πέρασε που είχε καλοκαιρία..υποθέτω ήταν η τελευταία φορά εκτός και αν ο καιρός συνεχίσει να είναι 10+ και τον Δεκέμβριο...
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Nov 2011 :  16:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
Τελικά κι εγώ που τα έλεγξα ξανά σήμερα
μου φαίνεται ότι πρέπει να ποτίσω ΚΑΙ τους κάκτους.

Τα παχύφυτα τα πότισα μία φορά στο ενδιάμεσο αλλά ξαναθέλουν.

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Ελένη

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Nov 2011 :  17:00:58  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
Ναι, πράγματι, μερικοί κι εμένα μου φαίνεται οτι θέλουν πότισμα.
Περίεργο!!! Πέρισυ τέτοια εποχή, με υψηλοτερες θερμοκρασίες είχαν πέσει για ύπνο.

Εφέτος

Edited by - Ελένη on 25 Nov 2011 17:02:33
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Nov 2011 :  17:09:45  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Πραγματικά τις περισσότερες φορές ανεξάρτητα απ' τις θερμοκρασίες του χειμώνα σταματάω το πότισμα τελείως για όλους τους κάκτους εκτός απ' τους Notocactus που ποτίζονται μία φορά το μήνα όταν έχει καλό καιρό. Ένα τελευταίο πότισμα αρχές αυτού ή του προηγούμενου μήνα με μυκητοκτόνο νομίζω είναι αρκετό...την άνοιξη πάλι.

Βασικά το μεγαλύτερο μέρος των κάκτων εισέρχεται σε νάρκη και δεν έχει νόημα το πότισμα απλά και μόνο επειδή είναι καλός ο καιρός ή ήπιος ο χειμώνας, αφού τα φυτά δεν αναπτύσσονται. Όπως λέει και το κειμενάκι που παρέθεσε ο zadim, με το πότισμα δεν θα αναγκάσουμε ένα φυτό να αναπτυχθεί το χειμώνα.

Για να το πω πιο απλά απ΄τη δική μου εμπειρία: ζημιά δε θα πάθουν εάν δεν ποτιστούν αλλά κινδυνεύουν να πάθουν εάν ποτιστούν οπότε εάν δε γνωρίζουμε κάτι ειδικά για κάποια είδη δεν ποτίζουμε (εκτός ίσως από τους Notocactus που τείνουν να χάνουν ρίζες αν δεν ποτιστούν κι αργούν να "πάρουν μπροστά" την άνοιξη - να αρχίσουν την ανάπτυξή τους, ίσως να μην ανθίσουν κλπ).

quote:
Εννοείται ότι ισχύει και το οπτικό του θέματος - να βλέπουμε δηλαδή αν κάποιος ζαρώνει/μαζεύει περίεργα ...

Αυτό τις περισσότερες φορές συμβαίνει ακριβώς στους ανθεκτικούς στο ψύχος κάκτους και υποβοηθάει την αντοχή τους σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες (εκτός πάλι λέω από Notocactus που το "ζάρωμα" συχνά σημαίνει απώλεια ριζών).
Κορυφή σελίδας

Nuxtofulakas

Greece
343 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Nov 2011 :  18:33:18  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Nuxtofulakas  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από kaktos

Πραγματικά τις περισσότερες φορές ανεξάρτητα απ' τις θερμοκρασίες του χειμώνα σταματάω το πότισμα τελείως για όλους τους κάκτους εκτός απ' τους Notocactus που ποτίζονται μία φορά το μήνα όταν έχει καλό καιρό. Ένα τελευταίο πότισμα αρχές αυτού ή του προηγούμενου μήνα με μυκητοκτόνο νομίζω είναι αρκετό...την άνοιξη πάλι.

Βασικά το μεγαλύτερο μέρος των κάκτων εισέρχεται σε νάρκη και δεν έχει νόημα το πότισμα απλά και μόνο επειδή είναι καλός ο καιρός ή ήπιος ο χειμώνας, αφού τα φυτά δεν αναπτύσσονται. Όπως λέει και το κειμενάκι που παρέθεσε ο zadim, με το πότισμα δεν θα αναγκάσουμε ένα φυτό να αναπτυχθεί το χειμώνα.

Για να το πω πιο απλά απ΄τη δική μου εμπειρία: ζημιά δε θα πάθουν εάν δεν ποτιστούν αλλά κινδυνεύουν να πάθουν εάν ποτιστούν οπότε εάν δε γνωρίζουμε κάτι ειδικά για κάποια είδη δεν ποτίζουμε (εκτός ίσως από τους Notocactus που τείνουν να χάνουν ρίζες αν δεν ποτιστούν κι αργούν να "πάρουν μπροστά" την άνοιξη - να αρχίσουν την ανάπτυξή τους, ίσως να μην ανθίσουν κλπ).

quote:

Αυτό τις περισσότερες φορές συμβαίνει ακριβώς στους ανθεκτικούς στο ψύχος κάκτους και υποβοηθάει την αντοχή τους σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες (εκτός πάλι λέω από Notocactus που το "ζάρωμα" συχνά σημαίνει απώλεια ριζών).

σωστά τα λες απλά μέχρι και τον Οκτώβριο - προφανώς λόγω των υψηλών θερμοκρασιών - πολλά φυτά συνέχιζαν και είχαν σημάδια ανάπτυξης...δεν έπεφταν για ύπνο
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Nov 2011 :  19:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
οι μαμμιλλάριές μου ανθίζουν όλες αυτή τη στιγμή!
παρόλο που τις έχω στεγνές

ίσως τελικά να ποτίσω μόνο τα παχύφυτα!

mavirenes
Κορυφή σελίδας

yzfr100

Greece
191 Μηνύματα

Εστάλη - 25 Nov 2011 :  20:32:13  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην yzfr100  Απάντηση με παραπομπή
κι εγω ποτισα στις 6/11.επιασε το κρυο και δεν τα ποτιζω.απο βροχες δεν βλεπω τιποτα και δεν τα μαζευω.ολα απο τον καιρο θα εξαρτηθουν.

Γ.Ρ.
Κορυφή σελίδας

Ελένη

Greece
265 Μηνύματα

Εστάλη - 26 Nov 2011 :  20:58:18  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ελένη  Απάντηση με παραπομπή
Ίσως δεν έγινα σαφής

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα.
Συνεχίζουν να αναπτύσσονται ανεξαρτήτως καιρού.
Έχω γυμνοκαλύκιο ανθισμένο!!!
Κορυφή σελίδας

roukos_x

Greece
108 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Nov 2011 :  13:19:08  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους roukos_x Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην roukos_x  Απάντηση με παραπομπή
την δευτερα που περασε (21-11) τους ποτισα κανονικα οπως εγραψα κ πιο πανω..αλλα παρατηρω τους συο ασπρους κακτους μου ( cleistocactus strausii & oreocereus celsianus) οτι εχουν μαραζωσει!! οι κορυφες τουε εχουν μαζεψει κ εχουν λυγισει...να τους ξαναποτισω????
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Nov 2011 :  18:25:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
o cleistocactus strausii θελει νερο και καλο ειναι να τον εχεις σε μεγαλη γλαστρα
τσεκαρε τις ριζες τους
Κορυφή σελίδας

Cactiholic
Advanced Member MEMBER CLUB

582 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Nov 2011 :  22:39:26  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Cactiholic  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από roukos_x

την δευτερα που περασε (21-11) τους ποτισα κανονικα οπως εγραψα κ πιο πανω..αλλα παρατηρω τους συο ασπρους κακτους μου ( cleistocactus strausii & oreocereus celsianus) οτι εχουν μαραζωσει!! οι κορυφες τουε εχουν μαζεψει κ εχουν λυγισει...να τους ξαναποτισω????

Σού έχω καλά και κακά νέα...
Αυτό το φαινόμενο είναι τυπικό του συγκεκριμένου είδους, είναι ΜΗ αναστρέψιμο και οι συγκεκριμένοι βλαστοί θα "μαραθούν" μέχρι τη βάση τους.
Δε φταίς εσύ, ούτε η καλλιέργεια πού έχεις κάνει, συμβαίνει ούτως ή άλλως.
Αυτή τη στιγμή το φαινόμενο αυτό είναι σε εξέλιξη και στους τέσσερεις strausii διαφορετικών μεγεθών και ηλικιών πού έχω.

Τα καλά νέα είναι ότι δεν υπάρχει κίνδυνος γιά τους άλλους βλαστούς, ενώ πάντα(βέβαια δεν αναφέρεις εσύ κάτι σχετικό) έχει ξεκινήσει να βγαίνει καινούργιος ή καινούργιοι βλαστοί από τη βάση του φυτού, πιό χοντροί σε διάμετρο από τους αρχικούς, πιό υγιείς με ωραιότερο και με πυκνότερο χνούδι.
Είναι σαν οι νέοι αυτοί βλαστοί να αντλούν το νερό και τη "δύναμη" των βλαστών πού πεθαίνουν.
Ουσιαστικά συνολικά το φυτό μεγαλώνει σε μέγεθος και βελτιώνεται ποιοτικά, οπότε ...υπομονή.

Επίσης, στους cleistocacti(όπως και σε άλλους νοτιοαμερικάνικους κάκτους) δίνω νερό και μιά φορά το μήνα το χειμώνα, όταν ο καιρός το επιτρέπει.

Κορυφή σελίδας

roukos_x

Greece
108 Μηνύματα

Εστάλη - 27 Nov 2011 :  23:28:35  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους roukos_x Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην roukos_x  Απάντηση με παραπομπή
τωρα...στεναχωρεθηκα... :(
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 29 Nov 2011 :  06:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή

Θα παραθέσω εδώ στο θέμα όταν βρω το χρόνο μία ενδεικτική λίστα από ένα πολύ καλό βιβλίο για την έναρξη / παύση ποτίσματος ανά γένος κάκτου/παχύφυτου. Σαν γενική βοήθεια κυρίως για όσους ξεκινούν με το χόμπι.

Το φετινό φθινοπωροχείμωνο που διαρκεί είχε σαν αποτέλεσμα και σ' εμένα κάποια περίεργα, όπως π.χ. αυτή τη στιγμή να έχει μπουμπούκι έξω μία Parodia...Βασικά δεν ισχύει κάτι γενικό κατά την άποψή μου για όλα τα φυτά και, φυσικά, για όλα τα είδη. Για παράδειγμα, να πω το σκεπτικό μου: Αν τα φυτά τα είχα απότιστα απ' τον Αύγουστο πιθανότατα τώρα να "έπρεπε" να ποτιστεί η συγκεκριμένη Parodia. Απ' την άλλη, όμως, εάν δεν είχε ποτιστεί, όπως στην περίπτωσή της έγινε περίπου στα μισά του περασμένου μήνα...πιθανότατα δε θα είχε βγάλει και το μπουμπούκι. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι κάκτοι ως "ζουμερά" φυτά κάνουν μόνοι τους μία διαχείρηση των πόρων τους με σκοπό το πιο ωφέλιμο για τους ίδιους... όχι, βέβαια, όλοι με τον ίδιο τρόπο (π.χ. βλέπε κάκτοι νοτίου αμερικής που γενικά θέλουν περισσότερη υγρασία). Εκτός απ' αυτό, κάποια είδη Mammillaria ανθίζουν και δύο φορές το χρόνο αλλά έχω παρατηρήσει ότι αυτό δε γίνεται οπωσδήποτε κάθε χρόνο... (π.χ. κάποιες λευκές M. conspicua κλπ.) Όταν άνθιζαν σε άσχετη φάση όπως π.χ. τώρα αντί για την άνοιξη δεν τις πότιζα ντε και καλά (με το σκεπτικό να μη ρισκάρω να σαπίσουν).

Το θέμα με το "δεν ποτίζουμε το χειμώνα" έχει να κάνει κυρίως με το ότι στη φύση υπάρχει μία όμοια τέτοια παύση βροχών για πολλούς κάκτους π.χ. του Μεξικού (που συνήθως ένα μεγάλο μέρος κάκτων στις συλλογές κατάγεται από εκεί), και δεύτερον με τις κλιματικές συνθήκες όπου βρίσκεται η συλλογή όπου προκειμένου να επιβιώσει το φυτό επιλέγουμε καλύτερα να το αφήσουμε απότιστο, παρόλο που στη φύση πιθανόν να δεχόταν υγρασία αλλά θα είχε και υψηλότερες θερμοκρασίες κ.ο.κ. Μ' αυτό τον τρόπο υποβοηθούμε το φυτό να αντέξει καλύτερα τις χειμερινές θερμοκρασίες, όπως φυσικά το κάνουν από μόνοι τους κάποιοι κάκτοι που είναι ανθεκτικοί στο κρύο (αποβάλλουν μεγάλο μέρος της υγρασίας τους και φαίνονται σχεδόν σαν χαλασμένοι το χειμώνα).

Τώρα, σε γενικές γραμμές: οι νοτιοαμερικανικοί κάκτοι (Notocacti, Gymnocalycium, Cereus κ.α.) επωφελούνται ακόμη κατά τη διάρκεια όλου του χειμώνα από ποτισματάκια, όπως λέει και ο Χρήστος, θέλουν περισσότερη υγρασία (αλλά ιδανικά θα ήθελαν και υψηλότερες θερμοκρασίες από αυτές π.χ. που συνήθως έχει εδώ - αν συνεχίσουν έτσι οι θερμοκρασίες όπως μέχρι τώρα καλά είναι...) απ' ό,τι π.χ. οι μεξικάνικες Mammillarias. Το θέμα είναι απλώς να έχουμε κι εμείς καλό καιρό ώστε να ποτιστούν χωρίς να συμπέσει το πότισμα με χιόνια και παγετούς ( κι αυτό όχι την επόμενη μόνο του ποτίσματος αλλά και μία εβδομάδ μετά - εάν το φυτό δεν κάνει χρήση του νερού κι αυτό παραμείνει στη γλάστρα) αλλιώς...bye bye
Εγώ τους δικούς μου νοτιοαμερικανούς τους έχω φέτος στο μπαλκόνι χωρίς προστασία από βροχή οπότε έχουν πάρει αρκετή βροχή όσο έβρεξε (αν πιάσουν κρύα-χιόνια κλπ κατεβαίνει η τέντα και θα σκεπαστούν).
Απ' την άλλη πλευρά π.χ., κάτι Mammillarias ειδικά, είναι τόσο ανθεκτικές στην ξηρασία που κάνουν ένα υπερθέαμα ανθοφορίας μετά από πάρα πολύ καιρό χωρίς πότισμα. Πραγματικά δεν έχουν ανάγκη το νερό.

roukos_x
Δεν μου έχει συμβεί ποτέ αυτό που περιγράφει ο Χρήστος με τους Cleistocacti αλλά κάτι παρόμοιο μου είχε συμβεί με ένα επίσης λευκό "τριχωτό" Espostoopsis βλέπε θέμα εδώ:
http://cactus.thelo.gr/forum/el/topic.asp?TOPIC_ID=763
Το θέμα είναι ότι μ' αυτά δύσκολα καταλαβαίνεις αν το φυτό ζει κι αφυδατώθηκε ή αν είναι ήδη νεκρό. Αν μπορείς βάλε μία φωτογραφία, ειδικά απ' τον Oreocereus ο οποίος πραγματικά μπορεί απλά να θέλει λίγο νεράκι (νοτιοαμερικανός κι αυτός)
Κορυφή σελίδας

Iapetos
Starting Member

Greece
10 Μηνύματα

Εστάλη - 11 Dec 2011 :  13:24:48  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Iapetos  Απάντηση με παραπομπή
Παιδιά εγώ έχω στο σαλόνι κάποια μικρά γλαστράκια, με διάφορους κάκτους, πιστεύεται ότι λόγο των υψηλών θερμοκρασιών για την εποχή, θα πρέπει να τους κάνω ένα τελευταίο πότισμα τώρα τον Δεκέμβριο;
Κορυφή σελίδας

Ευρυδίκη

Greece
1137 Μηνύματα

Εστάλη - 16 Jan 2012 :  20:52:46  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Ευρυδίκη  Απάντηση με παραπομπή

Αυτή η καημενούλα νομίζω οτι κρυώνει γι' αυτό την έβαλα μέσα στο σπίτι ...
Δεν πιστεύω να διψάει ;
Κορυφή σελίδας

JohnEx
Advanced Member MEMBER CLUB

Greece
418 Μηνύματα

Εστάλη - 17 Jan 2012 :  11:42:21  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην JohnEx  Απάντηση με παραπομπή
quote:
Είχε αποσταλεί από Iapetos

Παιδιά εγώ έχω στο σαλόνι κάποια μικρά γλαστράκια, με διάφορους κάκτους, πιστεύεται ότι λόγο των υψηλών θερμοκρασιών για την εποχή, θα πρέπει να τους κάνω ένα τελευταίο πότισμα τώρα τον Δεκέμβριο;

Ζητάς πληροφορίες γιά φυτά αγνώστου ταυτότητας σε μάς !

Υποθετικά μιλώντας, αν είναι κακτάκια κακώς είναι μέσα, θα έπρεπε να είναι έξω χωρίς ίχνος υγρασίας, εκτός και αν είναι uebelmania, melocactus,discocactus, κάποιες euphorbia, asclepiads.

Παρ'ολα τα παραπάνω έχω Uebelmania, δισκόκακτους και μελόκακτους που έχουν επιζήσει σε θερμοκρασία -5 χωρίς πρόβληματα ! Επίσης και pseudolithos

Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Nov 2012 :  14:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
ίδια εποχή ίδιες απορίες και οι φόβοι μου μεγαλύτεροι...

Οι κάκτοι μου βρέχονται δυό μέρες τώρα αβέρτα!

Το ωραίο είναι ότι πριν αρχίσει να βρέχει τους είχα ποτίσει με μυκητοκτόνο.
Ευτυχώς που δεν είναι χαμηλή η θερμοκρασία αλλιώς...

(Για να καταλάβατε επειδή βάφαμε, χαλάσαμε όλα τα πρόχειρα ραφάκια που τους είχα τοποθετήσει ομαδικά και τους σκέπαζα όποτε έβρεχε και είναι σκόρπιοι από εδώ και από εκεί στο πάτωμα της βεράντας που ακόμη φτιάχνεται)

Έχασα τα παχύφυτα από ξηρασία, λέτε να χάσω τους κάκτους από υγρασία?

Οι δικοί σας βρέχονται???

Και επίσης για να τους σκεπάσω δεν πρέπει να στεγνώσουν πρώτα?
Αν τους σκεπάσω βρεγμένους μήπως χειροτερέψουν τα πράγματα?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

Kostas

1791 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Nov 2012 :  16:07:38  Εμφάνιση Προφίλ  Κλικ για εμφάνιση της διεύθυνσης MSN Messenger του μέλους Kostas Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην Kostas  Απάντηση με παραπομπή
χαχα...και εγω που νομιζα οτι ειμαι ο μονος που αφησα δυο μερες τωρα να "τρωνε" βροχη τα φυτα μου...σημερα το πρωι εβγαλα και το σκεπαστρο απο τα υπολοιπα...αλλα δεν προλαβαν να ποτιστουν καλα...σταματησε η βροχη μετα απο 3 ωρες...η χαρα του φεροκακτου ηταν αυτη η "βροχουλα"...
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 21 Nov 2012 :  17:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
ουφ! όλα καλά λοιπόν, εξάλλου είναι γλυκός ο καιρός

να είχα κι εγώ σκέπαστρα να τα ανεβοκατεβάζω όποτε θέλω, δεν πειράζει θα τη βολέψω με νάυλον (ντέφια και ψόφια κέφια)

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Nov 2012 :  07:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

έπιασε

να βάλω τις φωνές?

mavirenes
Κορυφή σελίδας

mavirenes

Greece
3024 Μηνύματα

Εστάλη - 22 Nov 2012 :  14:59:48  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της mavirenes Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην mavirenes  Απάντηση με παραπομπή
εισακούσθηκαν
και έχει τελικά βοριαδάκι και ήλιο!

μια χαρά

mavirenes
Κορυφή σελίδας
Σελίδα: από 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.3 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000