ΚΑΚΤΟΣ - Forum - ΚΡΗΤΗ
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
ΚΑΚΤΟΣ - Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | | Προσωπικά μηνύματα | Αναζήτηση | Συχνές Ερωτήσεις
Όνομα Μέλους:
Κωδικός:
Αποθήκευση κωδικού
Ξεχάσατε τον κωδικό σας?

Όλα τα Forum
 Γενικά
 Γενικά θέματα
 ΚΡΗΤΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 12 May 2008 :  20:16:22  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
Για σας
Μολις γυρισα απο την Κρητη οπου ειχα παει το Σαββατοκυριακο
Επισκεφθηκα το φυτωριο του Νικου Ξερογιαννακη αλλα δυστυχως απο κακτους τιποτα (καμια σχεση με το site)
Σας στελνω μερικες φωτο απο Χανια

Πηρα και μερικα μοσχευματα απο ενα cereus monstrosus μαλλον jamacuru
Βρισκεται παραμελημενος στο κτημα καποιων φιλων.
Ειναι εντυπωσιακο οτι στο ιδιο φυτο βρισκουμε ολες τις μορφες monstrose και οτι οσο μεγαλωνει εχει την ταση να γινεται κανονικο
Πολλες φορες μαλιστα βγαζει κλαδια κανονικου cereus
Ιδου οι εικονες της "σφαγης"

με τον ιδιοκτητη

Τα μοσχευματα στην Θεσσαλονικη (περιμενοντας να δεσει η πληγη με λιγες ορμονες ριζοβολιας)
Τοσο διαφορετικα απο το ιδιο φυτο..

Παντως οι κρητικοι με το κλιμα που εχουν θα μπορουσαν να ειχαν πολλους κακτους αλλα προτιμουν τα γερανια!!!!
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 13 May 2008 :  19:24:41  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
Αριστοτέλη
πολύ ωραίες φωτογραφίες!!! Τεράστιοι οι cereus κι όντως παράξενο αυτό με την εντελώς διαφορετική μορφή από το ίδιο φυτό... Πρέπει να είναι πάρα πολλών ετών, κρίνοντας απ' αυτόν που έχω που δε νομίζω ότι μεγαλώνει και πολύ γρήγορα.

Αυτό με το κλίμα της Κρήτης κι εγώ το σκεφτόμουν. Έχω δει κι εγώ εκεί τεράστιους κάκτους, φραγκοσυκιές κ.α. Θα μπορούσε κανείς πολύ εύκολα να κάνει έναν ωραίο εξωτερικό κήπο με κάκτους σαν αυτούς που βλέπουμε στην Αμερική ή του Μονακό. Ο Ξερογιαννάκης στο site δείχνει σε φωτογραφίες μεγάλη ποικιλία κάκτων, πώς έτσι?

Επίσης, σήμερα περνώντας απ' τη Στρατού είδα να... "εξέχουν" κάποιοι τεράστοι pachycereus κ.α. κάκτοι από την επάνω είσοδο της Ανθοέκθεσης του Δήμου Θεσσαλονίκης!! Φυσικά, πήγα να διερευνήσω... γιατί αυτό το περίπτερο δεν το είδα την περασμένη εβδομάδα. Τελικά, έχουν αρκετούς μεγάλους κάκτους (echinocactus, pachyereus κ.λπ.) αλλά κατά τα άλλα κυρίως κάποια λίγα παχύφυτα κι ελάχιστους κάκτους.
Κορυφή σελίδας

ariskal
Dr Ferocactus Υπεύθ. μελών Β. Ελλάδος MEMBER CLUB

Greece
1893 Μηνύματα

Εστάλη - 14 May 2008 :  15:11:03  Εμφάνιση Προφίλ Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην ariskal  Απάντηση με παραπομπή
για σου kaktos
περασα σημερα απο την ανθοεκθεση και τους ειδα
ελαχιστοι και πανακριβοι
αν θελεις μεγαλα κομματια μονο στην Αθηνα στον Πουλημενο
Εχουν πολλες φωτο ο πανος-σταυρος
Σχετικα με το φυτωριο στην κρητη εχουν απομεινει μονο αυτα

ενδεικτικα ο potsii κανει 120Ε
απο την Κρητη πηρα ενα μοσχευμα απο ενα παχυφυτο πολυ κοινο στην περιοχη

επισης ενα μοσχευμα απο plumeria

Δυστυχως οταν περασα ενα μηνα στο Περου και ενα μηνα στο Μεξικο δεν ημουν κακτοφιλος και δεν εβγαλα φωτο
δεν ειχα τοτε και ψηφιακη
τουλαχιστον περισυ εβγαλα καποιους στην Βενεζουελα
Φετως θα παω Σενεγαλη-Μαλι-Μπουρκινα Φασο, εκει ειναι ο παραδεισος των παχυφυτων
Αριστοτελης
Κορυφή σελίδας

kaktos
Forum Admin MEMBER CLUB

4063 Μηνύματα

Εστάλη - 17 May 2008 :  08:26:20  Εμφάνιση Προφίλ  Μετάβαση στην προσωπική σελίδα του/της kaktos Αποστολή Προσωπικού Μηνύματος στον/στην kaktos  Απάντηση με παραπομπή
ariskal!!
Είχες πάει Περού και Μεξικό και δεν έβγαλες φωτογραφίες??
Σενεγάλη κ.λπ. όντως θα έχεις ευκαιρία να βγάλεις διάφορα παχύφυτα.

Αλλά, για μένα, ως λάτρης περισσότερο των κάκτων, ελπίζω να ξαναπάς Περού και Μεξικό για να αναπληρώσεις

Όσο για την ανθοέκθεση, κι εγώ δεν πήρα τίποτα. Άλλωστε δεν είναι και τίποτα το συγκλονιστικό ένας μεγάλος pachycereus κι ένας μεγάλος echinocactus grusonii. Ή, τελοσπάντων, έχουμε κι εμείς και αν όχι τόσο μεγάλους θα μας μεγαλώσουν.

Δεν προτιμώ άλλωστε να αγοράζω συγκεκριμένα μεγάλους...μετά από κάποιες φορές που την "πάτησα" με μεγάλους που ήταν έτοιμοι να χαλάσουν...

Ωραία και τα παχύφυτα απ' την Κρήτη. Εύχομαι καλή ριζοβολιά!!
Κορυφή σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση
 Εκτύπωση
Μετάβαση:
ΚΑΚΤΟΣ - Forum © 2005-2012 Cactus.Thelo.gr Κορυφή σελίδας
This page was generated in 0.1 seconds. S.n.i.t.z. F.o.r.u.m.s 2000